Ρετρό-φλερτ

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
193
Δεν είδα τέτοιο θέμα στην αναζήτηση. Αν υπάρχει να μεταφερθεί παρακαλώ το μήννυμα.. Απλώς σήμερα έβλεπα τα παιδιά με τα κινητά και θυμόμουνα πως εμείς φλερτάραμε ως παιδιά και έφηβοι.(προ εποχής κινητών και facebook)Χρησιμοποιούσαμε θυμάμαι τα ραβασάκια. Στέλναμε την φίλη μας να ψαρέψει τον έρωτα μας. Μας ζητούσανε τα αγόρια να τα φτιάξουμε. :D Μας έφτιαχνε ο έρωτας κασέτα με καψουροτράγουδα της επιλογής του. Χορεύαμε "σλόου". Γινόταν beach party κάθε καλοκαίρι. Θυμάμαι επίσης ότι λόγω αφραγκίας την βγάζαμε και στο παγκάκι. Πλάκα είχαν όλα αυτά. :)
 
Μπράβο Spirtouli! :clap:

Σκεφτόμουν κι εγώ να ανοίξω ένα τέτοιο θέμα, αλλά με πρόλαβες!!!

Ωραία ήταν όλα αυτά....Υπήρχε μια ατμόσφαιρα: οι ματιές, τα γελάκια, η αμηχανία, τα blues, η αγωνία για το πρώτο ραντεβού, για το πρώτο φιλί...τα άλλα ερχόντουσαν-αν ερχόντουσαν-αργότερα! :hurrah:

Η κασέτα με τα τραγούδια ήταν must, όπως και το να περνάς τυχαία από το στέκι του έρωτα ή εκείνος απ'το δικό σου!!!

Ακόμη και η χυλόπιτα έχει γίνει ρετροενδεχόμενο-τώρα πάνε στα σίγουρα!

Το καλύτερο που θυμάμαι ήταν ο ενθουσιασμός και η χαρά που ένιωθες με τη σεροτονίνη να χτυπάει κόκκινο, όταν γύριζες στο σπίτι και "τα είχες φτιάξει με τον έρωτα" και τον σκεφτόσουν ασταμάτητα!!! Πραγματική απογείωση :go: !! Όλο το σόι βέβαια έπαιρνε είδηση ότι είχες γυρίσει πιο ενθουσιώδης απ' ότι έφυγες!! :cheers:

Και φυσικά το τηλέφωνο (σταθερό εννοείται!)...που χτυπούσε επίμονα κι έκλεινε αν το σήκωνε η μαμά, ο μπαμπάς ή οποιοσδήποτε άσχετος!

Κάτι ακόμη που θυμάμαι από πολύ μικρή ηλικία ήταν πως το αγόρι πολλές φορές έβαζε τον κολλητό του "να σου ζητήσει να φτιάξετε...τα κουλουράκια", για να βγει από τη δύσκολη θέση!! :D

Το δώρο που σου έπαινε πότε πότε ήταν τσίχλες από το κυλικείο του σχολείου, σου κρατούσε το χέρι τα διαλείμματα και το απογευματινό ραντεβού ήταν στην παιδική χαρά ή στ' Αγγλικά.

Σε ακόμη μικρότερη ηλικία το αγοράκι έσερνε το κορίτσι από τα μαλλιά στη σπηλιά-μάλλον από ένστικτο!!! Θέλω να πω ότι αν σου μουντζούρωνε το θρανίο, πετούσε την κασετίνα σου στο καλάθι των αχρήστων, σου τραβούσε τα μαλλιά, σε μπουγέλωνε και σου πατούσε το μπουφάν ήταν φουλ ερωτευμένο!! :D :D

Όλα αυτά τα ωραία τα θυμάμαι με πολύ πολύ νοσταλγία!!

Θα έλεγα σε όλους του ρετρομανείς να τολμήσουν φέτος το καλοκαίρι να φλερτάρουν ξανά... #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα μεγάλα πνέυματα συναντιούνται. ;) 'Αλλο κλασικό αστείο του ρετρο-φλέρτ. "Θέλεις να τα φτιάξουμε?" ρωτούσε ο ένας και αν ο άλλος απαντούσε "Ποιά", η απάντηση ήταν "Τα μαλλιά μας περμαναντ". :p
 
Αχαχαχαχαχαχαχ!!!! :D :D:D

Ξεκαρδίστηκα στα γέλια όπως την πρώτη φορά που το άκουσα!!!!!!!!!! :D :D:D

Θυμήθηκα ακόμη και μια τρελλή καζούρα στα σπασικλάκια του σχολείου:

Πήγαινε λοιπόν ο πιο ωραίος και μάγκας της τάξης στο βλάμμένο και τα ζητούσε

"Θέλεις να τα φτιάξουμε?",

"Ναι" απαντούσε το μουρόχαυλο φανερά κολακευμένο,

η απάντηση ερχόταν σαν κεραυνός "Ναι, αλλά δε θέλω εγώ"!!! :brick:

Φυσικά, το υπόλοιπο σχολείο, που παρακόλουθούσε κρυμμένο και σιωπηλό το σκηνικό, ξεκαρδιζόταν στα γέλια!!!

Αχ, πολύ γελάσαμε πρωί πρώι!!! Σε καλό μας!!!
 
Μία άλλη παράμετρος του ρετρο-φλερτ που ξέχασα να αναφέρω είναι αυτού που δεν εμπλέκεται στο φλερτ άμεσα αλλά κρατάει το φανάρι. Θυμάμαι ότι οι ξαδέρφες μου με έσερναν για ξεκάρφωμα στα ραντεβού τους και την έβγαζα με μακρυνές βόλτες στην παραλία. Τι τραβούσα ως παιδάκι. :eek: . Και πόσους από εμάς δεν έχει σύρει κολλητός/ή σε συνάντηση γιατί ντρεπόταν :wub: ή μας έσερναν σε πάρτυ που θα ήταν ο έρωτας και ενώ αυτοί φλέρταραν :heartcloud: , εμείς :banghead: .......
 
Πω πω! Τι λες τώρά!! :D

Ξέρεις πόσα μπάνια πήγα με τη φίλη μου, το αγόρι της και το φανάρι??? Αν δε με έβλεπε η μάνα της δεν την άφηνε να φύγει!

Υπήρχε και η άλλη περίπτωση βέβαια: Ντυνόμουν, στολιζόμουν, πήγαινα στη στάση του λεωφορείου, έφερνε ο μπαμπάς της φίλης μου τη φίλη μου και αφού με έβλεπε και με τσέκαρε την άφηνε και έφευγε. Η συνέχεια ήταν γνωστή: Περιμέναμε μαζί το λεωφορείο, την έβαζα μέσα (ούτε σχολικό να ήταν!) και σε περίπτωση που δεν είχα κανονίσει κάποια βόλτα ξαναγύριζα σπίτι....ξεντυνόμουν, ξεβαφόμουν κ.ο.κ.!!

Τότε νόμιζα πως μόνο οι δικοί μου γονείς ήταν αυστηροί (το παράκαναν μερικές φορές), αλλά και οι άλλοι είχαν τα κολλήματά τους!

Το θέμα ήταν πως ήμουν καλό παιδί και φαινόμουν ακόμη καλύτερο (έκανα βέβαια όλες τις τρέλλες που επέβαλε η τότε ηλικία μου) και γι'αυτό οι γονείς τους ήταν περισσότερο ήσυχοι μαζί μου-κάτι ήξεραν οι δικοί μου τελικά που δεν εμπιστεύονταν κανέναν! (έχουν γνώση οι φύλακες!!) ;)

Θα κοιτάξω μήπως βρω και καμιά φωτόγραφία από ρετρό φανάρι-νομίζω ταιριάζει!!! :D :D:D
 
'Ενα-'ενα τα θυμάμαι. :tongue:Στο ρετρο-φλερτ είναι και τα ρετροπροξενιά του στυλ ο φίλος της φίλης έχει έναν φίλο που του αρέσεις, θες να τον γνωρίσεις. Και άμα σου άρεσε, καλά ,άμα όμως 'επεφτες σε μπάζο που επέμενε κιόλας, καλά ξεμπερδέματα.
 
Spirtouli, σταμάτα!!!

Έχω λιώσει από τα γέλια!!! :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:

Είμαι στο γραφείο, δεν έχω δουλειά αυτό το διάστημα και σερφάρω-δε μπορώ όμως να χαχανίζω κιόλας! Κρύβομαι πίσω από την οθόνη-όσο χωράω-και προσπαθώ να κουκουλώσω τα γέλια μου με βήχα!!!:shtup:

Πραγματικά αξέχαστα τα ρετροπροξενιά!!! Σε ποσοστό 99% κατέληγαν σε επική ρετροαποτυχία!!! Ποιός θα γνώριζε το τέλειο ταίρι και δε θα το κράταγε για τον ευατό του???

Φαντάσου, ότι έχω ένα Α ύψος....το λογικό θα ήταν ο υποψήφιος να έχει ένα ύψος Α+. Δε σνόμπαρα κάποιον που θα ήταν πιο μικροκαμωμένος, αλλά κι αυτοί οι γνωστοί μου δεν είχαν αφήσει playmobil για playmobil που να μη μου το προξενέψουν...και να σκεφτείς ότι με έλεγαν και παράξενη!!

Το ακόμη μεγαλύτερο γλέντι γινόταν αν ήταν σίγουροι οι μεσολαβητές ότι θα υποκύψεις στη γοητεία του υποψήφιου και του έδιναν με δική τους πρωτοβουλία το τηλεφωνό σου ή πρότειναν να σε γυρίσει εκείνος σπίτι!!!Σκέτη τραγωδία!!!:burn:
 
Aggalitsas είπε:
Δε σνόμπαρα κάποιον που θα ήταν πιο μικροκαμωμένος, αλλά κι αυτοί οι γνωστοί μου δεν είχαν αφήσει playmobil για playmobil που να μη μου το προξενέψουν...
Κοπελιά για να αποδώσω φόρο τιμής στο επικό σχόλιό σου, ως άνθρωπος που ούτε τώρα ούτε σε μικρότερη ηλικία είχα ερωτηθεί ποτέ μήπως είμαι μπασκετμπολίστας, άλλαξα το avatar μου.

Aggalitsas είπε:
Σε ακόμη μικρότερη ηλικία το αγοράκι έσερνε το κορίτσι από τα μαλλιά στη σπηλιά-μάλλον από ένστικτο!!! Θέλω να πω ότι αν σου μουντζούρωνε το θρανίο, πετούσε την κασετίνα σου στο καλάθι των αχρήστων, σου τραβούσε τα μαλλιά, σε μπουγέλωνε και σου πατούσε το μπουφάν ήταν φουλ ερωτευμένο!!
Όπως εύστοχα αποκάλυψε η ταινία He's Just Not That Into You, αυτός είναι γνωστός μύθος που εξιστορείται ακόμα και σήμερα -σε όλες τις ηλικίες, με παραλλαγές- για να αισθάνονται τα κοριτσάκια καλύτερα για τους εαυτούς τους. Κατά κανόνα αν ένα αγόρι έκανε όλα αυτά τα πράγματα, το ενδεχόμενο να θεωρούσε το κορίτσι αχώνευτο συγκέντρωνε πολύ περισσότερες πιθανότητες από το να ήταν ερωτευμένος μαζί της. :)
 
Μία φορά σε μία φίλη μου της είχε πει ο υποψήφιος γαμπρός , για να τα φτιάξουμε πρέπει να τα φτιάξει και ο φίλος μου με τη φίλη. Ο φίλος εμένα δεν μου άρεσε και η δικιά μου φίλη προσπαθούσε να με πείσει και εμένα με το επιχείρημα "Είναι καλό παιδί" ή του στυλ "Φτιάχτα για λίγο και μετά χαλασέ τα'. Στο τέλος τους παράτησα όλους. Αυτό το επιχείρημα πάντως 'Είναι καλός" πάρτο να, αισθάνθηκα σαν να ήμουν γαμπρός της δεκαετίας του 50 που μου προξένευαν την κακάσχημη του χωριού, που είναι όμως νοικοκυρά και έχει και προίκα. :ban:
 
alkis21, ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα!! :xm:

Το θέμα είναι ότι ήμουν πάντα πολύ ψηλή, πράγμα το οποίο δε λειτουργεί μόνο ως πλεονέκτημα π.χ. φαίνεσαι παράταιρος με έναν σύντροφο μικρόσωμο (μου έχει συμβει,βλ. Φασουλετίνα με playmobil ζευγάρι! Πάει? Ε δεν πολυπάει-χώρια που όλοι σε κοιτάνε!!), σου έρχονται όλες οι μίνι φούστες ως τα αφτιά και ποτέ δε βρίσκεις ένα κομψό παπουτσάκι να φορέσεις! Ορίστε είπα και τον καημό μου! Το σχόλιο δεν ήταν προσωπικό, ο καθένας έχει τη χάρη του άλλωστε...

Όσο για την ταινία που λες, δεν την έχω δει, θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά μια φίλη μου στο δημοτικό να βασανίζεται αδιάκοπα από το συμμαθητή μας, που της άρεσε και στο Γυμνάσιο όλο να φτάνουν στο σημείο "να τα φτιάξουν" κι αυτός τελευταία στιγμή να "κολώνει"! Ποιός ξέρει...Δε θα είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες...

Spirtouli, δε δείχνεις έλεος!!! Μα τι φιλία ήταν αυτή? Ούτε μια θυσία δεν άξιζε? Για λίγο θα τα φτιάχνατε...δε σου'πε να τον αποκαταστήσεις κιόλας! :D :D:D
 
Καμία παρεξήγηση, αντιθέτως γέλασα πολύ. :)
 
Ευχάριστο! #)

Γιατί προς στιγμήν με ξάφνιασες! :xm:
 
Ρετρό-φλερτ χωρίς αμέτρητες αφιερώσεις στο ραδιόφωνο γίνεται? Δε γίνεται....Πώς μου διέφυγε νωρίτερα?:augenrollen:
 
Επισης.. σηκωνες το τηλ και απο την αλλη γραμμη, ακουγες το ρετρο - καψουροτραγουδο της εποχης.

Πολλες φορες στο αφιερωνε το ντροπαλο αγορι ή κοριτσι που δεν φανερωνε ποιος/ποια ειναι, και εμενες να μαντευεις ::)

Μεγαλος χαμος εγινε, οταν κυκλοφορησε ο Πασχαλης με την κορη του, το : καταπληκτικη. Ειχαν παρει φωτια τα ακουστικα.. παρολο που δεν περιεγραφε ερωτα ζευγαριου, αλλα.. δεν φανηκε να το προσεχει κανεις αυτο :xm:
 
ποσο ρετρο φλερτ?? γιατι υπηρχαν και οι κανταδες..εν ειδος φλερτ παντως κατα τα χρονια τα δικα μου αλλα δεν ξερω αν μπορουμε να το πουμε ακριβως φλερτ ειναι μεσω τριτων..ερχοταν η φιλη της για λογαριασμο της και σου ελεγε οτι της αρεσεις κτλ...αλλα και ενα αλλο φλερτ που μου εχει τυχει ειναι αθωα ερωτικα γραμματα μυρωδατα!!!
 

Spirtouli
, δε δείχνεις έλεος!!! Μα τι φιλία ήταν αυτή? Ούτε μια θυσία δεν άξιζε? Για λίγο θα τα φτιάχνατε...δε σου'πε να τον αποκαταστήσεις κιόλας! :D :D:D

Τι είναι ο έρωτας καλέ?Στην μία πίτσα δώρο άλλη μία. Πάντως αυτό με το ραδιόφωνο είναι πολύ ρετρό-κατάσταση. Είναι ωραία ανάμνηση η αφιέρωση στο ραδιόφωνο.
 
"Στην μία πίτσα δώρο άλλη μία!!!":rofl: :rofl: :rofl:

Κορυφαία ατακα Spirtouli!!!!!

Έτσι είναι αυτά τα πράγματα...πρέπει να σου κάνει κλικ ο άλλος, να σε ενθουσιάζει, να τον σκέφτεσαι και να τρελένεσαι...:dribble:

georgeikos: Γράμμα ψεκασμένο με το άρωμα της και φιλάκι από κραγιόν στο τέλος... :flower:

Ωραία πράγματα....
 
Να συμπληρώσω πως στα πλαίσια του ρετρό-φλερτ περιλαμβάνονται οι σούζες με το ποδήλατο ή το μηχανάκι και οι φιγούρες με τη μπάλα του μπάσκετ!!

Άλλες πράξεις εντυπωσιασμού?????

:cheers:
 
Aggalitsas είπε:
"Στην μία πίτσα δώρο άλλη μία!!!":rofl: :rofl: :rofl:Κορυφαία ατακα Spirtouli!!!!!

Έτσι είναι αυτά τα πράγματα...πρέπει να σου κάνει κλικ ο άλλος, να σε ενθουσιάζει, να τον σκέφτεσαι και να τρελένεσαι...:dribble:

georgeikos: Γράμμα ψεκασμένο με το άρωμα της και φιλάκι από κραγιόν στο τέλος... :flower:

Ωραία πράγματα....
καποια γραμματα πρεπει να υπαρχουν ακομα στο πατρικο, στο παιδικο δωματιο..
 
Πίσω
Μπλουζα