Ρετρό σήματα της ΥΕΝΕΔ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρομερό το βίντεο αυτό, με πλάνα ιστορικά!

Μπράβο Aardvark !

Αυτό το οποίο με "τρέλανε" είναι το ναυτάκι (σε κινούμενα σχέδια) με τις 2 σημαίες που σχηματίζει την ονομασία ΥΕΝΕΔ και το λογότυπο της ΥΕΝΕΔ στη συνέχεια. Αυτό ήταν το οπτικό βίντεο-σήμα του σταθμού? Και ο τσολιάς με τη σάλπιγγα (αν βλέπω καλά) που ακολουθεί? Ήταν μέρος του οπτικού σήματος του καναλιού κι αυτός? Και το τραγούδι αυτό? Είναι διαφορετικό από ένα άλλο που έχουμε βρει για την ΥΕΝΕΔ (το ραδιοφωνικό του '65).

http://www.youtube.com/watch?v=gcC_RpFKyM8

Ποιος ξέρει να διευκρινίσει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω ,εμενα η εντυπωση που μου δημιουργηθηκε οταν το ειδα ,τωρα,ηταν οτι το "ναυτακι" ηταν το προμο-καλωσορισες του καναλιου.

Οσο για τον "τσολια" η εικονα μπορει να μην μου λεει τιποτα αλλα ο ηχος θυμιζει αρκετα.

Κατι σαν τον "βοσκο με την φλογερα του" αν θυμαστε....... :xm:
 
Το ραδιοφωνικό του 65 της ΥΕΝΕΔ (στο οποίο έβαλα και εικόνα) δεν ξέρω αν το μετέδιδαν και από την τηλεόραση. Ίσως να γινόταν στις αρχές της ΤΕΔ και της ΥΕΝΕΔ πιο μετά.
 
bernard.c είπε:
Τρομερό το βίντεο αυτό, με πλάνα ιστορικά!Μπράβο Aardvark !

Αυτό το οποίο με "τρέλανε" είναι το ναυτάκι (σε κινούμενα σχέδια) με τις 2 σημαίες που σχηματίζει την ονομασία ΥΕΝΕΔ και το λογότυπο της ΥΕΝΕΔ στη συνέχεια. Αυτό ήταν το οπτικό βίντεο-σήμα του σταθμού? Και ο τσολιάς με τη σάλπιγγα (αν βλέπω καλά) που ακολουθεί? Ήταν μέρος του οπτικού σήματος του καναλιού κι αυτός? Και το τραγούδι αυτό? Είναι διαφορετικό από ένα άλλο που έχουμε βρει για την ΥΕΝΕΔ (το ραδιοφωνικό του '65).

YouTube - ΞΞΞΞΞ

Ποιος ξέρει να διευκρινίσει?
Νομίζω πως το "ναυτάκι" πρέπει να έπαιζε ανάμεσα στις διαφημίσεις σκέτο. Πρώτη φορά είδα ότι συνεχίζει με το logo.

Ο τσολιάς δεν πρέπει να έχει κάποια σχέση με το σήμα. Συν ότι σαλπίζει σιωπητήριο, άρα δεν μπορεί να ξεκινάει έτσι το πρόγραμμα. (Θα μπορούσε, όμως, να κλείνει! Χούντα ήταν αυτή!!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Νομίζω πως το "ναυτάκι" πρέπει να έπαιζε ανάμεσα στις διαφημίσεις σκέτο. Πρώτη φορά είδα ότι συνεχίζει με το logo.
Ολοκληρωμένο πρώτη φορά το είδα κι εγώ! Δεν είναι κακό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα