Ρετρό όπλα

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.287
Συντομο video της EBO απο δοκιμες του Ελληνικου αντιαεροπορικου Αρτεμις-30 καπου στις αρχες του 90.


Λυσαξαν πολλοι και καταφεραν τελικα να το εξαφανισουν σχεδον ολοκληρωτικα.

Προσφατα ομως οι Ινδικες ενοπλες δυναμεις αρχισαν να σκεφτονται να προβουν σε παραγγελιες! Μακαρι...
 
και εδώ ένα βίντεο

με όπλα που άφησαν εποχή όταν υπηρετούσα(1995) έτυχε να δώ μερικά απ αυτά!!!
 
Στο ναυτικό, το 1995 είχα την ευκαιρία να πιάσω πολλά ρετρό όπλα : M1, Thompson, BAR, COLT M1911.
 
95 και εγω αλλα στο πεζικο. ;)

Σημερα ειναι και η μαυρη επετειος των Ιμιων τα γεγονοτα των οποιων με ειχαν βρει ημι-παλιουρα στη Λεσβο. Καποια στιγμη θα γραψω και ρετρο αναμνησεις απο εκεινη τη περιοδο.

Ως βαρυοπλιτης χορτασα βολες με πολυβολα 30αρια, 50αρια (εσκαβαν βραχια με τα τεραστια βληματα) αλλα και με τα ελαφρα (και εξαιρετικα διασκεδαστικα) HK11.

Συντροφια (αναγκαστικη) ειχα ενα G3A4, τουφεκι το οποιο δεν μου αφησε και τη καλυτερη εντυπωση.

BTW ξεχασα να αναφερω οτι η πατροτητα του Αρτεμις φερεται να ειναι του διασημου Ελληνα εφευρετη Γκιολβα.
 
exetlaios είπε:
Στο ναυτικό, το 1995 είχα την ευκαιρία να πιάσω πολλά ρετρό όπλα : M1, Thompson, BAR, COLT M1911.
Στην...Κορέα υπηρέτησες Εχετλαίε; :eek:

Wally αναμένουμε αναμνήσεις....
 
94 mouse,σαν εφεδρος ειχα το G3-A4 με το πτυσομενο κοντακιο καθως και το 45αρι.

H%26KG3A4.PNG
 
Σε όλα αυτά να προσθέσουμε και τα τάνκς "Λεωνίδας" και "Κένταυρος" που κατασκευάστκαν απο την ΕΛΒΟ και πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ
 
RIO είπε:
Στην...Κορέα υπηρέτησες Εχετλαίε; :eek:
Όχι, αλλά όπως καταλαβαίνεις, στο Ναυτικό (ιδίως στις υπηρεσίες ξηράς) έδιναν ότι "παλαιολιθικό" περίσσευε.

Λογικό φαίνεται, εν μέρει. Αν φτάνανε οι Τούρκοι Σαλαμίνα, δε νομίζω ότι θα είχε πια διαφορά, αν θα τους αντιμετώπιζες με Μ1, με G3 ή με σφεντόνες !

misha είπε:
Σε όλα αυτά να προσθέσουμε και τα τάνκς "Λεωνίδας" και "Κένταυρος" που κατασκευάστκαν απο την ΕΛΒΟ και πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ
Αν δε με απατά η μνήμη μου, μια παρόμοια ελληνική προσπάθεια ήταν και το ΤΟΜΑ "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fuzil-PARAFAL762M964A.gif


FN PARA ηταν το οπλο μου κατα την διαρκεια της θητειας μου 1992 σε μαχημη μοναδα της Αλεξ/πολης.

Και θυμαμαι και το τραγουδακι που λεγαμε οταν καναμε τροχαδην ''ο πλο μου, ειναι το FN. Δεν γουσταρω το G three ''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το FN ηταν αντικειμενικα πολυ καλυτερο οπλο (τουλαχιστον απο αυτα που μας ελεγαν μονιμαδες που ειχαν χρησιμοποιησει και τα δυο).

Για το Artemis υπαρχουν πολλες και ενδιαφερουσες ιστοριες. Αξιζει να ψαξετε στο διαδικτυο. Επισης να το συγκρινεται οπτικα με το μεταγενεστερο Ισραηλινο KUKA...




Να πω επισης οτι στην αρχη το Αρτεμις ΔΕΝ ειχε θεση για σκοπευτη αφου το χειρισμο του αναλαμβανε αποκλειστικα ενα ηλεκτρονικο ρανταρ Ελληνικης κατασκευης. Μετα απο χμμμμ "παραξενες ζυμωσεις", το οπλο βγηκε με θεση χειριστη και κρατησε μονο τις φισες και το λογισμικο για συνδεση με ρανταρ! Αρκετα αργοτερα τα Αρτεμις συνδεθηκαν με ξενης κατασκευης (βεβαιως-βεβαιως) ρανταρς.
 
Διαβαζω για τον Κενταυρο στο link της wikipedia που εβαλε ο misha:"at that time was one of the most advanced AIFV's in the world".....
 
exetlaios είπε:
Στο ναυτικό, το 1995 είχα την ευκαιρία να πιάσω πολλά ρετρό όπλα : M1, Thompson, BAR, COLT M1911.
Kι εγώ στο πεζικό το '98 Μ1, G3A3, G3A4, HK11, 45άρι (σημειωτέον είναι browning-M1911, όπως και το διάσημο 50αρι)επίσης πήγα ΔΑΕ (Διμοιρία Άμεσης Επέμβασης) που δημιουργήθηκε μετά από τα Ίμια, καθώς και πλωτά, που ήταν σαν διακοπές, στην πανέμορφη Ρόδο! Το ΗΚ το είχα 1 μήνα, στο Μ1 ρίχναμε ακόμα τα πυρομαχικά του Β' παγκοσμίου πολέμου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teo214 είπε:


Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ούτε και μου αρέσει το θέμα αλλά έτυχε στο στρατό να έχω και FN και G3. Το δεύτερο ήταν σαν τενεκές σε αίσθηση, καμία σχέση με το FN που ήταν πολύυυυ μακριά σε αίσθηση ποιότητας. Επίσης το para ειδικά πολύ ελαφρύ και έστω και με το συδερικό μόνο πολύ μαλακό στις βολές. Φυσικά με το standard FN ήταν σαν να έρχινες με αεροβόλο.

G3 ντενεκέδες.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα