Σήματα και ''διαβατήρια'' της El Greco

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
412
Νομίζω πως πρέπει να αναφέρω τα κάτωθι και να θυμηθούμε όλοι μαζί κάποιες εικόνες που έχουν ίσως κρυφτεί ή χαθεί στο μυαλό μας:

Αυτά είναι τα σήματα που βρίσκονταν πάνω στις κούκλες και τα ζωάκια της εταιρείας el greco. Τα μπλε σήματα ήταν πιο παλιά, της δεκαετίας του '60. Το στρογγυλό σήμα με την ένδειξη ''hand made'' είναι της δεκαετίας του '70. Δυστυχώς λείπει ένα παλιότερο που ήταν σιδερένιο και μεγαλούτσικο σε σχήμα μακρόστενης καρδιάς. Άμα το βρω στο μέλλον θα το ανεβάσω κι αυτό :) Το σίγουρο είναι ότι μόλις παίρναμε στα χέρια μας τα παιχνίδια, τα ξεκάναμε εν ριπή οφθαλμού.

picture.php


picture.php


Τα χάρτινα διαβατήρια της εταιρείας είχαν απ' τη μία λογάκια που αναφέρονταν στο παιχνίδι και από πίσω είχαν σε μπλε φόντο δύο χρυσά αρκουδάκια που στη μέση είχαν μια κορώνα και το σήμα της el greco.

picture.php
(από έναν τυχερούλη)

picture.php
(από ένα παπί)

picture.php
(από ένα κοτοπουλάκι)
 
Πωπω! θυμάμαι αυτόν τον σκύλο που δείχνει το διαβατήριο. Ήταν τεράστιος. Γενικά αυτό το μοντέλο του σκύλου υπήρχε κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του '70 ή στις εισόδους των διαμερισμάτων ή πάνω σε κάποιο καναπέ. Αυτό στο στόμα του τι είναι;
 
Σήματα και ''διαβατήρια'' της El Greco

Γλυκιά μου krie σε ευχαριστούμε που μας τα θύμησες και που άνοιξες αυτό το όμορφο και χρήσιμο θρεντ! :D
 
Rapounjel μου καλή, είσαι πάντα με το γλυκό το λόγο. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!

Και γενικά απορώ με μένα (άπορώωωωωωωωω) που κάθομαι και εξηγώ πως ήταν το διαβατήριο απ' έξω και δεν ανεβάζω αυτά:

picture.php


picture.php


Επίσης βρήκα κι αυτό που ήταν το σήμα των θηλυκών τυχερούληδων και που ήταν εξαγωγής και τις έλεγαν Mπριτσιολίνες (όχι Τσιτσιολίνες) :)

picture.php
 
Σήματα και ''διαβατήρια'' της El Greco

Γλυκιά μου krie μοναδικό το διαβατήριο.Πολύ όμορφο και το σηματάκι για τις Mπριτσιολίνες!Ευχαριστούμε πολύ που μας τα δείχνεις! ;)
 
Λούτρινο με το στρογγυλό σήμα Εl Greco..!

Mπράβο Κριος, ίσως το πιο super θρεντ που έχει ανοιχτεί, μιας και προσωπικά δεν είχα δει άλλο λογότυπο εκτός της καρδούλας από την Ελ Γκρεκο..!!!

Και χαρη σε αυτό το θρεντ, είδα αυτό το στρογγυλό που είναι σαν μετάλλιο κι έτσι έδωσα σημασία σε ένα κουκλάκι κατσιασμένο με ένα τέτοιο σηματάκι πάνω του...!!

Και όντως ήταν της Ελ Γκρεκο , ένα παράξενο αρκουδάκι το οποίο εγώ το λέω προιστορικό ευχούλη, γιατί αντί για αυτιά έχει το ίδιο υλικό σαν τα μαλλιά του Ευχούλη και πλάθονται και παίρνουν το σχήμα που θέλω εγώ..!

picture.php
 
makisimos είπε:
γιατί αντί για αυτιά έχει το ίδιο υλικό σαν τα μαλλιά του Ευχούλη και πλάθονται και παίρνουν το σχήμα που θέλω εγώ..!
Τα μαλλιά αυτά τύπου βελέντζα είναι και σαν του Φασόλα της El Greco :)

Ωραίο είναι το κουκλάκι σου και δεκαετίας 70;)
 
Του 70 ε???? χμ.....!!

Εγώ το έκανα για 60...!!!! Κάτι μου φέρνει από σπίτια με γιαγιάδες και κουκλάκια πάνω στα σεμενάκια, κάπου στο 60, δεν ξέρω γιατι.....!!! Κι αυτή η Ελ Γκρεκο θα της έπεφτε ο κ#$#ς να γράψει μια ημερομηνία πια??? :(

Δηλαδή από το 70 στο 80 τέτοια τεράστια προοδος στα παιχνίδια ε?? Τρομερο..!!

Από το προιστορικό κουκλάκι...στην bibi bo με την ατελείωτη γκαρνταρόμπα και αυτοκίνητα πισίνες και μοτοσυκλέτες...!!
 
Ίσως να έχεις δίκιο και να είναι της δεκαετίας του '60. Τα παπιά ήταν αγαπημένο θέμα της εταιρείας. Κουάκ κουάκ :)
 
Όντως πολύ καλή δουλεία krios με τα σήματα από El Greco , έχω και εγώ 2 παιχνίδια που είχαν το τσίγκινο σιμά με την αλυσίδα. :) .

Aλλά δυστυχώς από το δικό μου παιδικό αρκουδάκι το σήμα χάθηκε με τα χρόνια :(

Το άλλο το αγόρασα έτσι αλλά δεν με πειράζει γιατί τα BOUM BOUM είναι από τα πιο σπάνια όπως λέει και η Krios με τα μαλλιά βελέντζα κουκλάκι της EL Greco από την δεκαετία του 70, το θυμόμουν από ένα βίντεο που είχε βρει ο makisimos με θέμα το ελληνικό παιχνίδι και όταν βρέθηκε μπροστά μου το αγόρασα χωρίς καν να το σκεφτώ ..για να μην μπερδευόμαστε θα τα ανεβάσω στο el Greco και lyra να τα δούμε μαζί..
 
Ναι για ανέβασέ το να δούμε για ποιό μιλάς γιατί δΕΝ κατάλαβα..!!! Αυτο που έχω εγώ λέγεται ΒΟΥΜ ΒΟΥΜ??? Το βιντεάκι στο οποίο αναφέρεσαι προφανώς θα είναι αυτό από τα Επίκαιρα το οποίο αν θυμαμαι καλά το είχε πρωτοανακλύψει η Κριος..!!!! :)
 
Oops ναι η krios το είχε αναφέρει πρώτη έχει περασει καιρός και τα έχω ψιλό ξεχάσει sorry krios :)

Ναι για αυτό το video λέω και εγώ αλλά όχι δεν είναι σαν το δικό σου είναι άλλο

μισό και θα ανεβάσω pics;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, η Saboter ανακάλυψε τα Ελληνικά Επίκαιρα και άνοιξε το ομόνυμο thread. Εκεί φαίνονται οι τυχερούληδες, ένας φασόλας και τα ''φασολάκια'' κρεμασμένα στα κλαδιά.

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12460&highlight=%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DC+%E5%F0%DF%EA%E1%E9%F1%E1

Εγώ άνοιξα το thread Φασόλας, το οποίο περιλαμβάνει φωτογραφία και της θηλυκής βερσιόν (Φασολίτα) και του Φασόλα και του ''Φασολάκι''. (Και που τους θέλω όλους... και έχω μανία...και όλο ψάχνω...και που άμα βρείτε να μου τους χαρίσετε...άμα θέλετε...κι αν δε θέλετε θα τους αγοράσω... :) )

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12144&highlight=%F6%E1%F3%FC%EB%E1%F2&page=5
 
Α μάλιστα η Saboter τα είχε βρει..!!! Μπράβο στην Saboter που έκανε τέτοια ανακάλυψη..!!! Αν βρω ποτέ Φασόλα-αν και μέχρι τώρα δεν εχω δει πουθενά και μου κάνει εντύπωση-κατευθείαν δικός σου..!! :D
 
Ευχαριστώ πολύ makisime :dribble: :) είναι το μόνο που μου δίνει τόση χαρά!
 
Οι σπιρτούληδες που βρίσκονταν μέσα στο αυγό της el greco κάθονταν επάνω σε ένα τέτοιο χαρτάκι:

picture.php


picture.php
 
Ας προσθέσουμε μερικά ακόμα σήματα :)

Αυτά είναι από τους μεγάλους τυχερουλιδες και κλόουν από Ιταλία ;)

picture.php


Η καρδούλα που συνήθως συνόδευε κάθε Dadina#)

Δεξιά η μικρή χρυσή καρδούλα που την συναντούσαμε στα τρελλοκοτσιδουλια και σε μερικούς ακόμα σπιρτούληδες

picture.php


Το σήμα από την ιταλική παταπουφα

picture.php


Τα καρτελάκια που κρέμονταν από το κασκόλ του σπιρτουλη στο αυγό από διάφορες χώρες ;)

picture.php


Εδω μερικά καρτελάκια από την ΒΙΒΙ στο χάρτινο τσαντάκι

picture.php


Ξέχασα και αυτό που βρίσκετε κολλημένο σε ένα από τους τυχερουλιδες

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο El Greco Fanatic :) Ευχαριστούμε πολύ!!!!!
 
Aυτό το σήμα της Dadinas δεν θα έπρεπε να έχει κι ένα διακριτικό της εταιρίας; Θα έπρεπε. Αλλιώς είναι μόνο για το μάτι!

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα