Ρετρό Disco/Night clubs

Ίσως να έχει ξανανέβει κάπου αλλού αυτό το βίντεο, αν όχι, απολαύστε το. Και καλό ταξίδι στο Μάκη Σαλιάρη...

[video=youtube;ImqsF-mdvCE]

(τα κομμάτια που ακούγονται, ένα κι ένα...Το ύφος φυσικά, μακριά από disco, αλλά εστιάζουμε στο χώρο και στον τρόπο διασκέδασης)
 
80's

Aerobic (Λεωφ.Συγγρου)

Α.B.C (Πατησιων)

Αmnesia (Λεωφ.Κηφισιας)

Atheneum (Μιχαλακοπουλου)

Boom Boom (Kαστελλα)

Barbados (Γαλατσι)

Β-52 (Λεωφ.Βουλιαγμενης)

Divina (Κηφισια)

Rich (Κεφαλαρι)

Εσπεριδες (Γλυφαδα)

Freeze (Nεο Ηρακλειο)

Face (Γαλατσι)

Fiji (rodeo,Καλαμακι)

Maracaibo (Λεωφ.Βουλιαγμενης)

Much More (Λεωφ.Βουλιαγμενης)

Μake Up (Πανεπιστημιου)

Nηρηιδες (Φαληρο)

Sirene (Κηφισια)

Station One (Πατησιων)

Victoria Falls (Βικτωρια)

Studio 254 (Νεο Φαληρο)

Valentino (Πατησιων)

Video (λεωφ.Συγγρου)

Vogue (Kηφισια)
Πολυ καλη λιστα,μπορουν να προστεθουν  Dorian Gray στη Βουλιαγμενης,Disco Barbarella φυσικα,Disco Tropicalia,Disco Apocalypsis Ν Φιλαδελφεια,Disco Noa Noa,San Lorenzo στη Βουλα (Με σκηνες απο ροδα τσαντα 3) και μικρη διορθωση η Station One ηταν Ν Μακρη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη λιστα,μπορουν να προστεθουν  Dorian Gray στη Βουλιαγμενης,Disco Barbarella φυσικα,Disco Tropicalia,Disco Apocalypsis Ν Φιλαδελφεια,Disco Noa Noa,San Lorenzo στη Βουλα (Με σκηνες απο ροδα τσαντα 3) και μικρη διορθωση η Station One ηταν Ν Μακρη!
Δεν ξέρω αν υπήρχε Station One στη Νέα Μάκρη, αλλά σίγουρα υπήρχε στην Κολιάτσου, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Δείτε και το σύνδεσμο σε δική μου δημοσίευση, με προσκλήσεις σε πάρτυ που έχω παρευρεθεί, που οργανώνονταν από τη Μανίνα. Ένα ήταν στη Station One, Πατησιων 270, και ένα στη Make Up, Πανεπιστημίου 10. Επίσης θυμάμαι και ένα πάρτυ που είχε γίνει στη Χαμάμ, στο Χαλάνδρι. 

https://www.retromaniax.gr/vb/topic/11791-μανίνα/?do=findComment&comment=519775
 
Επίσης, New Face στη Νέα Φιλαδέλφεια, Renee (η οποία αργότερα μετακόμισε κι αυτή Νέα Φιλαδέλφεια κοντά στο γήπεδο της ΑΕΚ) & Magazine στους Αγίους Αναργύρους, τέλη δεκαετίας του ΄80.
 
"On the rocks"στη Βάρκιζα δεκαετίες '70,΄80,'90,μοναδικό και ανεπανάληπτο, με την αύρα της θάλασσας, που απλώνονταν μπροστά σου, να σε δροσίζει και χορός μέχρι πρωίας.. Οι Charles, ο Ντέμης Ρούσσος, η Καίτη Γαρμπή, η Πωλίνα, η Αλέξια, ο Πασχάλης, η Κατερίνα Κούκα, ο Τάκης Αντωνιάδης, η Χριστίνα Μαραγκόζη, οι Ζιγκ Ζαγκ, ο Θάνος Καλλίρης, ο Κώστας Χαριτοδιπλωμένος, ο Γιώργος Γερολυμάτος , η Μαντώ, ο Κώστας Τουρνάς η Ευριδίκη και δεν θυμάμαι ποιοί άλλοι ακόμα έχουν περάσει από εκεί.
 
Δεν ξέρω αν υπήρχε Station One στη Νέα Μάκρη, αλλά σίγουρα υπήρχε στην Κολιάτσου, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Δείτε και το σύνδεσμο σε δική μου δημοσίευση, με προσκλήσεις σε πάρτυ που έχω παρευρεθεί, που οργανώνονταν από τη Μανίνα. Ένα ήταν στη Station One, Πατησιων 270, και ένα στη Make Up, Πανεπιστημίου 10. Επίσης θυμάμαι και ένα πάρτυ που είχε γίνει στη Χαμάμ, στο Χαλάνδρι.

https://www.retromaniax.gr/vb/topic/11791-μανίνα/?do=findComment&comment=519775

Νέος σύνδεσμος.

https://retromaniax.gr/threads/Μανίνα.11791/post-519775
 
Εικόνα1.jpg
Κέντρο On The Rocks στη Βάρκιζα
Καλοκαίρι 1988
Από την βιντεοκασέτα Πασχάλης On The Rocks
Στη φωτογραφία τραγουδάει ο Τάκης Αντωνιάδης και στην ηλεκτρική κιθάρα ο Νίκος Ακαρέπης
 
Προβολή συνημμένου 243466
Κέντρο On The Rocks στη Βάρκιζα
Καλοκαίρι 1988
Από την βιντεοκασέτα Πασχάλης On The Rocks
Στη φωτογραφία τραγουδάει ο Τάκης Αντωνιάδης και στην ηλεκτρική κιθάρα ο Νίκος Ακαρέπης
Κάθε χρόνο ήμουν παρούσα. Ποιοτική διασκέδαση!
 
"On the rocks"στη Βάρκιζα δεκαετίες '70,΄80,'90,μοναδικό και ανεπανάληπτο, με την αύρα της θάλασσας, που απλώνονταν μπροστά σου, να σε δροσίζει και χορός μέχρι πρωίας.. Οι Charles, ο Ντέμης Ρούσσος, η Καίτη Γαρμπή, η Πωλίνα, η Αλέξια, ο Πασχάλης, η Κατερίνα Κούκα, ο Τάκης Αντωνιάδης, η Χριστίνα Μαραγκόζη, οι Ζιγκ Ζαγκ, ο Θάνος Καλλίρης, ο Κώστας Χαριτοδιπλωμένος, ο Γιώργος Γερολυμάτος , η Μαντώ, ο Κώστας Τουρνάς η Ευριδίκη και δεν θυμάμαι ποιοί άλλοι ακόμα έχουν περάσει από εκεί.
Κάθε χρόνο ήμουν παρούσα. Ποιοτική διασκέδαση!
Λόγω ηλικίας (γεν . 1973) , παρέας, αρκετά συνεσταλμένου χαρακτήρα και επειδή με ενοχλούσε και ενοχλεί ο καπνός των τσιγάρων δεν έχω επισκεφθεί τέτοιους χώρους . Απλά ό,τι άκουγα από το ραδιόφωνο και έβλεπα στην τηλεόραση και τα εξώφυλλα των περιοδικών. Τώρα πώς κόλλησα με τη Μαντώ (από τις αρχές του 2021) εξ΄αιτίας της άρνησής της να παραστεί σε εκπομπή-αφιέρωμα στις δεκαετίες '70,΄80,'90 και του εγκλεισμού , είναι άλλο θέμα. Βέβαια είχε ως αποτέλεσμα να αποκτήσω την δισκογραφία της αλλά και να ασχοληθώ με τους δίσκους που είχαν οι δικοί μου και να επεκτείνω τη συλλογή.
Απ' όσα έχω διαβάσει βέβαια πρέπει να υπήρχαν αρκετά ποιοτικά προγράμματα.
 
disco Autokinisi

988t7ru-696x495.jpg


autokinisi-735x420.jpg
 
Πάντως εγώ που είμαι λίγο μικρότερος, ως πρώτη ντισκοτέκ που θυμάμαι να πήγα στα 15 μου ήταν η αποκάλυψη στην Νέα Φιλαδέλφεια με τον μεγαλύτερο αδερφό μου και την παρέα του!
 
Πίσω
Μπλουζα