Ρωμαίος και Ιουλιέττα...

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
5
picture.php








"Όπου δεν έλαβε ποτέ πληγές τις περγελάει, μα κοίτα! Σε κείνο το παράθυρο τι φως έχει προβάλλει! Είναι η Ανατολή, κι είναι η Ιουλιέττα ο ήλιος!!


Έβγα ωραίε ήλιε και θάμπωσε τη φθονερή σελήνη, που χλώμιασε κι αρρώστησε κι όλας απ'το κακό της, να βλέπει εσένα, την πιστή της, πιο όμορφη απ'την ίδια..."


 

 


picture.php





 

 





Το ακούσαμε τουλάχιστον 3 φορές με την εξαιρετική φωνή του Αργύρη Παυλίδη...


 


Κι αυτός ο υπέροχος διάλογος ανάμεσα σε Ρωμαίο και Ιουλιέττα….

 


-Μα πώς μπόρεσες να έρθεις εδώ? Ο τοίχος του κήπου μας είναι ψηλός και δύσκολα περνιέται… Κι είναι θάνατος βέβαιος το μέρος αυτό για σένα, αν τύχει να σε δει κάποιος απʼτους δικούς μου!


-ʽλαφριά μου έδωσε ο έρωτας φτερά για να τον περάσω, κανένας φράχτης δεν μπορεί να κλείσει το δρόμο της αγάπης μου, κι ότι ο έρωτας μπορεί, το κάνει κι όλας! Γι αυτό δεν είναι εμπόδιο για μένα ούτε οι δικοί σου. Κανένα εμπόδιο δεν μπορεί να με κρατήσει μακριά σου!


-Όμως αν τύχει να σε δουν εδώ, θα σε σκοτώσουν!


-Για μένα πιο μεγάλο κίνδυνο κλείνουνε τα δυο σου μάτια, παρά τα είκοσι σπαθιά! Κοίταξέ με συ γλυκά, Ιουλιέττα, κι η έχθρητα η δική τους δε με πιάνει! Κανένας Μοντέκος δεν μπορεί εμπόδιο να γίνει!


-Θα ʽταν φρικτό να σε βλεπαν εδώ κάτω απʼτο παράθυρό μου!


-Έχω της νύχτας τη σκέπη κι απʼτα μάτια τους με κρύβει.. Αν ίσως όμως και δε μʼαγαπάς, καλύτερα τότε να με βρουν!! Καλύτερα το μίσος τους να πάρει τη ζωή μου, παρά νʼαργήσει ο θάνατος να ρθει και να μου λείπει η αγάπη σου, γλυκιά μου Ιουλιέττα!...


-Ποιος σου δειξε να ρθεις, σʼαυτό εδώ το μέρος?


-Ο έρωτας μʼέβαλε να ρθω να σε γυρέψω, αυτός το νου μου φώτησε! Εγώ, του έδωσα τα μάτια

 

 


picture.php





 





Όταν η Κάντυ έλαβε το γράμμα του Τέρρυ που της έλεγε ότι πήρε το ρόλο του Ρωμαίου, σκεφτόταν...


 


"Συγχαρητήρια Τέρυ, τα κατάφερες, μπράβο σου!!! Ο Τέρυ Ρωμαίος.. θα είναι πολύ σπουδαίος... Ο Ρωμαίος και η Ιουλιέττα δεν μπόρεσαν να χαρούν τον έρωτά τους γιατί το μίσος χώριζε τις οικογένειές τους... Ευτυχώς που τίποτα δεν μπορεί εμάς να μας χωρίσει Τέρρυ!!! Όχι όχι!!! Αααα! Η Σουζάννα Μάρλοου!!! Όχι, όχι!! Έχω εμπιστοσύνη στον Τέρρυ!!!! Έχω εμπιστοσύνη!..."


 


Αχχχ, καημένη Κάντυ!!!! Κι όμως, η Σουζάννα μπήκε ανάμεσά τους και τους χώρισε... δεν έφταιγε όμως ο Τέρρυ γι'αυτό...


 


Τελικά η Μιζούκι τα είχε σκεφτεί όλα πολύ καλά...



Πιστεύω ότι από τη γιορτή του Μάη είχε σκοπό να τους χωρίσει...



Δεν είναι τυχαίο που διάλεξε τον Ρωμαίο και την Ιουλιέττα...


 


Ένας μεγάλος έρωτας... ανεκπλήρωτος...



Και η Κάντυ και ο Τέρρυ, ήταν τελικά ένας Ρωμαίος και μία Ιουλιέττα...





picture.php


 

 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι εικόνες στο manga είναι εκπληκτικές!!! :bow:

Σα να παίζουν σε real time το έργο του Σαίξπηρ...
 
Πολυ ομορφη περιγραφη akaliakoukou :clap:

Επειδη και σε μενα αρεσει ο Shakespeare, ειχα ποσταρει εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=219

ολο τον διαλογο της σκηνης του μπαλκονιου. Ειναι πραγματικα υπεροχος. Αν καταφερω να βρω και την ελληνικη μεταφραση θα την ποσταρω :)
 
Ο Τέρρυ όσες φορές και να απάγγειλε το εν λόγω σπάραγμα είχε πάντα στο μυαλό του την πανέμορφη Ιουλιέτα του...

Από τη μιά χαίρεσαι που δεν τους ξεπάστρεψε η Μιζούκι όπως ο Σαίξπηρ... από την άλλη είναι τραγικό να διαπιστώνεις στην πορεία πως ούτε αυτοί μπόρεσαν να χαρούν τον έρωτά τους...
 
Πίσω
Μπλουζα