Ρετρό ραπτομηχανές

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας stakovios
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
989
Βρήκα μία τέτοια που χρονολογείται περί τη δεκαετία του 1950.

42034.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα εχει δυο τετοιες περιπου σαν και αυτη η μανα μου.Θα της βγαλω φοτωγραφιες με ευκαιρια και θα της ανεβασω.
 
Ακριβώς τον ίδιο τύπο έχει και η μάνα μου μόνο που είναι μάρκας singer!! Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω κι εγώ! Πάντως έχω δει και σε άλλα σπίτια να τις χρησιμοποιούν ακόμη! Είναι αθάνατες και δουλεύουν άψογα!!
 
Στο σπίτι της γιαγιάς μου υπάρχει μια από αυτές που ήταν σαν τραπέζι,και δούλευε χειροκίνητα με το πόδι!Βέβαια το πάνω μέρος έχει φύγει εδώ και χρόνια,και έχει αντικατασταθεί από μάρμαρο,έχει μετατραπεί σαν τραπεζάκι για βεράντα!
 
Εχει η θεια την Σινγκερ της γιαγιας, το μονο οικογενειακο κειμηλιο που γλιτωσε στην Κατοχη. Εχει και τραπεζακι. Εχω ακουσει πως ειναι δυσκολο να τις χρησιμοποιεις και αν χαλασει δεν εχει ανταλλακτικα. Το καλοκαιρι θα βγαλω φωτος εχει και ημικυκλικη ξυλινη θηκη. Υπεροχη ειναι!

Η προγιαγια μου εραβε σε αυτην.
 
Πάντα μου άρεσαν αυτές οι ραπτομηχανές και ήταν ένας (από τους πολλούς :fever: ) διακαής μου πόθος η απόκτησή της.


Στις μέρες μας, δεν τις βρίσκεις εύκολα, και σε όσους έχουν απομείνει τέτοια κειμήλια-στολίδια δεν τα αποχωρίζονται... δυστυχώς... (για μένα...
:cry: )

 


Παιδιά, ν΄ανεβάσετε και άλλες φωτό (όσοι έχετε). Είναι πραγματικά πολύ όμορφες!!!


 


 
thebest20 είπε:
Στο σπίτι της γιαγιάς μου υπάρχει μια από αυτές που ήταν σαν τραπέζι,και δούλευε χειροκίνητα με το πόδι!Βέβαια το πάνω μέρος έχει φύγει εδώ και χρόνια,και έχει αντικατασταθεί από μάρμαρο,έχει μετατραπεί σαν τραπεζάκι για βεράντα!
Ακριβώς το ίδιο έχει και μια κυρία στη πολυκατοικία που μένω, κειμήλιο της μητέρας της, σε άριστη κατάσταση! Πολύ βαρύ όμως. Είχα πάει στο διαμέρισμα της για τη βοηθήσω σε μια δουλειά και μου βγήκε ο πάτος για να το μετακινήσω λίγο παραπάερα
 
Δεν σηκώνετε στα χέρια για κανένα λόγο! Ευτυχώς που έχει ροδάκια γιατί δεν είναι και λίγες φορές που με έβαλαν να την μετακινήσω!! Οντως αν χαλάσει δεν υπάρχουν ανταλλακτικά!! Ελα όμως που χαλασμό δεν έχει!! Ούτε με βόμβα δεν παθαίνει τίποτα!!
 
Nassos83 είπε:
Πολύ βαρύ όμως. Είχα πάει στο διαμέρισμα της για τη βοηθήσω σε μια δουλειά και μου βγήκε ο πάτος για να το μετακινήσω λίγο παραπάερα
boomer είπε:
Δεν σηκώνετε στα χέρια για κανένα λόγο! Ευτυχώς που έχει ροδάκια γιατί δεν είναι και λίγες φορές που με έβαλαν να την μετακινήσω!! Οντως αν χαλάσει δεν υπάρχουν ανταλλακτικά!! Ελα όμως που χαλασμό δεν έχει!! Ούτε με βόμβα δεν παθαίνει τίποτα!!

Ε οχι και πολυ βαρια αν κρινω απο μια που χρειαστηκε να μετακινησω μερικες φορες παλαιοτερα στα πλαισια καποιας αγγαριας .

Ηταν με ξυλινη επενδυση σαν ντουλαπακι κομοδινο , στο μεγεθος ενος πλυντηριου ρουχων απο αυτα που ανοιγουν απο πανω και αντε να ηταν 22 -25κιλα .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να οι δυο ραπτομηχανες που εχει η μανα μου.Sorry που ειναι μεσα αλλα δεν της εβγαλα εξω επειδη δεν ξερω πως γεινεται και φοβηθηκα μην της σπασω.

Αυτη ειναι σαν αυτη που ανεφερε ο Nemo σαν μικρο πληντηριο που ανοιγη απο πανω και ειναι μαρκας Singer

IMG_0059.jpg

Kαι αυτη ειναι πιο παλια μαρκας Honey.

IMG_0061.jpg

IMG_0060.jpg

IMG_0062.jpg
 
Nemo είπε:
Ε οχι και πολυ βαρια αν κρινω απο μια που χρειαστηκε να μετακινησω μερικες φορες παλαιοτερα στα πλαισια καποιας αγγαριας .Ηταν με ξυλινη επενδυση σαν ντουλαπακι κομοδινο , στο μεγεθος ενος πλυντηριου ρουχων απο αυτα που ανοιγουν απο πανω και αντε να ηταν 22 -25κιλα .
Με τη διαφορά ότι το δικό της δεν είχε ροδάκια. Μπορεί να είχε και απλά να αποκολλήθηκαν. Όπως και να έχει, πρόσεχα πάρα πολύ μην κάνω καμια βλακεία και πάθαινε ζημιά το έπιπλο.
 
metalcandyman είπε:
ΝΑυτη ειναι σαν αυτη που ανεφερε ο Nemo ...
Ετσι περιπου το προβλημα στην δεν ειναι το βαρος αλλα η ελλειψη λαβης για να την πιασεις σωστα.Αν την "γραπωσεις" σωστα δεν ηταν και τοσο προβλημα (απο οσο θυμαμαι τουλαχιστον βεβαια ημουν και νεαροτερος.....)

Nemo είπε:
Ε οχι και πολυ βαρια αν κρινω απο μια που χρειαστηκε να μετακινησω μερικες φορες παλαιοτερα .....αντε να ηταν 22 -25κιλα .

Nassos83 είπε:
Με τη διαφορά ότι το δικό της δεν είχε ροδάκια. Μπορεί να είχε και απλά να αποκολλήθηκαν. Όπως και να έχει, πρόσεχα πάρα πολύ μην κάνω καμια βλακεία και πάθαινε ζημιά το έπιπλο.
ουτε αυτη που αναφερω ειχε ροδακια ..... απλα ισως αυτη που κληθηκες να μετακινησεις εσυ ηταν αρκετα βαρυτερη + το κεντρου βαρους που ειναι μακρια απο το δικο σου οταν την σηκωνεις + τον ογκου της σε συνδιασμο με τον ελαχιστο χωρο που ενδεχομενως ειχες περιθωριο να κινηθεις και επρεπε κι ετσι οι κινησεις σου να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικες .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Διαφήμιση [edit] Μοναστηράκι Αθήνα.

Μερικές είναι του 1900 οι κλασικές οι μαύρες με τα χρυσά γράμματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια προπολεμική μηχανή ραψίματος χειρός. Δουλεύει ακόμα.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Μία παρόμοια ραπτομηχανή χρονολογίας 1940 περίπου είχε και η γιαγιά μου παλιά. Ο πατέρας της ήταν επισκευαστής ραπτομηχανών Singer τη δεκαετία του 30, και η ίδια μας έλεγε ότι το επάγγελμά του ήταν περιζήτητο εκείνα τα χρόνια, γιατί υπήρχαν πολύ ελάχιστοι επισκευαστές τέτοιων ραπτομηχανών.
 
Μια ραπτομηχανή Singer έχει η γιαγιά μου στο χωριό η οποία είναι ολόκληρο τραπέζι και πιο πολύ σαν τραπέζι τη χρησιμοποιεί. Μου άρεσε μικρός να την βλέπω να ράβει κάτι ξηλωμένο με τη γρηγοράδα της.
 
Η γιαγιά μου στο χωριό έχει το παρακάτω μοντέλο της Singer (με το ίδιο ακριβώς έπιπλο) αλλά δεν ξέρω ποια χρονολογία βγήκε...

92517.jpg92518.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gus είπε:
Η γιαγιά μου στο χωριό έχει το παρακάτω μοντέλο της Singer (με το ίδιο ακριβώς έπιπλο) αλλά δεν ξέρω ποια χρονολογία βγήκε...

Πραγματικά συλλεκτικό κομμάτι!!! Και καταπληκτικό φινίρισμα. Αυτή είναι σίγουρα προπολεμική, τίποτα δεκαετία '30... πολύ ωραία.
 
prisma είπε:
Αυτή είναι σίγουρα προπολεμική, τίποτα δεκαετία '30...
Ναι, ε; Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι κατασκευάστηκε μετά τα 50's

Πάντως η Singer έχει κυκλοφορήσει κι άλλες ραπτομηχανές με την "Σφίγγα" πάνω...

Bρήκα αυτό το site (http://www.ismacs.net/singer_sewing_machine_company/serial-numbers/singer-sewing-machine-serial-number-database.html) το οποίο έχει ένα κατάλογο με όλους τους κωδικούς των μηχανών.
 
Gus είπε:
Ναι, ε; Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι κατασκευάστηκε μετά τα 50's
Πάντως η Singer έχει κυκλοφορήσει κι άλλες ραπτομηχανές με την "Σφίγγα" πάνω...
Δεν είμαι ειδικός στις ραπτομηχανές βέβαια, αλλά αυτή η σχεδίαση και αυτά τα μοτίβα στο φινίρισμα που κάνουν για 30s. Πιστεύω ότι μετά τον πόλεμο πρέπει να ήταν πιο απλές, χωρίς πολλά διακοσμητικά.
 
Πίσω
Μπλουζα