Ρετρό συλλογές της μόδας

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
431
Θυμάμαι πως ήταν της μόδας και με είχε πιάσει μια μανία ως παιδί να μαζεύω γραμματόσημα και σπιρτόκουτα. Σήμερα έχουν διασωθεί ελάχιστα και από τις δύο συλλογές. Επίσης περιοδικά (που θα τα κλαίω μέχρι να φύγω από το μάταιο τούτο κόσμο) και παιχνίδια (κυρίως αυτά που έβρισκα στα γαριδάκια). Εσείς τι μαζεύατε; Τι σώθηκε;

picture.php
 
Τηλεκάρτες για κάποια εποχή. Όχι φανατικά, αλλά λόγω απόστασης της κυρίας, και της πανάκριβης υπεραστικής χρέωσης, οι τηλεκάρτες είχαν την τιμητική τους.

Επίσης παλιά κινητά τηλέφωνα. Έχω μια βαλίτσα από δαύτα. Όλα σχεδόν σε λειτουργία! Οι μπαταρίες είναι πεθαμένες βέβαια, αλλά δεν πειράζει! Αρκεί που διασώθηκαν!
 
Ωραία σπιρτόκουτα. Το δεύτερο από αριστερά της άνω σειράς το θυμάμαι, αν και δεν έκανα συλλογή, ούτε υπήρξα καπνιστής. Μάλλον μου είχε κάνει εντύπωση η φωτογραφία.

Εγώ φύλαγα τα τεύχη του Pixel που αγόραζα, αλλά μερικά χρόνια αργότερα τα έκλαιγα όπως κι εσύ.

Τελικά όμως, πριν από 5-6 χρόνια βρήκα σχεδόν όλα τα τεύχη που είχα και τα αγόρασα, οπότε... όχι πια δάκρυα.

Κάτι όμως για το οποίο αξίζει να κλαίμε ομαδικώς είναι πως η γιαγιά μου κρατούσε σε μια αποθήκη ό,τι περιοδικά ποικίλης ύλης κι εφημερίδες αγοράζαμε οικογενειακώς. Υπήρχε ένας μικρός θησαυρός από Ταχυδρόμο, Εικόνες, Τηλέραμα, Και κλπ κυρίως της δεκ. του 80.

Αναρωτήθηκα μια μέρα αν βρίσκονται ακόμα όλα αυτά στην αποθήκη, αλλά φαίνεται πως η μάνα μου αναρωτήθηκε πριν από μένα γιατί τρώνε χώρο αυτά τα έντυπα και τα πέταξε, οπότε θα αρκεστούμε στις αναμνήσεις.

Πάντως υπάρχουν ακόμη μερικά περιοδικά πλεξίματος της γιαγιάς μου, τα παλαιότερα εκ των οποίων από την δεκαετία του 50!
 
Δρ.Χού είπε:
Πάντως υπάρχουν ακόμη μερικά περιοδικά πλεξίματος της γιαγιάς μου, τα παλαιότερα εκ των οποίων από την δεκαετία του 50!
Φίλε Δρ Χου, θα θέλαμε φωτογραφίες, ακόμα και αν τις παραθέσεις με 1000 λογότυπα! Για το θέμα τώρα των συλλογών, εκτός από τηλεκάρτες και σπιρτόκουτα- αν και εγώ ούτε καπνιστής- μάζευα και νομίσματα από άλλες χώρες (πριν την έλευση του ευρώ φυσικά!), όπως κορόνες, μάρκα κλπ.
 
stakovios είπε:
Φίλε Δρ Χου, θα θέλαμε φωτογραφίες, ακόμα και αν τις παραθέσεις με 1000 λογότυπα!
Θα πρέπει να περιμένετε το Πάσχα ή το Καλοκαίρι, καθώς τότε συνηθίζω να επισκέπτομαι τα πάτρια εδάφη. Ίσως τραβήξω μια πανοραμική!
 
Σπιρτοκουτα και γω...αλλα πεταχτηκανε...

Τα γραμματοσημα σωθηκανε. Και τα δυο αλμπουμ.

Και μερικα κερματα επισης.
 
Κάποια εποχής τηλεκάρτες αλλά σύντομα εγκατέλειψα το σπορ. Επίσης έχω πολλά περιοδικά Μίκυ Μάους και Πόπαϋ αλλά αυτά απλά δεν τα πετούσα δεν ξέρω αν θεωρείται συλλογή.
 
johnny19818 είπε:
Κάποια εποχής τηλεκάρτες αλλά σύντομα εγκατέλειψα το σπορ. Επίσης έχω πολλά περιοδικά Μίκυ Μάους και Πόπαϋ αλλά αυτά απλά δεν τα πετούσα δεν ξέρω αν θεωρείται συλλογή.
Τωρα τα λεμε ολα συλλογες, δηλάδη οτι κρατησαμε...

Για το τοτε που μιλαμε δεν ηταν συλλογες...
 
Αυτά τα σπιρτόκουτα σε αυτό το ρετρόκουτο παπουτσιών nike (τέλη 70'ς-αρχές 80's) τα μάζευε ο μεγάλος μου αδερφός και τελικά τα παράτησε στο πατρικό.

Τώρα τα έχω περιμαζέψει σε μια ντουλάπα με τα υπόλοιπα ρετροαντικείμενα του πατρικού.

attachment.php


attachment.php
 
Μάζευα νομίσματα (χαρτονομίσματα και κέρματα) που μου έφερνε κυρίως ο πατέρας μου από το εξωτερικό. Είχα μια καλή συλλογή, αλλά τα τελευταία χρόνια δεν βρίσκω πουθενά την κασετίνα :sealed: ... Φοβάμαι μήπως τα έχασα για πάντα... :cry:
 
Σώτος Σώτος είπε:
Μάζευα νομίσματα (χαρτονομίσματα και κέρματα) που μου έφερνε κυρίως ο πατέρας μου από το εξωτερικό. Είχα μια καλή συλλογή, αλλά τα τελευταία χρόνια δεν βρίσκω πουθενά την κασετίνα :sealed: ... Φοβάμαι μήπως τα έχασα για πάντα... :cry:
Αν δεν τα πεταξε καποιος....καπου θα ειναι. Δεν χανεται ευκολα μια κασετινα....

greekeagle12 είπε:
Αυτά τα σπιρτόκουτα σε αυτό το ρετρόκουτο παπουτσιών nike (τέλη 70'ς-αρχές 80's) τα μάζευε ο μεγάλος μου αδερφός και τελικά τα παράτησε στο πατρικό.Τώρα τα έχω περιμαζέψει σε μια ντουλάπα με τα υπόλοιπα ρετροαντικείμενα του πατρικού.

attachment.php
Ωραια συλλογη(μεχρι και "φοινικα" εχει), μαζευα και γω απο 1980 εως 90 αλλα μαλλον καποια στιγμη τα πεταξα. Που να ξερα..

Μερικα τα ειχα και γω...

Αλλα δε μας τα δειχνεις ολα.... #)
 
Οι δικές μου συλλογές

 


-είδη αλληλογραφίας (φάκελοι, χαρτιά αλληλογραφίας)



-χαρτοπετσέτες με σχέδια, τι απέγιναν, μπορεί να τα χάρισα...



-αυτοκόλλητα (τα κόλλησα για διακόσμηση)



-αφίσες από περιοδικά (από το πολύ κόλλα-ξεκόλλα στον τοίχο χάλασαν...)



-τάπες (έχω κρατήσει μερικές)



-περιοδικά ΣΑΙΝΙΑ και ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΤΕΡΙΝΑ, τα διάβαζα και τα ξαναδιάβαζα (είχα ξεκινήσει απο το Μάιο 1995 και Δεκέμβριο 1995 αντίστοιχα)
 
pardalotzatziki είπε:
Αν δεν τα πεταξε καποιος....καπου θα ειναι. Δεν χανεται ευκολα μια κασετινα....


Ωραια συλλογη(μεχρι και "φοινικα" εχει), μαζευα και γω απο 1980 εως 90 αλλα μαλλον καποια στιγμη τα πεταξα. Που να ξερα..

Μερικα τα ειχα και γω...

Αλλα δε μας τα δειχνεις ολα.... #)
okkkk ;)

attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρτιά αλληλογραφίας με σχέδια
Αυτόγραφα
Αφίσες από περιοδικά
Αποκόμματα περιοδικών με αγαπημένους σταρς
Στυλό με ιδιαίτερα σχέδια
 
Πίσω
Μπλουζα