Ρετρό συσκευασίες προϊόντων, στα ράφια των S/M που μας ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο...

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.189
Κάποια μέρα, εκεί που έκανα τα ψώνια μου, μαζί με τη σύζυγο και τον υιο μου, έπεσε το μάτι μου σε κάποια προϊόντα τα οποία είναι και ρετρό, αλλά και δεν έχουν αλλάξει τη συσκευασία τους από τη δεκαετία του 80...

Παραθέτω μερικά από αυτά:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Εμένα, ειδικά η συσκευασία του Ariston, αν και είναι πιο παλιά από το 80, με γύρισε πολύ πίσω, όπως και τα μακαρόνια ΑΒΕΖ, τα οποία τα βάζω με επιφύλαξη γιατί δεν θυμάμαι την αρχική τους συσκευασία. Πιθανόν να έχουν κρατήσει την ίδια, από τότε...
 
picture.php


Welcome back!

picture.php


Μας τις θύμισε ο "Χαράλαμπος" από την Αμερική στη διαφήμιση... :D

picture.php


Οι κλασικές καραμέλες κανέλλας! Κυκλοφορούν και σε άλλες γεύσεις... Απλά υπέροχες...

picture.php


Σαν "λουκουμάκια" μαλακές και γευστικές. Γνωστές από πολύ παλιά...

picture.php


Η γεύση "κόλα" ήταν η καλύτερή μου!

picture.php


Μέχρι και η κλασική PEZ έπεσε θύμα του Ben 10.... :(
 
του παιδιου αφησες τιποτα? χαχαχαχαχα
 
Δεν τα αγόρασα... ;)

picture.php


2001... 2010 έχουμε και οι εξωγήινοι ακόμα να φανούνε...

picture.php


Οι κλασικές μπατονέτες με την ιδιαίτερη γεύση που δεν αρέσει σε όλους...

picture.php


Τα... ψωμάκια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php


2001... 2010 έχουμε και οι εξωγήινοι ακόμα να φανούνε...

picture.php


Οι κλασικές μπατονέτες με την ιδιαίτερη γεύση που δεν αρέσει σε όλους...

picture.php


Τα... ψωμάκια....
 
Α, ρε Dino... μας άνοιξες την όρεξη μεσημεριάτικα !!

Ωραίες φωτογραφίες, πραγματικά !! Είναι ευχάριστο να βλέπεις πράγματα του σήμερα που μοιάζουν σαν να μην τα άγγιξε ο χρόνος...
 
απο το δευτερο σετ μονο τα ψωμακια εμειναν ιδια τα αλλα αλλαξαν. Τα ζωδια ειχαν ενα αλλο εξωγηινο εφερνε λιγο στον Πριζουνικ Μαρινοπουλο και οι μπατονεττες αλλαξαν γενικα και μικρυναν οπως και τα αλμυρα (αλλο σνακ που εχει παραμεινει το προιον ιδιο)

Xρυσο Ντερμπι δεν βλεπω... αν και εχει κανει μια μικρη αλλαγη αλλα αρκετα παλια (πηγαινα ακομη σχολειο νομιζω)
 
joe είπε:
Xρυσο Ντερμπι δεν βλεπω... αν και εχει κανει μια μικρη αλλαγη αλλα αρκετα παλια (πηγαινα ακομη σχολειο νομιζω)
Χρυσό Ντέρμπυ !! Αλλο ένα αθάνατο προϊόν !!

Νομίζω και η σοκολάτα Serano "διατηρεί" την συσκευασία της...
 
billy είπε:
Χρυσό Ντέρμπυ !! Αλλο ένα αθάνατο προϊόν !!Νομίζω και η σοκολάτα Serano "διατηρεί" την συσκευασία της...
Το χρυσο ντερμπυ το τιμω ακομη! Παντα μου αρεσαν οι ρυζοσοκολατες
 
Λοιπόν, πετάγομαι λίγο μέχρι το μπαρ να πάρω ένα Χρυσό Ντέρμπυ !! :D
 
Πράγματι, είναι πολλά περισσότερα από όσα φανταζόμαστε!

Ακόμα και η πολύ γνωστή μας σοκοφρέτα!!!
 
H "κουκουρούκου" παίδες υπάρχει ακόμα; Ήμουν φανατικός!!!!!!
 
Βέβαια!

Θα ανέβουν φωτογραφίες με όλα όσα έχουν προαναφερθεί, αύριο πρωι...
 
Α, πολύ ωραία. Αύριο με βλέπω από sm για κουκουρούκου!!!!!
 
Αυτά τα αρκουδάκια της haribo ακόμη τα θυμάμαι. Αν και τώρα έχω βρει κάτι παρόμοια δεν το τολμώ καν να τα αγοράσω. Τα δόντια μου πλέον έχουν άλλη άποψη.. :banghead:

Τις σοκοφρέτες πάντως ακόμη τις τιμώ. Δυό δυό!

Aμάν! Η κουκουρούκου υπάρχει ακόμα; Τι λέτε ωρε; :headbangdude:
 
Γνώριζα για σχεδόν όλα πως υπάρχουν ακόμα, αλλά εξεπλάγην με το ότι υπάρχουν ακόμα τα ΝΑΚ!!
 
pooky(1) είπε:
H "κουκουρούκου" παίδες υπάρχει ακόμα; Ήμουν φανατικός!!!!!!
Έφαγα πρόσφατα μια "κουκουρούκου", και μου φάνηκε πολύ διαφορετική απ'οτι την θυμόμουν. Σαν να μου φάνηκε να έχει κάπως πιο "φτωχή" γεύση σε σχέση με κάποτε. Ακόμα και η συσκευασία μου φάνηκε φτηνιάρικη.
 
Θα δοκιμάσω αύριο και θα σου πω!
 
picture.php


Το "χρυσό ντέρμπυ της ΙΟΝ" κυκλοφορεί και σε μπλε συσκευασία με μαύρη σοκολάτα...

picture.php


Γκοφρέτες υπάρχουν πολλές... Σοκοφρέτα όμως μία!

Κυκλοφορεί επίσης ΜΑΧΙ, πράσινη συσκ. με φουντούκια και μπλε συσκ. με μαύρη σοκολάτα

picture.php


Να και η ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ της Bingo που ζει και βασιλεύει. Βλέπουμε πως έχει κυκλοφορήσει και σε σαντουιτς (!)

Ορμάτε! :D
 
Πίσω
Μπλουζα