Ρετρό "Liftings" Παιχνιδιών

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Με την επανάσταση στα Computer games που έφερε η Amiga, πολλά "δοκιμασμένα" σενάρια (από "ουφάδικα") παρουσιάστηκαν εκ νέου, με "ανανεωμένη εμφάνιση".

Ετσι π.χ. το κλασσικό PACMAN έδωσε την θέση του στο τρισδιάστατο PACMANIA.

Θυμάστε κάποια αντίστοιχη περίπτωση ;
 
Απο το θρυλικό Commando με το vertical scrolling ήρθαν μετά τα Mercs, Guerilla war, Ikari warriors και πολλά άλλα που δεν μπορώ τώρα να θυμηθώ ονομασίες.
 
1942 το άκρως εθιστικό κλασσικό shoot em up με το αεροπλανάκι. Αρχική έκδοση coin-op της Capcom το 1984. Το 1987 ακολούθησε το δεύτερο μέρος το 1943. Μετά ακολούθησαν και άλλοι κλώνοι παιχνίδια όπως το πολυαγαπημένο μου Flying shark, Xenon. Eιδικά στην Amiga ανάλογα παιχνίδια βγήκαν παρα πολλά.

Αν είναι το πρώτο shoot em up τέτοιου έιδους δεν είμαι σίγουρος. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας με διoρθώσει.
 
exetlaios είπε:
Με την επανάσταση στα Computer games που έφερε η Amiga, πολλά "δοκιμασμένα" σενάρια (από "ουφάδικα") παρουσιάστηκαν εκ νέου, με "ανανεωμένη εμφάνιση".;
Την επανασταση δεν την εφερε μονο η ΑΜΙGA αφου το PACMANIA βγηκε και στον amstradακο :D .Παντως ολα τα SEQUEL παιχνιδιων οπως RAIDEN ,BOMBERMAN,BUBBLE,SNOWBROS μπορεις να τα θεωρησεις "ανανεωμενη εμφανιση. :thumbup: Υ.Σ ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΣΕ AMIGA TOPIC:D
 
Ναί δεν έχεις άδικο αλλα στην Amiga τα παιχνίδια έδειξαν πολύ καλύτερα . Με την Αmiga ήταν σαν να έχεις ένα coin-op σπίτι σου. Οπότε και εκεί εξελίχθηκαν περισσότερο και εντονότερα τα παιχνίδια.
 
Δεν θελω να μπω σφηνα στο topic γιατι AMIGA δεν ειχα :icon_cry: παντως αυτο που λες για το coin-op στο σπιτι μονο το MEGADRIVE το καταφερε, η μαλλον το ξεκινησε :thumbup:
 
+1 Aardvark, για να την σπάσουμε στους Amiga-δες... ;)

Οφείλετε να παραδεχτείτε ότι πολλά από τα arcade ports της Amiga ήταν σαφώς χειρότερα από ότι θα μπορούσε το μηχάνημα να αποδώσει. :)

Προτιμώ να την θυμάμαι από τα original παιχνίδια της και όχι από τα ports!
 
και ποιος home ειχε πιστα conversions?...αν εξαιρεσουμε τον X68000 (που τον αιτουμαι στο forum ως δωρο γενεθλιων μου :D )

edit:εβαλα καλυτερη φωτο
 
Δεν είχες Amiga!!!!!!! Στην πυραααααααααααααααααααααααααα!!! Να κλείσεις οποσδήποτε ένα 24ωρο στο Shadow of the beast σε Α500 για να δίωξεις τις αμαρτίες απο επάνω σου! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Ναί καταλαβαίνω τι λες και ουσιαστικά συμφωνώ. To Megadrive/Genesis ήταν η πρώτη κονσόλα 16bit και με imports κυρίως απο arcade συμφωνώ οτι είχε την αίσθηση και τον αέρα ενός coin-op στο σπίτι. Βέβαια τα ίδια παιχνίδια και καλύτερα μας έδινε και η Α500 απο το 1987 - όχι όλα. Το Megadrive μας ήρθε τέλη του 1989 αρχές του 1990. :)
 
Είναι λογικό να είχε καλύτερα ports το megadrive, κάποιος είχε και το καρπούζι και το μαχαίρι. Από την άλλη τα παιχνίδια που ήταν γραμμένα από την αρχή για την Θεά :cool: , ήταν ανώτερα από τις τότε κονσόλες.
 
Ημίθεα το πολύ, οι θεοί είναι αθάνατοι... :diablotin:
 
Τι ασέβεια είναι αυτή! Ω Paula, Denise και Agnus συγχωρέστε τους! :devil:
 
LOL telonio

μέχρι δακρύων!!!
 
...δύο αγαπημένα μου amigoπαίχνιδα, τα Paradroid 90 & Uridium 2, είχαν υποστεί αμφότερα "lifting" απο τα πασίγνωστα (και πολυαγαπημένα) οκτάμπιτα αδερφάκια τους.

Αλλο ένα εντυπωσιακό lifting, ήταν και το πέρασμα απο το Pirates στο Pirates Gold. (παιχνίδια όπως το Frontier - Elite 2 δεν τα λαμβάνω υπ' όψιν, διότι οι αλλαγές ήταν τόσες πολλές που πλέον δεν επρόκειτο για lifting, αλλά για "extreme makeover" :biglaugh: ).
 
telonio είπε:
Ναί δεν έχεις άδικο αλλα στην Amiga τα παιχνίδια έδειξαν πολύ καλύτερα . Με την Αmiga ήταν σαν να έχεις ένα coin-op σπίτι σου. Οπότε και εκεί εξελίχθηκαν περισσότερο και εντονότερα τα παιχνίδια.
Όχι σαν φίλε μου...Την δεκαετία του 90 υπήρχαν Coin op που είχαν στην καρδιά τους μια πλακέτα Amiga και πραγματικά όταν άνοιξες το power έβλεπες την λέξη Amiga...Τα παιχνίδια και ο ήχος ήταν ίδια.

Θυμάμαι ασφαλώς το pacman και pacmania που λέει ο φίλος exetlaios όμως εγώ θα πάω λίγο παραπέρα...μετά από αυτά τα δύο είχαμε και το παραμυθένιο Packland το θυμάστε?Ασφαλώς.
 
Pac-Land is an entry in the Pac-Man series of arcade video games, released into arcades by Namco, and its American distributor Bally Midway, in 1984. The game was based primarily around the Pac-Man television series produced by Hanna-Barbera. Its primary objective is to race through various landscapes (a town, a forest, etc.), avoiding Pac-Man's familiar adversaries, the ghosts, to return a lost fairy to her home.
(απο την - όχι και τόσο αξιόπιστη - Wikipedia)

Pac-Land.png


Ελπίζω να σου φρεσκάρισα την μνήμη ... ;)
 
akmakas είπε:
Όχι σαν φίλε μου...Την δεκαετία του 90 υπήρχαν Coin op που είχαν στην καρδιά τους μια πλακέτα Amiga και πραγματικά όταν άνοιξες το power έβλεπες την λέξη Amiga...Τα παιχνίδια και ο ήχος ήταν ίδια.
Λυπάμαι που θα σε χαλάσω αλλά τα coin-ops σε Amiga hardware ήταν γενικά αποτυχημένα (ούτε ένα δεν έμεινε ιστορικό στις αίθουσες!) και ο λόγος που ήταν ίδια ήταν ακριβώς ότι βασιζόντουσαν στα αντίστοιχα Amiga games. To port δηλαδή είχε κατεύθυνση home->arcade και όχι το ανάποδο που ήταν και το πιο συνηθισμένο.

Και μια μικροδιόρθωση: το Pacland κυκλοφόρησε αρκετά πριν το Pacmania στα arcades (1984 vs 1987) και όχι μετά όπως λες. Εκτός αν μπερδεύεσαι με το Amiga port που για κάποιο λόγο καθυστέρησε πολύ να κυκλοφορήσει.
 
Maddog είπε:
Και μια μικροδιόρθωση: το Pacland κυκλοφόρησε αρκετά πριν το Pacmania στα arcades (1984 vs 1987) και όχι μετά όπως λες. Εκτός αν μπερδεύεσαι με το Amiga port που για κάποιο λόγο καθυστέρησε πολύ να κυκλοφορήσει.
Γιατί το 84 δεν υπήρχε Amiga:diablotin:
 
Maddog είπε:
Λυπάμαι που θα σε χαλάσω αλλά τα coin-ops σε Amiga hardware ήταν γενικά αποτυχημένα (ούτε ένα δεν έμεινε ιστορικό στις αίθουσες!) και ο λόγος που ήταν ίδια ήταν ακριβώς ότι βασιζόντουσαν στα αντίστοιχα Amiga games. To port δηλαδή είχε κατεύθυνση home->arcade και όχι το ανάποδο που ήταν και το πιο συνηθισμένο.
Και μια μικροδιόρθωση: το Pacland κυκλοφόρησε αρκετά πριν το Pacmania στα arcades (1984 vs 1987) και όχι μετά όπως λες. Εκτός αν μπερδεύεσαι με το Amiga port που για κάποιο λόγο καθυστέρησε πολύ να κυκλοφορήσει.
Maddog...φίλε μου εγώ δεν αναφέρθηκα αν ήταν επιτυχημένα η αποτυχημένα...Εγώ απλά αναφέρθηκα στην ύπαρξή τους!

Για το packland καλά έκανες και μας διαφώτισες αγαπητέ μου δεν το θυμόμουν,αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς το θέμα είναι το ίδιο!!
 
Πίσω
Μπλουζα