Ρετρό ταμπέλες που υπάρχουν ακόμα

stayros είπε:
Λιγο πιο πανω απο το σπιτι μου υπηρχε ενα μικρο μαγαζακι που εφτιαχνε υπολογιστες,

κονσολες,ηλεκτρονικα κλπ...

Το μαγαζακι εκλεισε εδω και κατι χρονια. :(

η ταμπελα ομως εμεινε! :D

attachment.php
Καλα αυτο το NINTENTO ειναι ολα τα λεφτα :D Α ρε αθανατε αλληνα :bash:
 
στην καλλιθεα εκει που ηταν τα γραφεια της alsen video υπαρχει ακομα η ταμπελα τους η τουλαχιστον υπηρχε πριν κανα χρονο που περασα ειχα σκεφτει να την ξηλωσω αλλα ηταν λιγο ψηλα και επισης φαντασου τωρα να σκασει αστυνομια και να καθεσαι να τους εξηγεις οτι ηθελες την ταμπελα μονο χαχαχαχα επισης θα βγαλω φωτογραφια απο ενα βιντεοκλαμπ που υπαρχει εδω και στην ταμπελα του εχει ολες τις εταιριες απο 80 αν ποτε κλεισει θα του ζητησω να την παρω
 
Σατωβριανδου και τριτης σεπτεμβριου εαν σηκωσεις την ματια σου ψηλα προς τον πεζοδρομο της σατωβριανδου θα δεις μια παλια ταμπελα του ΜΙΝΙΟΝ
 
Παλια ταμπελα απο τηλεορασεις και ραδια Uranya πανω απο το καταστημα Ντοντου στο Βολο.

Δεν ηταν απλο καταστημα, αλλα παλιο πολυκαταστημα με πολλα ειδη οπως τηλεορασεις, οικιακες συσκευες, επιπλα και πολλα αλλα.

Εχει κλεισει πριν το 2000, ισως και 15 χρονια τωρα. Βρισκοταν στην οδο Δημητριαδος και ειχε δυο μαγαζια και αποθηκες.

Σημερα την εβγαλα, γι' αυτο βλεπετε και την ανθισμενη μυγδαλια...

Μια σκεψη που εχω κανει εδω και καιρο ειναι να υπηρχε ενας χωρος να τις μαζεψω ολες αυτες τις ταμπελες, ως μουσειο των επιχειρησεων.

Και ολες αυτες που ανεβασατε ειναι ιστορικες.

Uranya.jpg
 
H φωτογραφία δεν είναι δική μου, γράφει ΒΙOS. Στην οδό Αναξαγόρα, τα γραφεία του περιοδικού Ρομάντσο και του Πάνθεον, από τη δεκαετία του '50 μέχρι τα μέσα του '80. Σ' αυτό τον χώρο θα ανοίξει καφέ-μπαρ-χώρος πολιτισμού! 627969_ICBjkSO28KY.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
zouzou είπε:
H φωτογραφία δεν είναι δική μου, γράφει ΒΙOS. Στην οδό Αναξαγόρα, τα γραφεία του περιοδικού Ρομάντσο και του Πάνθεον, από τη δεκαετία του '50 μέχρι τα μέσα του '80. Σ' αυτό τον χώρο θα ανοίξει καφέ-μπαρ-χώρος πολιτισμού! Προβολή συνημμένου 73821
Κριμα να χαθουν...δεν κανονιζετε καποια μελη του φορουμ να ρωτησετε αν θα διασωθουν οι ταμπελες? Ακομα και να τις σωσετε εσεις..αν καποιος εχει το χωρο φυσικα...

Ειδικα αυτη της Γκρεκα Φιλμς θα ειναι κριμα να χαθει...
 
Πάντως αυτές του περιοδικού θα τις διατηρήσουν ευτυχώς!
 
zouzou είπε:
Πάντως αυτές του περιοδικού θα τις διατηρήσουν ευτυχώς!
Εισαι σιγουρη????? Εφυγε ενα βαρος απο το στομαχι μου ρε παιδακι μου...θα μπορεσω να φαω τη μπριζολα μου με ηρεμια...

Απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ κολλησα με την ιδεα να μαζεψω οτι παλιες ταμπελες βρισκω. Σαν να υπηρχε στο πισω μερος του κεφαλιου μου αυτη η ιδεα...και φουντωσε.

Αν ειχα το χωρο θα ειχα αρχισει το ξηλωμα. Ειναι ενα ιστορικο κομματι της καθε πολης.
 
Μία που φαίνεται καλύτερα το κτίριο και μία πώς είναι τώρα. Άρα φαντάζομαι πως έτσι θα μείνει! Καλή όρεξη :D gerani_600_22_253390_9RwhQB.jpg Κι ένα σχετικό άρθρο από το Βήμα (http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=474790)

D622E485F6C8469519621380F9050BDF.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι αλλες παλιες ταμπελες....τις προσπερναμε χωρις να δινουμε σημασια...

Η χαλβαδοποιια Παπαγιαννοπουλου υπαρχει ακομα και την τιμησαμε ηδη...και θα την τιμησουμε αρκετα τις επομενες εβδομαδες...

Ο καλυτερος χαλβας με ταχινι..και πειτε οτι θελετε...

Αυτη απο το κουρειο ειναι πανεμορφη...την θελω!! :cool:

P1090147.jpg

P1090138.jpg

P1090142.jpg

P1090145.jpg
 
Θεοφιλε εγραψες!

Για φωτογραφιες του εσωτερικου...κατι θα κανουμε ;)
 
Εκανα μια βολτα στην γειτονια μου σημερα και με χαρα διαπιστωσα

οτι υπαρχουν κρυμενες ρετροταμπελες που αντεχουν στο χρονο! :)

Πρωτη και καλυτερη απο το συνοικιακο παιχνιδαδικο "Σκαραβαιος" στην οδο Σμυρνης... :D

Απο εδω κι αν υπαρχουν αναμνησεις....ομαδες Subbuteo,GI JOE...

και φυσικα το πρωτο πειρατικο καραβι playmobil!!!! :wub:

attachment.php


Απο την οδο Σμυρνης και οι επομενες τρεις ταμπελες.

Τροφιμα και Κατεψυγμενα "Η Κυπρος"

attachment.php


Συνοικιακο Super Market "ΜΕΛΙΣΣΑ"

attachment.php


Το οποιο απ' οτι βλεπετε εχει γινει χωρος αποθηκευσης και προβολης

στρωματων απο την βιοτεχνια που υπαρχει απεναντι.

Shell GAS

attachment.php


Tαμπελα που εμεινε απο παλιο παντοπωλειο.

Απο την οδο Καραισκακη η επομενη ταμπελα

και απο παλια βιοτεχνια που εφτιαχνε παρκετα (ξυλινα δαπεδα)


Παρκετα Γκουμας


attachment.php


Απο την οδο Πρεμετης η επομενη ταμπελα και απο παλιο κρεοπωλειο.

Κρεοπωλειο "Απαντα"

attachment.php


Και τελος μια ταμπελα που δεν ειναι ρετρο αλλα

η επωνυμια της ειναι ακρως ρετρο... :D

Ψητοπωλειον "Ο Ζηκος"

attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=78600&d=1366710977[/img]"]

 

 

 

 





 
Επιγραφή στην Αθήνα. Προσέξτε τη γραμματοσειρά, χρισιμοποιούνταν πολύ συχνά τη δεκαετία 70-80.

_Φωτογραφία0322.jpg

GetAttachment.aspx.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


Έβρος, Πύθιο: ταμπέλες στο εσωτερικό και στο εξωτερικό μέρος του παλιού σιδηροδρομικού σταθμού! :)

5605515681_ca065d96e5.jpg

6180425754_8bf756434c.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα