Ρετρό φωτογραφίες σε πολυκαταστήματα/μαγαζιά παιχνιδιών

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάμαι ότι τη δεκαετία του 80 (όπως και τώρα, σε μεγάλο βαθμό), κάθε πολυκατάστημα ή μαγαζί παιχνιδιών

που "σεβόταν τον εαυτό του", παρουσίαζε μια "ατραξιόν", με την οποία έσπευδαν να φωτογραφηθούν οι πελάτες.

Αυτή η τάση, ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένη την περίοδο των γιορτών.

Από το άλμπουμ μου, "ξέθαψα" μια σχετική φωτογραφία, μαζί με τον ROBOCOP.

Δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Ήταν όμως σίγουρα σε ταξίδι στο εξωτερικό, περίπου τέλη δεκαετίας 80'.

Έχετε αντίστοιχες φωτογραφίες, ή τι θυμάστε από αυτή την τάση ;

picture.php
 
Εγώ έμενα σε νησί και αυτό τον ρόλο τον είχαν αποκλειστικά τα φωτογραφεία. Συνήθως το φόντο ήταν τοπία με τα ακόλουθα θέματα

α. Οι Αλπεις χιονισμένες (βουκολική φαντασίωση-οι περισσότεροι δεν είχαμε καν δει χιόνι και ορισμένοι ουτε καν βουνό)

β. Ο Γιαπωνέζικος κήπος (ρομαντική φωτο κατάλληλη για γάμους-έχω φώτο στο εν λογω φόντο Απόκριες φορώντας αυυεντική γιαπωνέζικη ρόμπα και κρατώντας βεντάλια που είχε φέρει ο ναυτικός μπαμπας)

Οταν ομως ήταν γιορτές το σκηνικό όντως γίνοταν πιο πειραματικό-θυμάμαι φωτος από ζώα (κυρίως άλογα), ηρωες της Ντίσνευ και Αγιους Βασίληδες καθώς και γοτθικές εκκλησίες (ιδανικό φόντο για καθολικά κοριτσάκια στο πρώτο χρίσμα).
 
Αυτό που θυμάμαι είναι έξω απο τα jumbo Γλυφάδας, Χριστούγεννα κάπου αρχές 90, να βγαίνω φωτογραφία με το Άγιο Βασίλη,κλασσικά και να νομίζω ότι είναι ο ''αληθινός'' Άγιος #) . Μετά μου είπαν οτι δεν υπάρχει :cry: :cry:

Δυστυχώς την φωτό την έχω χάσει..
 
Πίσω
Μπλουζα