Ροκ μουσική και σατανάς: μια ρετρό υστερία

UP THE IRONS!! τι να λεμε τωρα, θεοι!! :headbangdude:
 
Είναι όλο θέμα ψυχολογίας. Οι φανατικοί θρησκευόμενοι βλέπουν παντού δαίμονες και τα βάζουν όλα στο ίδιο καζάνι και από την άλλη, ακριβώς αυτή τους η μανία είναι που σπρώχνει κάποιους να κάνουν προκλητικά πράγματα που παραπέμπουν και καλά στο διάβολο, από αντίδραση. Οι φανατικοί δεν καταλαβαίνουν ότι η συμπεριφορά τους κάνει τους άλλους χειρότερα, αφού η ανθρώπινη φύση είναι τέτοια που το "κακό" και το "απαγορευμένο" το βλέπει σαν ελκυστικό. Το να πεις ότι κάτι είναι κακό, είναι η καλύτερη διαφήμιση. Συμφωνώ με τον Thor, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει ,αλλά κανείς δεν έχει το δικαίωμα να πιέζει και τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Ο Πανούσης φοβερός πάντως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LadyNaty είπε:
Πάντως, τι υστερία μ' αυτά τα θέματα! Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω: πώς, ενώ η πλειονότητα των Ελλήνων δεν είναι ιδιαίτερα θρησκευόμενη, όταν διαβάσουν ή δουν στο χαζοκούτι κάτι σχετικό (γιατί με κάτι τέτοια θέματα η τι-βι είναι όντως χαζοκούτι), ξαφνικά "τσιμπάνε" και αρχίζουν να καταδικάζουν ένα σημαντικό κομμάτι της σύγχρονης μουσικής και βλέπουν παντού θεωρίες συνωμοσίας και περίεργα σημάδια. Ακόμα θυμάμαι εκτός από το Hotel California και την υστερία με το The House of the Rising Sun, το οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι θεωρούσαν ότι αναφέρεται σε έναν ναό του Εωσφόρου, την στιγμή που αν κάνανε τον κόπο να το ψάξουν, θα μάθαιναν ότι το τραγούδι είναι ένα spiritual, δηλαδή ένα τραγούδι "θρησκευτικό'! Τόση άγνοια πια!!!!
Χωρις να ξερω τι εχει ακουστει και τι φημες κυκλοφορουν,το hotel california ειναι ενα τραγουδι που δεν μπορω να ακουσω.Σοβαρα χωρις πλακα.Εχω ιδιαιτερο προβλημα με το συγκεκριμενο και μονο κομματι. Οταν ημουν μικρος ειχε τυχει να το ακουσω στην τηλεοραση και θυμαμαι οτι εκλαιγα ουρλιαζα και χτυπιομουν...Και απο τοτε δεν ακουω γενικα ροκ. Αυτα ομως περι σατανισμου δεν στεκουν,αλλα απο την αλλη δεν στεκει το οτι οι eagles το εγραψαν με σκοπο να επικρινουν την πολυτελη ζωη και την απληστια των Καλιφορνιοκεζων. Κι αυτοι στο κατω κατω πλουτησαν απο αυτο και κανουν ζωη παραδεισια(αν οχι ολοι) οπως και αλλοι ροκ καλλιτεχνες και σχηματα της εποχης.
 
old fashioned είπε:
Χωρις να ξερω τι εχει ακουστει και τι φημες κυκλοφορουν,το hotel california ειναι ενα τραγουδι που δεν μπορω να ακουσω.Σοβαρα χωρις πλακα.Εχω ιδιαιτερο προβλημα με το συγκεκριμενο και μονο κομματι. Οταν ημουν μικρος ειχε τυχει να το ακουσω στην τηλεοραση και θυμαμαι οτι εκλαιγα ουρλιαζα και χτυπιομουν...Και απο τοτε δεν ακουω γενικα ροκ. Αυτα ομως περι σατανισμου δεν στεκουν,αλλα απο την αλλη δεν στεκει το οτι οι eagles το εγραψαν με σκοπο να επικρινουν την πολυτελη ζωη και την απληστια των Καλιφορνιοκεζων. Κι αυτοι στο κατω κατω πλουτησαν απο αυτο και κανουν ζωη παραδεισια(αν οχι ολοι) οπως και αλλοι ροκ καλλιτεχνες και σχηματα της εποχης.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έχω πάθει το ίδιο πράγμα αλλά με τον ΛΕΠΑ. Όταν ήμουν μικρός έτυχε να ακούσω ένα τραγούδι του στην τηλεόραση και με πιάσανε αμέσως σπασμοί και έβγαζα άναρθρες κραυγές (τουλάχιστον έτσι μου λένε γιατί δεν θυμάμαι τίποτα). Με πήγαν στο νοσοκομείο αλλά οι γιατροί δεν βρήκαν τίποτα. Δεν καταλαβαίναμε από τι ήταν μέχρι που λίγες μέρες μετά έτυχε να ξανακούσω κι άλλο τραγούδι και με έπιασε το ίδιο και τότε κάνανε τη σύνδεση οι γονείς μου. Να φανταστείς ούτε το όνομά του ολόκληρο δεν μπορώ να πω, ούτε να το γράψω, χωρίς να με πιάνει ένα ενοχλητικό τικ (κάτι σαν του Μητσοτάκη αλλά πιο έντονο). Είμαι σίγουρος πως κι άλλοι το έχουν πάθει αυτό και αυτός είναι ο λόγος που τον συγκεκριμένο τον αποκαλούνε ΛΕΠΑ και δεν χρησιμοποιούν ολόκληρο το όνομα. Κι από τότε έχω να πάω στα μπουζούκια ή να ακούσω και στο ραδιόφωνο, με πιάνει κρύος ιδρώτας και το γνωστό τικ και μόνο που το σκέφτομαι. Αν ήμουν νταλικιέρης δεν ξέρω τι θα έκανα. Και μόνο που τα γράφω αυτά με έχει πιάσει μια πολύ δυσάρεστη αίσθηση. Με παρακαλούσε την προηγούμενη βδομάδα ένας ξαδερφός μου να πάω μαζί του για το bachelor party του σε γνωστή μπουζουκερί αλλά δεν υπήρχε περίπτωση, κόντεψα να λιποθυμήσω όταν μου το πρωτοείπε.
 
Μάλλον αυτό θα εννοούσε με το " βασανιστείτε"... :)
 
old fashioned είπε:
εκλαιγα ουρλιαζα και χτυπιομουν...

gapan είπε:
με πιάσανε αμέσως σπασμοί και έβγαζα άναρθρες κραυγές
Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...

Ισως να ειναι ασχετο με το τι ακους(ειδος, τραγουδι); Απλα κατι σας ενοχλησε απο τους ηχους που ακουσατε; Νοτες, συχνοτητες...

:D Βρε μηπως ειχατε το σατανα ηδη μεσα σας??? :D
 
Τι αναμνήσεις μου ξυπνήσατε με αυτό το θέμα. Θυμάμαι έντονα στο πνευματικό κέντρο που πηγαίναμε την Κυριακή μια εποχή είχαν τρελαθεί να προβάλλουν βίντεο με τη ροκ και τους σατανιστές. Ήταν επί εποχής Κατσούλα και Δημητροκάλλη κιόλας και καταλαβαίνετε.

Διάβασα το αρχικό ποστ με το blog και θυμήθηκα επίσης να λένε ότι το όνομα-αρχικά K.I.S.S. σημαίνει Kings In Satan Service! Επίσης τα S σε σχήμα κεραυνού απεικονίζουν τον έκπτωτο άγγελο (Εωσφόρο) που σαν κεραυνός έπεσε στη γη. Από τα υπόλοιπα του blog έχω να σχολιάσω τα παρακάτω:

Ε, όχι και σατανιστές οι Ζιγκ Ζαγκ! Από που κι ως που? Δεν είναι καν ροκ συγκρότημα.

Γέλασα πολύ με το Lambada το οποίο πραγματικά το θυμάμαι και τότε ότι το είχαν χαρακτηρήσει ως πρόστυχο και προβάλλει και σεξ και χίλια δυο. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να απαγορέψουν και το Tango...

Προσωπικά, μιά φορά πήρα μια κασσέτα με heavy metal, να ακούσω από ένα συμμαθητή μου, έτσι για να δω τι είναι ρε παιδί μου, αλλά στα 2 λεπτά το έκλεισα. Μόνο κάτι κραυγές και ουρλιαχτά άκουγα. Καμία ψυχαγωγία. Τώρα Scorpions, Queen κτλ εντάξει κανένα πρόβλημα ακούω.

Πάντως όσον αφορά τη ροκ το είπε και ο τρισμέγιστος Γιώργος Πετρόχειλος.:

Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols

[video=youtube;h3FeI-jSPQw]http://www.youtube.com/watch?v=h3FeI-jSPQw

Χούλιγκανς - Η αλήθεια βρίσκεται στους Sex Pistols


Πάντως ο Σατανάς δεν βρίσκεται μόνο στη ροκ αλλά και στα video games... κατά AVGN!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο...Ισως να ειναι ασχετο με το τι ακους(ειδος, τραγουδι); Απλα κατι σας ενοχλησε απο τους ηχους που ακουσατε; Νοτες, συχνοτητες...

:D Βρε μηπως ειχατε το σατανα ηδη μεσα σας??? :D
Ναι πρεπει να υπαρχει θεμα με το ακουσμα της ηλεκτρικης κιθαρας(κριμα για το περιφημο σολο στο τελος) και το συνδυασμο ρεγγε ρυθμου στο συγκεκριμενο κομματι. Με τσιτωνει αυτο και σε αλλα κομματια. Αν ειχαμε το σατανα θα μας αρεσε!!! :D (πλακα κανω)
 
Πολύ περίεργα όλα αυτά που ακούω σχετικά με το Hotel California.

Εγώ θυμάμαι που κάπως με έσκιαζαν τα "σκληρά" metal και οι "βοθρήλες" όταν ήμουν πιο μικρός, με τις πεντάλφες, τα τέρατα και τα πτώματα στα εξώφυλλα τους και με την σκηνική παρουσία των συγκροτημάτων αυτών (όπως και διάφορες ιστορίες περί θυσιών ζώων πάνω στην σκηνή, λουτρά αίματος και άλλα τέτοια ωραία).

Ομως το Hotel California είναι ένα τελείως κυριλέ και ήρεμο κομματάκι, με όμορφα φωνητικά και μελωδία. Δεν έχει ούτε ουρλιαχτά, ούτε υπερ-παραμορφωμένες ηλεκτρικές κιθάρες να σκούζουν σαν τρελές, ούτε τύπους βαμμένους σαν ζόμπι να χτυπιούνται πέρα δώθε. Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλέσει τέτοια αντίδραση σε κάποιον. Ακόμα και αν οι στοίχοι έκρυβαν κάποια υπονοούμενα, στην ηλικία που υποτίθεται ότι ήμασταν δεν θα τα καταλαβαίναμε έτσι κι αλλιώς για να μας φοβίσουν. Ουτε καν καλά καλά Αγγλικά δεν ξέραμε νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
off topic αλλά οι απόψεις αυτές δεν ήταν μόνο στη ροκ μουσική.Ακούγεται ότι και κάποια τραγούδια της Μαρινέλλας όπως Δεν είμαι εγώ & Κι ύστερα,αλλά και του Παπακωνσταντίνου το Άσε με να κάνω λάθος,αν αντιστραφούν με πρόγραμμα υπολογιστή (audacity ή adobe audition) ότι βγάζουν σατανιστικά μηνύματα.

Όσο για το Hotel California νομίζω ότι απλά μιλάει για τη μεγάλη ζωή,και αυτό που καταλαβαίνω να εννοεί είναι ότι οι άνθρωποι είναι τόσο προσκολλημένοι στα υλικά αγαθά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
off topic αλλά οι απόψεις αυτές δεν ήταν μόνο στη ροκ μουσική.Ακούγεται ότι και κάποια τραγούδια της Μαρινέλλας όπως Δεν είμαι εγώ & Κι ύστερα,αλλά και του Παπακωνσταντίνου το Άσε με να κάνω λάθος,αν αντιστραφούν με πρόγραμμα υπολογιστή (audacity ή adobe audition) ότι βγάζουν σατανιστικά μηνύματα.
Όσο για το Hotel California νομίζω ότι απλά μιλάει για τη μεγάλη ζωή,και αυτό που καταλαβαίνω να εννοεί είναι ότι οι άνθρωποι είναι τόσο προσκολλημένοι στα υλικά αγαθά

Ναι, τσεκάρετε αυτό το site. Έχει και άλλα ωραία!

http://minimata.50webs.com/page/resc.html
 
Για να τελειωσω με το θεμα μου, δεν ειναι οτι στο hotel california ουρλιαζουν η παρουσιαζουν πενταλφες...Εγω ειχα θεμα απο μικρος. Δεν αισθανομαι ομορφα οταν το ακουω η μου δημιουργει μια πολυ εντονη συναισθηματικη φορτιση-με την καλη εννοια-για αγνωστο λογο. Ισως δεν ειμαι εξοικιωμενος με τη ροκ τη ρεγγε γενικα... Δεν το θεωρω ηρεμο αλλα με δραματικες εντασεις και κορυφωσεις που ακουγονται-στα δικα μου αυτια-σαν να θελουν να βγαλουν κατι απο μεσα μου,σα να με πιεζουν. Για μενα ειναι ενα υπερβολικα ευαισθητο αλλα ταυτοχρονα σκληρο κομματι με αποκορυφωμα παντα το τελικο σολο. Δεν το απομυθοποιω. Ειναι top! :) Αλλα ετσι το αισθανομαι και συγκρουομαι με τους αλλους γι αυτο. Bye
 
Ρε, μην τα κάνετε αυτά. Υπάρχει πρόβλημα λέμε. Ήμουνα και μόνος μου και από την ταραχή μου αντί να πάρω το 166 πήρα το 199. Το μόνο που κατάφερα να αρθρώσω ήταν "βοήθεια". Τι το θελα... Σε δυόμιση ώρες ήταν έξω από το σπίτι μου η πυροσβεστική και έψαχνε για τη φωτιά. Εντωμεταξύ είχα συνέλθει και είχα κενό μνήμης. Άντε να εξηγήσεις τι έγινε... Ευτυχώς που προστέθηκαν posts και γύρισε σελίδα το thread. Στην προηγούμενη δεν γυρίζω με τίποτα.
 
RIO είπε:
Δεν την ήξερα την σελίδα...μα και ο Γονίδης... :D
Ναι, κι εγώ τυχαία την ανακάλυψα ψάχνοντας αφού διάβασα αυτό το thread. Παρατήρησε και στα δεξιά της σελίδας που αναφέρει για αφίσες της Κοκα Κολα κτλ.
 
Θα ήταν ξεκαρδιστική αυτή η σελίδα αν δεν υπήρχαν άνθρωποι που παίρνουν σοβαρά αυτές τις ανοησίες, πράγμα που την κάνει εξοργιστική. Το μόνο που αποδείχνεται είναι η αρρωστημένη φαντασία όσων νομίζουν ότι ακούνε ή βλέπουν όλα αυτά τα δήθεν "μηνύματα". (Τα subliminal messages με σεξουαλικό περιεχόμενο σε ορισμένες - λίγες - έντυπες διαφημίσεις είναι γεγονός, αλλά μόνο κάποιος ΠΟΛΥ σεξουαλικά πεινασμένος θα έβλεπε το περίγραμμα μιας γυναίκας στον πάγο της Κόκα Κόλα, ας πούμε - και δεν καταλαβαίνω τι θα κέρδιζαν με το σχέδιο ενός άντρα στο ίδιο κουτί Κόκα, παρόλο που ακόμη και όταν τον "σχεδίασαν" για να μας βοηθήσω εγώ εξακολουθούσα να μη βλέπω πώς το φαντάστηκαν).
 
Νομίζω είναι και θέμα αυθυποβολής πολλές φορές αυτό με τα κρυφά μηνύματα.Ακούς αυτό που θέλεις ν'ακούσεις!!!!!!!
 
το βρηκα με ελληνικους υποτιτλους και επρεπε να το βαλω απλα δεν νομιζω οτι θα το σατιριζε κανεις καλυτερα τεραστιος bill hicks απλα

Bill Hicks - Drugs and music (greek subs - ελληνικοί υπότιτλοι)

[video=youtube;C8p39Z-KQJY]https://www.youtube.com/watch?v=C8p39Z-KQJY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως ειδικά τη δεκαετία του 80 τα μέταλ συγκροτήματα ποντάρανε στην όλη "δυσφημισή" τους ως σατανολατρικά γιατί τους έκανε να φαίνονται outsiders και της μόδας στο τεράστιο και ευκατάστατο κοινό της Ευρώπης και Αμερικής εκείνες τις εποχές.Μετά ήρθαν οι Nirvana και το ραπ και άλλαξαν οι μόδες και οι σοφιστικέ ροκσταρ έμειναν εκτός.Τώρα βέβαια η μουσική βιομηχανία ειδικά του ροκ/μεταλ έχει πάρει την άγουσα για το χρονοντούλαπο της ιστορίας.
 
Πίσω
Μπλουζα