Ροντέο

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Καθαρά καουμπόϋκο εβδομαδιαίο ασπρόμαυρο περιοδικό, κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 1988 από τις εκδόσεις ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ.

Οι περιπέτειες του Τεξ Ουίλερ ήταν σε συνέχειες και κράτησαν για 60 περίπου τεύχη.

Είχε έγχρωμα ένθετα με την ιστορία της άγριας Δύσης...

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήμουν φανατικός αναγνώστης του Ροντέο, παρότι όταν βγήκε είχα κλείσει τα 15, και είχα ψιλο-παρατήσει τα κόμιξ (είχα ανακαλύψει ότι τα κορίτσια είχαν περισσότερη γοητεία....). Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τα έγχρωμα ένθετα δεν είχαν θέμα την ιστορία της άγριας δύσης, αλλά βιογραφικά γνωστών ηθοποιών του Χόλιγουντ που είχαν παίξει ρόλους σε ταινίες ουέστερν. Αυτό θυμάμαι τουλάχιστον.
 
Ροντεο

Το Ροντεο ηταν κομικ γουεστερν.. μεταφραση απο το Ιταλικο Tex Willer

το μοναδικο 'αγοριστικο' που επαιρνα και ηταν και απο τα αγαπημενα μου. Μου αρεσαν πολυ οι ιστοριες (συνεχειες, σχηματιζοντας ενα επος) αλλα και τα εξτρα (αφισες, αλμπουμ με ηθοποιους γουεστερν, χαρτοκοπτικες, ινδιανοι)

Σε καποιο σημειο μου την ειχε σπασει ομως που ο ηρωας μπορει να τραβουσε τα πανδεινα, αλλα σχεδον ποτε μα ποτε δεν εκανε λαθος. Πολυ λιγοι μπορουσαν να τον κοροιδεψουν :)

Αρχισα να το παιρνω απο το πρωτο τευχος (καλοκαιρι του 88) και προς το τελος σταματησα να το διαβαζω αλλα εξακολουθησα να το παιρνω μεχρι που αμελησα και αυτο :Ρ Μαλλον ακομα εχω σχεδον ολα τα τευχη στο εξοχικο
 
Και ένα εξώφυλλο, για όσους δεν το θυμάστε...

picture.php
 
Τα Ροντέο άρχισα να τα διαβάζω όταν ήμουν στο δημοτικό. ακόμη σήμερα όμως καμία φορά τα καλοκαίρια τα ξεφυλλίζω και τα θυμάμαι. ο Τέξ Ουίλερ ήταν νομίζω από τους χαρακτήρες που άσκησαν μεγάλη επιρροή στα παιδικά μου χρόνια και ίσως γι' αυτό κάθε πέντε έξι χρόνια τον επαναφέρω για να τον συγκρίνω στη σημερινή πραγματικότητα. Ωραίο περιοδικό το Ροντέο, υπήρχαν και άλλα πολύ πιο δημοφιλή τότε, αλλά εμένα μου άρεσαν και οι ινδιάνοι και γενικά η ζωή στην άγρια - όπως πράγματι την περιέγραφε - δύση.
 
Πολύ καλή σειρά θυμάμαι είχα πάρει τα 20 πρώτα τεύχη και κάτι τόμους αργότερα (ναι τα έχω ακόμη), αλλά το σταμάτησα γιατί ήδη έκανα συλλογή απο Μπλεκ και δεν άντεχα οικονομικά στην ηλικία των 10!!
 
Valtasar είπε:
... Είχε έγχρωμα ένθετα με την ιστορία της άγριας Δύσης...

mastoras είπε:
.... Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τα έγχρωμα ένθετα δεν είχαν θέμα την ιστορία της άγριας δύσης, αλλά βιογραφικά γνωστών ηθοποιών του Χόλιγουντ που είχαν παίξει ρόλους σε ταινίες ουέστερν. Αυτό θυμάμαι τουλάχιστον.
Είχε και τα δύο...

Ξεκινούσε με το "Μάθετε τα πάντα για την Άγρια Δύση", σε 4 σελίδες και στις επόμενες 4 είχε πρωταγωνιστές γουέστερν...

Μάλιστα πριν από λίγο, χτύπησα και έναν τόμο με τα 3 πρώτα τεύχη (αν και τα είχα μεμονωμένα, από τότε)...
 
Όπως και για την "Κατάκτηση της Δύσης", ξέρει κανένας αν και από ποιον θα μπορούσα να δανειστώ κάποια τεύχη;
 
Ροντέο βρίσκεις θεωρώ πανεύκολα, σε οποιοδήποτε περίπτερο έχει περιοδικά.

Συνήθως βρίσκονται πίσω πίσω στα ράφια, γεμάτα καυσαέριο, μαζί με άλλους θησαυρούς...

Επίσης, λογικά, θα βρεις και σε κέντρα τύπου και news stands. Δεν κοστίζουν ακριβά...
 
στην Κρήτη κυκλοφορούν πολύ. Πιο πολύ όμως τόμοι των 3 τευχών.
 
Γυρω στο 2007 η Jemma Press έβγαλε ένα τόμο περίπου 220 σελίδων με ήρωα τον Τεξ σε σκίτσο Τζο Κιούμπερτ
 
Πίσω
Μπλουζα