[ΣΥΖΗΤΗΣΗ] HD or SSD (Solid State drive)?

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Δωστε μου τα φωτα σας σε ενα διληματακι που εχω. Παντα σε λαπτοπ συνταγη, τι θα προτιμουσατε/βαζατε?

2 500αρηδες σκληρους 7200rpm σε Raid-1 συστοιχια, η μονο 256gb Solid State drive?

Η χρηση που κανω ειναι καθαρα video/audioδουλειες, και σελιδοποιηση και το υπολοιπο μηχανημα δεν στερειται καθολου δυναμη η ταχυτητα, οποτε δεν με νοιαζει για τρελες ταχυτητες στο θεμα σκληρου δισκου. Και αργος να ειναι ο δισκος κλωτσηδων θα πηγαινει ετσι και αλλιως. Απλα και μονο σαν data endurance through time και τι θα ταιριαζε καλυτερα. Σε ολα αυτα να σημειωθει οτι εχω σαν δικλειδα ασφαλειας 3 εξωτερικους σκληρους (1.5T για χυμα και γενικως δουλευταρα, 2T για backup, και 2T συρταρωμενο master backup). Επισης δεν με νοιαζει αν θα βγαζει φωτιες το μηχανημα σε θεμα ζεστης (αν βαλω κανονικους δισκους δηλαδη), και οπως ολα τα laptop μου θα λειτουργει παντα καλωδιωμενο και με καθε power saving feature ξηλωμενο. Let it burn δηλαδη.. :)

Εγω κλινω προς το θεμα χωρητικοτητας (αν δινοταν η επιλογη για 1Τ σε raid-1 δεν θα το σκεπτομουν καθολου) αλλα καθε αποψη ευπροσδεκτη και θα ληφθει σοβαρα υποψιν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δοκιμάσει SSD στο φορητό μου. Οι ταχύτητες, αρχικά, σε κάνουν να πιστελυεις ότι βρήκες τον Παράδεισο. ΑΛΛΑ......

Βρισκόμαστε πολύ νωρίς ακόμα. Οι δίσκοι έχουν σοβαρά προβλήματα δυστυχώς. Οι κύκλοι read - write είναι ακόμα πολύ περιορισμένοι και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για durability. Δυστυχώς, μόνο οι πανάκριβοι SSD (μιλάμε για 600+ ευρώ) μπορούν να έχουν κάποια σχετική ασφάλεια.

Ακόμα και τώρα εγώ παραμένω στην "μηχανική" λύση. Δοκιμασμένη και εξαιρετικά αξιόπιστη, αν έχεις και καλό back up είσαι άρχοντας.

Τώρα, οι SSD υπερτερούν αν σου πέσει χάμω το φορητό, δεν θα χάσουν δεδομένα, αντίθετα ένας HDD την έχει κάτσει. Στην ταχύτητα είναι σαφώς πιο γρήγοροι, αλλά και εμένα δεν με ενδιαφέρει να περιμένω λίγο παραπάνω να φορτώσει μια εφαρμογή.

Στην θερμοκρασία δεν θα δεις και φοβερές διαφορές, σε ένα φορητό το disk compartment γίνεται φούρνος, ότι και να βάλεις.

Από τιμή, δεν το συζητάμε. Με 200 ευρώ για 80 giga, ναι αύριο θα πάρω δύο.

Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στη μηχανική λύση εφόσον δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα. Τώρα, αν δεν έχεις και κόλλημα με τη θερμοκρασία στα φορητά, και παίρνεις back up θα είσαι αρχηγός.

Άλλωστε ένας μηχανικός δίσκος (HDD) για φορητά είναι, πιά, εξαιρετικά φθηνός και τους βρίσκεις παντού.
 
Iδιες σκεψεις κανουμε pooky..

Και εγω τα φοβαμαι λιγο τα SSD, και δεν με ενθουσιαζει και το λιγοστο της χωρητικοτητας τους. Απο θεμα Backup αυτο πεφτει καθημερινως και αβιαστα στα εξωτερικα drives, με απλες drag n drop διαδικασιες ενα λεπτο πριν σταματησω την χρηση τους (μιας και δεν κλεινουν σχεδον ποτε τα μηχανηματα). Ετσι και να τα μεταφερω και να πεσουν κατω.. no big deal.. ολα υπαρχουν εις τριπλουν οτι και να γινει.

Μαλλον θα πεσει επανω ο διπλος 500αρης σε Raid-1 και μια χαρα θα του ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε τι φορητό Phil?

Δώσε μοντέλο!!!!
 
Eλα ρε αφου ξερεις.. :) Alienware M17x..

Το εχω σχεδον ετοιμο σε specs απλα το καθυστερησα επειδη αλαζω συνεχεια γνωμη για το σκληρο και για την νορμαλ η HD οθονη. Ειδικα για τον σκληρο αλαζω γνωμη 15 φορες την μερα, και φτου και απ την αρχη.. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
7200 rpm 500 Χ 2 και μη μασάς πουθενά.
 
Σημείωση πάνω στο σχόλιο του Pooky: κάποια φορητά έχουν αισθητήρα επιτάχυνσης και παρκάρουν τις κεφαλές στην περίπτωση που πέσουν...
 
Αν το Alienware σου πέσει το τελευταίο που θα κλαις θα είναι οι δίσκοι. Με τη τιμή που έχει μάλλον θα πας από έμφραγμα μόλις το δεις........
 
Εγώ είμαι υπέρ του ssd, ειδικά για φορητό, πτώσεις, μπαταρία, read/write στο άπειρο και access time κοντά στο μηδέν. Συμφωνώ πως είναι νωρίς και οι early adapters τα σκάνε αλλά πραγματικά αυτή η τεχνολογία μεταμορφώνει τα μηχανάκια μας στα οποία ο μηχανικός σκληρός ήταν το τελευταίο bottleneck. Το δίλλημα είναι καθαρά οικονομικό αν τα σκάσεις για intel x-25 2*80gb ή 2*160gb σε raid0 θα έχεις 425mb read / 170mb write και 0.1ms access.

Βέβαια οι περισσότεροι ssd που κυκλοφορούν είναι μούφα γιαυτό προτίμησε intel / samsung

Τώρα αν θέλεις να έχεις σήμερα 1tb με 100$ οι μηχανικοί είναι μονόδρομος :)
 
Συμφωνώ με το Παναγιώτη για Intel. Μόνο και αποκλειστικά Intel.
 
Πίσω
Μπλουζα