Ροκ μουσική και σατανάς: μια ρετρό υστερία

sofos37 είπε:
Πάντως ειδικά τη δεκαετία του 80 τα μέταλ συγκροτήματα ποντάρανε στην όλη "δυσφημισή" τους ως σατανολατρικά γιατί τους έκανε να φαίνονται outsiders και της μόδας στο τεράστιο και ευκατάστατο κοινό της Ευρώπης και Αμερικής εκείνες τις εποχές.Μετά ήρθαν οι Nirvana και το ραπ και άλλαξαν οι μόδες και οι σοφιστικέ ροκσταρ έμειναν εκτός.Τώρα βέβαια η μουσική βιομηχανία ειδικά του ροκ/μεταλ έχει πάρει την άγουσα για το χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να απαντήσω χωρίς να φαίνομαι επιθετικός, αλλά δεν γίνεται. Κάθε πρόταση που γράφεις είναι άκυρη. Προφανώς δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο και δεν είχες ποτέ.
 
sofos37 είπε:
Πάντως ειδικά τη δεκαετία του 80 τα μέταλ συγκροτήματα ποντάρανε στην όλη "δυσφημισή" τους ως σατανολατρικά γιατί τους έκανε να φαίνονται outsiders και της μόδας στο τεράστιο και ευκατάστατο κοινό της Ευρώπης και Αμερικής εκείνες τις εποχές.Μετά ήρθαν οι Nirvana και το ραπ και άλλαξαν οι μόδες και οι σοφιστικέ ροκσταρ έμειναν εκτός.Τώρα βέβαια η μουσική βιομηχανία ειδικά του ροκ/μεταλ έχει πάρει την άγουσα για το χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Αν δεν πρόλαβες την δεκαετία του 1980 τότε θα πρέπει να κάνεις καλύτερη έρευνα των γεγονότων. Αν πάλι είσαι σαν εμάς 40+ τότε σίγουρα δεν ασχολήθηκες με την μέταλ και τη ράπ μουσική. Τις αναλύσεις τις αφήνω για τον gapan.
 
gapan είπε:
Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να απαντήσω χωρίς να φαίνομαι επιθετικός, αλλά δεν γίνεται. Κάθε πρόταση που γράφεις είναι άκυρη. Προφανώς δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο και δεν είχες ποτέ.
Δεν κατηγορώ τη μέταλ απλά λέω ότι εκείνα τα χρόνια ποντάρανε πολύ στην προβολή τους να σοκάρουν και να "προκαλούν".Έχω ακούσει παλιότερα πάρα πολύ μέταλ και δεν τους σιτγματίζω γιαυτή τη στάση.Απλά ήταν πολλά τα λεφτά και οι 10-15 χρονών τότε πιτσιρικάδες τσιμπούσανε και το βλέπανε σαν μία αντίδραση στο καθεστημένο όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την τότε Ευρώπη.Τώρα εν έτει 2016 γενικά όλη η μουσική έχει περάσει στην παρακμή.Δεν πουλάει όπως πριν 30 χρόνια,δε σοκάρει και τα περί σατανισμού δε περνάνε.Για παράδειγμα η black metal άλλο η Venom τη δεκαετία του 80 ως πρωτο black metal που πουλάγανε στο μοτίβο ότι είμαστε και καλά σατανιστές και λαβεικοί και άλλο σήμερα με τις 1000+1 μπάντες black metal που ότι και να δηλώσουνε ούτε θα ασχοληθεί κανείς με αυτές ούτε θα δώσουν σημασία οι νεαροί.Είναι ψέματα δηλαδή ότι τη δεκαετία του 80 οι μουσικοί ποντάρανε στο μάρκετινγκ του και καλά occult και ψευτοσατανισμού.Οι Motley Crue τους οποίους κάποτε αγαπούσα και άκουγα το έχουν επιβεβαιώσει πως στις αρχές των 80s ψευτοπαίζανε με wicca,occult και ψευτοσατανισμό.Βλέποντας τα πράγματα 35 χρόνια μετά καταλαβαίνει και ο τελευταίος πως ήταν ζήτημα μάρκετινγκ και προβολής.Ας πούμε οι WASP στο πρώτο τους άλμπουμ έχουν το Sleeping in the fire,δε σημαίνει ότι ήταν σατανιστές αλλά ψευτοπαίζανε με σατανικά θέματα και τους λατρέυω τους WASP.

Ειδικά στην Αμερική με τη ρηγκανική και αλγκορική ρητορική περί σατανισμού και occult,μαγείας,παγανισμού,ανηθικότητας,κλ οι δισκογραφικές έβλεπαν πως πουλάει αυτή η αντίδραση στη νεολαία και το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.Σαφώς και βγήκαν απίστευτα τραγούδια και κομμάτια που κατά την αποψί μου επειδή οι τότε συνθήκες δεν επαναλαμβάνονται η μουσική βιομηχανία της ροκ και μέταλ έχει ψοφήσει.Αυτό δε το λέω με χαρά.Απλά ότι και να βγεί πλέον είναι ψεύτικο σε σχέση με τότε.Οι ACDC για παράδειγμα ήταν κάτι το επαναστατικό για τη δεκαετία του 80 και κάτι το ξεπερασμένο 10 χρόνια μετά.

Εκτός αν βρεθεί κάτι στη ροκ/μεταλ που πραγματικά να προκαλεί δε νομίζω ότι θα επανέλθει.Άλλο παράδειγμα οι Megadeth οι οποίοι δηλώνουν ότι ασχολήθηκαν με τη μαύρη μαγεία και το occult στα πρώτα τους βήματα 1984-1986.Είναι σατανιστές;Ούτε κατά διάνοια,μάλιστα ο τραγουδιστής τους τώρα είναι φανατικός χριστιανός αλλά το μάρκετινγκ και η τάυτιση πριν 30 χρόνια άλλα προωθούσε και η πιτσιρικαρία ταυτιζόνταν με αυτό.

Δεν κατηγορώ τους μουσικούς για τις ασχολίες τους πριν 30-35 χρόνια ούτε τους πιτσιρικάδες που ακούγανε τους δίσκους τους 10 φορές τη μέρα.Τότε ήταν κάτι σα θρησκεία και επανάσταση από το μεσοαστικό περιβάλλον,τότε που άρχιζε η ευδαιμονία και θέματα μέσα με μαύρη μαγεία,occult,wicca,σατανισμό,λαβκραφτ,medieval,παγανιστικά,και φυσικά σεξουαλικά πουλάγανε.
 
Έχω την εντύπωση, και διορθωσε με αν κάνω λάθος, οτι τα στοιχεία σου βασίζονται στο τι βλέπεις στην τηλεόραση.

Και όταν λέω "τηλεόραση", εννοώ τα mainstream σκουπιδοκάναλα που (και το mtv πρώτο απο όλλα) που προσπαθούν μια ζωή να βγάλουν χρήματα ανάλογα με το τι είναι στη μόδα την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Το οτι δεν παίζει στο mega, iron maiden, bathory και ένα σορό απο παλιά και νέα συγκροτήματα, δε σημαίνει οτι η μουσική δεν υπάρχει.

Απλά στα μυαλά της αρπαχτής και της κακογουστιάς, έχουν προτεραιότητα οι γελοιότητες που βλέπεις αυτή τη στιγμή.

Το ίδιο ισχύει με τη grunge rock και τη (κανονική) rap. Είναι εδώ, βασιλεύουν και δεν πρόκειται να πάνε πουθενά.

Κάνε μια έρευνα σε παρακαλώ στον αριθμό απο νέα αξιοπρεπέστατα γκρουπ που εμφανίζονται συνεχώς και πόσα μουσικά φεστιβάλ γίνονται ανα τον κόσμο κάθε χρόνο και πες μου αν όντως "η μουσική βιομηχανία ειδικά του ροκ/μεταλ έχει πάρει την άγουσα για το χρονοντούλαπο της ιστορίας."
 
Πάντως δεν έχει καμία σχέση με τη περίοδο των 80s και γενικά δεν πουλάει πλέον το μεταλ και η ροκ ακόμα και αν έχεις συγκρότημα στη Γερμανία ή στις ΗΠΑ.Η αίγλη συγκροτημάτων όπως οι Bathory έχει περάσει εδώ και 20κατι χρόνια.Υπάρχουν και τώρα μεταλάδες αλλά καμία σχέση με τότε.Τότε ήταν κάτι το επαναστατικό,το προκλητικό,σε εξέφραζε αν ήσουν τη δεκαετία του 80 8-15 χρονών τώρα δυστυχώς έχει καταντήσει κάτι το παρωχημένο.Όσο για τα μουσικά φεστιβάλ λογικό είναι να τραβήξουν κόσμο γιατί είναι φεστιβάλ αλλά μαζεύει καμία μπάντα σημερινή εν έτη 2016 τον κόσμο που θα μάζευαν οι Iron Maiden 30 χρόνια πριν.Μόνο κάτι ποπ σταρ τύπου Taylor Swift και Lady Gaga μαζεύουν ούτε καν τους μισούς.
 
sofos37 είπε:
Πάντως δεν έχει καμία σχέση με τη περίοδο των 80s και γενικά δεν πουλάει πλέον το μεταλ και η ροκ ακόμα και αν έχεις συγκρότημα στη Γερμανία ή στις ΗΠΑ.
Έχεις βρεθεί πρόσφατα στο Κreuzberg, Βερολίνο ή Camden Town, Λονδίνο (για να ανφέρω μονάχα κανα-δυο);

1 Δεκεμβρίου ήμουνα στους Cure στο Wembley και μια χαρά γεμάτο μου φάνηκε...

Και επιβαβαιώνεις το οτι οι πληροφορίες σου προέρχονται απο τα mainstream media: αν ψαχνόσουν λιγάκι θα έβλεπες οτι όχι μόνο πουλάει αλλά κι ότι οι πωλήσεις εισιτηρίων και ειδικά των βινυλιων έχουν χτυπήσει επίπεδα 80s.
 
ASiC είπε:
Έχεις βρεθεί πρόσφατα στο Κreuzberg, Βερολίνο ή Camden Town, Λονδίνο (για να ανφέρω μονάχα κανα-δυο);

1 Δεκεμβρίου ήμουνα στους Cure στο Wembley και μια χαρά γεμάτο μου φάνηκε...

Και επιβαβαιώνεις το οτι οι πληροφορίες σου προέρχονται απο τα mainstream media: αν ψαχνόσουν λιγάκι θα έβλεπες οτι όχι μόνο πουλάει αλλά κι ότι οι πωλήσεις εισιτηρίων και ειδικά των βινυλιων έχουν χτυπήσει επίπεδα 80s.
Με καμία δύναμη 80s και 90s και το ξαναλέω ότι πρόκειται για φεστιβαλ,αλλά και πάλι δεν έχει καμία σχέση με την εμπορικότητα πριν 30 χρόνια αλλιώς θα έκαναν τις ίδιες πωλήσεις με αυτές που κάνει η Gaga σήμερα.Υπάρχει και το ρετρό κομμάτι που αγοράζουν βινύλια αλλά δε νομίζω ότι αγγίζει τις τότε δεκαετίες.Ίσως να φταίει το γεγονός ότι δεν προωθούνται όπως οι μπάντες τη δεακετία 80 και αρχές 90 για αντιδραστικούς 10-18 χρονών εφήβους κάτι που είχε πετύχει τότε με αποτέλεσμα να ξεπουλούνται μέσα σε μέρες τα άλμουμ τους και να γεμίζουν στάδια.Από εμπορικής πλευράς η μεταλ βρίσκεται σε κρίση και τα νέα μεταλ συγκροτήματα δεν έχουν καμία σχέση στη προβολή και εμπορικότητα όπως είχαν πριν 30 χρόνια.Θα έλεγα πως υπάρχει ένας κορεσμός.Όσο για τα φεστιβαλ και εδώ πριν κάποια χρόνια είχαμε και ACDC και Scorpions και γεμίσανε μέχρι εκεί που δεν πάει,αυτό δε σημαίνει πως έγινε ξανά της μόδας το εμπορικό μέταλ και χαρντ ροκ.Και για να επιστρέψω στο αρχικό θέμα του σατανισμού στη ροκ/μεταλ επιμένω πως όλες οι μπάντες τότε κοίταζαν να προκαλούν και να φαίνονται επαναστατικές και αντιδραστικές όπως και στα μέσα και αρχές των 90s με το black metal.Σήμερα έχεις δέκα φορές περισσότερες μπάντες και κανένας δε δίνει σημασία,απλά κορεσμός και απουσία εμπορικότητας.
 
sofos37, αφού δεν το γνωρίζεις το θέμα, γιατί επιμένεις; Πλάκα μας κάνεις; Το μόνο που δείχνεις ξανά και ξανά είναι ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται.

Κι αν θες, σου δίνω μερικά νούμερα έτσι για παράδειγμα.

- Οι Metallica όπου και να παίξουν γεμίζουν στάδια. Βγάλαν 25 εκατομύρια δολλάρια σε μια βδομάδα. Κι αυτά είναι νούμερα του 2014, όχι φέτος που βγάλανε και νέο δίσκο.

- Τους Maiden τους έχουν δει live πάνω από 800.000 άτομα φέτος

- Μέρες που είναι, οι TSO παίζουν καθημερινά με δύο σχήματα ταυτόχρονα συναυλίες σε ανατολική και δυτική αμερική σε στάδια όπως αυτό γιατί μια μπάντα δεν προλαβαίνει και τους βλέπουν εκατομμύρια κόσμου συνολικά

- Οι Black Sabbath με τα όσα προβλήματα υγείας που τους τυραννάνε, εμφανίστηκαν πέρυσι μπροστά σε 350.000 κόσμο και τα έσοδα από συναυλίες το πρώτο εξάμηνο του 2016 ήταν πάνω από 34 εκατομμύρια δολάρια

- Οι Rolling Stones παίξανε φέτος συναυλία μπροστά σε 500.000 άτομα!

Θες παραδείγματα και πιο κοντά μας; Τη δεκαετία του 80 οι συναυλίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα. Τώρα έρχονται το ένα όνομα μετά το άλλο και οι χώροι είναι ασφυκτικά γεμάτοι σε κάθε συναυλία! Έρχονται οι Blind Guardian Ελλάδα και κάνουν διπλές και τριπλές συναυλίες για να χωρέσει ο κόσμος. Οι Iced Earth τα ίδια. Βλέπουμε συνεχώς ονόματα που το 80 και το 90 τα ονειρευόμασταν μόνο, Megadeth, Testament, Annihilator, Skyclad, Ian Anderson και άι σιχτίρ δεν περιγράφω άλλο. Από έξω να περνούσες θα καταλάβαινες τι γίνεται. Και έχουμε και οικονομική κρίση.

Από νέες κυκλοφορίες επίσης γίνεται χαμός. Άπειρες ποιοτικές και αξιόλογες δουλειές. Από μεγάλα ονόματα όπως Maiden, μέχρι νέες μπάντες όπως οι δικοί μας Wardrum που μόλις βγάλανε απίστευτη δισκάρα.

Με έκανες και έχασα το χρόνο μου βραδιάτικα...
 
gapan είπε:
sofos37, αφού δεν το γνωρίζεις το θέμα, γιατί επιμένεις; Πλάκα μας κάνεις; Το μόνο που δείχνεις ξανά και ξανά είναι ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται.
Κι αν θες, σου δίνω μερικά νούμερα έτσι για παράδειγμα.

- Οι Metallica όπου και να παίξουν γεμίζουν στάδια. Βγάλαν 25 εκατομύρια δολλάρια σε μια βδομάδα. Κι αυτά είναι νούμερα του 2014, όχι φέτος που βγάλανε και νέο δίσκο.

- Τους Maiden τους έχουν δει live πάνω από 800.000 άτομα φέτος

- Μέρες που είναι, οι TSO παίζουν καθημερινά με δύο σχήματα ταυτόχρονα συναυλίες σε ανατολική και δυτική αμερική σε στάδια όπως αυτό γιατί μια μπάντα δεν προλαβαίνει και τους βλέπουν εκατομμύρια κόσμου συνολικά

- Οι Black Sabbath με τα όσα προβλήματα υγείας που τους τυραννάνε, εμφανίστηκαν πέρυσι μπροστά σε 350.000 κόσμο και τα έσοδα από συναυλίες το πρώτο εξάμηνο του 2016 ήταν πάνω από 34 εκατομμύρια δολάρια

- Οι Rolling Stones παίξανε φέτος συναυλία μπροστά σε 500.000 άτομα!

Θες παραδείγματα και πιο κοντά μας; Τη δεκαετία του 80 οι συναυλίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα. Τώρα έρχονται το ένα όνομα μετά το άλλο και οι χώροι είναι ασφυκτικά γεμάτοι σε κάθε συναυλία! Έρχονται οι Blind Guardian Ελλάδα και κάνουν διπλές και τριπλές συναυλίες για να χωρέσει ο κόσμος. Οι Iced Earth τα ίδια. Βλέπουμε συνεχώς ονόματα που το 80 και το 90 τα ονειρευόμασταν μόνο, Megadeth, Testament, Annihilator, Skyclad, Ian Anderson και άι σιχτίρ δεν περιγράφω άλλο. Από έξω να περνούσες θα καταλάβαινες τι γίνεται. Και έχουμε και οικονομική κρίση.

Από νέες κυκλοφορίες επίσης γίνεται χαμός. Άπειρες ποιοτικές και αξιόλογες δουλειές. Από μεγάλα ονόματα όπως Maiden, μέχρι νέες μπάντες όπως οι δικοί μας Wardrum που μόλις βγάλανε απίστευτη δισκάρα.

Με έκανες και έχασα το χρόνο μου βραδιάτικα...
Αναφέρομαι στη μουσική βιομηχανία και όχι στις συναυλίες,όπου όπως το προανέφερα όταν έρχονται παλιά συγκροτήματα όπως Black Sabbath η Ozzy Osbourne και λοιπά γεμίζουν στάδια,με τα καινούρια όμως που έχουν στο σκαρί 20 χρόνια τι γίνεται.Και το σημαντικότερο δεν έχουν ούτε προβολή ούτε πουλάνε τους δίσκους που πουλάγανε τα αντίστοιχα νέα συγκροτήματα στα 80s.Όλα τα παλιά συγκροτήματα όπως οι Annihilator(1989-) πουλάνε όσους δίσκους πουλάγανε πριν 25 χρόνια?Τώρα βγαίνουν με το τσουβάλι νέα συγκροτήματα και δίσκοι και στη καλύτερη να πουλήσουν μέσα σε πέντε χρόνια όσο θα πούλαγε μία ερασιτεχνική μπάντα πριν 30 χρόνια μέσα σε ένα μήνα.Το αν τώρα είναι και ποιοτικές οι δουλειές τους αυτό δε σημαίνει ότι και πουλάνε.Κάποτε οι πιτσιρικάδες σε όλη την Ευρώπη και Αμερική ήταν εκατομμύρια και αγοράζανε δίσκους σα παλαβοί,τώρα έχεις περισσότερους μεγάλους παρά πιτσιρικάδες.Ας πούμε για τους Rolling Stones ναι άμα έρθουν εδώ θα γεμίσουν στάδιο αυτό δε σημαίνει πως ο κόσμος τους άκουγε όπως παλιά,και θα αγοράσει τους δίσκους τους.Γιαυτό και ότι βγάζουν πλέον είναι συναυλίες και φεστιβάλ όχι όπως κάποτε πριν 25 χρόνια που με κάτι εκατομμύρια πωλήσεις οι Metallica και GunsnRoses είχαν λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής τους.Και για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους κάποτε το χαρντ ροκ και μεταλ όπως το glam και το thrash ήταν της μόδας τα τελευταία 25 χρόνια έχει πάψει.
 

sofos37 είπε:
κάποτε το χαρντ ροκ και μεταλ όπως το glam και το thrash ήταν της μόδας τα τελευταία 25 χρόνια έχει πάψει.

Κι ακόμα μια φορά επιδεικνύεις οτι οι απόψεις σου (κι όχι γεγονότα!!!) βασίζονται στο τι σου πλασάρουν το πιάτο!

Μιλάμε για μόδες τώρα ή αν η Ροκ/Μεταλ μουσική έχει μπει στο χρονοντούλαπο (κι όιτι άλλο άκυρο ξεφούρνισες);

Ο 1@gapan[/USER] σου έδωσε στοιχεία και αποδείξεις οτι αυτά που λες, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Εγώ πάλι σου μίλησα για τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Εσύ που στηρίζεις όλα όσα έχεις πει; Δώσε πηγές που να αντικρούουν τα όσα σου είπαμε.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

ASiC είπε:
Κι ακόμα μια φορά επιδεικνύεις οτι οι απόψεις σου (κι όχι γεγονότα!!!) βασίζονται στο τι σου πλασάρουν το πιάτο!

Μιλάμε για μόδες τώρα ή αν η Ροκ/Μεταλ μουσική έχει μπει στο χρονοντούλαπο (κι όιτι άλλο άκυρο ξεφούρνισες);

Ο 1@gapan[/USER] σου έδωσε στοιχεία και αποδείξεις οτι αυτά που λες, δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Εγώ πάλι σου μίλησα για τις προσωπικές μου εμπειρίες.

Εσύ που στηρίζεις όλα όσα έχεις πει; Δώσε πηγές που να αντικρούουν τα όσα σου είπαμε.
Το γεγονός ότι δεν πουλάνε ούτε κατά διάνοια όσο πουλούσανε πριν 30 χρόνια.Βέβαια έκανα ένα λάθος σε όλη την Ευρώπη και Αμερική έβγαιναν μεταλ/χαρντ ροκ μπάντες κατά δεκάδες αλλά δεν ήταν ποπ.Αυτό είναι ξεκάθαρο.Υπάρχουν όλοι οι 40+ που τότε ήταν 10-15 χρονών και ήταν στη μόδα η ποπ χαρντ ροκ και μεταλ μουσική αλλά πλέον δεν είναι.Κατά την ταπεινή μου άποψη η μεταλ έχει περάσει εδώ και χρόνια σε μία παρακμή που οφείλεται ότι τα νιάτα πλέον σε όλη την Ευρώπη λατρέυουν πράγματα όπως One Direction και τα σχετικά ενώ πριν 25-30 χρόνια οι ίδιες ηλικίες λατρέυανε μπάντες όπως Iron Maiden.Το λάθος μου ήταν ότι υπήρξε μία παρανόηση,η μέταλ και χαρντ ροκ δεν θα πεθάνει αλλά από πλευράς πέρασης και μαρκετινγκ βρίσκεται σε παρακμή.Ίσως σε 20-30 χρόνια ξαναγίνει της μόδας.Άμα βέβαια επαναληφθούν οι δημογραφικές και καταναλωτικές τάσεις της δεκαετίας του 80.

Τα φεστιβάλ δε σημαίνει ότι και ακούγεται μία μπάντα ούτε και το γεγονός ότι θα πουλήσει το συγκρότημα και τα τραγούδια θα κερδίσουν καλές θέσεις στα mainstream charts.Αυτά δε τα λέω μόνο εγώ.Για παράδειγμα ο Gene Simmons των KISS είχε αναφερθεί πως η χαρντ ροκ έχει πεθάνει.Εγώ δε πιστεύω ότι έχει πεθάνε αλλά ότι έχει περάσει σε κώμα παρακμή καθαρά από εμπορικούς λόγους.

 
Εντάξει, όντως χαρακτηρισμοί του τύπου "πέρασε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας" και "έχει πεθάνει" είναι υπερβολικοί και για μένα, αλλά γενικά δεν νομίζω ότι μιλάει και τόσο παράλογα ο sofos βρε παιδιά! Άλλωστε παραδέχτηκε κι ο ίδιος ότι το "θα πεθάνει" ήταν υπερβολικό. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα πεθάνει ποτέ αυτό το είδος, απλά κάνει κύκλους, κι άλλοτε κατεβαίνει κάπως ενώ άλλοτε γίνεται και πάλι της μόδας. Εγώ απ'ότι καταλαβαίνω εννοεί την παρακμή του είδους σε σύγκριση με τότε, γεγονός με το οποίο συμφωνώ. Δεν παύουν να βγαίνουν και νέα αξιόλογα συγκροτήματα, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι δεν έχουμε καμία σχέση με εποχές όπως τα δοξασμένα για το μέταλ 80's. Και ο χρόνος κάνει πάντα τη δουλειά του, όσοι ήταν νέοι τότε και γνώρισαν δόξες, είναι φυσικό να μην μπορούν να αποδώσουν το ίδιο στα 50 και στα 60 τους. Αλλά και η έμπνευση είναι φυσικό να στερεύει κάποια στιγμή, αλλά και οι άνθρωποι αλλάζουν. Για παράδειγμα, δεν περίμενα ποτέ ότι οι Maiden θα έφταναν στα γεράματα σε τέτοιο σημείο εμπορικότητας που θα διοργάνωναν διαγωνισμό για την ημέρα του Αγ.Βαλεντίνου, ποιοί, δημοφιλείς εκπρόσωποι ενός είδους που υποτίθεται ότι κορόϊδευε τέτοια πράγματα. Έπειτα οι εποχές αλλάζουν, και αυτό που συνηθίζω να λέω συνέχεια ότι άλλαξε πολλά πράγματα, (προς το χειρότερο για μένα), η ανάπτυξη της τεχνολογίας, έβαλε το χεράκι της και εδώ. Δεν γίνεται να υπάρχει το ίδιο μεράκι για να βγει ποιοτική μουσική σε μία εποχή που η τεχνολογία σου προσφέρει τη μουσική απλόχερα χωρίς κόπο. Δεν συγκρίνεται αυτό με εποχές που οι νέοι αγωνιούσαν και πάλευαν για το ποιός θα πρωτοαγοράσει ένα βινύλιο, ή προσπαθούσαν να "πιάσουν" κανένα ξένο στιχάκι την ώρα που έπαιζε το κομμάτι. Αλλά και για παραδείγματα όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω με τους Maiden πάλι έπαιξε ρόλο η τεχνολογία, αφού το ίντερνετ είναι εκείνο που έκανε εύκολη την επικοινωνία και μέσω αυτού μπόρεσαν να πλασάρουν τέτοιες εμπορικές βλακείες στο κοινό.

Κάτι τέτοιο λοιπόν νομίζω ότι εννοεί και ο sofos, κι ας με διορθώσει αν κατάλαβα λάθος. Όπως και να'χει, το θέμα μας εδώ είναι για τη σχέση με τον σατανισμό, οπότε please να μην ξεφύγουμε άλλο. Και πάλι συμφωνώ με τον sofo που λέει ότι ο σατανισμός, η μαγεία κι όλα αυτά χρησιμοποιήθηκαν εμπορικά από πολλά συγκροτήματα τότε επειδή ήταν θέματα που είχαν απήχηση στους νέους και πουλούσαν, κι αυτό άλλωστε το έχουν παραδεχτεί και πολλοί από τους ίδιους τους μουσικούς.
 
perlastar πας να συμβιβάσεις καταστάσεις, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν υπάρχει κανένας συμβιβασμός σ'αυτό το θέμα. Είναι σαν να σου λέω εγώ πήδα από τον 8ο όροφο κι εσύ να μου λες όχι. Ε να συμβιβαστούμε τότε να πηδήξεις από τον 4ο...

Τα λεγόμενα του sofos37 ως προς το "σατανισμό" είναι το ίδιο γελοία όσο και ως προς τη "μόδα" που πέρασε στα χρονοντούλαπα. Ας πιστεύει ο καθένας ότι γελοιότητα θέλει. Δεν δέχομαι να παρουσιάζει όμως το πλύσιμο εγκεφάλου που του έχουν κάνει ως γεγονός.

Για μένα η συζήτηση σχετικά με το θέμα έχει τελειώσει στην πρώτη σελίδα με τα σχόλια των Frank213 και Getta Robo. Τα θυμίζω.

Frank213 είπε:
Για να μη λέμε ό,τι θέλουμε.Η μουσική ροκ υπάρχει αποδεδειγμένα.

Ο σατανάς υπάρχει μόνο στα μυαλά κάποιων.

Τί λέμε τώρα; Ας μιλήσουμε κάλλιστα για τη σχέση μεταξύ της μουσικής ροκ και των ροζ διαστημικών ελεφάντων. Η σοβαρότης της συζητήσεως θα είναι η ίδια.

Όσοι υποστηρίζουν τέτοιες ανοησίες σε δυτική κοινωνία του 21ου αιώνα θα έπρεπε να είναι για τα καλά χαπακωμένοι στο ψυχιατρείο.

Getta Robo είπε:
Υπαρχουνε σαφεστατα πολλα παραδειγματα σατανιστων που ασχοληθηκαν μουσικα με την Ροκ, ωστοσο αυτο απεχει πααααρα πολυ ωστε να χαρακτηριστει ολο το κινημα ως σατανιστικο.Το προβλημα εδω ξεκιναει οταν μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων, αφοριζουν οτιδηποτε δεν ειναι παραπλησιο στα δικα τους πιστευω, η και δεν το κατανοουν.
Και ολοκληρώνω με το

don dokken είπε:
καλα λοιπον συνεχιζουμε..
665 ...ΤΗΕ NEIGHBOUR OF THE BEAST! :D :headbangdude:
 
Πίσω
Μπλουζα