Ρετρό ραπτομηχανές

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας stakovios
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Gus είπε:
Η γιαγιά μου στο χωριό έχει το παρακάτω μοντέλο της Singer (με το ίδιο ακριβώς έπιπλο) αλλά δεν ξέρω ποια χρονολογία βγήκε...
attachment.php


attachment.php
Έχω ακριβώς την ίδια, με άλλο έπιπλο όμως, και την χρησιμοποιώ και πολύ συχνά (Ναι... Είμαι ΚΑΙ "μοδίστρα"... :P )!! :D

1111.JPG

Και έχω και άλλες 2 ακόμα..

Μία Mercedes στο ίδιο στιλ με την πιο πάνω, και μία ρώσικη "αυτόματη" που κάνει και διάφορα "περίεργα" γαζιά.

Η ρώσικη είχε και μηχανισμό για να λειτουργεί με ρεύμα, και δεν την χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, και την Mercedes κάποια στιγμή θέλω να την "αξιοποιήσω" λίγο περισσότερο.

Υ.Γ.: Τώρα είδα τα άλλα σχόλια...

Sorry που θα σας απογοητεύσω, αλλά αν και πραγματικά πανέμορφη, δεν είναι και τόσο "αντίκα"..

Η μητέρα μου την είχε αγοράσει περίπου το 1988 με 1990κάτι, και για να αντικαταστήσει την Mercedes που νόμιζε ότι έχει χαλάσει (Και την έφτιαξα λίγο καιρό μετά.. :darkglasses: ).

Και για έτος κατασκευής, δεν νομίζω να πηγαίνει πολύ πίσω από το 1985.

Υ.Γ.2: Λοιπόν... Έψαξα λίγο και βρήκα ότι από το 70 και μετά (Μάλλον ακόμα και μετά από το 90..) η Singer έβγαλε αυτές τις ραπτομηχανές, και ήταν τα μοντέλα "Nostalgiaʼ model 15", και φτιάχνονταν στην Ταϊβάν με κωδικό "15NL" και στην Κίνα με τον κωδικό "15CN".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίνγκερ παλια
 

Συνημμένα

  • img_1_1728652229668.webp
    img_1_1728652229668.webp
    94,9 KB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα