Ρετρό σερβίτσια

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.150
Αντιδράσεις
15.581
Όταν παντρευτηκε η μάνα μου, ειχε παρα πολλά, αφου τοτε στους γάμους δεν έδιναν χρήματα αλλά μονο σερβίτσια! Δυστυχως τα περισσότερα και πετάκτηκαν , μαλιστα τα πιο ωραια κομματια, όπως και η παλια σερβάντα( που ειχαν γυαλι απ'εξω αν θυμαστε)! Θα σας βγαλω μερικές φωτο αλλα τα παλια-παλια κομμάτια δεν υπάρχουν πια, να πω επίσης πως δεν χρησιμοποιηθηκαν και ποτέ, ηταν σχεδον ανέπαφα..

143l.jpg
 
Όπως και εμείς στο σαλόνι έχουμε παρόμοια σερβίτσια, όπου κοσμούν την βιτρίνα του σύνθετου, εδώ και 35 χρόνια, δώρα γάμου της μαμάς, χωρίς να έχουν χρησιμοποιηθει ποτέ. (Θα ανεβασω φωτο συντομα).
 
Άλλο ένα πράγμα που το έφτιαχναν με τόσο μεράκι και τέχνη παλιά, ενώ τώρα δεν δίνουν σημασία. Είναι πολύ όμορφα Αριάδνη!
 
αριαδνη είπε:
Όταν παντρευτηκε η μάνα μου, ειχε παρα πολλά, αφου τοτε στους γάμους δεν έδιναν χρήματα αλλά μονο σερβίτσια! Δυστυχως τα περισσότερα και πετάκτηκαν , μαλιστα τα πιο ωραια κομματια, όπως και η παλια σερβάντα( που ειχαν γυαλι απ'εξω αν θυμαστε)! Θα σας βγαλω μερικές φωτο αλλα τα παλια-παλια κομμάτια δεν υπάρχουν πια, να πω επίσης πως δεν χρησιμοποιηθηκαν και ποτέ, ηταν σχεδον ανέπαφα..
143l.jpg
Σε πληροφορώ ότι είναι μοναδικής αξίας αυτά τα σερβίτσια. Κι εγώ στην πλάκα τα έπαιρνα, αλλά αν πας να δεις σε κάτι "ψαγμένα καφέ" που τα έχουν σε βιτρίνες, είναι χάρμα, ακόμα και ως διακοσμητικά. Αρκεί, βεβαίως, να τα έχεις ολόκληρα, ή όσο το δυνατόν μεγαλύτερα.

Πολλά τέτοια βλέπουμε και σε τηλεδημοπρασίες, τύπου Διαλυνά.
 
Και η μάνα μου είχε τέτοια , με τον καιρό λόγω σεισμών ή παιδιών πολλά έσπασαν.
 
Να σας πω παιδια πόσο την αγαπουσα την παλια μας σερβάντα, ηταν γυαλινη μπροστα , ειχε τα σερβίτσια και μια παλια κουκλα πορσελάνινη με κοκκινο φορεματακι! μακαρι να την είχαμε και σημερα...
 
Photo-0608.jpg

λιγο αφηρημενη η φωτο αλλα το σερβιτσιο είναι ρετρο και φυσικα εχει ολιγον και από ωστεν :)
 
Όταν παντρευτηκε η μάνα μου, ειχε παρα πολλά, αφου τοτε στους γάμους δεν έδιναν χρήματα αλλά μονο σερβίτσια!

Η μητερα μου ειχε παρει χαλκινη κατσαρολα,μπρουτζινο γουδοχερι.

όπως και η παλια σερβάντα( που ειχαν γυαλι απ'εξω αν θυμαστε)!

Πιο παλια το Σερβαν ηταν επιπλο μεν αλλα εντοιχισμενο,ειχε ραφια για τα πιατα και κατω ραφι για ποτηρια.
 
Πίσω
Μπλουζα