"Ρετρό προϊόντα γυναικείας υγιεινής"

Clemence

RetroAdept
Αντιδράσεις
59
θυμάστε τη διαφήμιση της νανά?

''αφιερωμένο εξαιρετικά για σένα με το όνομα νανά''!

και φυσικά ούτε λόγος για φτερά τότε :D

status

RetroAdept
Αντιδράσεις
5
Πω, άσε κ με έπαιρνε μικρός σαν ήμουν η ξαδέλφη μου για σούπερ για ψώνια..στη ψυχή μου έχουν χαραχθεί, λες κ της χρησιμοποιούσα εγώ :Ρ

(ούτε λόγος για φτερά τότε, αλλά ούτε λόγος για τουρμπίνες τώρα:Ρ)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.551
Τα κακομοιρα τα κοριτσακια που τα ελεγαν Νανα τι δουλεμα επεφτε.

Αφιερωμενη και η διαφημιση.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Hera

closed
Αντιδράσεις
2
η πιο αρχαία σερβιέτα που πρόλαβα, ήταν η Lady Softex και η Dalia (η Νανα που αναφέρατε ήρθε ποοολύ αργότερα, μέσα ή τέλη του 80)

ωραιο θρεντ :D

audiodee

RetroActive
Αντιδράσεις
25
1. Το γνωρίζετε ότι η λέξη "περίοδος" σε διαφήμιση σερβιέτας εθεωρήτω ταμπού και δεν την ανέφεραν μέχρι πριν από 1 χρόνο; (Το αντικαθιστούσαν τα τελευταία χ΄ρονια με τις "δύσκολες μέρες")

2. Γνωρίζετε φαντάζομαι ότι servilleta ("σερβιγιέτα") στα ισπανικά (αγγλικά: serviette) σημαίνει πετσέτα φαγητού!

A1200

RetroActive
Αντιδράσεις
0
Τι συχαμένο τοπικ ανοίξατε,ήμαρτον....

dadmin

Banned
Αντιδράσεις
30
Δεν μιλησε κανεις εδω για καποιο "χρησιμοποιημενο" προιον.

Οπως δεν εγραψε κανεις σε καποιο αλλο thread για "χρησιμοποιημενα" ειδη τροφιμων.

Οι σερβιετες ανηκουν στην ιδια κατηγορια αποστειρωμενων προιοντων οπως το φαρμακευτικο βαμβακι και το χαρτι υγειας και καθε αναφορα τους εδω απο την σκοπια των αναμνησεων που εχουμε απο την αγορα των 80s δεν εχει σχεση με κατι σιχαμενο.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
564
@Α1200, ελα ντε! :p :p:p:D

Πάντως εγώ δε θυμαμαι τίποτα.

saboter

RetroActive
Αντιδράσεις
45
Παλιά μάρκα σερβιέτας υπήρξε η DONNA MOD (ίσως η πρώτη που αντικατέστησε τα χαρτοβάμβακα), με μέγεθος συσκευασίας σαν τα οικονομικά πακέτα pampers και πάχος μαξιλαριού IDILKA!

Πάντως οι μπακάληδες συνήθιζαν να τις τυλίγουν σε χαρτί εφημερίδας για να μη φαίνονται!!!

Ποτέ δεν συμμερίστηκα την άποψη ότι η γυναίκα πρέπει να κρύβει μια φυσική διαδικασία που της συμβαίνει για τη μισή ζωή της...

Greek Old Commercial - Servietes Serena

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

A1200

RetroActive
Αντιδράσεις
0
Ναι σωστά,απλα εχω συνδεσει το εν λογο αποστειρομένο προιον την ωρα που καθόμουν να φάω μετά τη δουλεια και να δω λίγη τηλεόραση,τσουπ!να το σποτακι :shtup:

audiodee

RetroActive
Αντιδράσεις
25
A1200 είπε:
τσουπ!να το σποτακι
Για να λέμε και το σωστό, θυμάμαι πάντα από μικρός μέχρι τώρα οι διαφημίσεις για σερβιέτες να είναι όμορφες, κόσμιες, χωρίς να θέλουν να σιχάνουν κανέναν. Γιαούρτια, δημητριακά, σερβιέτες, όλα με όμορφες χαρούμενες γυναίκες.

Αν είναι έτσι, και φαγώσιμα προϊόντα που βοηθούν στην πέψη να τα θεωρήσουμε σιχαμένα αν σκεφτούμε που οδηγούν!

Shadowdancer2501

RetroAdept
Αντιδράσεις
7
Για να τελειώνουμε με τις σερβιέτες...

[ame=

[MEDIA=youtube]YCR8PQdPflo[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=YCR8PQdPflo

"Και καλή σας όρεξη"

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
102
Τι σκατά download links ψάχνεις να βρεις σε ένα thread με τίτλο "ρετρό σερβιέτες", όσο και αν σπάω το κεφάλι μου δεν το καταλαβαίνω.....................

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Clemence

RetroAdept
Αντιδράσεις
59
χαχαχα τελικά ισχύει ότι οι άντρες δε θέλουν να βλέπουν καθόλου τις συγκεκριμένες διαφημίσεις :D αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!

καθόλου αηδιαστικό δλδ αν σκεφτείς τί τράβαγαν πριν ...

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
65
Clemence είπε:
αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!
Αν το πάμε έτσι, να βάλουμε ένα θέμα για retro χαρτί υγείας. Άλλαξε επαναστατικά την ζωή και των 2 φύλων και είναι τουλάχιστον unisex. Δεν θέλω καν να ξέρω τι κάνανε πριν εφευρεθεί, kthnx. :p

pooky(1)

Αντιδράσεις
102
Μα γιατί νομίζεις μέχρι τη δεκαετία του '70 βάζανε μπιντέδες δίπλα στις λεκάνες;

Οικολογική λύση και δεν έκοβαν δεντράκια.

Clemence

RetroAdept
Αντιδράσεις
59
χμμμ δεν προλάβατε τα χαρτιά από εφημερίδες και τηλεφωνικούς καταλόγους ε?

τυχεροί ;)

pooky(1)

Αντιδράσεις
102
Ε, είμαστε ρετρό, αλλά όχι τόοοοσο ρετρό!!!!!!!!!!!!!!

manos426f

The King of Retro®
Αντιδράσεις
51
Clemence είπε:
χαχαχα τελικά ισχύει ότι οι άντρες δε θέλουν να βλέπουν καθόλου τις συγκεκριμένες διαφημίσεις :D αλλά έλα που η σερβιέτα είναι κάτι που άλλαξε επαναστατικά τη ζωή των γυναικών!
Κοίταξε να δεις,ούτε και τα προφυλακτικά είναι αηδιαστικό αντικείμενο,ούτε και οι αναμνήσεις από τις επισκέψεις στα μπορντέλα (που ήταν και καρα-retro όσον αφορά τη διαρρύθμιση-διακόσμησή τους),ούτε και οι γυναίκες που ήταν εκεί και τελούσαν το λειτούργημά τους ήταν στο παραμικρό αηδιαστικές.

Αλλά κατανοείς νομίζω ότι δε μπορούμε να ανοίξουμε threads γι' αυτά.Μ' άλλα λόγια,το να βάλουμε μπροστά και αρχικά τη λέξη "retro" δε μας "επιτρέπει" να δημιουργήσουμε thread οποιασδήποτε θεματολογίας.

Για να καταλήξω λοιπόν,το thread σου και το αντικείμενό του δε με αηδιάζουν προσωπικά,απλά το θεωρώ μακράν το πιο κακόγουστο που έχω δει εδώ μέσα,από καταβολής του forum αυτού.Γνώμες είναι αυτές φυσικά και διαφέρουν από άτομο σε άτομο... :)

Μπλουζα