Ρετρό προφύλαξη τηλεχειριστηρίων !

Καλα και εμεις ειχαμε το σελοφαν ΚΑΙ σελοτειπ στο πορτακι για τις μπαταριες παρακαλω. Επισης μεχρι και τωρα το αποκαλουμε κομπιουτερ. Το κοντρολ μας κανει πολυ.... ξενογλωσσο #) .
 
SABA τηλεόραση, από τις πρώτες έγχρωμες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, και μάλιστα εν έτει 1980!!! (υπήρχε ανταπόκριση με εξωτερικό) μοντέλο με ξύλινη επένδυση και θήκη από καουτσούκ στο τηλεκοντρόλ!!! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stelliana είπε:
SABA τηλεόραση, από τις πρώτες έγχρωμες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, και μάλιστα εν έτει 1980!!! (υπήρχε ανταπόκριση με εξωτερικό) μοντέλο με ξύλινη επένδυση και θήκη από καουτσούκ στο τηλεκοντρόλ!!! :thanx2:
Τι πολυτέλειες!!!!!!!!!
 
Την σχετική διαφημιση για το προστατευτικο, την θυμάται κανεις;

Εδειχνε ενα ζευγαρι στον καναπε... και ο αντρας να πλησιαζει αργα-αργα την γυναικα, με υφος όλο υπονοουμενα.

Παραλληλα.. ακουγόταν μια φωνη.. που ελεγε.. "μη..μη.. μη"

Και οταν ο αντρας ακουμπουσε το χερι της κοπελας, εκεινη τρομαζε και ..εριχνε κατω το τηλεκοντρολ..

και η φωνη έλεγε, οτι αν είχε το συγκεκριμενο προστατευτικο κάλλυμα, δεν θα παθαινε τίποτα (το τηλεκοντρόλ)!

Επομενη εικόνα, με το ζευγάρι να είναι αγκαλιασμένο! και το τηλεκοντρολ καλυμμενο!
 
Δηλαδή τώρα βλέπουν μαζί τηλεόραση; Αχού, ευτυχία! :D

(τη θυμάμαι πάντως!)
 
joe είπε:
Καλα και εμεις ειχαμε το σελοφαν ΚΑΙ σελοτειπ στο πορτακι για τις μπαταριες παρακαλω. Επισης μεχρι και τωρα το αποκαλουμε κομπιουτερ. Το κοντρολ μας κανει πολυ.... ξενογλωσσο #) .
Μια απ' τα ίδια σε ΟΛΑ όσα έγραψες, Joe! Σελοφάν για ολική κάλυψη, σελοτέιπ για προστασία των μπαταριών (ήταν πολλές οι ελεύθερες πτώσεις), και το λέγαμε επίσης "κομπιούτερ"!!! :D Δεν ξέρω βέβαια αν είχαμε και ίδιες μάρκες τηλεοράσεων... Η παλιότερη που θυμάμαι ήταν μία Grundig που είχαμε πάρει το '78, έγχρωμη νομίζω, και το υπέροχο βίντεο Hitachi του '82.

Ωραίο θέμα, Εχετλαίε! Εκεί που όλο νομίζουμε ότι έχουμε εξαντλήσει τις ρετρό αναμνήσεις, βγάζεις έναν άσο απ' το μανίκι και σώζεις την κατάσταση! :thumbup:
 
Sofologiotatos είπε:
Ωραίο θέμα, Εχετλαίε! Εκεί που όλο νομίζουμε ότι έχουμε εξαντλήσει τις ρετρό αναμνήσεις, βγάζεις έναν άσο απ' το μανίκι και σώζεις την κατάσταση! :thumbup:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ! :thanx2:

Όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, νόμιζα ότι η ανάμνηση των 80's ,

ήταν μόνο τα παιχνίδια που παίζαμε στο κομπιούτερ

και οι σειρές που βλέπαμε στην τηλεόραση.

Όσο το σκεφτόμουν όμως, έβλεπα ότι η μαγεία της "χρυσής δεκαετίας",

είναι κυρίως ο τρόπος ζωής και οι μικρές συνήθεις της εποχής.
 
χαχα! και γω πρόλαβα τη μεμβράνη για τα σάντουιτς στο τηλεκοντρόλ και τα αθάνατα σελοτέιπ στο καπάκι για τις μπαταρίες Κάποτε ο πατέρας μου πήρε μια θήκη από καουτσούκ οπου θυμάμαι χαρακτηριστικά μια διαφήμιση που έδειχνε το τηλεκοντρόλ να μπιστάει με μια τέτοια θήκη (φουλ προστασία). Φυσικά σαν πιτσιρικάς το δοκίμασα και γω με αποτέλεσμα να το σπάσω :p
 
Τι αναμνησης μου φερατε...!

Κααααποτε... Δεκαετια του 90...

Ισα-ισα που θυμαμε την πρωτη τηλεωραση μας (την πρωτη δλδ που εζησα εγω) η οπια δεν ειχε τηλεκοντρολ, η οπια συντομα αντικατασταθικε απο μια με τηλεκοντρολ (καπου το εχω ακομα αυτο το τηλεκοντρολ...). Εμεις το ειχαμε αφησει απροστατευτο... Καπια στιγμη μετα απο εκατομυρια πτωσεις αρχισε να μην λειτουργει καλα, αλλα αντεξε οσο αντεξε η τηλεωραση... Το ιδιο συνεβει και με τις αλλες τηλεωρασεις μας, παντα απροστατευτο το τηλεκοντρολ.

Επικες μαχες παντα με την αδερφη μου για το τι θα δουμε... Μεχρι που μια γυναικα που δεν ητανε γιαγια μου, αλλα την φωναζα γιαγια (βαριεμε τωρα να εξηγω την συγκενια... ολοκληρη ιστορια) μου πειρε μια τηλεωραση... Μια trinitron 14αρα. Η δευτερη τηλεωραση του σπιτιου, και μαλιστα στο δωματιο μου, και ολη δικη μου! Αποφασιζα πια εγω τι θα βλεπω, και μαλιστα ξαπλωτος στο κρεβατι μου! Οχι ημι ανετος στον καναπε...! Με τον καιρο ηρθε και τηλεωραση για την αδερφη μου, και τηλεωραση για το δωματιο των γονιων μου... ξερετε τωρα...!

Αλλα η θεια μου ειχε παντα αυτο το ναΐλον σε ολες τις τηλεωρασεις τους, μεχρι καπια στηγμη πριν καπια χρονια που αρχισε να το καταργει.

Ο θειος μου μεχρι και σημερα που εχει την ιδια τηλεωραση εχει ενα καλημα που καλυβη το τηλεκοντρολ απο κατω και στα πλαγια, το οπιο εχει ζησει οσο και αυτη η τηλεωραση, χαλαρα πιο πολα χρονια απο μενα...!

Η γιαγια μου παλι δεν προστατευε ποτε τα τηλεκοντρολ, και για αυτο θυμαμε την ιδια τηλεωραση με τουλαχιστων 3 τηλεκοντρολ...! Και πλεων ηρθε χαλασε και αυτη η τηλεωραση...

Και οταν μαλιστα ο παπους μου τις πειρε μια τηλεωραση για την κουζινα (προφανος για να γλιτωσει επιτελους ο ανθρωπος απο την λαμψη και την καλημερα ζωη, αν και δεν τα καταφερε...) θυμαμε κοσμογονικο γεγονος! Θα τρωγαμε και θα βλεπαμε τηλεωραση....!
 
Εμείς πάλι δεν είχαμε καμία προστασία. Όπως καταλαβαίνεται μετά από λίγο καιρό ήταν μέσ'την βρώμα. Για θήκη δεν είχαμε ψάξει αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε για ένα τόσο μεγάλο τηλεκοντρολ το οποίο είναι το παρακατώ.

siemens.jpg
 
Παντα εβαζα και βαζω σελοφαν τελεια προσαρμοσμενο ομως και οχι προχειροδουλειες.Ο μονος λογος που το κανω ειναι γιατι με της μπυρες,της πιτσες τα πιτογυρα κλπ πολλες φορες ειναι τα χερια λερωμενα οποτε δεν γουσταρω να γεμιζω λαδια κλπ τα τηλεκοντρολ.Επισης χιλιες φορες σελοφαν παρα κατι τεραστια λαστιχενια προστατευτικα εντελως αβολα και κακογουστα που κλυκλοφορουσαν και κυκλοφορουν ακομα.
 
Για προφύλαξη τηλεχειριστηρίων από απότομες...πτώσεις χρησιμοποιόταν σελοφάν μαζί με σελοτέιπ και στην υποδοχή για μπαταρίες έμπαινε σελοτέιπ για να μην την ανοιγοκλείνουν...κάποια παιδάκια όπως εγώ! Επίσης υπήρχαν θήκες από πλαστικό όπου έμπαινε μέσα το τηλεχειριστήριο.
 
δεν ειχαμε ποτε προστατευτικα στο κοντρολ και αυτο το πληρωσα 2 φορες σε 2 τηλεορασεις στις οποιες δεν μπορουσα να κανω αναζητηση καναλιων η να συνδεσω το βιντεο στην κεραια (χωρις scart) επειδη τα κουμπια ηταν στο τηλεκοντρολ ιδιο δεν μπορουσα να βρω και τα universal δεν κανουν σχεδον ποτε συντονισμο ειχα τρελλα νευρα ευτυχως τωρα πλεον δεν υπαρχουν τεοιοι φοβοι
 
Εκείνο που έχω κάνει - και δεν είναι φυσικά ρετρό- είναι να πιάσω με δύο λαστιχάκια, πλάτη με πλάτη, το κοντρόλ του αποκωδικοποιητή και της τηλεόρασης. Γιατί βρίσκοντας το ένα, χάνεις το άλλο.

Ρετρό καουτσούκ θήκη είχα όμως, μαύρη με "ανάγλυφο ριγέ", για να μη σου φεύγει από το χέρι, λες και ήταν τηλεχειριστήριο βόμβας. Τη δεκαετία του 90 αυτό, για κοντρόλ σε Sony Trinitron. Η θήκη αυτή διαδέχτηκε την περίφημη "διαφανή μεμβράνη".

Εκείνο που έχω να πώ είναι ότι η διαφανής μεμβράνη ήταν αποτελεσματικότερη, κυρίως γιατί δεν χάνονταν τα κουμπιά που...κόβονταν ! Μη μου πείτε ότι δεν είχατε τηλεκοντρόλ με κομμένα και χαμένα κουμπιά ! Που μετά, τα αντικαθιστούσες με τα "universal", με εκείνα τα σκληρά κουμπιά που δεν πατιούνταν με την καμία !

Τέλος πάντων... "Κομπιούτερ" επίσης αποκαλείται και το τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Εμείς πάλι δεν είχαμε καμία προστασία. Όπως καταλαβαίνεται μετά από λίγο καιρό ήταν μέσ'την βρώμα. Για θήκη δεν είχαμε ψάξει αλλά δεν ξέρω αν υπήρχε για ένα τόσο μεγάλο τηλεκοντρολ το οποίο είναι το παρακατώ.
Προβολή συνημμένου 104472
Tι θηριο ειναι αυτο,lol.


Παντως αν ανοιγε κανα θρεντ τυπου συλλογες απο τηλεκοντρολ,θα εβαζα καμμια 20αρια καραλολ,εχουν μαζευτει τοσα μα τοσα πολλα ολα αυτα τα χρονια.



Θα ηθελα να ειχα και τα ρετρο μου που δυστυχως δεν υπαρχουν πια,ιδιως απο το πρωτο μου VHS και TV της ITT!


Καπου θα τα πετυχω ομως...



 
Πίσω
Μπλουζα