Ρετρό σχάρες σε αυτοκίνητα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.045
Θυμάμαι ότι τη δεκαετία του 80', ήταν τρομερά διαδεδομένες οι σχάρες στα αυτοκίνητα.

Μάλιστα, ενώ σήμερα σχάρες βλέπεις μόνο σε "σπορτίβ" αμάξια (που μεταφέρουν wind-surfs, ποδήλατα κλπ) τότε κάθε φιλότιμος οικογενειάρχης που σεβόταν τον κόπο που έκανε για να αποκτήσει ένα αμάξι, του έβαζε και μια σχάρα ! Έτσι για το καλό βρε αδελφέ, αχρείαστη νά'ναι !
 
tora tou bazei ena zantiko! LOL
 
Μάλιστα κάποιος έχει γράψει εδώ μέσα σε άλλο θρεντ (δε θυμάμαι τώρα που) πως υπήρχαν σχάρες στα πορτπαγκάζ των αυτοκινήτων -κάτι που εγώ προσωπικά δε θυμάμαι.
 
kati sxares pou mpainane sto epipedo pano apo thn porta tou port-mpagkaz... tote pou den htan kofta ta autokinita opos tora...
 
Τις μίνι-σχάρες στα πορτ-μπαγκάζ, τις θυμάμαι και αυτές !

Καρά-καλτ !
 
keropi είπε:
kati sxares pou mpainane sto epipedo pano apo thn porta tou port-mpagkaz... tote pou den htan kofta ta autokinita opos tora...
Σοβαρα; Αν βρει κανείς κάποια φώτο, ας τη βάλει εδώ, γιατί πραγματικά δεν το θυμάμαι αυτό. Πιστεύω όμως πως αν δω κάποια φώτο θα το θυμηθώ.
 
NAI!!!!!!!!!!!!!!

Είχα στο LADAκι μου!!!!!!!

Το αυτοκίνητο αυτό θα το θυμάμαι μια ζωή και θα κετέχει πάντα μια ξεχωριστή θέση στη καρδιά μου.

Το προτιμώ από οποιοδήποτε καλογυαλισμένο σύμβολο της σύγχρονης σκλαβιάς που είναι γεμάτο από μισαλόδοξα, ματαιόδοξα, καραχρεωμένα wanabe gods, γραβατοφορεμένα πτώματα.
 
Oι σχαρες των πορτμπαγκαζ εμπαιναν στα σενταν αυτοκινητα και στα καμπριο. Δεν ειναι κατι περιεργο. Τα Mazda ΜΧ5 εκει παιρνουν σχαρα. Δεν ειναι τα ΜΧ5 του '70-'80.

Και ειχαν πολυ εκεινη την εποχη διοτι τα αμαξια ηταν πολυ μικροτερα. Για δοκιμασε να πας διακοπες τετραμελους και πανω οικογενειας με τον αποθηκευτικο χωρο ενος 1000-1200αριου του ´80.

Δεν ηταν ποτε μοδα. Απλα αν την εβγαζες θα επρεπε να την εβαζες στο μπαλκονι σου, οποτε εμενε στο αμαξι.

Σημειωση: τα αυτοκινητα και τωρα υπαρχουν σε σενταν μορφη! Δεν ειναι ολα χατσμπακ!
 
Πίσω
Μπλουζα