Ρετρό τσίχλες !

Manolis Ath είπε:
μηπως θυμαται καποιος κατι σαν καραμελακια ζελεδακια σε σχημα κοχηλιων
Μήπως εννοείς τα Tutti Frutti;

131290.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Μήπως εννοείς τα Tutti Frutti;

fetch
ακριβως!!!!! πω πω τι λες τωρα!!!
 
Manolis Ath είπε:
ακριβως!!!!! πω πω τι λες τωρα!!!

Θυμάμαι ακόμα τη γεύση τους... Τα παίρναμε, συνήθως, από το κυλικείο του σχολείου μας. Έχω να τα πετύχω από τότε, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν πια στην αγορά.
 
Υπάρχουν ακόμη στην αγορά. Χθες μάλιστα τα πέτυχα σε ένα περίπτερο. Κάπου εδώ μέσα το είχαμε αναφέρει και παλιότερα αυτό...
 
johnny19818 είπε:
Υπάρχουν ακόμη στην αγορά. Χθες μάλιστα τα πέτυχα σε ένα περίπτερο. Κάπου εδώ μέσα το είχαμε αναφέρει και παλιότερα αυτό...
Μακάρι να τα ξαναπετύχω... Ειλικρινά, δεν έχω ξαναπετύχει πουθενά αλλού τη γεύση τους, όπως και της σοκολάτας Disney Family.

Επειδή τσέκαρα το θρεντ, και δεν είχα αναφέρει πριν, ότι πλέον οι Big Babol έχουν γίνει σκληρές, και έχουν σχήμα σαν πλατύ Π, δηλαδή σαν να λείπει μέρος της τσίχλας. Καμία σχέση με το μέγεθος, την μαλακότητα και τη γεύση των παλιών Big Babol...
 
nwntas είπε:
Μακάρι να τα ξαναπετύχω... Ειλικρινά, δεν έχω ξαναπετύχει πουθενά αλλού τη γεύση τους, όπως και της σοκολάτας Disney Family.
Με πρίζωσες να πάρω ένα κουτί, αύριο κιόλας!
 
Tutti Frutti αγοράζω απο ενα μπακάλικο οταν πηγαινώ στο χωριό μου ,ισαμε καμια 20ρια πακετα
 
Για τους πιό παλιούς, τσίχλες ΑΝΤΑΜΣ :D
 
θυμαστε αυτες τις τσιχλες;

τσιχλες benbits

δεν γνωριζω ετος προβολης της διαφημισης

[video=youtube;3CJQ-Zm3dso]

 
BETTY BOOP είπε:
θυμαστε αυτες τις τσιχλες;


τσιχλες benbits


Με ενα ψαξιματακι, βρηκα τις δυο παρακατω φωτο, η δευτερη φωτο ειναι απο συλλογη του 1985. :)

Benbits 1.jpg

Benbits 2.jpg

πηγη φωτο: dutchgum.com/collection

Και μια διαφημιση απο το 1981, οποτε μιλαμε για καραρετρο τσιχλα! ;)

BenBits reclame 1981

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
32807513_952626841575235_2779778000193847296_n.jpg                                                    φωτο της Katerina Dotsiou (fb retromaniax group)
 
περιτυλιγμα τσιχλας candy candy, ροζ πανθηρας και tatoo candy candy, ροζ πανθηρας, αστυνομος Σαΐνης, Φρου φρου

candytatoo.jpgrozpanthir.jpg

tsixletatoo.jpg

φωτο που ανεβηκαν στην ομαδα fb του ρετρομανιαξ
 
Εμείς είχαμε Dr pepper και 7up τσιχλες?
 
Θυμάμαι τσίχλες όπως αυτές της πρώτης στήλης (max....snorkels....), είχαν ένα χαρτάκι μέσα, το οποίο σάλιωνες και έκανες ένα τατουαζάκι στο μπράτσο σου, το τατουάζ ήταν εικόνα από κάποιο χαρακτήρα κινουμένων σχεδίων. Mπορεί να έβγαινε κάπως ξεθωριασμένο επάνω στο δέρμα...(τι σημασία είχε άλλωστε;)... Οι τσίχλες αυτές ήταν πολύ σκληρές και κουραζόσουν να μασάς...
Θυμαμαι τις καραμέλες certs, δεν μου άρεσαν ιδιαιτερα, και φυσικά τις τσίχλες big babbol με αγαπημένες γεύσεις την tutti frutti (ροζ τσίχλα) και την κρέμα-φράουλα (μισή άσπρη και μισή ροζ τσίχλα).
Από καραμέλες μου άρεσαν οι καραμέλες βουτύρου baloo και οι καραμέλες υγείας (σε μαύρο χρώμα, με έντονη γευση...).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πουράκια, αξέχαστα, φοβερή γεύση. Βέβαια τσίχλα δεν θα το έλεγα, πάντα το κατάπινα μετά από λίγο γιατί έλιωνε.
 
Μακάρι να τα ξαναπετύχω... Ειλικρινά, δεν έχω ξαναπετύχει πουθενά αλλού τη γεύση τους, όπως και της σοκολάτας Disney Family.

Επειδή τσέκαρα το θρεντ, και δεν είχα αναφέρει πριν, ότι πλέον οι Big Babol έχουν γίνει σκληρές, και έχουν σχήμα σαν πλατύ Π, δηλαδή σαν να λείπει μέρος της τσίχλας. Καμία σχέση με το μέγεθος, την μαλακότητα και τη γεύση των παλιών Big Babol...
Όντως είναι σα πλακουτσωτό π γιατί έτσι βγαίνει το μακαρόνι πλέον και κόβεται σε κομμάτια. Κι επιπλέον (επειδή φέτος επανα-ανακάλυψα τις μπιγκ μπάμπολ) δεν έχουν πια ζάχαρη, αλλά εκείνα τα βλαμμένα γλυκαντικά που αφήνουν μια τρισάθλια επίγευση που δεν φεύγει με τίποτα. Δυστυχώς τα πιο πολλά τζανκοφαγητά τα χάλασαν, όσα δεν καταργήθηκαν.
 
Πίσω
Μπλουζα