Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Νομίζω το μόνο που δεν έχει αναφερθεί είναι τα Δρακουλίνια με γεύση τυρί στη μπλε συσκευασία και για τους νεότερους - το αδικοχαμένο- Milko φράουλα :-(

Να συμπληρώσω ότι το Σοκολατούχο Carnation (Ελληνική πατέντα) έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και μια 5 ετία ενώ στη Βρετανία υπάρχει ακόμα σε άσπρο.

Επιπλέον, η Ovomaltine (όπως ονομάζεται στην Ελβετία) υπάρχει ακόμα και εισάγεται από μια ανεξάρτητη εταιρεία στη Παλήνη ενώ πωλείται σε μικρής εμβάλειας super markets.

Στην Αγγλία ονομάζεται Ovaltine και είναι στην ουσία το ίδιο προϊόν απλά η διαφορά οφείλεται σε ένα τυπογραφικό λάθος από μια παρτίδα οβομαλτίνης που έφευγε από Ελβετία για Αγγλία στις αρχές του 1900 και έκτοτε παρέμεινε έτσι.
 
Retro γεύσεις :

1. Κάτι πορτοκαλάδες σε πλαστικό μπουκάλι σαν τα παλιά του γάλακτος με ασημένιο καπάκι.

2. Χυμοί Ροδάκινο σε τενεκεδένιες συσκευασίες αρκετών λίτρων - προσφορά των ροδακινοπαραγωγών σε δημοτικά σχολεία.

3. Καλά δεν μιλάμε για το γάλα πριν το tetrapak! Στην διάφανη συσκευασία με το ασημί καπάκι από πάνω. Δεν θα ξεχάσω μια μάρκα : ΑΣΠΡΟ (από Ασπρόπυργο).

Ευτυχώς εδώ στην Ρόδο που είμαι έχει μια τοπική συσκευασία την Αγνογάλ η οποία εξακολουθεί να βγάζει το γάλα σε τέτοια συσκευασία. Το σοκολατούχο της είναι αμαρτία σκέτη.

4. Τα λουκάνικα τα coctail όχι σε ζελατίνες αλλά μέσα σε δικτάκι κόκκινο.

5. Κάτι τυράκια σαν τα Lavache αλλά σε χρυσαφί χαρτί και απέξω είχαν προβατάκια η αγελαδίτσες (νομίζω το πρώτο).
 
PT8 είπε:
το αδικοχαμένο- Milko φράουλα :-(
Να συμπληρώσω ότι το Σοκολατούχο Carnation (Ελληνική πατέντα) έχει σταματήσει να παράγεται εδώ και μια 5 ετία ενώ στη Βρετανία υπάρχει ακόμα σε άσπρο.

Επιπλέον, η Ovomaltine (όπως ονομάζεται στην Ελβετία) υπάρχει ακόμα και εισάγεται από μια ανεξάρτητη εταιρεία στη Παλήνη ενώ πωλείται σε μικρής εμβάλειας super markets.

Στην Αγγλία ονομάζεται Ovaltine και είναι στην ουσία το ίδιο προϊόν απλά η διαφορά οφείλεται σε ένα τυπογραφικό λάθος από μια παρτίδα οβομαλτίνης που έφευγε από Ελβετία για Αγγλία στις αρχές του 1900 και έκτοτε παρέμεινε έτσι.
Milko φράουλα!!! Με το που το διάβασα σαν να μου ήρθε στο στόμα η γεύση του! Εμένα μου άρεσε πολύ πάντως, κρίμα που το σταμάτησαν (δεν πουλούσε καλά άραγε?)

Και για τα άλλα που αναφέρεις, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες! :thumbup:
 
Giama είπε:
Milko φράουλα!!! Με το που το διάβασα σαν να μου ήρθε στο στόμα η γεύση του! Εμένα μου άρεσε πολύ πάντως, κρίμα που το σταμάτησαν (δεν πουλούσε καλά άραγε?)
Και για τα άλλα που αναφέρεις, πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες! :thumbup:

Thanx. To milko φράουλα όταν σταμάτησε (έπινα 2 την ημέρα), είχα πει δε θα ξαναπιώ μιλκο ποτέ. Βρήκα 'φθηνό' υποκατάστατο του στις καφετέριες με Milkshake-παγωτό σοκολάτα - φράουλα :precry: .

Έχω ακούσει ότι΄κάπου υπάρχει ένα φόρουμ - οργάνωση διαμαρτυρίας όπου ζητούν την επιστροφή του.

Στο χωρίο, που πήγαινα για διακοπές, είχα παρατηρήσει ότι κάθε φορά αφενός το μαγαζί έφερνε ελάχιστα προς πώληση και αφετέρου έλοιπαν από το ψυγείο μόνο αυτά που αγόραζα καθημερινά, λες και τα έφερνε το μαγαζί μόνο για εμένα. Έτσι είχα ψυλλιαστεί ότι το μέλλον του θα ήταν αβέβαιο όπως και έγινε. :cry:
 
Υπάρχουν σήμερα Πακοτίνια ;

Θυμάμαι παλιά ήταν τα αγαπημένα μου ! Αλλά για χρόνια δεν έχω ξαναδεί ... Πουλιούνται σήμερα ή έχουν καταργηθεί ;
 
iliekater είπε:
Θυμάμαι παλιά ήταν τα αγαπημένα μου ! Αλλά για χρόνια δεν έχω ξαναδεί ... Πουλιούνται σήμερα ή έχουν καταργηθεί ;


Βεβαιως και υπαρχουν ,εφαγα σχετικα προσφατα ,οπως και "πιτσινια" ,"δρακουλινια" κ.τ.λ

Ισως τα "φουντουνια" να μην ....... :wait2:
 
Και τα λένε ακόμα "Πακοτίνια" ή κυκλοφορούν με άλλο όνομα ; Ρωτάω διότι και τα Δρακουλίνια πια δεν κυκλοφορούν , αλλά υπάρχουν σε κάτι σευσκευασίες με έναν τιγρη .
 
Ναι ολα της "tasty" ειναι.

attrimg3_2492.jpg
 
Α , ωραία ! Με έφτιαξες ! Θα πάω να τα ψάξω !
 
Μόλις χθες "ανακάλυψα" αυτή την ενότητα και τη διάβασα με τη μία!!!!! Τρελές αναμνήσεις...

-Οι καραμελίτσες με τον Καραγκιόζη και το χέρι που κουνούσαμε, υπήρχαν και στα τέλη της δεκαετίας του '80. Εκεί τις θυμάμαι...

-POLO και CERTS!!!!!!! Απίστευτες!!!!!!!!

-Το τριγωνικό γάλα δεν είχε μια μικρή Ολλανδέζα με άσπρο παραδοσιακό καπέλο στη συσκευασία του; Από εκεί δεν ξεκίνησε το σλόγκαν "μικρή Ολλανδέζα";

-Τα PUFFS (στη παλιά καφετιά συσκευασία) ήταν μακράν τα αγαπημένα μου, και μετά η PIZZA MEXICANA....

-Ποτέ δεν μου άρεσε το Yoko Choko!!!! Αντίθετα τρελλάθηκα με το Milko, όταν πρωτοβγήκε...

-Αν έκανε πωλήσεις το παγωτό "Καραμπόλα" της ΕΒΓΑ στα ψιλικατζίδικα της Καλλιθέας, το οφείλει σε αρκετά μεγάλο βαθμό και σε μένα...!!!

-Νομίζω πως έχω κρατήσει κάπου στο πατάρι τον "Αγκαλίτσα" μου!!!

-Τα πλαστικά μπουκαλάκια πορτοκαλάδας ήταν πράγματι ιδανικές "μπάλες" στα διαλείμματα! Έχουν γίνει κάτι ντέρμπυ μ' αυτά, τι να λέμε.....!!!!

-Μερένταααααα!!!!!!!! Τίποτα άλλο!!!!!

-Για τα χαρτάκια με τους ποδοσφαιριστές που μαζεύαμε, δεν έχω δει θέμα ως τώρα....

Α! Λίγο πιό πάνω διάβασα για "αυγόφετες". "Αυγοφέτες" μου τις έμαθε η μάνα μου, και δεν τις θεωρώ καθόλου ρετρό, γιατί βρίσκονται αρκετά συχνά τα βράδια στα πιάτα μας... Γιαμ-γιαμ!!! Με λιωμένο τυρί από πάνω.....μμμμμμμμμμ!!!!!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KoKOFUje7ac&feature]YouTube - Greek old advertisement: Serenata (1983)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=D2ru_LHX_CU&feature]YouTube - LILA PAUSE

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vm2Ben3_pYE&NR]YouTube - Foundounia

Δεν ξέρω αν τα έχει ανεβάσει κανείς άλλος, αλλά μια υπενθύμιση γλυκιά δε βλάπτει!!! :cool:
 
Αυτές είναι ίσως οι πιο έντονες αναμνήσεις μου από το νηπιαγωγείο.

Το κυλικείο του σχολείου (στεγαζόταν και δημοτικό εκεί) διέθετε μόνο τρία είδη: τυρόπιτες που στα διαλείμματα ήταν πάντα ζεματιστές, γαριδάκια τσιπίτα με τα δακτυλιδάκια που όσα βρίσκαμε στο σακουλάκι τα φορούσαμε στα δάχτυλά μας μέχρι να τα καταβροχθίσουμε και τις πορτοκαλάδες στα πλαστικά μπουκάλια με τα αλουμινένια καπάκια που αναφέρατε ήδη πολλοί.

Η μητέρα μου έβαζε πάντα για κολατσιό σφικτό αβγό και τύρι για να πάρω μαζί μου. Ο πατέρας μου μού έδινε κανένα ψιλό στα κρυφά πότε-πότε. Τις ημέρες που πήγαινα στο νηπιαγωγείο με λεφτά, το αβγό και το τυρί ξαναγύριζαν στο σπίτι. Αν μού έφταναν τα χρήματα, αγόραζα τυρόπιτα στο ένα διάλειμμα, γαριδάκια στο άλλο και στο τέλος πορτοκαλάδα. Αν όχι, πορτοκαλάδα απαραιτήτως!

Ως αγοροκόριτσο που ήμουν, πάντα έκανα παρέα με τα αγόρια και πολλές φορές προσέφερα τη "μπάλα" για να παίξουμε -ας πούμε- ποδόσφαιρο. Τρέχαμε όλα τα πιτσιρίκια μπούγιο πίσω από το μπουκάλι και όποιος το έφτανε πρώτος το κλωτσούσε να πάει ακόμα πιο πέρα και φτου κι από την αρχή τρέξιμο γελώντας και φωνάζοντας. Συνήθως μάς σταματούσε η νηπιαγωγός για να μη χτυπήσουμε έτσι πως ορμούσαμε σαν τρελά.
 
Badge είπε:
Επίσης ένα άλλο κλασσικό που δεν έχει αναφερθεί ήταν η ΘΡΕΨΙΝΗ, η οποία αλειφόταν και στο ψωμί και τρωγόταν με το κουταλάκι.
Εβρεθη και η Θρεψινη,πολυ πριν της ηλικιας μου μιας και δεν την θυμαμαι..... :xm:

fjq8jmaciuebh6bdbtq1.jpg
 
Όταν είχαν πρωτοβγει τα δρακουλίνια είχαν κυκλοφορίσει σε 2 γεύσεις:

1. Η γνωστή κόκκινη συσκευασία με γεύση πάπρικα

2. Μια μπλε συσκευασία με γεύση τυρί (ηταν άσπρα χωρίς πάπρικα).

Ενδεικική τιμή θυμάμαι 10δρχ εν έτη 1983-4.

Τα μπλε δρακουλίνια πρέπει να κυκλοφόρησαν για 1-2 χρόνια. Μετά εξαφανίστηκαν. Τα θυμάται κανείς?

Επίσης άλλο σπάνιο προϊόν. Σοκολάτα "Κρατς" (προσοχή όχι η κλασσική crunch της Nestle). Αυτή την είχε βγάλει ο Παυλίδης για κάποιο διάστημα και ουσιαστικά ήταν Lacta με corn flakes μεσα. Το περιτύλιγμα έδειχνε στο background πολλά cornflakes σε χρώμα ψηλοκιτρινοπό... Το θημάται κανείς αυτό;
 
Ωραιες αναμνησεις,αυτο με τις δυο συσκευασιες των "Δρακουλινιων" δεν το θυμομουν. :xm:
 
bbonik είπε:
Επίσης άλλο σπάνιο προϊόν. Σοκολάτα "Κρατς" (προσοχή όχι η κλασσική crunch της Nestle). Αυτή την είχε βγάλει ο Παυλίδης για κάποιο διάστημα και ουσιαστικά ήταν Lacta με corn flakes μεσα. Το περιτύλιγμα έδειχνε στο background πολλά cornflakes σε χρώμα ψηλοκιτρινοπό... Το θημάται κανείς αυτό;

Αυτή μου άρεσε πολύ αλλά δε θυμάμαι ούτε όνομα ούτε περιτύλιγμα...

Η γεύση των κορν φλάιηκς με τη σοκολάτα ήταν τέλεια!!!
 
Δεν ήταν ανακάλυψη της Νεστλέ ή του Παυλίδη, εγώ θυμάμαι τη μαμά μου (... :D ) να φτιάχνει σοκολατάκια με κορν φλέηκς δεκαετίες τώρα...
 
Το γαλα στην τριγωνη χαρτινη συσκευασια ειναι τρελλη αναμνηση. Το παιρναμε απο το Σκλαβενιτη και θυμαμαι πως ηταν αρκετα μεγαλη (για μενα) συσκευασια. Το επινα και φουσκωνα κανονικα. Η ειρωνια ειναι πως σκετο γαλα (χωρις Hemo) δεν επινα (και δεν πινω) ποτε! Το σκασμενο το επινα επειδη μου την δαραγε η συσκευασια.

Τα γαριδακια Τυροσουζας τα θυμαστε? Ηταν σε μικρες συσκευασιες μονο, με μεγαλα χοντρουλικα γαριδακια με τυρι με την καλυτερη γευση απ ολα! Μακαρι να υπηρχαν.

Αλλο φλας. Παγωτο Μαρεγκατα! Η διαφημιση ειχε μαφιοζους που τραγουδουσαν:

''Μαρεγκατα μαρεγκατα

Το πιο σπεσιαλ παγωτο

εχει μεσα σοκολατα

και μαρεγκα

και σιροπι

και κερασι ολοκληρο''
 
joe είπε:
Αλλο φλας. Παγωτο Μαρεγκατα! Η διαφημιση ειχε μαφιοζους που τραγουδουσαν:''Μαρεγκατα μαρεγκατα

Το πιο σπεσιαλ παγωτο

εχει μεσα σοκολατα

και μαρεγκα

και σιροπι

και κερασι ολοκληρο''
Το Μαρεγκάτα ήταν και είναι τρελή αδυναμία!!!Γενικά η ΕΒΓΑ είχε κορυφαία παγωτά τότε... ::)
 
Omenforever είπε:
Θυμάστε τις τσίχλες «Στρουμφάκια» που είχαν μέσα τους χαρτάκια για υδροδερματοστιξία; (Σοφολογιότατε, καλά τα πάω; :rofl: )
Διαβαζοντας για Ρετρό τροφή + «Στρουμφάκια» . θυμαται κανεις τα αντιστοιχα γαριδακια στρουμφ (ή μηπως θα επρεπε να πω στρουμφογαρικια),που τα παρακευαζε τοτε

η Kαρνα/carna (*) με εδρα αν θυμαμαι καλα την Κρητη ?????

Υ.Γ.btw αλλες εταιρεις που να παρακευαζαν γαριδακια/πατατακια εκτος της Tasty , Chipita , (Tsakiris) στα 80ς ???

(*)μου ειχε κανει εντυπωση τοτε μια εταιρεια απο επαρχια να μπαινει σε μια αγορα που κυριαρχουσε η Tasty .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα