Ρομπέν των Δασών: Οι Ήρωες με τα Κολάν - Robin Hood Men In Tights (1993)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Μια ταινία παρωδία του γνωστού Ρομπέν των Δασών με την υπογραφή του Μελ Μπρουκς ο οποίος έχει κι ένα ρόλο του Ραββίνου στην ταινία.

Ο Ρομπέν των Δασών αιχμαλωτίζεται κατά τη διάρκεια των Σταυροφοριών στην Ιερουσαλήμ. Καταφέρνει όμως να δραπετεύσει και να επιστρέψει πίσω στην Αγγλία την οποία όμως ελέγχει πλέον ο Πρίγκιπας Ιωάννης. Ο Ρομπέν προσπαθεί να αποκτήσει ξανά το βασίλειο που έχασε ο πατέρας του περνώντας διάφορες δοκιμασίες. Στην πορεία γνωρίζει και την Μάριαν την οποία διεκδικεί και η οποία ψάχνει για τον άντρα που έχει το κλειδί της καρδιάς της αλλά...και της ζώνης αγνότητος της.

Η ταινία είναι πραγματικά ξεκαρδιστική όπου κάθε λεπτό θα γελάτε. Τα πολλά λόγια όμως είναι φτώχεια. Απλά δείτε τη. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα

Προβολή συνημμένου 99601

[video=youtube;dX4Ik-cyp-I]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τις ταινιες που μικρος ειχα δει στο σινεμα. Με ενα ξαδελφο μου θυμαμαι :) επροκειτο για παρωδια του Prince of Thieves με τον Κεβιν Κοστνερ. Στο τελος της ταινιας κανει και καμεο ο Πατρικ Στιουαρτ στο ρολο του Ριχαρδου του Λεοντοκαρδου.
 
Όχι από τις καλύτερες παρωδίες του Mel Brooks, αλλά έχει αρκετές αστείες στιγμές. Πλάκα έχουν και τα καρφιά που ρίχνει για την ταινία με τον Κόστνερ...
 
RIO είπε:
Όχι από τις καλύτερες παρωδίες του Mel Brooks, αλλά έχει αρκετές αστείες στιγμές. Πλάκα έχουν και τα καρφιά που ρίχνει για την ταινία με τον Κόστνερ...
Μήπως είναι καλό να κάνουμε κι ένα poll με τις ταινίες του Mel Brooks;
 
Για τη δική μου αίσθηση του χιούμορ, μια από τις κορυφαίες κωμωδίες! :D

Ακόμα και τώρα χρησιμοποιώ ατάκες, ενώ μακράν η πιο ξεκαρδιστική στιγμή είναι το "I can see!" του Blinky!...

johnny19818 είπε:
Μήπως είναι καλό να κάνουμε κι ένα poll με τις ταινίες του Mel Brooks;
Και βέβαια! Άντε σύρε τον χορό, βρες 9 ταινίες, άνοιξε το θέμα και θα στο κάνουμε poll στο τσάκα-απίκο! ;)
 
Kωμωδιαρα με τα ολα της!!!! :D

Το τι γελιο ειχα ριξει οταν την πρωτοειδα...δεν περιγραφεται..... :rofl: :rofl:

Απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο λεπτο δεν υπαρχει σκηνη που να μην ξερενεσαι απο τα γελια.... :rofl: :rofl:

Οσο απο χαρακτηρες....

Blinkin...O χαρακτηρας!!!!!!!!!:biglaugh::biglaugh:

[h=1]Robin Hood: Men In Tights - Blinkin meets Ahchoo




 
Πολυ γελιο η ταινια , την δειχνει ακομα που και που Κυριακες μεσημερι.
 
Πολυ γελιο πραγματικα με αυτη την φοβερη κωμωδια.Ο τυφλος φυσικα ειναι ολα τα λεφτα :D
 
Έχω πολλά αστεία να θυμηθώ. Το Ατσού, τον γιο του Asneeze που όποτε προφερόταν το όνομα του ερχόνταν αυτόματα η απάντηση Γείτσες (Bless You). Επίσης τον πρίγκηπα Ιωάννη του οποίου η ελιά του μεταφερόταν από το ένα μάγουλο στο άλλο. Το "φίλο" που έκανε κομμάτια με τα μαχαίρια του ένα κοντάρι κι όταν πήγε να τα βάλει στις τσέπες του έκοψε τη ζώνη του και του έπεσε το παντελόνι. Απλά πολύ γέλιο.
 
Η αγαπημένη μου σκηνή από όλο το έργο...


:rofl:
 
Την έχω δει άπειρες φορές. Πολλοί δευτεραγωνιστές αλλά και ο Ρομπέν πολύ επιτυχημένος. Όλα τα λεφτά όμως ο τυφλός και ο σερίφης του Νότινγκαμ
 
johnny19818 είπε:
Έχω πολλά αστεία να θυμηθώ. Το Ατσού, τον γιο του Asneeze που όποτε προφερόταν το όνομα του ερχόνταν αυτόματα η απάντηση Γείτσες (Bless You).
Robin Hood Men in tights - Achoo


Ξεχασες το καλυτερο....

Την σκηνη που πλακωνουν τον Ατσου στο ξυλο

και σταματαει ολους για να γεμισει με αερα τα....Αir Jordan!!!!!!:burn:

Air Max...Robin Hood Edition..... :rofl: :rofl:
 
:thumbup:Johnny

Ωραια κωμωδια. Πρεπει να την ξαναδω. Αυτες οι κωμωδιες απο τα τελη του '80-αρχες '90 ειναι οι αγαπημενες μου, προφανως γιατι τις βλεπαμε

στα ιδιωτικα καναλια. Με Χανκς, Μπελουσι και πολλους αλλους...
 
stayros είπε:
Robin Hood Men in tights - Achoo

Ξεχασες το καλυτερο....

Την σκηνη που πλακωνουν τον Ατσου στο ξυλο

και σταματαει ολους για να γεμισει με αερα τα....Αir Jordan!!!!!!:burn:

Air Max...Robin Hood Edition..... :rofl: :rofl:
Πραγματικά,χαχαχα. Ότι να'ναι δηλαδή.

pardalotzatziki είπε:
:thumbup:Johnny
Ωραια κωμωδια. Πρεπει να την ξαναδω. Αυτες οι κωμωδιες απο τα τελη του '80-αρχες '90 ειναι οι αγαπημενες μου, προφανως γιατι τις βλεπαμε

στα ιδιωτικα καναλια. Με Χανκς, Μπελουσι και πολλους αλλους...
Ναι, όλες αυτές όπως και Τρελοί Πιλότοι στα F16, Δράκουλας. Νεκρός και μ'αρέσει, Τρελές Σφαίρες, μόνο γέλιο μπορούν να προκαλέσουν με τα κουφά που συμβαίνουν.
 
Τεράστια μορφή ο τυφλός που "διαβάζει" το playboy (αν θυμάμαι καλά) στην τουαλέτα, ενώ γύρω του το κάστρο αποσυναρμολογείτε! Καλά, για τον Ατσού, τα λόγια είναι περιττά!!
 
Blinky rules...
Αγαπημένες αστείες σκηνές:
1)Όταν τον βάλανε να φυλάει σκοπιά (αν και τυφλός...)
2)Όταν όλοι ξιφομαχούσαν με εχθρούς αυτός ξιφομαχούσε με λύσσα ένα ξύλινο δοκάρι...
Ο τύπος ήταν όλα τα λεφτά...
 
Πίσω
Μπλουζα