Ρετρό όπλα-παιχνίδια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Θυμάμαι δύο πολύ κλασσικά κομμάτια :

1) Καραμπίνα με φελό.

Ήταν "σπαστή" και όπλιζε λυγίζοντάς την στη μέση.

Συνήθως πράσινου χρώματος.

Αρκετά ευτελές στην κατασκευή του παιχνίδι.

Συνήθως το έβρισκες σε πανηγύρια.

Ο φελός ήταν δεμένος με έναν (κοντό) σπάγγο,

ώστε να μην χάνεται και να μην πετάγεται πολύ μακριά.

Οι πιό "ψαγμένοι", "πειράζανε το βεληνεκές" του όπλου,

με το να βάζουν μεγαλύτερο σπάγγο.

2) Μαύρο πιστόλι με κόκκινη λαβή.

Ίσως το κλασσικότερο όπλο-παιχνίδι της δεκαετίας.

Κυκλοφορούσε ως αναπόσπαστο αξεσουάρ διάφορων

σετ παιχνιδιών (σερίφης, στρατιώτης, αστυνομικός κλπ).

Δεχόταν και ένα καψούλι, για έξτρα σαματά !

Αργότερα εμφανίστηκε και μια "εξελιγμένη" έκδοση,

με "ταχυγεμιστήρα" που έπαιρνε 3 καψούλια.
 
exetlaios είπε:
2) Μαύρο πιστόλι με κόκκινη λαβή.Ίσως το κλασσικότερο όπλο-παιχνίδι της δεκαετίας.

Κυκλοφορούσε ως αναπόσπαστο αξεσουάρ διάφορων

σετ παιχνιδιών (σερίφης, στρατιώτης, αστυνομικός κλπ).

Δεχόταν και ένα καψούλι, για έξτρα σαματά !

Αργότερα εμφανίστηκε και μια "εξελιγμένη" έκδοση,

με "ταχυγεμιστήρα" που έπαιρνε 3 καψούλια.
χα χα χα! εγώ αυτο το όπλο το πρόλαβα αρκετά εξελιγμένο:biglaugh: ! έπαιρνε 6(!) καψούλια! Τι πόλεμος είχε πεσει στη γειτονιά!! :armed:
 
τόξο με βεντούζα

φυσοκάλαμο & σφεντόνα handmade

αυτόματο με εκνευριστικό ήχο (τρα-τρα) και φως στην άκρη της κάννης

επίσης χρήση μπουζί για να σκάμε καψούλια...
 
Αυτόματο με το μύλο που πέταγε σπίθες!!!!!!!!

Είχε τσακμάκι πάνω του και τέλειωνε μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού! Απίστευτα παιχνίδια, απίστευτα χρόνια!!!!!!!!
 
Θυμαμαι ειχα πιστολι με γεμιστηρα που επαιρνε 8 μεταλλικες σφαιρες και προσαρμοστη μπροστα για φωτοβολιδες - αθανατο εργαλειο :thumbup:
 
Εννοείς αυτό με το βιδωτό προσαρμογέα στην κάνη;
 
Ε ναι , η χαρα της Αναστασης :D
 
Χε χε, το είχα αυτό το οπλάκι. Κάθε Ανάσταση, αναστέναζε!!!!

Το ξεφορτώθηκαν οι δικοί μου από φόβο ατυχήματος και εγώ έπειτα πέρασα στα δυναμιτάκια!!!!!!!!! :D :D :thumbup: :thumbup:
 
Θυμαμαι που ειχαμε διαβασει με ενα φιλο σε ενα βιβλιο πως να φτιαχνουμε δυνατες κροτιδες με σωληνα.

Πηραμε μπαρουτι σφραγισαμε το σωληνα απο τη μια πολυ καλα και απο την αλλη λιγοτερο καλα.

Ειμασταν ομως λιγο γαλαντομοι στο μπαρουτι.

Οποτε οταν αναψαμε το φυτιλι και το ριξαμε κοντα στην αποθηκη του κηπουρου του παρκου,το ξυλινο σπιτακι ανοιξε στα τεσσερα και βαραγανε συναγερμοι 4 τετραγωνα παρακατω...

Επισης θυμαμαι τη ΜΑΝΙΑ που ειχα με τα φυσοκαλαμα και σκοπος μου η καταστροφη των μεγαλων φυκων του απεναντι...

Μετα εμαθα τα αεροβολα και εφαγα εμμονη....
 
Σε βρίσκω σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.

Σου έστειλα με PM το τηλ. του ψυχίατρου που με παρακολουθεί by the way........ :D :D
 
(Μπαα δεν υπαρχει γιατρεια...)
 
