Σάκης Μπουλάς και Γιάννης Γιοκαρίνης

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.910
Αντιδράσεις
1.113
Σε ένα Retro παραλήρημα ακούω μανιωδώς άσματα αυτών των δύο καλλιτεχνών.

Θυμίζω:

Αλλάξανε τα γούστα σου (Το μάτι έβαψες σε τόνους λαχανί και το κεφάλι σου το ξύρισες γουλί, lol)

Μπανάκι Μανάκι (Να βουλώσουμε τα λούκια)

Αχ Ευλαμπία (Η ασθένειά σου κόλλησε και ’μένα)

Τσικαμπούμ (Θα βελτιώσω τα στιχάκια μου)

Αλλά και τη μουσική συνάντηση των δύο: Ρέγγε και Σαρδέλε

:biglaugh:
 
νομιζα οτι ημουν ο μονος που εχω τετοιες εκλαμψεις!!!!

ο δισκος Μπουλας-Ελλας ειναι κορυφη δυστυχως ομως δεν κυκλοφορει στην αγορα.ευτυχως τον βρηκα ομως σε τορεντ.απο Γιοκαρινη υπαρχει ενα cd με τις επιτυχιες του

8151_b.jpg


βεβαια εμενα εκτος απο Μπουλα κ Γιοκαρινη το ρεπερτοριο μου συμπεριλαμβανει Λακη με τα Ψηλα Ρεβερ(ελα γοριλακι,φαλτσα μενεξεδια,εγινα για σενα τουρκος,μοναχος στο αγιο ορος,εσυ με φτιαχνεις)

οπως επισης κ Μηλιωκα

Υ.Γ. παντως Omenforever με προλαβες.ηταν μεσα στις προθεσεις μου να ανοιξω τοπικ για αυτους τους 2

Υ.Γ.2 οι στοιχοι του Τσικαμπουμ νομιζω ειναι του Μπουλα η μουσικη του Γιοκαρινη κ φυσικα η ερμηνεια του Γιαννη Κουτρα
 
Σάκης Μπουλόνης - Ζαμάν Φού!!!!!!!!!
 
Δεν ξερω πως ξεφυγε απο τα ρανταρ, αλλα ο Γιαννης Γιοκαρινης και ο Λακης Παπαδοπουλος τον τελευταιο καιρο(Παρασκευες και Σαββατα) επαιζαν στο Rodeo, στην οδο Χευδεν.

Πηγα στην προτελευταια τους εμφανιση(νομιζω) την περασμενη Παρασκευη και ηταν πραγματικα εκπληκτικοι. Ιδιοι και απαραλλαχτοι και σε εμφανιση αλλα και σε φωνη, πολυ ομορφο προγραμμα με support απο το συγκροτημα του Λακη οι οποιοι ειναι φανταστικοι μουσικοι. Επαιξαν βεβαια ολες τους τις μεγαλες επιτυχιες, παραγγελιες απο τον κοσμο αλλα και τραγουδια που εχουν γραψει για αλλους, ειδικα ο Λακης. Ενδεικτικα αναφερω τη Σερενατα της Αρλετας, την Αλεπου της Ελενης Δημου αλλα και Παυλο Σιδηροπουλο, Ασιμο και αλλους. Πολυ ζεστη ατμοσφαιρα, κεφι και καλη μουσικη. Αν τους ξαναβρειτε συνιστωνται ανεπιφυλακτα.
 
γιοκαρίνης - νοσταλγος του rock n roll
 
μάγκες ομοιοπαθείς ο δισκος hellas πέρα απτα απιθανα κομμάτια έχει και πολυ 80'ς φωτογραφίες. το μπουλα να χέζει- να διευθύνει αγώνα κατς του σουγκλάκου, μανουλια στο οπισθόφυλλο , ο γιοκαρινάκος στο πιάνο. αξίζει να το ψαξετε μοναστηράκι. Μπουλά, Γιοκαρίνης, Λάκης, Μηλιώκας, Λογό, και τα ρέστα.

Υ.Γ. ο Γιοκαρίνης βγάζει νέο δίσκο
 
νεο δίσκο;;; στις παραστασεις του με τον λακη παπαδοπουλο δεν είχε παίξει κανενα καινουργιο τραγουδακι. ξέρεις πότε θα βγεί περίπου;
 
ΤΑΣΟΣ ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ είπε:
νομιζα οτι ημουν ο μονος που εχω τετοιες εκλαμψεις!!!!ο δισκος Μπουλας-Ελλας ειναι κορυφη δυστυχως ομως δεν κυκλοφορει στην αγορα.ευτυχως τον βρηκα ομως σε τορεντ.απο Γιοκαρινη υπαρχει ενα cd με τις επιτυχιες του

8151_b.jpg


βεβαια εμενα εκτος απο Μπουλα κ Γιοκαρινη το ρεπερτοριο μου συμπεριλαμβανει Λακη με τα Ψηλα Ρεβερ(ελα γοριλακι,φαλτσα μενεξεδια,εγινα για σενα τουρκος,μοναχος στο αγιο ορος,εσυ με φτιαχνεις)

οπως επισης κ Μηλιωκα

Υ.Γ. παντως Omenforever με προλαβες.ηταν μεσα στις προθεσεις μου να ανοιξω τοπικ για αυτους τους 2

Υ.Γ.2 οι στοιχοι του Τσικαμπουμ νομιζω ειναι του Μπουλα η μουσικη του Γιοκαρινη κ φυσικα η ερμηνεια του Γιαννη Κουτρα
Που το βρήκες το torrent;
 
ΗΙ!ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ;
 
Στη προηγουμενη σελιδα του thread που διαβαζεις - υπαρχει ενα link με το Ελληνικο torrent site που εχει το αλμπουμ του Γιοκαρινη - στο ιδιο site εχει και το αλμπουμ "Ελλας" του Σακη Μπουλα με τα τραγουδια που ψαχνεις.
 
telamonas.stokos είπε:
Στη προηγουμενη σελιδα του thread που διαβαζεις - υπαρχει ενα link με το Ελληνικο torrent site που εχει το αλμπουμ του Γιοκαρινη - στο ιδιο site εχει και το αλμπουμ "Ελλας" του Σακη Μπουλα με τα τραγουδια που ψαχνεις.
ΟΚ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Κι όταν οι αγρότες εκτονώνονταν και φεύγαν, έπαιζα τα σόλα που γι΄αυτά με αποφεύγαν και οι μπράβοι στέκαν και κοιτάζαν σαν χαζοί!
 
NEOΣ ΔΙΣΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗ!!!

giokarinis%20navagos%20cover.jpg


ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ - «ΝΑΥΑΓΟΣ ΜΕΣ' ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ» Στίχοι Γιάννης ΛοΓοθέτης

Νέα «ανοιξιάτικη» κυκλοφορία από τον Καθρέφτη. Επιστροφή του Γιάννη Γιοκαρίνη στην επικαιρότητα του τραγουδιού μετά από 10ετή απουσία, με διάθεση ανανεωμένη και φωτεινή, στη συνάντηση με το χιούμορ και την σοφία του Γιάννη ΛοΓοθέτη που υπογράφει τους στίχους στον «Ναυαγό μες την Αθήνα» όπως είναι ο τίτλος του καινούργιου δίσκου.

«Ναυαγός» ή «Νοσταλγός του Rock ' n Roll » ο χρόνος θα το δείξει...

Ροκάροντας, πάντως αμετανόητα στις διάφορες μουσικές σκηνές στην Αθήνα και την περιφέρεια ο Γιάννης συνάντησε τον Γιάννη Λογοθέτη (ΛοΓό) και συμμετείχε στο πετυχημένο «Ρε γυαλάκια πονηρέ!», που ήταν η αφορμή για να πραγματοποιηθεί μια αμοιβαία υπόσχεση συνεργασίας που είχε γίνει πριν από πολλά χρόνια. Αποτέλεσμα τα τραγούδια που περιέχονται στο δίσκο που δεν είναι άλλο από 15 μικρές σαρκαστικές ιστορίες καθημερινής τρέλας.

Τραγούδια πολλών ταχυτήτων, ιδεών, ήχων και αυθορμητισμών που έγιναν, καταρχήν, για λόγους υποκειμενικής χαράς...! Μαζεύτηκαν φίλοι στο στούντιο του Τάκη να διηγηθούν την ιστορία τους και τα απωθημένα της εποχής... Rock , Reggae , Funk , και άλλοι μοντέρνοι ρυθμοί και ενορχηστρώσεις, τραγούδια με σατυρικούς αλλά και καυστικούς στίχους ερμηνευμένα με μοναδικό τρόπο...!

Στο γκρούπ που ακούγεται στο CD έπαιξαν οι: Τάκης Αργυρίου τύμπανα, Γιώργος Αρχοντάκης μπάσο, Κώστας Ear - jet κιθάρες και ο ίδιος ο Γιάννης Γιοκαρίνης πιάνο hammond και πλήκτρα, ενώ στις ηχογραφήσεις συμμετείχαν οι μουσικοί Βασίλης Γκίνος πλήκτρα, Θανάσης Βασιλόπουλος Κλαρίνο και Μανώλης Καραντίνης παν-τζουρά.

Ένας Γιοκαρίνης όπως τον θυμόμαστε, κι ακόμα καλύτερος...

Τραγούδια που ξεχωρίζουν είναι το «κλασσικό» ΝΑΥΑΓΟΣ ΜΕΣ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, το «απρόσμενο» ΧΑΟΣ (με την συμμετοχή του ΛοΓό), η «αφηγηματική μπαλάντα» Ο ΓΑΤΟΥΛΗΣ, το «λαϊκό» ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΛΛΟ ΘΥΜΑ, το θυμοσοφικό ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΑ και τέλος το «ανεπανάληπτο» ΚΑΠΕΛΟ. Δίσκος, με δεκαπέντε τραγούδια που το καθένα τους αφηγείται μιά μικρή καθημερινή ιστορία.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΟΚΑΡΙΝΗΣ «ΝΑΥΑΓΟΣ ΜΕΣ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ»

Μουσική Γιάννης Γιοκαρίνης - Στίχοι Γιάννης Λογοθέτης

01.Ναυαγός μεσ' την Αθήνα - 2.57

02.Ο μήνας έχει 13 - 3.50

03.Άλλο μάγκας και ωραίος - 2.27

04.Χάος - 3.53

05.Το μοντέλο μου - 3.15

06.Τριτοκοσμικός - 3.11

07.Το καπέλο - 3.17

08.Τέρμα και κάτω η δουλειά - 3.49

09.Τρελλαμένος - 2.42

10.Τώρα βρήκες άλλο θύμα - 3.31

11.Ο γατούλης - 5.49

12.Η πολυθρόνα - 2.35

13.Ερωτικό τρίο - 2.08

14.Εγώ σ' αγάπησα πολύ - 3.47

15.Όλα είναι ένα τίποτα - 3.23
 
Μήπως ξέρει κανείς σε ποιο δίσκο του Μπουλά ειναι το "Τρελος απ'την Πανσέληνο";Πιστευω οτι ετσι ονομαζεται ο τιτλος..

Ευχαριστω πολυ
 
Να θυμηθούμε κι άλλες 2 μεγάλες επιτυχίες του Γιάννη Γιοκαρίνη

1)Κιθαρίστας ή Drummer

2)Το αραπάκι

Γαμώ τα παλικάρια ο Γιάννης μαζί με Λάκη Παπαδόπουλο Σάκη Μπουλά και Πουλικάκο είναι οι καλυτεροι αντιπροσωποι αυτή της εποχής :cool:
 
Μπανάκι Μανάκι (Να βουλώσουμε τα λούκια)

Αχ Ευλαμπία (Η ασθένειά σου κόλλησε και ʼμένα)

Τσικαμπούμ (Θα βελτιώσω τα στιχάκια μου)

τα έχω!Πολύ καλές είναι οι συλλογές με τραγούδια των 80's που διαφημίζει το alter!έχουν αυτά και πολλά ακόμα!!!!!!!για τους λάτρεις της ποιοτικής ποπ ακόμα και λαϊκής μουσικής (από λαϊκά έχει Γλυκερία και Κωνσταντίνα).Επίσης το 80's but Goodys του ANT-1 πολύ καλή συλλογή που περιέχει την Ευλαμπία από το Νίνο.
 
Πίσω
Μπλουζα