Ρετρό τραινάκια

Της Lima έχω και εγώ 2 τραινάκια!

Μία "ντιζελομηχανή", εμπορική αμαξοστοιχεία, που τραβάει βαγόνι με καύσιμα της Shell,αλλά και βαγόνι που κουβαλάει αυτοκίνητα (κάτι Mercedes των 70's έχει),

και ένα επιβατικό, αρκετά πιο σύγχρωνο σε εμφάνιση, που μοιάζει με το ICE του φίλου πιο πάνω, μόνο που έχει επιλογή να πηγαίνει και με σηκωμένες κεραίες και να παίρνει ρεύμα από εναέρια καλώδια...

Δεν τολμάω να τα στήσω... δεν μπορώ να φανταστώ το τί θα πάθουν!
 
Μερικές φωτό από το παλιό τρενάκι που πήραμε στις αρχές των 80's και δούλευε με μετασυρματιστή ρεύματος... ψιλοδιαλυμένο ... (δεν έβαλα και όλες τις ράγες)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LIMA είχα και γω το κλασικό πράσινο ντίζελ!..μόνο που είχε άδοξο τέλος με τα περισσότερα κομμάτια να τα "δανείζεται" φίλος και να μην τα επιστρέφει ποτέ... :(
 
fetch


Από το Μεγάλο Ποπάϋ #170 / Σεπτέμβριος 1988
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλο απωθημένο το ηλεκτρικό τρενάκι.Δεν απέκτησα ποτέ και ομολογώ πως ακόμη και τώρα τα βλέπω στα μαγαζιά και τα λιμπίζομαι.
 
johnny19818 είπε:
Μεγάλο απωθημένο το ηλεκτρικό τρενάκι.Δεν απέκτησα ποτέ και ομολογώ πως ακόμη και τώρα τα βλέπω στα μαγαζιά και τα λιμπίζομαι.
Ποτε εχεις γενεθλια αγορι μου να σου στειλω ενα; :animlaugh: :animlaugh:

(Ασχετο..το κοντερ εγραψε 1000.... :fafoutis: )
 
Μια βοηθεια για να βρω τι τραινακι ειχα το ποιο μοιαζει με ΛΙΜΑ που εχει ανφερθει εδω

ΛΟιπον χαρακτηριστικα ηταν σε γκρι νομιζω κουτι με διαφανεια ζελοφαν απο εξω για να βλεπεις μεσα

στην πισω πλευρα ειχα την πιστα στημενη σαν μακετα η σιδηροτοχια περναγε απο βουνα κτλπ

Μεσα ειχε σιγουρα αυτοματο ανεβοκατεβασμα μπαρας -ανισοπεδη διαβαση με μπαρες δλδ

Επισης ειχε ενα μετασχηματιστη μπλε σχετικα βαρυ ορθογωνιο κουτι με ενα πορτοκαλι περιστροφικο επιλογεα

που αναλογα το γυρισμα το τραινακι σερνοταν εως πηγαινε σφαιρατο

παρολαυτα ψαχνωντας δεν καταφερα να βρω κατι παρομοιο ισως ανηκει σε μοντελο της ΛΙΜΑ

υπαρχουν πουθενα πληθος φωτογρφιων της εταιρειας

Α ολα αυτα αφορουν την δεκαετια 80+ εως 90 δεν θυμαμαι ποτε μου το χαρισαν οι γονεις μου

ΥΓ¨αυτοι που το χαρισαν αυτοι το πεταξαν σε καποια <<καθαριοτητα παταριου>> ενοσω ελειπα προφανως
 
pardalotzatziki είπε:
Ποτε εχεις γενεθλια αγορι μου να σου στειλω ενα; :animlaugh: :animlaugh:
(Ασχετο..το κοντερ εγραψε 1000.... :fafoutis: )
Αχά πουλακι μου! Εδώ έκανες το 1000στό ποστ λοιπόν. Αν και το πήρα μυρωδιά αργά να τα 10χιλιάσεις εύχομαι. Τώρα όσον αφορά τα γενέθλια μου θα τα δείς εδώ μέσα αρχές Οκτώβρη. Θέλω όμως το ίδιο το παραπάνω έ; Προσοχή στις απομιμήσεις :p .
 
Από τα πιο απλά παιχνίδια ( εννοώ ότι δεν ήταν σαν τα ραλάκια που μπορούσες να κάνεις και αγώνα, αυτό απλά γύριζε γύρω γύρω), αλλά τόσο ευχάριστο που μπορούσες να κολλάς με την ώρα... :)
 
Εδώ Marklin H0 και μεγαλώνοντας το αγαπώ όλο και περισσότερο. Λόγω καλοκαιρίας και σκόνης έχουν μπεί στα κουτιά τους. Απο τον επόμενο Οκτώβρη σχεδιάζεται επέκταση απο 3,20 σε 6,85 μέτρα. Ω ναι, τα παιδία πάντα παίζει και αγαπάει τα ομοίως παίζοντα
 
johnny19818 είπε:
Αχά πουλακι μου! Εδώ έκανες το 1000στό ποστ λοιπόν. Αν και το πήρα μυρωδιά αργά να τα 10χιλιάσεις εύχομαι. Τώρα όσον αφορά τα γενέθλια μου θα τα δείς εδώ μέσα αρχές Οκτώβρη. Θέλω όμως το ίδιο το παραπάνω έ; Προσοχή στις απομιμήσεις :p .
Ευχαριστω. Δεν ξερω, οτι κατσει. Κατι παλιο που να μυριζει και λιγο μουχλα το κουτι... :D

rendouan είπε:
Μια βοηθεια για να βρω τι τραινακι ειχα το ποιο μοιαζει με ΛΙΜΑ που εχει ανφερθει εδω
Ριξε μια ματια εδω και μετα google it και ξεκινα ψαξιμο..

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24786-Lima-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-%C4%E9%E1%F6%E7%EC%E9%F3%F4%E9%EA%FC-%EA%E1%E9-%CF%E4%E7%E3%DF%E5%F2-%F7%F1%DE%F3%E5%F9%F2

RIO είπε:
Από τα πιο απλά παιχνίδια ( εννοώ ότι δεν ήταν σαν τα ραλάκια που μπορούσες να κάνεις και αγώνα, αυτό απλά γύριζε γύρω γύρω), αλλά τόσο ευχάριστο που μπορούσες να κολλάς με την ώρα... :)
Πραγματικα!!!
 
pardalotzatziki είπε:
Ευχαριστω. Δεν ξερω, οτι κατσει. Κατι παλιο που να μυριζει και λιγο μουχλα το κουτι... :D

Ριξε μια ματια εδω και μετα google it και ξεκινα ψαξιμο..

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24786-Lima-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-%C4%E9%E1%F6%E7%EC%E9%F3%F4%E9%EA%FC-%EA%E1%E9-%CF%E4%E7%E3%DF%E5%F2-%F7%F1%DE%F3%E5%F9%F2

Πραγματικα!!!
δυστυχως δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει με αυτο που ειχα
 
καλη η ιδεα σου gia ebay οντως βρήκα κατι που ειναι σχεδον ιδιο

αλλα δεν καταφερα να βρω το ίδιο

http://www.ebay.co.uk/itm/Antique-lima-super-freight-flyer-105007-/181241864057?nma=true&si=Glz1sdVUvB5Ca02St5k5orua5ME%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557 $T2eC16dHJFoFH5cOrj!(BSYY2tt5Dw~~60_12.JPG

εικόνες από αυτο που βρηκα

οι διαφορες με το δικό μου ειναι

1)η μηχανη/βαγονι ήταν κοκκινο θυμαμαι

2)ειχε μέσα την ισόπεδη διαβαση με τις αυτόματες μπάρες

3)στην πίσω οψη είχε μια υπέροχη μακετα φωτογραφία με γρασσιδι τούνελ σε βουνο με δεντρακια κτλπ

Καμία ίδέα για το ποιο μοντέλο είχα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
rendouan είπε:
δεν καταφερα να βρω το ίδιο http://www.ebay.co.uk/itm/Antique-lima-super-freight-flyer-105007-/181241864057?nma=true&si=Glz1sdVUvB5Ca02St5k5orua5ME%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

εικόνες από αυτο που βρηκα

Καμία ίδέα για το ποιο μοντέλο είχα?
Δεν εχω ασχοληθει με τρενακια για να τα ξερω, δυστυχως. Τα φυλλαδια τα εχω απο τελη 70-αρχες 80 που ειχα τα τρενακια.

Αν θες τοσο πολυ να το βρεις, ισως πρεπει να ρωτησεις σε φορουμ με τρενακια. Η τρελα με τα τρενακια ειναι μεγαλη ανα τον κοσμο.
 
¨εχεις κανένα φόρουμ να προτείνεις συγκεκριμένα?
 
rendouan είπε:
¨εχεις κανένα φόρουμ να προτείνεις συγκεκριμένα?
Οχι, αλλα κανε μια ερευνα στο google για να βρεις ποια εχουν θεμα για τα Lima. Λογικα ολα....αλλα ψαξε πριν γραφτεις...
 
Το τρενακι μου LIMA. Είναι ένα απλο κλασσικο σετ ατμομηχανης που μεταφερει βαγονια με φορτια κ αυτοκίνητα. Το παραξενο είναι ότι το καφε βαγονι που μεταφερει τα αυτοκίνητα, από κατασκευης του είναι λιγο παραμορφωμενο το σασι του, εχει βουλιαξει από την μια πλευρα, αλλα κυλαει κανονικα...

IMG_6527.jpg

IMG_6524.jpg

IMG_6525.jpg
 
geotsi. είπε:
Το τρενακι μου LIMA. Είναι ένα απλο κλασσικο σετ ατμομηχανης που μεταφερει βαγονια με φορτια κ αυτοκίνητα. Το παραξενο είναι ότι το καφε βαγονι που μεταφερει τα αυτοκίνητα, από κατασκευης του είναι λιγο παραμορφωμενο το σασι του, εχει βουλιαξει από την μια πλευρα, αλλα κυλαει κανονικα...
Προβολή συνημμένου 121368Προβολή συνημμένου 121369Προβολή συνημμένου 121370
Ωραιο σετακι! Εχεις τη μηχανη που ειχα και γω, η δικια μου ηταν πρασινη.

Ααααααααχ, ποσα ειχα......μας τα πηρανε νωρις...
 
Καλημέρα παιδιά!
Όσοι από εσάς είστε Lima-κηδες :) ή ξεκινήσατε από κάποιο σετάκι Lima, σας γνωστοποιώ το παρακάτω σύνδεσμο, που αφορά ιστοσελίδα για το ιστορικό αυτό σήμα (σήμα πλέον :():

Είναι στα ιταλικά, αλλά με έναν web translator μπορείτε να μεταφράσετε τουλάχιστον σε καλά αγγλικά. Για τα σετάκια συγκεκριμένα, μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ
Αυτό ήταν το φυλλάδιο που είχε το πρώτο μου σετάκι και δεν μπορείτε να φανταστείτε τα σάλια μου ή τη ζήλια μου βλέποντας τα (κ...)παιδα να έχουν και να παίζουν με ότι βλέπετε μέσα και εγώ με ένα απλό σετάκι, με έναν κύκλο γύρω-γύρω.
Βέβαια εγώ προχώρησα περαιτέρω, έγινα σιδηροδρομο-μοντελιστής και ελπίζω βέβαια να μην φτάσατε σε σημείο να σκάτε κατοστάρικα για μοντέλα εν μέσω κρίσης, όπως έκανα εγώ :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα