Ρετρό ταινίες τρόμου με ασυνήθιστα "στοιχειωμένα αντικείμενα" !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
( Καλά, πάω για βραβείο "πιο πρωτότυπου τίτλου thread για το 2008" ! ) :biglaugh:

Θυμάμαι ότι τη δεκαετία του 80' όταν νοίκιαζα βιντεοκασσέτες με το κιλό,

μου έκαναν εντύπωση κάποια θρίλερ, που είχαν ως σεναριακή βάση

ένα ασυνήθιστο "στοιχειωμένο" αντικείμενο.

Ενδεικτικά θυμάμαι :

THE LAMP

Με ένα στοιχειωμένο ... μαγικό λυχνάρι ! :animeek:

THE LIFT

Νομίζω ήταν ολλανδικό, με ένα στοιχειωμένο ... ασανσέρ ! :nervous:
 
THE FOG

Αν και δεν είναι αντικείμενο η ομίχλη. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει δεκτό από την επιτροπή... :D
 
Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΗ ΒΙΛΑ

Δε γνωρίζω τον Αγγλικό τίτλο.

Ηταν η πρώτη ταινία που έβαλα όταν πήραμε το βίντεο ('87-'88), μαζί με το ΒΕΓΓΟΣ ΤΡΕΛΛΟΣ ΚΑΜΙΚΑΖΙ...
 
exetlaios είπε:
THE LIFTΝομίζω ήταν ολλανδικό, με ένα στοιχειωμένο ... ασανσέρ ! :nervous:
Υπήρχε επίσης και η ταινία "Το 13ο πάτωμα" -αν θυμάμαι καλά τον τίτλο- που είχε να κάνει με ασανσέρ-δολοφόνο....
 
2 στα γρηγορα .

Amityville: The Evil Escapes με πρωταγωνιστη μια λαμπα.

Amityville: A New Generation με πρωταγωνιστη εναν καθρεπτη.
 
AARDVARK είπε:
Amityville: The Evil Escapes με πρωταγωνιστη μια λαμπα.
Αυτό το παλιολαμπατέρ το θυμάμαι κι εγώ, που να το πάρει και να το σηκώσει…

Στο τέλος θυμάμαι κουνιόταν κιόλας και αναβόσβηνε και με είχε τρομάξει πολύ όταν είχα δει την ταινία μικρός...
 
Είχα δει μία τελειωμένη βιντεοταινία κάπου στα μέσα των 90s όπου ή ιστορία είχε να κάνει με ένα στοιχειωμένο ψυγείο! Δεν θυμάμαι τον τίτλο της αλλά το εξώφυλλο είχε σχέδιο με το λευκό ψυγείο να κρατά με την μισάνοιχτη πόρτα του μια γυναίκα. Τραγική ταινία με χαρακτηριστικό την άσχετη μουσική που έπαιζε συνέχεια.
 
Εγώ θυμάμαι μία στα μέσα του 90 που σε κάποια φάση ένα στοιχειωμένο μηχάνημα σιδερώματος κηνήγαγε να φάει ένα ζευγάρι . Η ταινία ήταν μεταφορά ενός (από τα αμέτρητα !) μυθηστορήματα του Βασιλιά Στέφανου .
 
Εγώ θυμάμαι στα μέσα του 80 μια ταινία που αποτελείτω από 3 ιστορίες όσα και τα αντικείμενα που πουλήθηκαν από ένα μαγαζάκι με αντίκες. Ο μαγαζάτορας πρότεινε στους πελάτες να τους χαρίζει το αντικείμενο που θέλανε το οποίο στη πορεία αποδυκνείοταν ότι ήταν στοιχειωμένο και τελικά τους σκότωνε. Μόνο ο τρίτος πελάτης θυμάμαι κατάφερε να ξεφύγει από τη κατάρα γιατί αρνήθηκε να πάρει δωρεάν το αντικείμενο και πλήρωσε. Μετά από τόσα χρόνια θυμάμαι δυστυχώς μόνο το αντικείμενο της πρώτης ιστορίας το οποίο ήταν ένας καθρέφτης. Ίσως και της τρίτης ιστορίας που μπορεί να ήταν μια πόρτα. Αν την έχει δει κανείς άλλος και θυμάται κάτι άλλο ας το πει.
 
Christine (1983) του Κάρπεντερ. Στοιχειωμένο/σατανικό αντικείμενο είναι μία Πλύμουθ Fury του '58.
 
Παρασκευή και 13 (σειρά).Πρωταγωνιστές στοιχειωμένα αντικείμενα.

Video Zombie!

Ένα με ηλεκτρική καρέκλα!

Ένα με μια φυλακή!

Ghost ship!

Ghost train!

Event Horizon (στοιχειωμένο διαστημόπλοιο)
 
DeadOrganPlayer είπε:
Εγώ θυμάμαι στα μέσα του 80 μια ταινία που αποτελείτω από 3 ιστορίες όσα και τα αντικείμενα που πουλήθηκαν από ένα μαγαζάκι με αντίκες. Ο μαγαζάτορας πρότεινε στους πελάτες να τους χαρίζει το αντικείμενο που θέλανε το οποίο στη πορεία αποδυκνείοταν ότι ήταν στοιχειωμένο και τελικά τους σκότωνε. Μόνο ο τρίτος πελάτης θυμάμαι κατάφερε να ξεφύγει από τη κατάρα γιατί αρνήθηκε να πάρει δωρεάν το αντικείμενο και πλήρωσε. Μετά από τόσα χρόνια θυμάμαι δυστυχώς μόνο το αντικείμενο της πρώτης ιστορίας το οποίο ήταν ένας καθρέφτης. Ίσως και της τρίτης ιστορίας που μπορεί να ήταν μια πόρτα. Αν την έχει δει κανείς άλλος και θυμάται κάτι άλλο ας το πει.

Aυτό -αν δεν ειναι- μου θυμίζει το "Χρησιμα αντικείμενα" του Κινγκ. Αλλά στην πραγματικότητα, δεν γλίτωσε κανείς σ αυτήν την ιστορία!! Μεγάλο βιβλίο!!!!
 
Θυμήθηκα και ένα του Amando De Ossorio, με μια ... στοιχειωμένη ισπανική γαλέρα

(σε σύγχρονη όμως εποχή).

Το έχω στην αμερικάνικη VHS έκδοση με τίτλο HORROR OF THY ZOMBIES

αν και

έχει κυκλοφορήσει με πολλά διαφορετικά ονόματα.

Άνηκε στην τετραλογία των "Blind Dead".

ghost_galleon_aff.jpg
 
Ναι , από το "Χρησιμα αντικείμενα" ήταν . Αν θυμάμαι καλά μάλιστα , μετά έγινε και σειρά (με μπόλικα στοιχειομένα αντικείμενα τα οποία ένα αντρόγυνο προσπαθούσε να τα βρει) . Όσο αφορά το Christine , ήταν η πρώτη μου ταινία τρόμου ! :nervous: . Αν και έχω πάψει να διαβάζω Βασιλιά Στέφανο (Stefen King) , πριν δύο χρόνια αγόρασα και διάβασα το ομότιτλο βιβλίο . Ε τι να κάνουμε , εμείς οι ρέτρο αγαπάμε τις υποθέσεις που διεξάγονται μερικές δεκαετίες πίσω :) .

Πάντως , έτσι για να προσθέσουμε κάτι ακόμα , ξεχάσαμε ένα χαρακτηριστικό πράδειγμα :eek: . Τις ταινίες με την στειχοιομένη κούκλα ! Αν θυμάμαι καλά λεγόταν Chackie . Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν , αλλά αποτελούν σίγουρα ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα στειχοιομένου αντικειμένου !
 
"Child's play" και το πρωτο στεκεται ακομα ,τα υπολοιπα αν εισαι 15 και εισαι στα 80ς μια χαρα ειναι.

Μιας και πιασαμε "καραβια " και φυγαμε απο τα αντικειμενα εγω θα σας παω σε κατι μεγαλυτερο ,στο "poltergeist 3" με εναν στοιχειωμενο ουρανοξυστη. :D
 
Καλησπέρα. Ψάχνω τον αγγλικό τίτλο της ταινίας : "το σπίτι που έσταζε αίμα". Είναι αρκετά παλιά.Μήπως τον ξέρει κανείς???
 
Νομίζω, το συγκεκριμένο είχε μια στοιχειωμένη κάπα.

Όποιος τη φόραγε, γινόταν βαμπίρ.
 
manos426f είπε:
Υπήρχε επίσης και η ταινία "Το 13ο πάτωμα" -αν θυμάμαι καλά τον τίτλο- που είχε να κάνει με ασανσέρ-δολοφόνο....
Μάλλον εννοείς αυτό, αλλά ήταν ένα περίεργο (και καλό!) Sci-Fi θριλλεράκι, όχι τρόμου...
 
Πίσω
Μπλουζα