Το πιστολάκι μπρελόκ που λέγαμε;Κάνει πολύ δυνατό θόρυβο όταν βάζεις καψούλι.:gun:

9639409619699639510009wz8.jpg
 
Τα ξαδέλφια μου ήταν πάντα η αιτία για να ασχοληθώ (όταν ήμουν μικρή και ταλαίπωρη και τους ακολουθούσα κατά πόδας) μεταξύ άλλων «τρομερών» δραστηριοτήτων και με αυτά τα παιχνίδια:

Τόξο με βεντούζα: Είχα αν και στράβωνε εύκολα το βέλος ή δεν κόλλαγε μετά από λίγο η βεντούζα και μου 'σπαγε τα νεύρα. Άσε που δεν προλαβαίναμε τους τετράποδους εχθρούς.

Φυσοκάλαμο: Είχα. Σε κάποια φάση έχτιζε πάλι ο παππούς μου και είχαμε πήξει στους γκρι πλαστικούς σωλήνες. Τους γεμίζαμε με κουρκουμπίνια ή με τα άλλα μικρά πορτοκαλί μπιλάκια (δεν ξέρω πώς το λένε το φυτό) ή με χάρτινα χωνάκια. Τα χωνάκια αυτά / σαϊτάκια τα στέλναμε (μέσω του φυσοκάλαμου) στο ταβάνι που τότε έβαζαν τη μόνωση. Τρελά γλέντια.

Σφεντόνες, πιστόλια, «έλα να σκάσουμε τα καψούλια» κ.λπ. κοιτούσα από απόσταση διότι με κοιτούσε η μητέρα μου.

Off topic: Μια που λέμε εδώ για όπλα παιχνίδια, θα ήθελα να πω ότι ανέκαθεν λάτρευα τα στρατιωτάκια που κρατούσαν μπαζούκας.
 
caprice είπε:
Μια που λέμε εδώ για όπλα παιχνίδια, θα ήθελα να πω ότι ανέκαθεν λάτρευα τα στρατιωτάκια που κρατούσαν μπαζούκας.
Αρκετά "προχωρημένο γούστο -για κορίτσι- ομολογώ ! :cool:
 
Wally είπε:
Θυμαμαι που ειχαμε διαβασει με ενα φιλο σε ενα βιβλιο πως να φτιαχνουμε δυνατες κροτιδες με σωληνα.Πηραμε μπαρουτι σφραγισαμε το σωληνα απο τη μια πολυ καλα και απο την αλλη λιγοτερο καλα.

Ειμασταν ομως λιγο γαλαντομοι στο μπαρουτι.

Οποτε οταν αναψαμε το φυτιλι και το ριξαμε κοντα στην αποθηκη του κηπουρου του παρκου,το ξυλινο σπιτακι ανοιξε στα τεσσερα και βαραγανε συναγερμοι 4 τετραγωνα παρακατω...

Επισης θυμαμαι τη ΜΑΝΙΑ που ειχα με τα φυσοκαλαμα και σκοπος μου η καταστροφη των μεγαλων φυκων του απεναντι...

Μετα εμαθα τα αεροβολα και εφαγα εμμονη....
To εκανα και εγω αυτο ,επαιρνα σωληνες απο κεραια (τα μικρα σωληνακια) και αν δεν καταστρεφα αδειαζοντας τα φυσσιγια για μπαρουτι επαιρνα σπιρτοκεφαλα και τα εχωνα μεσα .

Κλεινεις τις δυο ακρες με σφυρι το στερωνεις σε 2 τουβλα και απο κατω βαζεις ενα κερι και περιμενεις να ζεσταθει.

Επισης αλλο αυτοσχεδιο οπλο ηταν ενα κομματι ξυλο-σανιδα whatever που στην ακρη του εβαζες ενα μανταλακι στερεωμενο με συρμα για σκανδαλη το οπλιζες με λαστιχακια στην ακρη και στο μανταλο και το αφηνες!!!!!

Το αλλο με τις συριγγες απο τα φαρμακεια για βοδια κατι τεραστιες που τα γεμιζαμε με νερο για μπουγελα....

Good Times.
 
Διαφορα πιστολια - παιχνιδια με διαφορετικο τροπο "εκπυρσοκροτησης" το καθενα, τα περισσοτερα ειναι ελληνικης κατασκευης...

DSC01204.jpg

Πιστολι οπου το οπλιζεις και πεταει ενα πλαστικο φελο δεμενο με σχοινι...

DSC01366.jpg

Πιστολι με κοκκινη λαβη και κουμπουρα σε χρυσαφι χρωμα οπου δεχονται καψουλια...

DSC01371.jpg

Το πανω ειναι πιστολι-φακος οπου πατας την σκανδαλη και αναβει ενα λαμπακι μπροστα, ενω το κατω ειναι νεροπιστολο...
 
Την χρυσή πιστόλα, αλα 1821 την είχα! Αγορασμένη από πανηγύρι... :D
 
Πίσω
Μπλουζα