Ρετρό ταμπού διαφημίσεις

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Στη δεκαετία του ' 80, στην οποία θυμάμαι ακόμα το "Α" σε ορισμένα προγράμματα στα δεξιά της οθόνης που σήμαινε ακατάλληλο, αρκετές διαφημίσεις ήταν κάπως... ταμπού. Ήδη σε ένα θρεντ έγινε αναφορά για τις διαφημίσεις σερβιετών. Ποιος θυμάται όμως τις πρώτες διαφημίσεις προφυλακτικών ; Επίσης, σε αρκετές διαφημίσεις, όπως το αποσμητικό fa, υπήρχε το γυμνό. Προσοχή "ταμπού" θεωρούνταν μάλλον για την εποχή τους.

Αναφορικά με τα προφυλακτικά θυμάμαι το

"Μάθετέ με, ωραία μου πουλάκια μάθετέ με!", με ένα προφυλακτικό να τραγουδάει σε πρώτο πλάνο, που το είχε διασκευάσει και ο Μητσικώστας το 1992 για... πολιτικούς λόγους.
 
"Μαθετε το για να αποφυγουμε μια ακομα 4ετια..." χεχεχε, το θυμαμαι :)

Καλα η διαφημιση του Fa ηταν μεγαλο σοκ για την εποχη και την ηλικια μας.

Μια πιο προσφατη διαφήμιση παγωτού (ενας πυραυλος της ΕΒΓΑ νομιζω), σχεδόν έδειχνε full frontal nude 8)

Στις μερες μας δεν υπαρχουν διαφημισεις με γυμνο παντως και καλώς, πιστευω. Ειναι αυτο που λεμε "ανουσιο" γυμνό.

...δε θυμαμαι "Α" σε διαφημισεις ομως. Λες να προλαβαινε ο μπαμπας μολις δει το Α να διωξει το παιδι απο το δωματιο τα λιγα δευτερολεπτα πριν εμφανιστει το μεμέ; :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετά από τόσα χρόνια φαίνεται το μεγαλείο της διαφήμησης του Fa , ακόμα για αυτή μιλάμε... ΛΟΛ ΛΟΛ ΛΟΛ
 
Ήταν και μια διαφήμιση κάποτε που έδειχνε πότε μια γυμνή γυναίκα από πίσω και πότε έναν άντρα και έλεγαν "Στην τάδε του μηνός θα γυρίσω μπροστά!". (Διαφήμιση για ρούχα)

Τελικά γύρισαν και καθώς γύριζαν ντύνονταν μαγικά. Μόνο που στη γυναίκα αργούσαν λίγο τα μάγια και βλέπαμε "τσόντα". Άλλο ένα παράδειγμα ανούσιου γυμνού όπως προαναφέρθηκε.
 
Δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση, απλά να πω ότι από το πρωί αντί για "Ρετρό ταμπού διαφημίσεις" διάβαζα "Ρετρό ταμπόν διαφημίσεις" και φοβόμουν να κάνω κλικ! :eek:

Εεε (που λέει κι η Dianathesuperstar91), αυτά. Carry on.
 
Α, ναι και με τις καραμέλες Μέντος, που έλεγε το σλόγκαν "απειλή Μέντος". Η απειλή ήταν ότι η εκφωνήτρια στη διαφήμιση έλεγε "Αν δεν μου δώσετε αμέσως μία Μέντος, εγώ θα βγάλω τα ρούχα μου!". Ίσως υπάρχει και στο γιουτιούμπ, αλλά δεν έχω βρει προσωπικά κάτι.
 
Γιατι της τη δωσανε, δεν μπορω να καταλαβω :D
 
stakovios είπε:
Α, ναι και με τις καραμέλες Μέντος, που έλεγε το σλόγκαν "απειλή Μέντος". Η απειλή ήταν ότι η εκφωνήτρια στη διαφήμιση έλεγε "Αν δεν μου δώσετε αμέσως μία Μέντος, εγώ θα βγάλω τα ρούχα μου!". Ίσως υπάρχει και στο γιουτιούμπ, αλλά δεν έχω βρει προσωπικά κάτι.

http://www.youtube.com/watch?v=7yev-_fbAU8&feature=PlayList&p=CE64E47E5C59928D&playnext=1&playnext_from=PL&index=13
 
Το 1992 ειχαμε μοδα 1985? 8)
 
Χε χε, έτσι φαίνεται μάλλον... Θυμάμαι πάντως τη διαφήμιση αυτή λίγο πιο παλιά (τέλη δεκαετίας ' 80). Ευχαριστώ για την ανακάλυψη , Deneb!
 
Πολύ γυμνό έπεφτε και σε μια παλιά διαφήμιση, για κλιματισμό αν δεν κάνω λάθος, όπου μας έδειχνε ένα αντρόγυνο να κυκλοφορεί ολόγυμνο(!) μέσα σε ένα σπίτι. Αξέχαστη μου έμεινε :D . Επίσης μια άλλη για...γιαούρτι με μια κοπέλα να περπαταέι γυμνή και να κοιτάει προς την οθόνη με βλέμμα ολο νοήμα. Το περιέργο είναι, οτι το προιόν των διαφημίσεων δεν ταίριαζε με το γυμνό, που έδειχνε...
 
audiodee είπε:
Ήταν και μια διαφήμιση κάποτε που έδειχνε πότε μια γυμνή γυναίκα από πίσω και πότε έναν άντρα και έλεγαν "Στην τάδε του μηνός θα γυρίσω μπροστά!". (Διαφήμιση για ρούχα)Τελικά γύρισαν και καθώς γύριζαν ντύνονταν μαγικά. Μόνο που στη γυναίκα αργούσαν λίγο τα μάγια και βλέπαμε "τσόντα". Άλλο ένα παράδειγμα ανούσιου γυμνού όπως προαναφέρθηκε.[/QUO

Την θυμάμαι και εγώ αυτήν την διαφήμηση. Διαφήμιζε τις νέες προσφορές του ΜΙΝΙΟΝ
 
Γιατί δεν θυμάστε τη διαφήμηση με τα εσώρουχα της τρε ζολί με μια κοπελιά να χορεύει μόνο με τα εσώρουχά της πάνω σε ένα τροχονόμο;
 
Το γυμνο στις διαφημισεις ηταν μια καινουργια ανακαλυψη που οπως συνηθως εγινε καταχρηση. Μαλιστα ηταν και αντικειμενο σατιρας σε εκπομπες.

Σε ολους μας αρεσει το γυμνο, αλλα ευτυχως που εχει μπει καποιο μετρο :)
 
RIO είπε:
Πολύ γυμνό έπεφτε και σε μια παλιά διαφήμιση, για κλιματισμό αν δεν κάνω λάθος, όπου μας έδειχνε ένα αντρόγυνο να κυκλοφορεί ολόγυμνο(!) μέσα σε ένα σπίτι. Αξέχαστη μου έμεινε :D .
Τώρα που το διάβασα έφαγα τρελή φλασιά και θέλω την βοήθειά σας: ασπρόμαυρη διαφήμιση, πιθανόν πριν το 1984, όταν τις διαφημίσεις τις έδειχναν κάποια συγκεκριμένη ώρα το βράδυ και όχι μεταξύ των εκπομπών -και την οποία ώρα περιμέναμε εναγωνίως, επειδή βρίσκαμε τις διαφημίσεις ευχάριστες: αντρόγυνο πιθανόν γυμνό (ή σχεδόν γυμνό) με την γυναίκα ανεβασμένη σε κάτι σαν σκαμνί τον άντρα πίσω της να της αγγίζει τον ώμο. Θυμάμαι κάτι σαν μορφασμούς πόνου και από τους δύο. Πιθανολογώ ότι διαφήμιζε κάποια αλοιφή για τον πόνο. Δεν αποκλείω να διαφήμιζε παυσίπονο ή έμπλαστρο. Σας λέει κάτι;
 
RIO είπε:
Πολύ γυμνό έπεφτε και σε μια παλιά διαφήμιση, για κλιματισμό αν δεν κάνω λάθος, όπου μας έδειχνε ένα αντρόγυνο να κυκλοφορεί ολόγυμνο(!) μέσα σε ένα σπίτι. Αξέχαστη μου έμεινε :D . Επίσης μια άλλη για...γιαούρτι με μια κοπέλα να περπαταέι γυμνή και να κοιτάει προς την οθόνη με βλέμμα ολο νοήμα. Το περιέργο είναι, οτι το προιόν των διαφημίσεων δεν ταίριαζε με το γυμνό, που έδειχνε...
Τι σύμπτωση...

Μιλάτε τόσην ώρα για μια ταμπού διαφήμιση για κλιματιστικά και μου ήρθε στο μυαλό ένα παρόμοιο σποτάκι της TOYOTOMI ("τσαφάκιας" ήταν ο τίτλος αυτής της διαφήμισης αν δεν με απατά η μνήμη μου) που βγήκε στον αέρα το 1993 (ή το 1996) με την Εβελίνα Παπούλια (πιθανόν να ήταν η Ζέτα Μακρυπούλια ή η Γιούλη Μπάρκα, ουδείς γνωρίζει επί του αληθούς) να χορεύει αισθησιακά σφυρίζοντας μ'έναν εντελώς προκλητικό τρόπο στο τέλος και να ξαπλώνει μετά πάνω σε μια μαύρη κουβερτούλα....

ΥΓ. Καμία σχέση με το περιβόητο σποτ της ίδιας εταιρείας με τις μίζες που λογοκρίθηκε από το ΕΣΡ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sputnik είπε:
Τώρα που το διάβασα έφαγα τρελή φλασιά και θέλω την βοήθειά σας: ασπρόμαυρη διαφήμιση, πιθανόν πριν το 1984, όταν τις διαφημίσεις τις έδειχναν κάποια συγκεκριμένη ώρα το βράδυ και όχι μεταξύ των εκπομπών -και την οποία ώρα περιμέναμε εναγωνίως, επειδή βρίσκαμε τις διαφημίσεις ευχάριστες: αντρόγυνο πιθανόν γυμνό (ή σχεδόν γυμνό) με την γυναίκα ανεβασμένη σε κάτι σαν σκαμνί τον άντρα πίσω της να της αγγίζει τον ώμο. Θυμάμαι κάτι σαν μορφασμούς πόνου και από τους δύο. Πιθανολογώ ότι διαφήμιζε κάποια αλοιφή για τον πόνο. Δεν αποκλείω να διαφήμιζε παυσίπονο ή έμπλαστρο. Σας λέει κάτι;
Για τα έμπλαστρα λέοντος ήταν αν δεν κάνω λάθος, πολύ μάτι μιλάμε ... :cool:
 
Τσακάλια! Μπράβο! Κάτι θολό θυμόμουν σχετικά με γυμνό, ήμουν μικρός, πέρασαν και τα χρόνια... χαίρομαι που με επιβεβαιώνετε! Κι ας μην σώζεται η συγκεκριμένη διαφήμιση. ;)
 
Yπήρχε διαφήμιση για προφυλακτικά,με τον νεαρό τότε Κώστα Σόμμερ και με μια κοπέλα με κοντά μαλλιά!Την έδειχνε περίπου 1997-1999.Αυτός έλεγε "αν της πω ότι θα το φορέσω τι θα μου πει"?Και η κοπέλα έλεγε "αν του πω να το φορέσει,πως θα αντιδράσει"?Κάπως έτσι ήταν η διαφήμιση!Τη θυμάται κανείς?
 
Πίσω
Μπλουζα