Ρόλοι τρέλα

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
3.007
Απο τις δυο παρακατω λιστες διαλεξτε εναν αντρα και μια γυναικα που κατα τη γνωμη σας υποδυθηκαν καλυτερα το ρολου του "τρελου" και της "τρελης" αντιστοιχα.Οι δυο λιστες που εφτιαξα περιλαμβανουν ψυχασθενεις,διχασμενες προσωπικοτητες και καποιους που παρισταναν τους τρελους

Γυναικεια λιστα

1.Βουλα Χαριλαου

2.Σοφια Ρουμπου

3.Αλικη Βουγιουκλακη

4.Μαιρη Αρωνη

5.αλλη

Αντρικη λιστα

1.Χρονης Εξαρχακος

2.Φαιδων Γεωργιτσης

3.Γιωργος Κωνσταντινου

4.Λαμπρος Κωνστανταρας

5.Βασιλης Διαμαντοπουλος

6.αλλος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Βουλα Χαριλαου στον Εφιαλτη, υποδυθηκε την τρελη συγκλονιστικα.

Απο αντρες επιλεγω τον υπερταλαντουχο Γιωργο Κωνσταντινου. Τον πιο αξιολατρευτο κοκορα του ελληνικου κινηματογραφου!
 
Από τους άνδρες θα προτιμήσω την έκτη επιλογή: άλλος.

Νομίζω ότι ο Νικήτας Πλατής στην ταινία "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" είναι πραγματικά ψυχοπαθής!!!! :)

Αντίστοιχα στις γυναίκες δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια...
 
Απο γυναικες θα διαλεξω την Μαιρη Αρωνη και απο αντρες θα διαλεξω τον πιο υπεροχο τρελο Χρηστο Τσαγανεα στην ταινια "Οι Γερμανοι ξαναρχονται" παρολο που δεν υπαρχει στη λιστα.

Ηταν φοβερος με το γνωστο πια σε ολους "Ανθρωποι ανθρωποι".
 
ioli1453 είπε:
Χρηστο Τσαγανεα στην ταινια "Οι Γερμανοι ξαναρχονται"
κι ο Φωτοπουλος στην ιδια ταινια επαιζε εξισου απολαυσικα τον τρελλο
 
lolota είπε:
κι ο Φωτοπουλος στην ιδια ταινια επαιζε εξισου απολαυσικα τον τρελλο
Ο Φωτόπουλος δεν έπαιζε τον τρελό αλλά τον "σύνδεσμο" που κρύβεται στο τρελοκομείο. Άσχετα που, όταν αρχίζει και μιλάει στον Λογοθετίδη, αυτός παραμένει με τη βεβαιότητα ότι ο γιατρός άλλον έπρεπε να μαζέψει κι άλλον μάζεψε :D
 
Ο Γκιωνάκης στα κίτρινα γάντια. Όχι ακριβώς τρελός, βέβαια... :D
 
Ψηφίζω και γω Πλατή από το "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης". Απίστευτη σκηνή, όσες φορές και να τη δω, δεν σταματάω να γελάω. :)
 
Θα συμφωνήσω και γω με την bambinella και στις δύο επιλογές της.
 
Ο Εξαρχάκος στο "Γυμνοί στο δρόμο" νομίζω ότι αναμφισβήτητα <<γαζώνει>> απλά. Όσον αφορά τον δεύτερο θα πω τον Νικολαϊδη στο "Ο τρελός τα'χει τετρακόσια" που ήταν πολύ πιο νορμάλ τρελός από τον Κωνσταντάρα. Από γυναίκες, άμα εξαιρέσω ίσως την Βούρτση στο "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (δεν ήταν ακριβώς τρελή αλλά ήταν ένα βήμα πριν τη..Τρίπολη.) οι άλλες άστα να πάνε..
 
Από γυναίκες θα επιλέξω την Μαίρη Αρώνη

και από άντρες την έκτη επιλογή.

Θα έλεγα κι εγώ τον Πλατή και τον Τσαγανέα!
 
Θα συμφωνησω με την επιλογη της bambinella για τη Βουλα Χαριλαου που ηταν καταπληκτικη στο ρολο της διχασμενης προσωπικοτητας στην ταινια "εφιαλτης"

και με την επιλογη του gremlinakos για τον Χρονη Εξαρχακο που ηταν συγκλονιστικος στο ρολο του τρελου στην ταινια "γυμνοι στο δρομο"
 
Μια εκπληκτική Μαίρη Αρώνη στο "Η γυναίκα μου τρελάθηκε", αλλά και στο "Μια τρελή-τρελή οικογένεια" (όπου τρελή δεν τη λες, αλλά και γνωστική πάλι!.... :) )

Λάμπρος Κωνσταντάρας, για τα μαθήματα τρέλας στο "Ο τρελός τα 'χει τετρακόσια"! :D

Πολύ ωραίο θρεντάκι! ;)
 
miki-mik7 είπε:
Από τους άνδρες θα προτιμήσω την έκτη επιλογή: άλλος.Νομίζω ότι ο Νικήτας Πλατής στην ταινία "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" είναι πραγματικά ψυχοπαθής!!!! :)

+1 Και εγώ πιστεύω πως ήταν πραγματικά απίστευτος!!! "Θα σου κάνω μία εγχείρηση...πάνω απτα ρούχα!!!"

Με το μάτι να γυαλίζει!!!

Από τις γυναίκες λέω να πρωτοτυπήσω και να πω Μαίρη Αρώνη :p

Υ.Γ. Ξύπνησα στις 5 το πρωί απτην ζέστη και μέχρι τώρα (9:40) διάβαζα αυτό το forum για πρώτη φορά που το βρήκα τυχαία στο youtube σε link.

Λυπάμαι που απότι βλέπω το 2010 υπήρχε "έντονη δραστηριότητα" και δεν σας πρόλαβα!!!
 
Ένας ηθοποιός "φύσει και θέσει" τρελλός είναι και ο Ηλίας Λογοθέτης. Στο ρόλο του αστυνομικού στη Βαβυλωνία (πρώτη του ταινία) είναι αυτό που λέμε "Γυαλίζει" το μάτι του. Αλλά και σε αρκετές άλλες ταινίες "πέρασε" μια "υποβόσκουσα" τρέλλα...
 
Η ερμηνεία του Σωτήρη Μουστάκα ως τρελού στο "Ένας νομοταγής πολίτης" είναι συγκλονιστική.
 
Από γυναίκες, επιλέγω τη Βούλα Χαριλάου στον ''Εφιάλτη''.

Από άντρες, ξεχωρίζω τον Γιώργο Κωνσταντίνου στο ''Ξύπνα Βασίλη'', αλλά και τον -απόντα από τη λίστα- Σωτήρη Μουστάκα στο ''Ένας νομοταγής πολίτης''.
 
kleida08 είπε:
Η ερμηνεία του Σωτήρη Μουστάκα ως τρελού στο "Ένας νομοταγής πολίτης" είναι συγκλονιστική.

atanasio είπε:
Από γυναίκες, επιλέγω τη Βούλα Χαριλάου στον ''Εφιάλτη''.Από άντρες, ξεχωρίζω τον Γιώργο Κωνσταντίνου στο ''Ξύπνα Βασίλη'', αλλά και τον -απόντα από τη λίστα- Σωτήρη Μουστάκα στο ''Ένας νομοταγής πολίτης''.

βρηκα μια σκηνη με την ομιλια του Σωτηρη Μουστακα στην ταινια "Ενας νομοταγης πολιτης":

 
Χρόνης Εξαρχάκος "Γυμνοί στο Δρόμο". Απλά ανατριχιαστικός. ​

Χρήστος Τσαγκανέας "Οι Γερμανοί Ξανάρχονται". "ʼνθρωποι-άνθρωποι, προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός? Προς τι η αλληλοεξόντωση?"
 
Λάμπρος Κωνσταντάρας όταν όμως έκανε επίτηδες τον τρελό στο "Η γυναίκα μου τρελάθηκε". Θέλω να φάω μικρές πράσινες μολόχες... :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα