Ρετρό σαμπουάν & σαπούνια

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
420
...

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
palmol10.jpg


malori10.jpg


malori10.jpg

palmol10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό σαμπουάν & σαπούνια

21875_248401757044_669432044_3785083_3011687_n.jpg
 
Ρετρό σαμπουάν & σαπούνια

Είχαν κυκλοφορήσει τα παρακάτω σαμπουάν τη δεκαετία 80 με 90

-σαμπουαν μπύρας της Clairol (μην το πιειτε λουστείτε)

-σαμπουαν Ultrex (λουσου με ultrex και θα δεις) σε μπουκάλι μπλε με μακρύ λαιμό

-Vidal sassoon wash and go, τώρα κυκλοφορεί με το όνομα wash and go

-σαμπουάν Timotei

Mου άρεσε πολύ η συσκευασία του ultrex...Κάποια σαμπουαν κυκλοφορούν και σημερα με διαφορετικές συσκευασίες...
 
εγω μικρη λουζομουν μονο με om-or σε αλοιφη, η συσκευασια ηταν σε σωληναριο, σαν της οδοντοπαστας. προφανως το εφερναν δωρο φαρμακευτικοι αντιπροσωποι στον μπαμπα μου.

το αστειο ειναι οτι το ξαναβρηκα, κυκλοφορησε ξανα εδω και λιγα χρονια!
 
- Crisan (μικρό θαλασσί κυλινδρικό μπουκαλάκι)

- Sulfrin (το μόνο που έδιωχνε πραγματικά την πυτιρίδα)

- Excess
 
Johnson & Johnson Baby Shampoo - Όχι πια δάκρυα! :)



jjsahmpooo11082011.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
-σαμπουαν Ultrex (λουσου με ultrex και θα δεις) σε μπουκάλι μπλε με μακρύ λαιμό .

Το μπουκάλι αυτό το έχω κρατήσει :) Το ε΄χω στο εξοχικό μου και εκεί έχω γενικως πολλές ρετρό συσκευασίες από απορυπαντικά, καθαριστικά κ.α. επειδή δεν πηγαίνω συχνά και έτσι τα προιόντα αργουν πολυ να τελειώσουν.
 
Θυμαμαι ενα που λουζομουν τελη της δεκαετιας του 80 το Timoteil με πικραμυγδαλο σε μια απαλη αποχρωση του ροζ που μυριζε απιστευτα. Δε ξερω αν κυκλοφορει ακομα, αλλα δεν το εχει παρει το ματι μου πουθενα.
 
BETTY BOOP είπε:
σαμπουαν μπύρας της Clairol (μην το πιειτε λουστείτε)
Το σαμπουάν μπύρας Clairol υπάρχει ακόμα και σήμερα, αλλά με διαφορετικό όνομα και συσκευασία.



Επίσης υπήρχε εκείνη την εποχή ένα άλλο σαμπουάν της Clairol με εκχυλίσματα βοτάνων, το Clairol Herbal, το οποίο αργότερα αντικαταστάθηκε από το Herbal Essences.



Τα χρόνια πέρασαν και η Clairol άλλαξε όνομα και μετονομάστηκε Orzene μετά την εξαγορά της από την Procter & Gamble στα τέλη των 1990s.

clairol.jpg

clairol herbal.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4254209153_27517f7ff4.jpg


4254209153_27517f7ff4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσθέτω και το Affinity!



affinity shampoo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την Clemence αυτή:

omor.JPG

Και άλλη μία:

sebbix.JPG

Επειδή δεν είναι ευανάγνωστη η διαφήμιση γράφει τα ακόλουθα:

Οι γιατροί συνιστούν το Σεμπίξ για την πυτιρίδα αλλά το Σαμπούν Sebbix δεν εξαλείφει μόνον την πιτυρίδα .... καθαρίζει τέλεια τα μαλλιά και τα διατηρεί ολοζώντανα και λαμπερά.

Χρησιμοποιείτα πάντοτε SEBBIX. Είναι το μόνο φαρμακευτικό σαμπουάν που συνιστούν οι δερματολόγοι σ' όλη την Ευρώπη. Το SEBBIX είναι το πιο συμπυκνωμένο σαμπουάν γι' αυτό είναι οικονομικώτατο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω με την αδερφη μου χρησιμοποιουσαμε το αφρολουτρο και σαμπουαν ΠΡΟΔΕΡΜ,θυμαμαι το μπουκαλι που ηταν ασπρο(ο λογοτυπος ηταν ομως με μπλε γραμματα), ειχε στρογγυλη βαση,μακρυ λαιμο,καπακι χρωματος μπλε και πρεπει να ειχε μια τρυπα μεγαλουτσικη για να βαζεις το σφουγγαρακι που ειχε το αφρολουτρο.Για να πω την αληθεια το σφουγγαρακι ποτε δεν το χρησιμοποιησαμε,το ειχαμε στα παιχνιδια :)
 
77.jpg
76.jpg


80.jpg
78.jpg


125.jpg


125.jpg

77.jpg

76.jpg

80.jpg

78.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6.jpg


5.jpg


4.jpg


3.jpg


3.jpg

6.jpg

5.jpg

4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
74.jpg


73.jpg


72.jpg


71.jpg


70.jpg


70.jpg

74.jpg

73.jpg

72.jpg

71.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ένα γυναικείο σαμπουάν που διαφημιζόταν στην τηλεόραση με τραγουδάκι που τελείωνε ξελιγωμένο "7 ημέρες λαμπερά μαλλιάααα"... την εποχή εκείνη ένα λούσιμο κάθε 7 μέρες το θεωρούσαν αρκετό, να μην πω πολυτέλεια. Και υπήρχε και ένα αποσμητικο-αλοιφή, perky θαρρώ το έλεγαν, που κρατούσε 3 μέρες. Υποτίθεται.
 
το γαλάκτωμα περλέ ava για τα πιάτα δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει σε τέτοιο μπουκάλι...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
89.jpg


89.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα