[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Μια βοήθεια για σύνθεση PC

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.322
Αντιδράσεις
5.915
Λοιπον αλανια και μαστορια του Retromaniax θελω μια μικρη βοηθεια για ενα PC που θελω να στησω.Πριν λιγες μερες επεσαν στα χερια μου ενα κουτι,ενα τροφοδοτικο,2 DVD Recorders ενα nec και ενα plextor και μενει να αγορασω εναν επεξεργαστη,μνημες και μια μητρικη.Οθονη,πληκτρολογια,ποντικια κλπ εχω καβαντζα για να τα βαλω .

Εκτος απο ενα laptop,ενα netbook και το καλο μου PC με I7 κλπ εχω ακομα εναν παλιο υπολογιστη με επεξεργαστη Pentium D,2GB Ram και την 960GT μονο για mame και για καποιους μη απαιτητικους emulators αλλα πραγματικα με εχει σκασει εχουν αρχισει να φαινονται παρα πολυ τα χρονια του και πηγαινει σαν 90 χρονων γερος στην ανηφορα.Δεν ειχα απαιτησεις για συγχρονα παιχνιδια αλλα εχει τετοιο χαλι που ακομα και σε πολλα indie games ακομα και δισδιαστατα πηγαινει πιο αργα και απο τον καρβουνιαρη που κανει το δρομολογιο διδυμοτειχο-αθηνα.

Ετσι λοιπον και αφου καβαντζωσα τα παραπανω πραγματα ειπα να φτιαξω ενα αλλο PC πιο αξιοπρεπες που να πηγαινει πιο γρηγορα αλλα και να μπορω να παιζω ανετα αυτα που θελω και δεν μιλαω για εντελως συγχρονα παιχνιδια σε full αναλυσεις κλπ αλλα για απλα πραγματα.Ετσι λοιπον και αφου το μπατζετ ειναι περιορισμενο γιατι αυτο το μηνα θα πληρωσω ενα καρο λεφτα για λογαρισμους σκεφτηκα να καταφυγω στην λυση ενος AMD APU επεξεργαστη με ενσωματωμενη καρτα γραφικων Που εχω διαβασει καλα πραγματα γιαυτον αλλα και να γλυτωσω τα παραπανω λεφτα που χρειαζεται μια καρτα γραφικων.

Ο επεξεργαστης που σκεφτομαι να αγορασω ειναι αυτος η αυτος και θα ηθελα να με πειτε εσεις ποιον προτιμαται,αν μπορω να παιζω ανετα παιχνιδακια σε οχι full αναλυσεις κλπ αλλα απλα πραγματα και να με προτινεται καποια μητρικη αλλα και μνημες ωσα GB'S θεωρειται καλητερο εσεις με τον επεξεργαστη,της μνημες και την μητρικη να μην ξεπερνανε τα 250 ευρω ωσο δυσκολο η ευκολο ειναι αυτο :p

Οποιος θελει και μπορει να βοηθησει εδω ειμαι και περιμενω της γνωμες σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο λάπτοπ έχω AMD A10, Quad Core 4600 / 3,2 Ghz 6 gb RAM, με κάρτες AMD 7660+7670 με 2 gb RAM και σε mame με όλα τα εφέ σε φούλ φυσικά ανάλυση, internet, και μερικά παιχνίδια σύγχρονα που δοκίμασα δε νιωθει άρα δε θα έχεις πρόβλημα όποιο και αν πάρεις λοιπόν απο τους 2.
 
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου :thumbup:
 
Επειδη μαλον κανεις δεν μπορουσε να βοηθησει βρηκα και εφτιαξα μια λιστα με το τι θα παρω που να βγαινει 250 ευρω.Αυτο που θελω τωρα αν μπορει αυτη την φορα καποιος να βοηθησει ειναι το εξης.Το κουτι που θα στηθει το PC ειναι παλιο περιπου 8ετιας και η μητρικη που φοραει πανω ειναι αυτη http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2156#sp.H Μητρικη που θελω να βαλω πανω στο κουτι ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.522990.

Θα ταιριαζει να την βαλω η θα ειναι πιο μικρη η πιο μεγαλη και δεν θα ταιριαζει η θεση απο της βιδες;
 
Η παλια σου μητρικη ειναι η GA-8I945PLGE-RH ATX form factor; 30.5 x 190mm >> Standard ATX (305 Χ 244 mm)

η καινουρια σου ASUS F2A55-M LE RETAIL Micro ATX 244 Χ 244 mm

(θα ταιριαζει απλα θα βιδωνει σε λιγοτερες βασεις/βιδες )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Η παλια σου μητρικη ειναι η GA-8I945PLGE-RH ATX form factor; 30.5 x 190mm >> Standard ATX (305 Χ 244 mm)
η καινουρια σου ASUS F2A55-M LE RETAIL Micro ATX 244 Χ 244 mm

9 θα ταιριαζει απλα θα βιδωνει σε λιγοτερες βασεις/βιδες
Ωραιος captain ευχαριστω για την βοηθεια :thumbup:
 
φιλε βασίλη η παλιά σου μητρική είναι full atx και η καινούρια είναι mini atx αρα λογικά ταιριάζει στο κουτί. τώρα το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν κάνει και αν φτάνουν τα βατ (τουλάχιστον 400 φαντάζομαι). τώρα μνήμη ddr3 φυσικά και να βάλεις όσα σηκώνει το λειτουργικό και η τσέπη σου (32 bit λειτουργικό είναι μέχρι 4 GB, 64 bit δεν έχει περιορισμό).
 
Uskoke είπε:
φιλε βασίλη η παλιά σου μητρική είναι full atx και η καινούρια είναι mini atx αρα λογικά ταιριάζει στο κουτί. τώρα το τροφοδοτικό δεν ξέρω αν κάνει και αν φτάνουν τα βατ (τουλάχιστον 400 φαντάζομαι). τώρα μνήμη ddr3 φυσικά και να βάλεις όσα σηκώνει το λειτουργικό και η τσέπη σου (32 bit λειτουργικό είναι μέχρι 4 GB, 64 bit δεν έχει περιορισμό).
Ευχαριστω φιλαρακι μου για την βοηθεια.Οπως ειπα αυτο το pc θα φτιαχτει γιατι με εχει σκασει το αλλο που εχω για τυπικα παιχνιδακια κλπ γιατι απο δυνατο pc εχω δεν υπαρχει προβλημα σαυτο.Μητρικη θα μπει αυτη που αναφερω παραπανω,τροφοδοτικο ενα 550w που πιστευω θα αρκει,μνημες θα μπουν 2 απο 4GB συνολο 8 και καρτα γραφικων δεν θα μπει γιαυτη αυτη ειναι η ουσια του συγκεκριμενου επεξεργαστη τεχνολογιας ΑPU και πιστευω οτι θα ειναι ενα ικανοποιητικο συστημα απο θεμα αποδοσης που δεν θα με δυσκολευει σε καποια συγχρονα indie,καποια νεα παιχνιδια με χαμηλες και μεσαιες ρυθμισεις αλλα και γενικοτερα στην λειτουργια του υπολογιστη.
Συμφωνεις μαυτα φιλαρακι μου η θα ειναι αδυναμο αυτο το pc που θελβ να φτιαξω;Φυσικα οποιος θελει μπορει να πει την γνωμη του ωσο πιο πολλοι τοσο καλητερα.
 
Τι σκληρό δίσκο θα βάλεις όμως;Δεν αναφέρεις κάτι. Και τι λειτουργικό; Windows;Από όσα γράφεις, φαίνεται αρκετά δυνατός υπολογιστής. Δεν ξέρω αν παίζεις σύγχρονα παιχνίδια, αλλά μερικά απ΄αυτά είναι πολύ ωραία. (Και δεν λέμε τα πολύ καινούρια, αλλά λίγο παλιότερα, πχ 2-3 χρόνια).
 
Πίσω
Μπλουζα