Ρετρό υπερ-αισιοδοξία

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Οπως ακουγεται πολυ τελευταια, η δεκαετια του 80 ηταν περιοδος ευημερίας. Λογικό λοιπον να ειμαστε πολυ αισιοδοξοι για το μελλον. Σημειολογικά επαιζε πολύ και η χρονολογία "2000" σε διαφημίσεις και άλλα μέσα: "ο κόσμος του 2000", "για τη γενιά του 2000" κλπ. Κατι η παιδική μου φαντασία, κάτι το υπερβολικό μάρκετινγκ, πίστευα οτι το 2000 θα κυκλοφορούμε με διαστημόπλοια.

Οσο για αυτη την περιφημη "γενιά του 2000", που οι διαφημιστές την παρουσίαζαν σαν ένα παιδάκι που να διαπρέπει σε όλα, και να είναι μπροστά από ένα υπολογιστή, μπορώ να πω οτι οι προσδοκιες μας επεσαν εν μερει μεσα. Μονο που τοτε δεν ειχαμε φανταστει το FB και το YT. Οχι, δεν γινανε ολα τα παιδακια διανοιες στην BASIC ;)

Μια φορα που ειχα ρωτησει τον γερο μου "τί ειναι επιτέλους η ΕΟΚ;" μου ειχε μιλησει πολυ αισιόδοξα για μια εποχή οπου θα πηγαινοερχόμαστε ελέυθερα από χώρα σε χώρα και οτι δεν θα υπάρχουν πόλεμοι, φτώχια ή ανεργία. Και οτι γενικα η γενια μας θα ειναι παρα πολυ τυχερή

Τελικά το μαγικο 2000, ηταν μια κατα τα αλλα αδιάφορη χρονιά αν εξαιρέσουμε οτι ανηκε στην περιοδο του Internet boom. Και τωρα που μιλαμε εχει περασει ηδη μια δεκαετια απο τοτε και ουτε το ειχαμε καταλαβει.

Αν μπορουσε το "τώρα" να επικοινωνήσει με το "τότε", νομίζω αυτό το μήνυμα θα ηταν το κατάλληλο:

2000px-Trollface.svg.png

Εσεις τί παραφουσκωμένες δηλώσεις θυμάστε από τους μεγάλους; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Οπως ακουγεται πολυ τελευταια, η δεκαετια του 80 ηταν περιοδος ευημερίας. Λογικό λοιπον να ειμαστε πολυ αισιοδοξοι για το μελλον. Σημειολογικά επαιζε πολύ και η χρονολογία "2000" σε διαφημίσεις και άλλα μέσα: "ο κόσμος του 2000", "για τη γενιά του 2000" κλπ. Κατι η παιδική μου φαντασία, κάτι το υπερβολικό μάρκετινγκ, πίστευα οτι το 2000 θα κυκλοφορούμε με διαστημόπλοια.
Οσο για αυτη την περιφημη "γενιά του 2000", που οι διαφημιστές την παρουσίαζαν σαν ένα παιδάκι που να διαπρέπει σε όλα, και να είναι μπροστά από ένα υπολογιστή, μπορώ να πω οτι οι προσδοκιες μας επεσαν εν μερει μεσα. Μονο που τοτε δεν ειχαμε φανταστει το FB και το YT. Οχι, δεν γινανε ολα τα παιδακια διανοιες στην BASIC ;)

Μια φορα που ειχα ρωτησει τον γερο μου "τί ειναι επιτέλους η ΕΟΚ;" μου ειχε μιλησει πολυ αισιόδοξα για μια εποχή οπου θα πηγαινοερχόμαστε ελέυθερα από χώρα σε χώρα και οτι δεν θα υπάρχουν πόλεμοι, φτώχια ή ανεργία. Και οτι γενικα η γενια μας θα ειναι παρα πολυ τυχερή

Τελικά το μαγικο 2000, ηταν μια κατα τα αλλα αδιάφορη χρονιά αν εξαιρέσουμε οτι ανηκε στην περιοδο του Internet boom. Και τωρα που μιλαμε εχει περασει ηδη μια δεκαετια απο τοτε και ουτε το ειχαμε καταλαβει.

Αν μπορουσε το "τώρα" να επικοινωνήσει με το "τότε", νομίζω αυτό το μήνυμα θα ηταν το κατάλληλο:

2000px-Trollface.svg.png

Εσεις τί παραφουσκωμένες δηλώσεις θυμάστε από τους μεγάλους; :D
Δυστυχώς δεν μου έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό από το "Με το ευρώ καλύτερα".
 
Kαι εμένα αυτά που μου έρχονται στο μυαλό, είναι τα περί ευρωπαϊκής ενοποίησης κλπ κλπ. Δεν λέω, ίσως διαφορετικά να ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα, με πολέμους ακόμα και μεταξύ ευρωπαϊκών χωρών. Αλλά στο θέμα της οικονομικής ανάπτυξης και της ανεργίας, σήμερα ακούγονται κωμικά. Τέλος πάντων αυτά σηκώνουν πολύ κουβέντα...
 
Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα...πάμε να φύγουμε!
 
BETTY BOOP είπε:
Υπάρχει καλύτερη Ελλάδα...πάμε να φύγουμε!
ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝΝ

Επίσης είχε πει και το άλλο το κορυφαίο: "Ελλάδα η χώρα των 2 ταχυτήτων.....νεκρά και όπισθεν"

EDITED:

[edit by D@re] όσο καλοπροαίρετο κι αν είναι το σχόλιο, είναι σχεδόν σίγουρο με μαθηματική ακρίβεια, ότι το θέμα θα ξεφύγει (θα σχολιάσει κάποιος στο σχόλιό σου & κάποιος τρίτος στο σχόλιο του άλλου και μέχρι να το καταλάβουμε, θα σβήνουμε κατεβατά ολόκληρα και θα έχουμε χαλάσει τις καρδιές μας). :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ανησυχείτε... μια χαρά εξαργυρώθηκε η αισιοδοξία των '80s.

Απλά έπρεπε να περιμένουμε ως τα 90s για το τσουνάμι του lifestyle και της σαχλαμάρας, με αποκορύφωμα το "μιλλένιουμ".

Τα υπόλοιπα, περί ΕΟΚ κλπ, μια χαρά μας έκατσαν μέσα στην ατυχία μας.

Πάντως γεγονός είναι ότι εκείνη την εποχή η χρονολογία "2000" ακουγόταν σαν κάτι το μαγικό. Φυσικά δεν ήταν και τόσο, στη πράξη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έγιναν σημαντικές αλλαγές, όπως η άνθηση του ιντερνετ και της κινητής τηλεφωνίας.
 
Τζόνι εισαι θεος. Ανοιγω ενα θεμα που μενει χωρις απαντηση επι 1μιση χρονο, και ξαφνικα απαντας εσυ για να πεις οτι δεν εχεις να προσθεσεις τιποτα :D Ευχαριστω παντως για την ανταποκριση και το bumping :D

Ενα περιοδικο επιστημονικης θεματολογιας που εβγαινε στα μεσα των 90, το Millennium, εξεφραζε πολυ εντονα αυτο που λεω. Το πρωτο του τευχος εγραφε στο εξωφυλλο με μεγαλα γραμματα "Η ανατολη μιας νεας φανταστικης εποχης". Καθε τευχος ειχε αντιστροφη μετρηση για το 2000, νομιζω ποσοι μηνες μενουν μεχρι τον Ιανουαριο του 2000.

(Αν δεν κανω λαθος, το περιοδικο δεν κρατησε μεχρι το 2000.)
 
Οχ κι εγώ τώρα πρόσεξα ότι είναι παλιό το θέμα! Είδες φίλε μου,ποτέ δεν είναι αργά!

Πάντως είναι αλήθεια πως υπερβάλαμε τότε με την προσμονή του 2000! Κλασσικό παράδειγμα η ταινία back to the future part III, που ο Marty ήρθε στο 2015, δλδ την εποχή που διανύουμε τώρα, αλλά η τεχνολογική εξέλιξη στην ταινία καμία σχέση με την πραγματικότητα! Η υπεραισιοδοξία μας ήταν τέτοια που αδημονούσαμε για την αλλαγή της χιλιετίας, λες και θα γίνονταν η νέα κοσμογονια!
 
Rakeesh είπε:
Τζόνι εισαι θεος. Ανοιγω ενα θεμα που μενει χωρις απαντηση επι 1μιση χρονο, και ξαφνικα απαντας εσυ για να πεις οτι δεν εχεις να προσθεσεις τιποτα :D Ευχαριστω παντως για την ανταποκριση και το bumping :D
...και νεκρούς ανασταίνω :biglaugh:. Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου και χαίρομαι που υπήρξε και ανταπόκριση από αρκετούς. Είναι τόσα πολλά τα θέματα εδώ μέσα που είναι κρίμα να μην γίνεται συζήτηση σε κάποια.
 
johnny19818 είπε:
...και νεκρούς ανασταίνω :biglaugh:. Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου και χαίρομαι που υπήρξε και ανταπόκριση από αρκετούς. Είναι τόσα πολλά τα θέματα εδώ μέσα που είναι κρίμα να μην γίνεται συζήτηση σε κάποια.
Και πολύ καλά κάνεις. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μη σου πω! Έχει θέματα διαμάντια που έχουν "χαθεί" στις σελίδες των υποφόρουμ.

johnny19818 retromaniax thread resurrector :D
 
Kambia είπε:
Και πολύ καλά κάνεις. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μη σου πω! Έχει θέματα διαμάντια που έχουν "χαθεί" στις σελίδες των υποφόρουμ.
johnny19818 retromaniax thread resurrector :D
Oh, thank you, thank you. Εμ τι, τζάμπα μόστραρα τον Indy για avatar; Πέραν της πλάκας το φόρουμ είναι ατέρμονο και πραγματικά είναι απόλαυση να ανακαλύπτεις παλιά θέματα :) .
 
Πίσω
Μπλουζα