Σαν σήμερα...στον Ελληνικό Τύπο

Αχ, αυτό το εξώφυλλο του Jon Bon Jovi στη Μανίνα!. Μέσα τον είχε και σε αφίσα ακόμη πιο ωραίο απ' ότι στο εξώφυλλο. Η οποία αφίσα τοιχοκολλήθηκε πάραυτα και μεγαλοπρεπώς πάνω απ' το κρεβάτι μου (για να αφαιρεθεί το ίδιο ΣΚ με συνοπτικές διαδικασίες απ' τον τυφώνα Μανούλα που δεν ήθελε "ζηλοτέιπ" στους τοίχους :( ).
Πάντως για τη σημερινή ημερομηνία δεν υπάρχει ούτε ένα εξώφυλλο με την ΑΒ! Εντυπωσιάστηκα!
 
Πάντως για τη σημερινή ημερομηνία δεν υπάρχει ούτε ένα εξώφυλλο με την ΑΒ! Εντυπωσιάστηκα!
Την φύλαγαν για τις γιορτές που έρχονταν, διότι η ΑΒ είχα πάντα την τιμητική της κάθε γιορτή και κάθε αύξηση τιμής.
 
Αχ, αυτό το εξώφυλλο του Jon Bon Jovi στη Μανίνα!. Μέσα τον είχε και σε αφίσα ακόμη πιο ωραίο απ' ότι στο εξώφυλλο. Η οποία αφίσα τοιχοκολλήθηκε πάραυτα και μεγαλοπρεπώς πάνω απ' το κρεβάτι μου...
Zωη, εμεις οι δυο δεν θα μαλωναμε ποτε για εναν αντρα. Σιγουρα πραγματα. :)
 
Ναι αλλά όλοι οι άντρες θα μάλωναν για σας. 1607451813683.png Σίγουρα πράματα.
 
Zωη, εμεις οι δυο δεν θα μαλωναμε ποτε για εναν αντρα. Σιγουρα πραγματα. :)
Απ' όσα έχεις γράψει κατά καιρούς περί γούστου, ναι, είναι απόλυτα σίγουρο! Αν και δεν μαλώνω γενικώς.
Όσο γι' αυτό που λέει ο elephadas, όπως (λανθασμένα) λέει κι η Renée στην Ιταλίδα στην Κυψέλη, ça plaît-moi! ;) (με το ίδιο ύφος όμως)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απ' όσα έχεις γράψει κατά καιρούς περί γούστου, ναι, είναι απόλυτα σίγουρο! Αν και δεν μαλώνω γενικώς.
Όσο γι' αυτό που λέει ο elephadas, όπως (λανθασμένα) λέει κι η Renée στην Ιταλίδα στην Κυψέλη, ça plaît-moi! ;) (με το ίδιο ύφος όμως)
Ωωω! Εισπραξαμε απο τον @elephadas φιλοφρονηση γκραν.
Smiley να ξεραινεται στα γελια δεν εβαλε, οποτε, ναι, ευχαριστουμε! :)
 
9 Δεκεμβρίου σήμερα και στα πρώτα μας εξώφυλλα ο Γκρέγκορι Πεκ στον Θησαυρό το 1956 , η Νάταλι Γουντ στις Εικόνες το 1957 , η Κιμ Νόβακ στον Θεατή το 1958 , ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στη Φαντασία το 1959 , το 1960 η Κάκια Αναλυτή με την κόρη της στο Πρώτο και το 1961 ο Δημήτρης Χορν στο Ντομινό και η Ελένη Κυπραίου στον Ταχυδρόμο...
1.jpg

Το 1965 ο Πήτερ Ο' Τουλ στο Άλφα , το 1966 η Αφροδίτη Γρηγοριάδου στη Βεντέτα και το 1969 η Ξένια Καλογεροπούλου στο Ρομάντσο , ο Τόλης Βοσκόπουλος στο Φαντάζιο και ο Νίκος Ξανθόπουλος στον Οικογενειακό Θησαυρό. Το 1971 η Σοφία Λόρεν στα Επίκαιρα και η Γωγώ Ατζολετάκη στη Βεντέτα , το 1973 ο Γιάννης Κατράνης στη Ραδιοτηλεόραση και το 1975 η Ελένη Ανουσάκη στο Ρομάντσο και ο Αλέξης Γκόλφης στο Φαντάζιο...
2.jpg

