Σέρλοκ Χόλμς

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Από τις διάφορες σχετικές σειρές, ξεχωρίζει (με διαφορά)

αυτή στην οποία έπαιζε ο Jeremy Brett.

Μακράν ο καλύτερος Homes !

Ευτυχώς είχαμε την τύχη να το δούμε και στην Ελλάδα.
 
Κυκλοφορούν όλα τα seasons σε πολυτελής εκδόσεις σε DVD, αλλά ακόμα και στο ΑΜΑΖΟΝ, είναι αρκετά ακριβά (έως πανάκριβα).

Κρίμα ! Αναμένω ...
 
7 seasons ειναι .

[Edit : δεν δίνουμε links]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω θα διαφωνησω λιγακι. Δεν ξερω αν εχετε δει ταινιες Sherlock Holmes με τον Basil Rathbone, για μενα πολυ καλυτερος απο τον Jeremy Brett μαζι με τον Nigel Bruce που εκανε τον "elementary dear Watson". Αλλη χαρακτηριστικη ερμηνεια του συγκεκριμενου ηθοποιου ειναι και στο all-time classic Captain Blood του καταπληκτικου σκηνοθετη ατμοσφαιρικων ταινιων Michael Curtiz(Casablanca, The Maltese Falcon μεταξυ αλλων) οπου υποδυεται τον αντιπαλο του Ερολ Φλυν, Γαλλο Capitaine Levasseur.

Θεωρω και τις συγκεκριμενες ταινιες βεβαια πιο μεσα στο πνευμα των βιβλιων απ' οτι τα 45 λεπτα επεισοδια της τηλεορασης. Εχει γυρισει τουλαχιστον 5 τετοιες ταινιες που τις εδινε "δωρεαν" η εφημεριδα "Το Βημα" πριν απο 2-3 χρονια.
 
Όντως ο Basil Rathbone ήταν εξαίσιος ηθοποιός

και άψογος ως Σέρλοκ Χόλμς !

( αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο καλύτερος ρόλος του ήταν ως

Dr.Victor Frankenstein στο SON OF FRANKENSTEIN. )
 
Εχω δει πολλους Σερλοκ Χολμς ως τωρα, αλλα για μενα ο Jeremy Brett παραμενει αξεπεραστος. Στην εφηβεια μου ημουν τσιμπημενη μαζι του, και ισως γι' αυτο παρακολουθουσα τη σειρα μανιωδως. Οχι βεβαια πως δεν ηταν εξαιρετικη. Οταν αργοτερα εμαθα την προτιμηση του προς το αντρικο φυλο, απογοητευτηκα πολυ, αλλα το " τσιμπημα " ειχε ηδη περασει προ πολλου.
 
Φανταστικη σειρα και πραγματικα και γω πιστευω οτι ο Jeremy Brett ειναι ο κορυφαιος Sherlock Holmes.Ειχα δει πολυ λιγα επεισοδια αλλα πραγματικα με ειχαν αρεσει τρομερα γιατι ειμαι και λατρης τετοιων σειρων.Επιτελους μπορεσα και απεκτησα ολους τους κυκλους αυτης της εκπληκτικης σειρας και μολις ξελαμπικαρω απο την δουλεια αυτων των ημερων θα αραξω και θα την απολαυσω με το πασο μου.
 
Αυτές τις σειρές,με ελληνικά υπάρχουν?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Φοβερη σειρα και θα συμφωνησω και εγω πως ηταν ο καλυτερος Χολμς!
 
Φοβερός ο Bret όντως.τα έχω τα επεισόδιά με ελληνικά.

Μου λείπουν όμως οι ταινίες του.

οσο για το quiz?
b3315a4c8b4962ef0a4d660114ee157b.jpg


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

b3315a4c8b4962ef0a4d660114ee157b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sherlock κι εγώ... τρομάρα μου! :D
 
Χα χα ειστε τοσο σατανικοι;μοριαρτι ε; στον δευτερο κυκλο ειναι ακομα ζωντανος; σε μενα βγηκε σερλοκ αλλα νομιζω πως εχω περισσοτερα κοινα με τον γουατσον τον ξανθο θα θελα να δω και τον ρετρο σερλοκ περλα ποιος χαρακτηρας σου βγηκε εσενα;δεν τον θυμαμαι
 
αριαδνη είπε:
περλα ποιος χαρακτηρας σου βγηκε εσενα;δεν τον θυμαμαι
Αυτός Αριάδνη :)

00501942-f387-4ca5-8a8c-8c3aed8a4c7a.jpg

You are as honest as Detective Inspector Greg Lestrade! A member of the Metropolitan Police Department, you carry the honor of enforcing the laws of the Empire of Great Britain. Sometimes it is necessary to employ the help of some of the empire's greatest minds in order to solve the worst of murders and robberies. It is for this reason you entrust Sherlock Holmes, Private Detective, with matters reserved for the police. Though having a habit of withholding evidence and those damned cryptic conclusions, you stick with him, even if your fellow inspectors may not. Ultimately, your instinct in Holmes is proven right, every time.
 
Α καταλαβα χε χε δεν υποφερει τον κομπασμο του σερλοκ και χει δικιο αλλα δε κανει και χωρις τις γνωσεις του
 
Πίσω
Μπλουζα