Ρετρό τούρτες γενεθλίων

ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΤΑ.jpgστρογγυλοκάθισα μπροστά στο τραπεζάκι του σαλονιού με μια τούρτα φρούτων (ακτινίδιο, φράουλες, ανανά και γύρω-γύρω αμυγδαλάκι)
 
alkis21 είπε:
Να μία από τα 13α μου γενέθλια!
Κι ελεγα οτι ημουν ο μονος με μαυρη τουρτα..... :D

BETTY BOOP είπε:
στρογγυλοκάθισα μπροστά στο τραπεζάκι του σαλονιού με μια τούρτα φρούτων (ακτινίδιο, φράουλες, ανανά και γύρω-γύρω αμυγδαλάκι)
Νοστιμιες....και η τουρτα και η εικονιζομενη!!! #)
 
Απο γεύση θυμαμαι δεν πήγαιναν πολυ καλα παντως αυτες οι τούρτες..
 
mhmerotategiatipino είπε:

Πόσο ρετρό όμορφη η τρίτη φωτογραφία! Το ύφος σου, τα πιάτα με τους μεζέδες σα να βγήκαν από μαγειρικό βιβλίο της εποχής, είναι φοβερή!
 
Ως κουλτουρα στην οικογενεια μου δε γιορταζαμε ποτε γενεθλια ή γιορτες. Οποτε ειχα γενεθλια ή γιόρταζα, το "γιόρταζα" με καποιο δωρο απο τυς γονεις μου. Απο κατι φωτογραφιες που ειχα δει, πρεπει να μου ειχαν γιορτασει κατι γενεθλια πριν κλεισω τα 5, αλλα απο κει και περα το χαος :) τουρτες γενεθλιων λοιπον ετρωγα μονο οταν εγω πηγαινα σε παιδικα παρτυ!

Εχω να πω οτι απο αυτες τις ρετρο τουρτες δεν μου αρεσε καμια. το πιο πολυ ηταν κρεμα-σαντιγι, με παντεσπάνι, αντε και με λιγο στρωμα σοκολατας. Η τυρτα ηταν διακοσμημενη με ζαχαρωτες φιγουρες. Φυσικα οποτε μου εκοβαν κομματι παντα παρακαλουσα να πεσει πανω καποια φιγουρα (παροτι το ετρωγα, δεν μου αρεσε) ή καποιο κερασακι.

Δεν ξερω αν απο τοτε μεχρι σημερα εχουν υπαρξει εξελίξεις ή αλλαγές στην τεχνική ή στις μόδες της ζαχαροπλαστικής (να ρωτήσουμε κάνα Παρλιάρο), αλλα εχω να πω οτι οι τουρτες που εχω φαει προσφατα ειναι πολυ πιο νοστιμες και ενδιαφερουσες γευστικα, απο εκεινης της εποχης.

stayros είπε:
Νοστιμιες....και η τουρτα και η εικονιζομενη!!! #)
Η εικονιζομενη πολυ πιο γλυκια :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Ωραιο θεμα Ευακι!!!! :flower:
Οριστε και οι δικες μου... #)

1980 3 ετων...

...και η αφεντια μου προσπαθει να σβησει μια τεραστια τουρτα!!! :D

attachment.php



1981 4 ετων....


...και η τουρτα ειναι....διοροφη!!!! :eek:

Λεπτομερεια....η γεματη απορια εκφραση του εορταζοντα.... :D

attachment.php


attachment.php



1982 5 ετων...


...και την τουρτα συνοδευει ενα μπουκαλι Rosso Antico!!! :beerz:

Διακρινεται και το χερι του Νονου την ωρα της τομης.... :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


1983 6 ετων....

...και η τουρτα...ειναι....ΤΟΥΡΤΑΡΑ!!!!! :eek:

attachment.php


1985 8 ετων...

...ο εορταζων εχει βαλει τα καλα του...και ποζαρι με καμαρι!!!! :fafoutis:

Λεπτομερεια....η τουρτα αρχιζει και μπαινει σε μεγεθος.... :D

attachment.php


1989 12 ετων...

...με μια θολη φωτο αλλα...σκυμενος με στοργη πανω απο την τουρτα!!!:biglaugh:

attachment.php


1990 13 ετων...

...και τουρτα....Προ-Πο!!!:biglaugh:

attachment.php


1992 15 ετων...

...και καταφτανει η τουρτα στο τραπεζι για τα περαιτερω... :D

attachment.php


1993 16 ετων...

...η πρωτη μαυρη τουρτα....
smiley-eatdrink026.gif
"]
smiley-eatdrink026.gif
[/url]

Λεπτομερεια....

..απουσιαζει ο Ασος -μπηκε σφηνα τελευταια στιγμη ενα μπλε κερακι -οποτε καλλιστα...θα μπορουσα να γιορταζω τα 6!!! :baby2:

attachment.php


Αυτες οι ολιγες.... :D
Ωραίες φωτογραφίες!!! Σταύρο, αυτή είναι η ζωή σου!

mhmerotategiatipino είπε:
στην πρώτη φωτογραφία το παιδάκι που έχει την τιμητική του κοντεύει να πέσει μέσα στην τουρτάρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1982-1983 Στα γενέθλια ενός παιδικού μου φίλου... Πολλά παιδάκια, δύο ορόφους η τούρτα... μεζονέτα... αλλά με αγνά υιλικά, αυγά, γάλα, αμύγδαλο κτλ όχι όπως σήμερα με σκόνες και χημείες, άγευστες γεμάτες λίπη

attachment.php
 
Πω πω. Υπερπαραγωγή πραγματικά.
 
Πολύ ωραίες όλες οι τούρτες που έκαναν την εμφάνισή τους στο θέμα αυτό...
 
τα κερακια μου για τις τουρτες ηταν αυτα...μαζι με τις βασεις τους...

image.JPG
 
Πάντως είναι γεγονός ότι ποτέ δεν είχα στα γενέθλιά μου μια θεματική τούρτα. Κάθε χρόνο η ίδια και η ίδια κλασσική κλασσικότατη τούρτα αμυγδάλου. Απορώ πως δε τη σιχάθηκα στο τέλος. Βέβαια τότε τα γλυκά τα τρώγαμε με πολύ μέτρο όχι τώρα που ότι ώρα θέλω κτυπάω ότι μου αρέσει. Περιμέναμε πως και πως τίποτα γενέθλια για να φάμε...καλά.

Θυμάμαι τους γονείς μου ότι έχωναν ένα ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας και ο εορτάζων έτρωγε αυτό το κομμάτι που είχε χωθεί μέσα στο ποτήρι και οι υπόλοιποι τα γύρω γύρω. Καλά μεταξύ μας, πάντα ζητούσα επιπλέον. Τί σόι έθιμο πάντως ήταν αυτό με το ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας δεν ξέρτο ποτήρι στο κέντρο βοηθάει να κοπούν καλύτερα τα επιμέρους κομμάτια

Πάντως είναι γεγονός ότι ποτέ δεν είχα στα γενέθλιά μου μια θεματική τούρτα. Κάθε χρόνο η ίδια και η ίδια κλασσική κλασσικότατη τούρτα αμυγδάλου. Απορώ πως δε τη σιχάθηκα στο τέλος. Βέβαια τότε τα γλυκά τα τρώγαμε με πολύ μέτρο όχι τώρα που ότι ώρα θέλω κτυπάω ότι μου αρέσει. Περιμέναμε πως και πως τίποτα γενέθλια για να φάμε...καλά.

Θυμάμαι τους γονείς μου ότι έχωναν ένα ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας και ο εορτάζων έτρωγε αυτό το κομμάτι που είχε χωθεί μέσα στο ποτήρι και οι υπόλοιποι τα γύρω γύρω. Καλά μεταξύ μας, πάντα ζητούσα επιπλέον. Τί σόι έθιμο πάντως ήταν αυτό με το ποτήρι ανάποδα στο κέντρο της τούρτας δεν ξέρω.
το ποτήρι στο κέντρο βοηθάει να κοπούν καλύτερα τα επιμέρους κομμάτια .τώρα θα Μ πεις τι απάντηση είναι αυτή δέκα χρόνια μετά...δεν έχω φτάσει παρακάτω στο θέμα ν ξερω αν απαντήθηκε η απορία ..
 
Πίσω
Μπλουζα