[ΣΟΛΠΑ] Στρατιωτάκια ΣΟΛΠΑ

Eιχα δεκαδες απο αυτα τα στρατιωτακια.Επισης ειχα παρα πολλους ινδιανους και καουμποιδες δεν ξερω αν ηταν της ιδιας εταιρειας αλλα εμοιαζαν παρα πολυ σαν κατασκευη με τα στρατιωτακια.
 
metalcandyman είπε:
Επισης ειχα παρα πολλους ινδιανους και καουμποιδες δεν ξερω αν ηταν της ιδιας εταιρειας αλλα εμοιαζαν παρα πολυ σαν κατασκευη με τα στρατιωτακια.
Πράγματι, κι εγώ είχα πολλούς Ινδιάνους και θυμάμαι που τους έπαιρνα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς...
 
Και γω απο ενα ψιλικατζιδικο τα επερνα αλλα δεν ηταν ακριβως ψιλικατζιδικο.Μαζι με γαριδακια,σοκολατες κτλ ειχε και τετοια στρατιωτακια οπως και playmobil και διαφορα αλλα.Πριν ενα μην βγηκε σε συνταξη αυτος που το ειχε και το εκλεισε.Επειδη ειναι οικογενειακως φιλος Θα παω να κανω καμια ερευνα στην αποθηκη του και πιστευω να βρω ενδιαφεροντα πραγματα.
 
Πολύ καλό θέμα ,έχω ακόμα αρκετά ...ήταν από τα πιο φθηνά !
 
φανταστικο πακετακι.αν και ειμαι τησ 1:35 κλιμακας μου αρεσαν παρα πολυ αυτα τα μινι καουμποιδες και ινδιανοι
 
Ανθρωποι-Τερατα/Monsters...εξωγηινα στρατιωτακια απο την εταιρια SOLPA. :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και ενα κουτι Μινι Κομμαντος. :)

attachment.php


ολες οι φωτο ειναι απο e-bay
 
Ωραιος σταυρο για της φωτογραφιες :thumbup: Μιλαμε ειχα και τους ανθρωπους τερατα αλλα και τους μινι κομμαντος απλα ειχαν πιο σκουρο χρωμα προς το κυπαρισι δηλαδη.Ειχα και εχω ακομα και τους ινδιανους απο την SOLPA εχω φωτογραφιες στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος.
 
metalcandyman είπε:
Ωραιος σταυρο για της φωτογραφιες :thumbup: Μιλαμε ειχα και τους ανθρωπους τερατα αλλα και τους μινι κομμαντος απλα ειχαν πιο σκουρο χρωμα προς το κυπαρισι δηλαδη.Ειχα και εχω ακομα και τους ινδιανους απο την SOLPA εχω φωτογραφιες στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος.
Σε ευχαριστω πολυ Βασιλη!:[

Οσο για τα στρατιωτακια σου...τα ειδα... ;) ...Σουπερ ειναι!!! :thumbup:

Μην τα αποχωριστεις γιατι ειναι δυσευρετα... :precry:
 
Πω πω...πόσα είχα από αυτά! Αλλά και εγώ τους εξωγήινους τους θυμόμουν σε διάφορα χρώματα...
 
Πςςςς... πολύ ωραία ευρήματα! :) :)
 
Έχω κι εγώ από τα παιδικά μου χρόνια αρκετούς εξωγήινους της Σόλπα και δεν θυμόμουν από που τους έχω!!! Να φανταστείτε νόμιζα ότι τους έχω βρει σε κυπελάκια παγωτό. Βρήκα και ένα κουτί που δίνουν στο ebay αλλά η τιμή είναι τρομερά τσουχτερή!!!

Φωτογραφίες όμως θα βάλω μιας και είναι έγχρωμες οι φιγούρες καθώς κι εγώ τέτοιες είχα!

terata 4.jpg

terata 1.jpg

terata 2.jpg

terata 3.jpg

terata 1.jpg
 
Κοιτωντας τον καταλογο της SOLPA και κατι παλιες ζωγραφιες, καταλαβα οτι ειχα αντιγραψει εικονα απο τον καταλογο.

Σε καθε κουτι πρεπει να ειχε και καταλογο. Χρονια δεν ξερω αλλα(σιγουρα 80's), ισως και πριν το '85.

Κοιταξτε στον καταλογο δευτερη στηλη απο τα αριστερα, κατω-κατω.

SOLPA ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ.jpg

Solpa.jpg
 
Δεν ξέρω σε τι ηλικία ήσουν τότε pardalotzatziki αλλά μια χαρά το αντέγραψες :D Και βασικά ένα respect που έχεις τις ζωγραφιές σου κρατημένες από τότε.
 
Kambia είπε:
Δεν ξέρω σε τι ηλικία ήσουν τότε pardalotzatziki αλλά μια χαρά το αντέγραψες :D Και βασικά ένα respect που έχεις τις ζωγραφιές σου κρατημένες από τότε.
Σ'ευχαριστω. Σιγουρα κατω των 10. Σε πολλες εβαζα ημερομηνιες, αυτη δεν εχει.

Εχω κρατησει οτιδηποτε με σχεδια-ζωγραφικη-καλλιτεχνικα και ακομα ασχολουμαι. Δεν υπηρχε-υπαρχει περιπτωση να τα πεταξω.

Θα σκαναρω κι αλλα για διαφορα θεματα.
 
Commandos και S.A.S απο ΣΟΛΠΑ. :)

%24%28KGrHqZHJEUFHWNZWDJ0BR8pyLRHlg~~60_57.JPG


%24T2eC16hHJF0FFZ4Nc5mKBR8pyovN+g~~60_57.JPG


%24%28KGrHqMOKpwFHc%283JijLBR8py4%28rUg~~60_57.JPG


%24T2eC16dHJGwFFY9CkL46BR8pMTJ6Yw~~60_57.JPG


%24%28KGrHqZHJCoFH%29t+uj%29oBR8pMWkn7Q~~60_57.JPG


%24T2eC16VHJH4FHcO9jc%21kBR8pMc35n%21~~60_57.JPG


%24%28KGrHqQOKpMFGUrM-dUuBRl4-oTbTg~~60_57.JPG


Πηγες: No 1 - No 2
 
Πίσω
Μπλουζα