Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Λορενα αυτα που λες ειναι τα "EXTRA" (αν θυμαμαι καλα)
 
Καλα θυμασαι τα εξτρατυρο ηταν σε μπλε σακουλακι σε διαφορα μεγεθη ,το μικρο σε μεγεθος παιδικης παλαμης το προλαβα 5 δραχμες.

Και ναι τα στρογγυλα ηταν και πιο νοστιμα αλλα ελαχιστα. :(
 
Τα αρχικα τυρογαριδακια της chipita ειχαν λευκη συσκευασια με κατι βουλιτσες που σχηματιζαν κοκκινα τριγωνακια στο πισω μερος. Και τα στρογγυλα δεν υπηρχαν μεσα απ οτι θυμαμαι.
 
καλά. κόλλησα άγρια με το θέμα (και με όλο το φόρουμ) ... και θυμήθηκα, εκτός από όσα είπατε και μερικά άλλα:

- crosta δλδ τα σημερινά caprice, τα θυμάστε?

- ένα προϊόν της nestle νομίζω που ήταν μίγμα μελιού και σοκολάτας σε τενεκεδένια κουτιά?

- συμπυκνωμένο χυμό ''χρυσό πορτοκάλι"

- πατατάκια που τότε πίστευα πως φτιάχνονταν τοπικά στη Ρόδο, και δε μ΄άρεσαν γιατί ήταν πνιγμένα στο λάδι, αλλά εκ των υστέρων ήταν από αληθινή πατάτα και όχι σαν τα σημερινά ...

- γαριδάκια που μέσα είχαν μικρά πλαστικά παιχνιδάκια - πιόνια για σκάκι, έπαιρνες δώρο και τη σκακιέρα στο τέλος ;)

- σοκολάτες σε σκληρό χαρτί - χαρτονάκι, με πίσω φιγούρες για χαρτοκοπτική

- και last but not least, θυμάται κανείς το σαμπουάν om-or σε κρέμα μέσα σε σωληνάρια σαν της οδοντόπαστας?

(σόρυ για το σαμπουάν αλλά δεν είδα άλλο θέμα για καλλυντικά - ρετρό)
 
Μορταδέλα "Ζλάτης".Κυλινδρική μεταλική συσκευασία,χάρτινο περιτύλιγμα με φωτογραφία μιάς κοπέλας με πολύ μακριά μαλλιά που κρατούσε μια πιατέλα με φέτες μορταδέλας(ήδη από τότε μου φαινόταν retro η φωτογραφία).Πεντανόστιμη-προφανώς λόγω των συντηρητικών :)
 
επισηs ωραιο σοκολατουχο γαλα,ηταν ο μπανι του ντολκα!

με ωραιο τραγουδακι(..ειμαι ο μπανι του ντολκα...)
 
Τα boomer (bo-bo-bo-boomer! :p ) θυμάμε..

Τους χυμούς της βιοχυμ (πορτοκάλι, σουμάδα, βυσσινάδα).

Της βιοχυμ κυκλοφορούν ακόμη πέτυχα μια φιάλη σουμάδα και την τίμησα δεόντως :Ρ
 
Clemence είπε:
- σοκολάτες σε σκληρό χαρτί - χαρτονάκι, με πίσω φιγούρες για χαρτοκοπτική
Το περιπτερο εφερνε τις IΟΝ,SERANO και LACTA, ενω αυτες με τα περιεργα χαρτονενια κουτια που στο πισω μερος ειχαν ειτε ιστοριες ειτε σχεδια χαρτοκοπτικης οπως και τις Toblerone (μιας και ηταν "πολυτελειας"!) τις εβρισκε κανεις μονο στο τοπικο ζαχαροπλαστειο, στο section με τα γυαλινα δοχεια με σοκολατακια Joconda και τα πρασινα ION.

Το πιο best σοκολατουχο ροφημα παντως ηταν και εξακολουθει να ειναι το θρυλικο πλαστικο μπουκαλακι της ΕΒΟΛ, που κυκλοφορει ακομα και σημερα στην ιδια συσκευασια οπως 30 χρονια πριν. Καπακι-αλουμινοχαρτο (με την πασιγνωστη δυσκολια ανοιγματος!), αναγλυφη η μαρκα, και το ραβδωτο κατω μερος, και το κλασσικο ημιδιαφανο πλαστικο. Μεσα φυσικα, το καλυτερο σοκολατουχο μειγμα in the universe! Λατρευα το Carnation και το Dolca, αλλα το ΕΒΟΛ is second to none!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Το περιπτερο εφερνε τις IΟΝ,SERANO και LACTA, ενω αυτες με τα περιεργα χαρτονενια κουτια που στο πισω μερος ειχαν ειτε ιστοριες ειτε σχεδια χαρτοκοπτικης οπως και τις Toblerone (μιας και ηταν "πολυτελειας"!) τις εβρισκε κανεις μονο στο τοπικο ζαχαροπλαστειο, στο section με τα γυαλινα δοχεια με σοκολατακια Joconda και τα πρασινα ION.


Το πιο best σοκολατουχο ροφημα παντως ηταν και εξακολουθει να ειναι το θρυλικο πλαστικο μπουκαλακι της ΕΒΟΛ, που κυκλοφορει ακομα και σημερα στην ιδια συσκευασια οπως 30 χρονια πριν. Καπακι-αλουμινοχαρτο (με την πασιγνωστη δυσκολια ανοιγματος!), αναγλυφη η μαρκα, και το ραβδωτο κατω μερος, και το κλασσικο ημιδιαφανο πλαστικο. Μεσα φυσικα, το καλυτερο σοκολατουχο μειγμα in the universe! Λατρευα το Carnation και το Dolca, αλλα το ΕΒΟΛ is second to none!

picture.php
Το μπουκαλάκι από το γάλα το σκαλώναμε πιτσιρικάδες στο πίσω λάστιχο του ποδηλάτου και με το χτύπημα της ρόδας ακουγόταν σαν μηχανάκι!
 
To ΕΒΟΛ οπως ειπε και ο Phil, κυκλοφορει ακομα (τουλαχιστον το πετυχαινω παντα σε Βασιλοπουλο).
 
MamaMyrto είπε:
Μου ήρθε τώρα μια εικόνα στο μυαλό ... πολύ μπερδεμένη... Όμως μάλλον είναι πραγματική...

Πλαστικά καλαμάκια με λευκές και κόκκινες ρίγες που μέσα τους είχαν χρωματιστή ζαχαρένια τρούφα και στην κορυφή μια πλαστική φιγούρα του Καραγκιόζη σε κόκκινο ή πράσινο ή μπλέ ή κίτρινο χρώμα...

Το θυμάται κανείς?

Πω πω τι μου θύμισες.....
 
Γιαούρτι βελουτέλα της Φάγε. Γιαούρτι με χυμό (έλεγε) φρούτων. Έφαγα αρκετό κάνοντας δίαιτα το 1984. Καλούλι ήταν δεν μπορώ να πω.
 
Θυματε κανενασ παιδια τισ πορτοκαλαδες στο τριγωνο κουτι σαν του γαλακτος long life & το μικρο ζαχαρουχο γαλα βλαχας που το τρωγαμε βλεπωντας τηλεοραση με το κουταλι?

periklis_sale είπε:
Την αποθανη γευση να πινεις...παντα σαν το καρναισον....

παντα σαν το καρναισον....

να γινεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

crimson είπε:
Kambia είπε:
γιατι δεν τα φερνουν πια? ενω κυκλοφορουν στο εξωτερικο? :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το παγωτο λεγοταν pop η noon

Yπηρχε καποτε ενα γλυκο που λεγοταν crosta δεω ηταν τιποτε αλλο παρα φρυγανια βουτηγμενη σε σοκολατα υγειας! απλο & καταπληκτικο!!!! :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
ΤΖΖΖΖ ! :confused: (Πέφτουν κεραυνοί, ανοίγουν οι ουρανοί, και εμφανίζεται ... η φάτσα μου !)

"Κάποιος με επικαλέστηκε !!!

Ηρέμησε φίλε μου, και θα ρίξω φως στην ερώτησή σου !

Το γλυκό που αναζητάς, είναι το ... DREAM (ή Super-Dream ?) !!! "

Πάμε και το τραγουδάκι της διαφήμισης (όλοι μαζί όμως) :

Dream-dream,, όνειρο !

Με πολύ, μα πολύ, σοκολάτα !

Dream-dream, όνειρο !

Ξετρελέναι, γλυκαίνει τα νειάτα !

(ελπίζω να σε κάλυψα !) :D
Συμπληρώνω Εξετλέε ένα ακόμα στιχάκι:

Ντριμ, ντριμ, ντριμ, σαν γλυκό της αγάπης φιλί

................................................................

joe είπε:
Tι θυμηθηκες ρε ατομο? *

*ατομο ρετρο προσφωνηση
Και μετά στη διαφήμιση έλεγε ¨"Και σε θακουλάκι"!

Η φωνή ήταν του Ζανώ Ντάνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Λορενα αυτα που λες ειναι τα "EXTRA" (αν θυμαμαι καλα)
EXTRA ΤΥΡΟ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ................ Γαριδάκια ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ πιο χοντρά και πιο μακριά, υπήρχε και το σχετικό πείραγμα της εποχής " μπορεί το τσου......να είναι γαριδάκι αλλά είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ" . Οι σοκολάτες της ΙΟΝ με γέμιση ολόκληρο κεράσι και λικέρ τσέρι που προεξείχαν τα επικαλυμμένα με σοκολάτα κεράσια σαν καρούμπαλα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν την έτρωγα γιατί ήμουν σοκοχολικ ή απλός αλκοχολικ!!!!!!!!! τώρα που το σκέφτομαι μάλλον αλκοχολικ ήμουν γιατί είχα ταράξει και τις καραμέλες με γεύση ούζο της ΙΟΝ!!!!!!!!

 
Θυμάμαι τα Cheetos τα οποία περιείχαν αυτοκόλλητα μέσα και είχα συμπληρώσει album!Ακόμα θυμάμαι ότι για κάποιο διάστημα είχαν και τάπες!
 
Αγαπημένο ρετρό προϊόν που κυκλοφορεί ακόμα είναι τα γκοφρετακια Vienna.ΑΚόμα έχουν την ίδια γεύση.
 
Δεν είδα πουθενά να έχουμε αναφέρει τα Chipers πατατάκια. Ήταν τέλεια. Ειδικά η πάπρικα. Η ρίγανη ήταν κι αυτή εξαιρετική και προηγήθηκε της κυκλοφορίας της πάπρικας.

Θυμήθηκα τη συσκευασία της σοκολάτας Μέλο αλλά κυρίως ότι μέσα είχαν δώρο ένα χαρτάκι με παιδική φιγούρα. Υπήρχε και τσίχλα Μέλο και καραμέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα