Ρετρό ρολόγια που είχατε (και ίσως ακόμα τα έχετε!)

QueenofHearts

RetroActive
Joined
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
809
Αντιδράσεις
836
Είχα ένα τρελό ρολόι-σαλιγκάρι! Πρέπει να το βρω! Προς το παρόν πάρτε απλά ένα Casio!

IMG_7076.jpg
 
Ρέτρο ρολόγια

Προσφατα ανεσυρα καποια οικογενειακα "κειμηλια" και ξεκινω το "λυσιμο"

Ενα Venus του 50 και ενα LCD Seiko τελη 70 αρχες 80 (ψαχνω να ταυτοποιησω το μοντελο)

picture.php


Συντομα θα αναπαλαιωθουν και τουλαχιστον το Seiko θα αντικαταστησει το trendy Adisdas μου
 
...ρε συ, ένα τέτοιο SEIKO πρέπει να είχα και εγώ μία εποχή. :eeek: (δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του μοντέλου)

Φοβερά ευρήματα !!
 
θυμάστε τα wetex;; Όλα τα πιτσιρίκια είχαμε τότε πάρει ένα από την στοά φέξη...με 99 ξυπνητήρια και 10 διαφορετικούς τρόπους μετρήσεων...αντίστροφη μέτρηση κλπ..
 
Το ίδιο SEIKO είχα κι εγώ !!!!!
 
spyros_s είπε:
θυμάστε τα wetex;; Όλα τα πιτσιρίκια είχαμε τότε πάρει ένα από την στοά φέξη...με 99 ξυπνητήρια και 10 διαφορετικούς τρόπους μετρήσεων...αντίστροφη μέτρηση κλπ..
Ventex βρε τι Wetex :D Τα Wetex είναι τα σφουγγαρόπανα για την κουζίνα :D

Τα Ventex ήταν ο ορισμός του "Της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης" που λένε.... μα τελείως του πεταματού.
 
Πάνο έχω και εγώ ένα Venus.

Πριν λίγες μέρες πέρασε από ένα restoration μόνο ο μηχανισμός.

Κάσα, ζελατίνα δεν τα ακουμπάω γιατί λίγοι είναι οι καλοί τενχίτες που δε θα τα ξεπαστρέψουν αντί να τα φτιάξουν.

Ειδικά για το καντράν διάβασα ότι πρέπει να φύγει εξωτερικό φυσικά με το ανάλογο κόστος.

Πάντως το ρολόι παρά τα χρόνια του δουλεύει κανονικά και το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση

Πάρε και μερικές φωτό:

picture.php


picture.php


picture.php


Το λουράκι δεν είναι το original αλλά ένα καινούριο φτηνιάρικο
 
Διαχρονικό!

3570-50_7.JPG


Omega Speedmaster Moonwatch 1969
 
όπως κατάλαβες phil προσπάθησα πολύ για να τα θυμηθώ... :)

ο χαρακτηρισμός που έδωσες για την αντοχή τους είναι εύστοχος...στην βδομάδα ήταν για πέταμα...θυμάμαι είχα 2-3 πριν περάσω στα casio που ως Ιάπωνικά δεν σπάγανε και δεν χαλάγανε!

Α ναι...τα σφουγγαράκια και τα πανάκια για την κουζίνα λέγονται wettex όχι wetex :)
 
Χαχαχαχα!

Τα ελληνικά ρολόγια Jaga τα θυμάστε;;
 
Τα ρολόγια Jaga είναι Ελβετικά και ουχί Ελληνικά.
 
Θεέ μου, ξαναβγήκε!!!! (επανέκδοση)

Monaco_Vintage_Limited_Edition.jpg


Ετσι για να βλέπουμε οτι δέν είμασε οι μόνοι που αγαπάμε τα ρετρό. Οι σοβαρές εταιρίες το ξέρουν. Δεύτερος κρυφός έρωτας, μετα το Φίατ το 500ράκι!. Δυστυχώς προπωλήθηκε αλλα ολο και κάποιο θα σκάσει μύτη στο Ebay.
 
Να και το δικο μου ρολοι. Το εχω τουλαχιστον 26-28 χρονια. Ειναι μαρκας "Sanio" ;) και απ'οσο μπορω να θυμηθω, μου το ειχαν αγορασει απο καποιο πλανοδιο πωλητη σε μια επισκεψη μου στην Πατρα. Δεν ηταν το πρωτο μου ρολοι, αλλα ηταν και παραμενει το πιο αγαπημενο μου.

Εχει 4 κουμπια, φωτακι, χρονομετρο (start/stop/restart/reset), ξυπνητηρι, ημερομηνια, ενδειξη μερας, μπορει να ειδοποιει καθε μια ωρα και παιζει 7 μελωδιες, ειτε χειροκινητα, ειτε αυτοματα για ξυπνητηρι.

Το φοραγα φανατικα για χρονια και μια φορα μαλιστα ειχα βουτηξει στην θαλασσα μαζι του (προφανως δεν ειναι αδιαβροχο). Φυσικα σταματησε να δουλευει (πηγε η στεναχωρια συννεφο), αλλα μερικες μερες αργοτερα ξεκινησε παλι μονο του (υποθετω οταν στεγνωσε)! Σταδιακα σταματησα να το φοραω στο γυμνασιο (εκτοτε δεν φοραω καθολου ρολοι) αλλα το κουβαλουσα μαζι μου σε καποια τσεπη, μεχρι που πριν καμια δεκαετια χαλασε (δεν λειτουργουσαν καποια πληκτρα). Το πηγα σε κανα δυο μαστορες και τους ειπα οτι δινω οσα-οσα για να το φτιαξω, αλλα ολοι σηκωσαν τα χερια ψηλα.

Προσφατα εκανα μια προσπαθεια να το κοιταξω μονος μου και καταλαβαινω το γιατι. Η πλακετα, το LCD, η μπαταρια και τα ελασματα των κουμπιων ειναι ολα στερεωμενα πανω σε εναν πολυ λεπτο πλαστικο σκελετο. Απο το πολυ πατα-πατα ο σκελετος αυτος ειχε σπασει σε 2 σημεια με αποτελεσμα να μην δουλευουν τα κουμπια. Φυσικα το ολο πραγμα ειναι τοσο λεπτοκαμωμενο που ειναι πρακτικα αδυνατο να επισκευαστει.

Μια πρωτη ερευνα στο web δεν βρηκε και πολλα πραγματα για ρολογια "Sanio", μια πιο επισταμενη ματια ομως αποκαλυψε οτι κυκλοφορουσαν τοτε σε διαφορες παραλλαγες (με μικροδιαφορες) και πληθος διαφορετικων ονοματων. Ακομα καλυτερα, στο ebay μπορει κανεις να βρει διαφορα παρομοια ρολογια. Ετσι χτυπησα μια παρτιδα με 8 ρολογια για ανταλλακτικα που ειχε κανα δυο που δειχνουν παρομοια με δικο μου, ενω ταυτοχρονα πηρα και αλλο ενα παρομοιο, που λειτουργει κανονικα (και εχει και 16 μελωδιες!). Ετσι ειτε καταφερω να επισκευασω το δικο μου, ειτε οχι, θα εχω κατι που θυμιζει το αγαπημενο μου ρολοι σε λειτουργία για μια ακομα φορα!

Τα δυο ρολογια, διπλα-διπλα.

2011-03-30-19h25m18.JPG2011-03-30-19h25m57.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα έιτις ήταν η εποχή των ηλεκτρονικών ρολογιών! Μέχρι και στην ΕΡΤ έπαιζαν!
 
DSC01851.jpg

Δεν λειτουργεί πια, αλλά ήταν το πρώτο μου ηλεκτρονικό ρολόι.
 
Φίλε αν θες να το επισκευάσεις θα πας στον Βασίλη [edit] με πμ περισσότερες λεπτομέρειες [edit]. Θα ζητήσεις τον ίδιο, αυτός στην δεκαετία 80 έφτιαχνε τέτοια και ξέρει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν με κάτι είμαι συναισθηματικά δεμένη αυτό είναι τα ρολόγια μου! 4 ρολόγια είχα όλο και όλο, 3 casio (τα 2 υπάρχουν ακόμα) και ένα swatch.

Σας παρουσιάζω το πρώτο πρώτο μου ρολόι. Μου το έφερε ο πατέρας μου από το εξωτερικό όταν ήμουν 6-7 χρονών και το έχω ακόμα! Δουλεύει "ρολόι" και έχω σκοπό να το δώσω κάποια στιγμή στην κόρη μου :D

attachment.php


attachment.php


Όλο και όλο έχει 2 κουμπάκια. Το ένα πατώντας το σου βγάζει τα δευτερόλεπτα και ξανα πατώντας το ρυθμίζεις την ώρα. Το άλλο όταν το πατάς παίζει μουσική και στην οθόνη βγαίνουν στεράκια, το φεγγάρι και τη λέξη sweet dreams. (δυστυχώς δεν έχω αλλάξει μπαταρία. Σας χρωστάω φωτογραφίες από το animation :D )

Θα επανέλθω με το 3 casio που ακόμα φοράω ηλικίας 25+ ετών (DW-270)...
 
Μικρός είχα κι εγώ ένα ηλεκτρονικό ρολόι, συγκεκριμένα το παρακάτω :

casio watch.jpg

Το ρολόι αυτό το αγόρασα στις 19/4/1983, όταν ήμουν στο δημοτικό.

Κόστιζε τότε περισσότερο από 7000 δρχ. - εξωφρενική τιμή εκείνον τον καιρό

(ακόμα περισσότερο για τόσο μικρό παιδί) και δυσκολεύτηκα να πείσω τους

γονείς μου να μου το αγοράσουν.

Άξιζε όμως. Με συντρόφευσε παντού, από τα μέσα του δημοτικού ως και το 3ο έτος.

Ενδιαμέσως (νομίζω ήμουν στο γυμνάσιο) χάλασε ένα από τα μπροστινά πλήκτρα

και το έστειλα στην αντιπροσωπεία για επισκευή. Ήρθε μετά από ένα μήνα σε άριστη κατάσταση.

Σε όλα τα ρολόγια αυτού του είδους, το ηλεκτρονικό κύκλωμα δεν αξίζει και πολλά,

ωστόσο της CASIO είχαν πολύ καλό σασί και γι αυτό ήταν και τόσο ακριβά.

Σ' αυτό, ήτοι στην ποιότητα της κάσας, οφειλόταν η διαφορά της τιμής τους από

άλλα ρολόγια αντίστοιχων δυνατοτήτων από άγνωστες μάρκες.

Το αδύνατο σημείο του συγκεκριμένου ήταν ότι το ελαστικό λουράκι του καταστρεφόταν από τον ήλιο.

Στο τέλος σχεδόν κάθε καλοκαιριού έπρεπε να αλλάζω λουράκι (δεν το έβγαζα σχεδόν ποτέ και το έκαιγε ο ήλιος).

Τα πλαϊνά πλήκτρα ήταν άλλη μια "αχίλλειος πτέρνα" : σταδιακά εισχωρούσε σκόνη στους αρμούς και

κολλούσαν. Έπρεπε κατά διαστήματα να δίνεται για καθαρισμό.

Τελικά κάποια φορά, περί το 2003, δεν βρήκα ανταλλακτικό λουράκι, τα πλαϊνά πλήκτρα δεν επανέρχονταν

και το κύκλωμα πρέπει κάπως να βραχυκύκλωσε. Κοντολογής R.I.P.

Δεν λυπάμαι, έζησε σχεδόν 20 χρόνια. Έχω κρατήσει το κουφάρι του για ανάμνηση.

Από τότε δεν ξαναπήρα ρολόι χεριού και για ένα μεγάλο διάστημα είχα μαζί μου ένα κουρδιστό ξυπνητήρι.

Με κοιτούσαν παραξενεμένοι όταν το έβγαζα για να δω την ώρα - και δεν τους αδικώ.

Το ξυπνητήρι αυτό έχει μιαν άλλη ιστορία που όμως δεν θα την διηγηθώ εδώ...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα