"Ρετρό προϊόντα γυναικείας υγιεινής"

Camelia 1972

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]

πωπωωωω..ο τυπας σαν γκρηκ λαβερ(με τριχα για πουλοβερ) και η μανδαμ σα να βγηκε απο ταινια του Κλεαρχου Κονιτσιωτη.,

οσο για τη συσκευασια του προιοντος, το "record"στην κοκκινη ταινια που κολαει;;

1.05 πληρωνε να φαει εντιτ..ο Πανουσης..οχι εγω. αλλα..τρωμε εντιτ και στα εντιτ;αφου αυτολογοκρινομαι..τα βαζω μονος μου..θα στρωσω σιγα σιγα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιά ήταν οι always που μετονομάστηκαν σε alldays
 
ΡΕΤΡΟ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ

Σερβιέτα CLOE (χωρίς φτερά προστασίας στα πλάγια).Αργότερα μετονομάστηκε σε clea.Κυκλοφορεί μέχρι σήμερα με αυτή την ονομασία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ήταν οι Dalia που ήταν οι πρώτες μου και γκρίνιαζα στην μαμά μου πως ήταν παχιές σαν πάνα, οι Cloe και οι Serena. :biglaugh:
 
Scan_Pic0004.jpg

Να κι ένα κουτί από σερβιετάκια 25 χρόνια πίσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shakti είπε:
Ναι, ήταν οι Dalia που ήταν οι πρώτες μου και γκρίνιαζα στην μαμά μου πως ήταν παχιές σαν πάνα, οι Cloe και οι Serena. :biglaugh:
Να 'ταν μόνο αυτό το πρόβλημα; Για θυμηθείτε που είχαμε γυμναστική και φορούσαμε φόρμες. Περπατούσαμε και διαγραφόταν σχεδόν σε όλο της το εύρος (μπροστά - πίσω). + απορροφητικότητα = 0
 
τα πρώτα ταμπόν ποια ήταν? και πότε βγήκαν? ξέρει κανείς?
 
θα έλεγα τα o.b. και θυμάμαι διαφημίσεις τους στα μέσα των '80ς, υπήρχαν και πιο πριν όμως.
 
...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SERENA teen για τις έφηβες...(αρχές δεκαετίας του 90 ίσως?)
 
Περίεργη η συσκευασία σε αυτή την καμέλια. Εκείνη πάντω την νανά με τα φιογκάκια κάπου έχει καταγραφεί στη μνήμη του εκγεφάλου μου. Πόσα πράγματα έχω θυμηθεί σε αυτή την ιστοσελίδα!
 
Η Serena Teen ήταν στα μέσα έως τέλος της 10ετίας του 80. Η "Νανά" έγινε "Libresse" γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 90 και μ' αυτό το όνομα κυκλοφορεί έως και σήμερα. Εγώ πρόλαβα στα πρωτα εφηβικά μου χρόνια τις Donna Mod (με μια διαφήμιση που είχε σαν τζινγκλ το γνωστό "Donna Donna", ανάλογα προσαρμοσμένο) και τις Cloe. Μετά βγήκαν οι Always με τα φτερά, οι λεπτές και... σώθηκα. Όσο για τα ταμπόν: ήδη από τα τέλη της 10ετίας του 70 (θυμάμαι τις διαφημίσεις στο πίσω μέρος του περιοδικού "Γυναίκα" που διάβαζε τότε η μάνα μου) υπήρχαν και τα o.b. (γερμανικά αυτά) και τα ανταγωνιστικά τους, (αμερικάνικα) Tampax.
 
Donna Mod ! Την κορόιδεψε και ο Χάρρυ Κλυνν, "Donna Fod".
 
Πίσω
Μπλουζα