Σήριαλ γυρισμένα στο εξωτερικό

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Το πρώτο που θυμάμαι ήταν το Άφρικα το οποίο ηταν κατα μεγαλο μερος γυρισμένο στην Αφρική. Δε θυμάμαι κανένα άλλο σήριαλ που να ειχε επιχειρήσει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον απαρχής ιδιωτικής τηλεόρασης. Μάλιστα θεωρούταν ένα κατόρθωμα τόσο αξιοσημείωτο που πριν ξεκινήσει η σειρά υπήρξε ντοκιμανταίρ "πως γυρίστηκε".

Η προσπάθεια αυτή μάλλον μας είχε σοκάρει και αυτό το λέω επειδή μάλλον είχε κάποιο αντίκτυπο σε επομενα σήριαλ της δεκαετίας του 90. Ξεκίνησε ένα trend κατα το οποίο οι σειρές διεκδικούσαν το κύρος της "υπερπαραγωγής" εαν και εφοσον ειχαν ενα μερος γυρισμένο στο εξωτερικό. Ηταν λιγο κιτς κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτο το trend αφου τα εξωτερικα γυρισματα δεν ηταν 100% υποχρεωτικά για να στηθεί ένα σενάριο.

Συγκεκριμένα θυμάμαι απο τον ΑΝΤ1 το "Μαύρος Ωκεανός", 1-2 σειρές με θέμα την Αιγυπτο, μια σειρά με τον Ευθυμιάδη που φυλακίστηκε κάπου στη Συρία, αλλά και άλλες σειρές γυρισμένες στην Ευρώπη. Ονόματα δεν έχω συγκρατήσει οποτε αν θυμάστε, παρακαλώ συνεισφέρετε :)

Ενω ολες αυτες ηταν δραματικές σειρές, την έκπληξη για μένα την έκανε το "Είσαι το ταίρι μου" με παράλληλη δράση στην Αυστραλια, η οποία σειρά απο όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν και η τελευταία

ΥΓ. Τη χρονια πριν το Αφρικα, νομιζω υπηρξε μια σειρα με τον Γιάννη Παπαμιχαήλ και κάποιες σκηνές της είχαν γυριστεί στην Αίγυπτο, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και καποιο σηριαλ του Λειβαδιτη ηταν γυρισμενο στη Νεα Υορκη (μαλλον).

Δεν θυμαμαι ποιο ομως
 
Rakeesh είπε:
Συγκεκριμένα θυμάμαι απο τον ΑΝΤ1 το "Μαύρος Ωκεανός", 1-2 σειρές με θέμα την Αιγυπτο, μια σειρά με τον Ευθυμιάδη που φυλακίστηκε κάπου στη Συρία, αλλά και άλλες σειρές γυρισμένες στην Ευρώπη. Ονόματα δεν έχω συγκρατήσει οποτε αν θυμάστε, παρακαλώ συνεισφέρετε :)
Το Μαύρος Ωκεανός ουσιαστικά ήταν αντιγραφή του Άφρικα. Χαριτωμένη σειρά παρόλα αυτά.

Εκείνο με τον Ευθυμιάδη ήταν η "Τρικυμία" και αυτός είχε φυλακιστεί στην Αλγερία αν δεν κάνω λάθος.

ΥΓ. Τη χρονια πριν το Αφρικα, νομιζω υπηρξε μια σειρα με τον Γιάννη Παπαμιχαήλ και κάποιες σκηνές της είχαν γυριστεί στην Αίγυπτο, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος.
Στον "Ανατολικό Άνεμο" αναφέρεσαι; Εκεί έπαιζε ο Παπαμιχαήλ και η Τζοβάννα Φραγκούλη.

Επίσης υπήρχε και η "Συμφωνία της Σιωπής" στον ΑΝΤ1 που πρέπει να είχε κάποια πλάνα από βόρεια Αφρική. Δεν θυμάμαι χώρα.

Αρκετά επεισόδια από διάφορες σειρές έχουν αναφορές στο εξωτερικό (Παπακαλιατιάδες), μα πρόκειται για λίγες σκηνές.
 
Και τα Διλημματα με Μπεατα Αποστολιδη Μπαλτα ειχαν ξεκινησει απο ευρωπαικη χωρα την οποια δε θυμαμαι.
 
Το "Είσαι το ταίρι μου" που ειχε γυρισει επεισοδια και στην Αυστραλια.

"Είσαι το Ταίρι μου" (2001, Κωμωδία - MEGA CHANNEL - σκηνοθεσία:Αντώνης Αγγελόπουλος.)
 
Και η "Αγαπη της Γατας" (επαιξε χτες μετα τη "Μωρη") εχει αναφορες στην Αιγυπτο αλλα δεν ξερω αν ειχε γυριστει και εκει
 
Wally είπε:
Και καποιο σηριαλ του Λειβαδιτη ηταν γυρισμενο στη Νεα Υορκη (μαλλον).

Δεν θυμαμαι ποιο ομως
Η Βεντέτα του 1986 ήταν
 
Αναστασία-Ιταλία και θυμόμαστε όλοι που η ηρωίδα πετάει το δαχτυλίδι στην Φοντάνα Ντι Τρέβι.

2 Μέρες Μόνο-Παρίσι.

Κλείσε Τα Μάτια-Λονδίνο.
 
sunset89 είπε:
Εκείνο με τον Ευθυμιάδη ήταν η "Τρικυμία" και αυτός είχε φυλακιστεί στην Αλγερία αν δεν κάνω λάθος.
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς! Δεν έβλεπα τη σειρά, αλλά είχα την εντύπωση ότι είχε φυλακιστεί στην Τουρκία, μάλλον επειδή εκείνη την περίοδο ήταν πολύ της μόδας τα τούρκικα σίριαλ...

Το πιο προσφατο παράδειγμα είναι το "Στους 31 δρόμους" (ξέρετε, αυτό με την κόρη της Βίσση) που γυρίστηκε στην Νέα Υόρκη, που ενώ πήγε άπατο και κόπηκε και πριν της ώρας του, πήγε πολύ καλά στην ψηφοφορία του Mega. Αυτό πάλι, δεν μπορώ να το εξηγήσω...

Όσο για μένα, το αγαπημένο μου είναι το "Είσαι το ταίρι μου"... :p
 
Το τίμημα του Πάθους (1997) με το Μιχαλόπουλο,έχει κάποια επεισόδια γυρισμένα στη Βενετία και τους δείχνει σε γόνδολες,και σε εστιατόριο που τρώνε μακαρονάδες!Εκεί,η ερωμένη του,που ήταν έγκυος,αποβάλλει (έχοντας δει προφητικά όνειρα τις προηγούμενες ημέρες)
 
Το "Αρχιπέλαγος" με τη Λοτσάρη και τον Ευθυμιάδη;;; :xm:

Είχε να κάνει με ελληνοτουρκικές σχέσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είχαν γυριστεί σκηνές στη γείτονα χώρα...
 
Juanita είπε:
Το "Αρχιπέλαγος" με τη Λοτσάρη και τον Ευθυμιάδη;;; :xm:
Είχε να κάνει με ελληνοτουρκικές σχέσεις αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είχαν γυριστεί σκηνές στη γείτονα χώρα...
Χαχα, το συγκεκριμένο, ήταν να γυριστεί "απέναντι", αλλά μέχρι και φυλακή κοντέψανε να φάνε από επεισόδια που προκλήθηκαν!!

Οι Δέκα Μικροί Μήτσοι ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, στο Επεισόδιο "'Έλλειμμα στο Νείλο" είχαν ταξιδέψει στην Αίγυπτο και έκαναν αρκετά εξωτερικά πλάνα!

EDIT

Μιας και το θέμα κατευθύνθηκε ακόμα και σε σκηνές γυρισμένες στο εξωτερικό, ούτε καν ολόκληρα επεισόδια, ορίστε μια πρόχειρη λίστα με σήριαλ που δεν αναφέρθηκαν μέχρι τώρα, για τα "διεθνή" τους πλάνα:

Λόγω Τιμής - Κούρκουλος/Πυρπασόπουλος στη Βαρκελώνη

Περί Ανέμων και Υδάτων - Μπρέμπου στο Παρίσι

Η Ζωή μας μια βόλτα - Όλοι οι πρωταγωνιστές και η Αλικάκη μαζί στο Λονδίνο

Αν Θυμηθείς το όνειρό μου - Γαρουφάλλου στην Αλεξάνδρεια

Εγκλήματα - Οι πρωταγωνιστές στη Μάλτα

Κλεμμένη Ζωή - Χειλάκης/Λουιζίδου στην Τοσκάνη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Χαχα, το συγκεκριμένο, ήταν να γυριστεί "απέναντι", αλλά μέχρι και φυλακή κοντέψανε να φάνε από επεισόδια που προκλήθηκαν!!
Ααα, τώρα θυμήθηκα! Όχι, δεν ήταν να γυριστεί Τουρκία το "Αρχιπέλαγος". Απλώς είχαν ανέβει στα Πομακοχώρια της Ξάνθης για λίγο "ανατολίτικο χρώμα" (μάλλον το budget δεν τους έφτανε για Τουρκία, τι να πω...) και εκεί προκλήθηκαν επεισόδια. Μέχρι ξύλο κόντεψαν να φάνε και νομίζω κατέληξαν στο τμήμα για να γλιτώσουν. Το θυμάμαι πολύ έντονα, γιατί εκείνη την περίοδο σπούδαζα Κομοτηνή και είχε γίνει σούσουρο! Τελικά, γιατί έγιναν επεισόδια ποτέ δεν κατάλαβα! Την ίδια περίοδο γυριζόταν στην Κομοτηνή το "Μη μου λες αντίο" και μέχρι και στο τζαμί της γειτονιάς μου είχαν γίνει γυρίσματα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμα έχω την απορία... Μάλλον οι σκηνές της Λοτσάρη ήταν ιδιαζόντως προκλητικές... :p

Σόρρυ για το οφ τόπικ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα