Ρετρό "προχώ" καφετέριες

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.057
Ορμώμενος από την πολύ θετική ανταπόκριση της οποίας έτυχε το προηγούμενο νημάτιό μου, περί "ρετρό επαρχιακών ντίσκο",

ανοίγω και το παρόν, με στόχο να συζητήσουμε για διάφορες "πρωτοποριακές" (βλέπε: "προχώ") καφετέριες.

Αν μάλιστα βρίσκονται και στην επαρχία, ακόμα καλύτερα.

Ξεκινάω με μια "δυνατή" υποψηφιότητα : την "καφετέρια-Ντακότα" !

Το παρακάτω άρθρο δημοσιεύτηκε το 1984, και είχε ως θέμα μια παλιά Ντακότα

που τοποθετήθηκε πάνω σε ένα γιαπί (στην Κατέχα Πιερίας) και "βαπτίσθηκε" καφετέρια.

Θα ήταν ευχής έργο, αν κάποιος από την περιοχή μπορούσε να μας πληροφορήσει τι απέγινε το δόλιο το "φραπεδο-πτηνό".

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα..πολυ καλο!! τι να απεγινε αραγε? τελικα εγινε καφετερια αυτο το κεραμιδαριο...σε μια βιντεοκασσετα ειχα δει στην αθηνα ενα μπαρ που ηταν φτιαγμενο μεσα σαν αεροπλανο...ξερει κανεις κατι για αυτο?
 
Να διορθώσω οτι η περιοχή λέγεται, Καταχάς Πιερίας. Πάντα, μου έκανε εντύπωση το θεάμα αν και το απολάμβανα μικρός, να βλέπω από τόσο κοντά ένα αεροπλάνο...
 
Καφετέρια ΚΟΛΩΝΕΣ στο Πόρτο Ράφτη !!!

Μέχρι τα μισά των 80ς - ίσως και παραπάνω - το Πόρτο Ράφτη, από απόψεως διασκεδάσεως, προσέφερε ταβερνούλες και θερινά σινεμαδάκια [τα οποία ήταν υπέροχα, γλυκύτατα και, φυσικά, φορτωμένα με μερικές από τις ωραιότερες παιδικές / εφηβικές αναμνήσεις μας] !!! Κάποια στιγμή, όμως, με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι στην παραλία του Πόρτο Ράφτη [κάτω από το τόοοτε σινε Πόρτο Ράφτη, εκεί που τελειώνει ο δρόμος όπου βρίσκεται το σινεμά] άνοιξε ένα καφε - μπαρ με το όνομα "Κολώνες"!!! Και μάλιστα ... με "πρωτότυπη διακόσμηση" : Στον κήπο του είχε άσπρες πλαστικές κολώνες , που θύμιζαν κολώνες αρχαίου ναού !!! Μην κοιτάτε που σήμερα αυτού του είδους το ντεκόρ θεωρείται "τετριμμένο" και "ξεπερασμένο" !!! Εκείνη την εποχή πολύυυ μάς είχε ψαρώσει !!! Περιττό να σάς πω ότι η εν λόγω καφετέρια έγινε αμέσως πόλος έλξης για τη νεολαία, οποιανδήποτε ώρα κι αν περνούσες από εκεί την έβλεπες "τίγκα" στον κόσμο [άλλωστε ήταν, όπως προείπα, το πρώτο καφε-μπαρ που άνοιξε σε εκείνη την περιοχή] !!! Μετά τις "Κολώνες" ξεπετάχτηκαν σιγά - σιγά κι άλλα κέντρα διασκεδάσεως στην περιοχή του Πόρτο Ράφτη, ιδίως στα 90ς [ντίσκο, ελληνάδικα, κυριλέ μπαρ κλπ κλπ] με αποτέλεσμα η περιοχή εδώ και πολλά χρόνια να μη θυμίζει σε τίποτε εκείνο το ειδυλλιακό μέρος με τα θερινά σινεμαδάκια [τα οποία ... εξαφανίσθηκαν, στην κυριολεξία "τα έφαγε η μαρμάγκα" ... ] ....

Αυτό το καφε - μπαρ υπάρχει ακόμη στο ίδιο μέρος, αλλά με άλλη ονομασία και, φυσικά, χωρίς τις κιτς πλαστικές κολώνες στην αυλή του, που αποτελούσαν το "σήμα κατατεθέν" του !!! Άν και να σας πω την αλήθεια .... δεν γνωρίζω ποια είναι η καινούρια ονομασία του, ακόμη το ξέρω ως "Κολώνες" το ξέρω !!! Επίσης, νομίζω ότι η στάση του λεωφορείου [του πορτοκαλί ΚΤΕΛ] έξω από το μαγαζί λέγεται "Στάση Κολώνες" .....
 
Πίσω
Μπλουζα