Ρετρό σχολικά λεωφορεία

tv1988

RetroWannaBe
Joined
5 Mαϊ 2015
Μηνύματα
101
Αντιδράσεις
119
Εδώ θα γράψουμε αναμνήσεις απ΄τα σχολικά λεωφορεία των ιδιωτικών σχολείων των Ελληνικών πόλεων.

Το 1994 έβλεπα στην Αθήνα σχολικά λεωφορεία ford transit των 80s και των 90s τα οποία εξυπηρετούσαν μαθητές που πήγαιναν στα νήπια και τους παιδικούς σταθμούς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετράνε τα ιδιωτικά σχολεία του Ηρακλείου (Κρήτης); Εγώ πήγαινα στον Κοραή, όπου δουλεύανε και οι δυο γονείς μου. Είχαμε 3 μεγάλα και ένα μικρό (σχολικά). Ενώ το σχολείο ήταν κάρα-κέντρο της πόλης και ίσα-ίσα χωρούσαν τα σχολικά υπό τις καλύτερες συνθήκες. Συνήθως κάποιο αμάξι εμπόδιζε και μαζευόμασταν 5-6 μαντράχαλοι και ε-ι ε-ι οπ το μετακινούσαμε. Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια είχα ένα οδηγό και τον ρώτησα και μου είπε ότι αυτά τα σχολικά έκαιγαν απλή βενζίνη!! μάλιστα! και στην αυλή του σχολείου ήταν παρκαρισμένο ένα εγκαταλειμένο σχολικό και του κάναμε εξερεύνηση η αδερφή μου ένας φίλος κι εγώ και ανοίξαμε τον ταχογράφο και θυμάμαι είχα βγάλει τον μαγνήτη! τώρα μην με ρωτάτε μάρκα και μοντέλο από τα σχολικά γιατί στα '80ς ήμουν nerd και δεν τα πρόσεχα αυτά.
 
Uskoke είπε:
μετράνε τα ιδιωτικά σχολεία του Ηρακλείου (Κρήτης); Εγώ πήγαινα στον Κοραή, όπου δουλεύανε και οι δυο γονείς μου. Είχαμε 3 μεγάλα και ένα μικρό (σχολικά). Ενώ το σχολείο ήταν κάρα-κέντρο της πόλης και ίσα-ίσα χωρούσαν τα σχολικά υπό τις καλύτερες συνθήκες. Συνήθως κάποιο αμάξι εμπόδιζε και μαζευόμασταν 5-6 μαντράχαλοι και ε-ι ε-ι οπ το μετακινούσαμε. Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια είχα ένα οδηγό και τον ρώτησα και μου είπε ότι αυτά τα σχολικά έκαιγαν απλή βενζίνη!! μάλιστα! και στην αυλή του σχολείου ήταν παρκαρισμένο ένα εγκαταλειμένο σχολικό και του κάναμε εξερεύνηση η αδερφή μου ένας φίλος κι εγώ και ανοίξαμε τον ταχογράφο και θυμάμαι είχα βγάλει τον μαγνήτη! τώρα μην με ρωτάτε μάρκα και μοντέλο από τα σχολικά γιατί στα '80ς ήμουν nerd και δεν τα πρόσεχα αυτά.

Βεβαίως μετράει και η επαρχία.Μπορείτε να γράψετε και για τα σχολικά λεωφορεία των ιδιωτικών σχολείων της επαρχίας.Ότι θυμάστε!

Θυμήθηκα κάτι opel σχολικά λεωφορεία στην Αθήνα που μετέφεραν μαθητές δημοτικού,ήταν 20 θέσεων περίπου.Κυκλοφόρησαν τις δεκαετίες 80 και 90.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αρχές 80 όταν πήγαινα νηπιαγωγείο στον Χολαργό επί της οδού 17ης Νοεμβριου (εκεί που είναι νηπιαγωγείο,δημοτικά -αν δεν κάνω λάθος την οδό) πέρναγε ένα κίτρινο σχολικό με μούρη μπροστά..Πρέπει να ήταν πολύ παλιό μοντέλο
 
Στο ιδιωτικο νηπιαγωγειο και δημοτικο που πηγαινα υπαρχαν τα παρακατω μοντελα σχολικων λεωφορειων (τελη δεκαετιας του 80-μεσα δεκαετιας 90...)

IMAGE1.jpg

image2.jpg

εικονες απο Διαδικτυο
 
εγω ημουν φτωχουλης πηγαινα σε δημοσιο,δεν εχω προσωπικη εμπειρια,μονο τι εβλεπε το ματι μου
 
Μην νομίζεις ελσιντ κι εγώ φτωχούλης ήμουνα επειδή κι οι δυο γονείς μου δούλευαν στον Κοραή πήγαινα κι εγώ υποχρεωτικά τζάμπα απλώς πληρώναμε την εγγραφή στην αρχή του χρόνου αλλά όχι δίδακτρα. Ο πατέρας μου ήταν φιλόλογος λυκειάρχης και η μάνα μου δασκάλα διευθύντρια. Σαν την Νίκι την ξενέρωτη ένα πράγμα (Dork diaries). Μάλιστα στα τελευταία χρόνια που είχε πέσει πολύ το επίπεδο του σχολείου οι γονείς μου ήθελαν να μας πάρουν από τον Κοραή και να μας γράψουν στο δημόσιο αλλά είπανε ότι θα ήταν τεράστια δυσφήμηση για το σχολείο τα παιδιά του προσωπικού να φοιτάν στο δημόσιο. Κι έτσι μείναμε δυστυχώς. Ο Κοραής έκλεισε το '99 και για κάποια χρόνια έγινε μπαρ τώρα είναι τελείως εγκαταλειμένο και θλιβερό. Τα σχολικά φυσικά πήγαν για παλιοσίδερα γιατί που να βρεις απλή βενζίνη και ανταλλακτικά για τα κατοχικά.
 
Τις δεκαετίες 80 και 90 στην Αθήνα κυκλοφορούσαν σχολικά λεωφορεία Opel Blitz
 
Πίσω
Μπλουζα