Συνέχεια στο 1975 με την Ελένη Ροδά και τον σύζυγό της στον Οικογενειακό Θησαυρό , το 1976 ο Γιώργος Κωνσταντής με την Τέτη Σχοινάκη στο Ντομινό , το 1978 η Μαριάννα Τόλη στη Ραδιοτηλεόραση , το 1980 ο Θανάσης Βέγγος στον Οικογενειακό Θησαυρό και το 1981 η Άννυ Πασπάτη στη Βεντέτα και ο Στέλιος Καλογερόπουλος στο Ντομινό. Το 1982 η Ζωή Λάσκαρη στον Ταχυδρόμο , το 1986 η Μαίρη Βιδάλη στο Ρομάντσο και ο Χάρρυ Κλυνν στον Οικογενειακό Θησαυρό και το 1987 στις Εικόνες η Αλίκη Βουγιουκλάκη με τον Βλάση Μπονάτσο...
3.jpg

Συνέχεια στο 1987 με την Ελένη Κούρκουλα στη Βεντέτα , το 1988 η Αλέκα Κανελλίδου στο TV3 και το 1989 η Κάτια Δανδουλάκη στο Τηλέραμα και η Πωλίνα με τον Νίκο Καρβέλα στον Τηλεθεατή. Το 1992 η Άντζελα Δημητρίου στις Εικόνες , η Μιμή Ντενίση στον Ταχυδρόμο και η Κατρίν Ντενέβ στο ΕΝΑ , το 1995 η Ελένη Μενεγάκη στο Τηλέραμα και η Πέγκυ Σταθακοπούλου στο TV Ζάπινγκ και τέλος το 2000 η Χάρις Αλεξίου στον Ταχυδρόμο.


4.jpg


 

Συνημμένα

  • 4.jpg
    4.jpg
    387,3 KB · Προβολές: 6
  • 1.jpg
    1.jpg
    286,3 KB · Προβολές: 4
  • 2.jpg
    2.jpg
    315 KB · Προβολές: 3
  • 3.jpg
    3.jpg
    335,1 KB · Προβολές: 2
  • 4.jpg
    4.jpg
    387,3 KB · Προβολές: 2
10 Δεκεμβρίου σήμερα και στα πρώτα μας εξώφυλλα η Σοφία Λόρεν στο Ρομάντσο το 1957 , η Ρίκα Διαλυνά στο Ντομινό το 1959 , η Νάταλι Γουντ στο Ρομάντσο το 1963 , η Μίρκα Καλατζοπούλου στον Θησαυρό το 1964 και οι Beatles στις Εικόνες το 1965...
1.jpg

Συνέχεια στο 1965 με τον Ζαν Πολ Μπελμοντό στο Πρώτο , το 1966 η Αλέκα Μαβίλη στο Ντομινό , το 1968 η Ζωζώ Σαπουντζάκη στον Οικογενειακό Θησαυρό , το 1969 η Ζωή Λάσκαρη στο Ώτο Τούρισμ και το 1970 η Άννα Φόνσου στη Βεντέτα. Το 1971 η Κατρίν Ντενέβ στον Ταχυδρόμο και η Καίτη Αμπάβη στο Ντομινό , το 1972 ο Έλβις Πρίσλει στη Ραδιοτηλεόραση , το 1974 η Δούκισσα στο Ρομάντσο και το 1975 ο Μανώλης Μητσιάς στη Κατερίνα...
2.jpg

Συνέχεια στο 1975 με την Χάρις Αλεξίου στη Βεντέτα , το 1977 η Κάτια Αθανασίου στο Τηλέραμα και η Μαριαλένα Κάρμπουρη στο Αθηνόραμα , το 1980 η Αλίκη Βουγιουκλάκη στη Βεντέτα και το 1981 ο Κωνσταντίνος Καραμανλής στα Επίκαιρα και η Πωλίνα στον Ταχυδρόμο. Το 1983 ο Δήμος Μούτσης στο Τηλέραμα και ο Θάνος Λειβαδίτης με τον Δημήτρη Μυράτ στην TV Μικρή Οθόνη και το 1985 η Αλίκη Βουγιουκλάκη στον Οικογενειακό Θησαυρό και ο Ντέιβιντ Χάσελχοφ στη Κατερίνα...
3.jpg

Συνέχεια στο 1985 με τον Στάθη Ψάλτη και την Καίτη Φίνου στο Ντομινό , το 1986 η Αλίκη Βουγιουκλάκη στη Βεντέτα και το 1988 διπλό εξώφυλλο για την Αλέκα Κανελλίδου σε Ραδιοτηλεόραση και Τηλέραμα και ο Μπρους Σπρίνγκστιν στην TV Μικρή Οθόνη. Το 1991 ο Κέβιν Κόστνερ στη Κατερίνα και ο Στέλιος Καζαντζίδης με τον Στράτο Διονυσίου στον Οικογενειακό Θησαυρό και τέλος το 1994 η Κοραλία Καράντη στον Τηλεθεατή , η Φωτεινή Γεωργαντά στο Τηλέραμα και η Άλκηστη Πρωτοψάλτη στο TV Ζάπινγκ.
4.jpg




 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    240,1 KB · Προβολές: 5
  • 2.jpg
    2.jpg
    325 KB · Προβολές: 3
  • 3.jpg
    3.jpg
    330,1 KB · Προβολές: 3
  • 4.jpg
    4.jpg
    358,2 KB · Προβολές: 5
Περίεργο. Αν κρίνω από το Ρομάντσο του 1957 η Sophia Loren δεν είχε λόγο να κοιτάει έτσι την Jayne Mansfield στη γνωστή φωτογραφία
1607618692000.png

Ντομινό 1966: Η Αλέκα Μαβίλη είχε προετοιμαστεί για ακρόαση για το ρόλο της κακιάς σε έργο φρίκης?

Εγώ είμαι πολύυυυ ρετρό, αλλά όταν διαβάζω "Στέλιος - Στράτος" το μυαλό μου πάει πρώτα σε Στελάκη[Περπινιάδη] - Στράτο [Παγιουμτζή] και μετά σε Καζαντζίδη-Διονυσίου. Άλλωστε ο Παγιουμτζής ήταν γνωστός ως σκέτα "Στράτος" πολύ πριν εμφανιστεί ο Διονυσίου.
 
11 Δεκεμβρίου σήμερα και στα πρώτα μας εξώφυλλα η Γκιζέλα Ντάλι στο Ρομάντσο το 1962 , ο Πέτρος Φυσσούν στις Εικόνες το 1964 , η Τζίνα Λολομπρίτζιτα στο Ντομινό το 1965 , η Μάρω Κοντού στο Πάνθεον το 1968 και το 1969 ο Νίκος Κούρκουλος στον Οικογενειακό Θησαυρό. Το 1970 η Αλίκη Βουγιουκλάκη στο Ντομινό , ο Διονύσης Σαββόπουλος στα Επίκαιρα και η Ελίζαμπεθ Τέιλορ στον Ταχυδρόμο και το 1973 η Τόνια Καζιάνη με τον Γιώργο Τζώρτζη στο Ρομάντσο και ο Μανώλης Μητσιάς στο Φαντάζιο...
1.jpg

Συνέχεια στο 1973 με τον Άγγελο Αντωνόπουλο στον Οικογενειακό Θησαυρό , το 1975 ο Πασχάλης στο Ντομινό και το 1979 η Αλίκη Βουγιουκλάκη με τον Γιώργο Ηλιάδη στον Οικογενειακό Θησαυρό , ο Γιάννης Κατράνης στο Ρομάντσο και ο Ρόμπερτ Ρέντφορντ στη Μανίνα. Το 1980 η Ιλιάδα Λαμπρίδου με τον Κώστα Σιμενό στο Ντομινό , το 1981 ο Λευτέρης Μυτιληναίος στο Νούφαρο , το 1982 η Χριστιάνα στο Τηλέραμα και το 1984 ο Ντέιβιντ Χάσελχοφ στη Κατερίνα και ο Στέλιος Καζαντζίδης στον Οικογενειακό Θησαυρό...
2.jpg

Συνέχεια στο 1984 με τη Ζωή Λάσκαρη και τον Κώστα Καρρά στο Ρομάντσο και τον Σταμάτη Γαρδέλη στη Μανίνα , το 1985 η Γλυκερία στη Βεντέτα και η Ελπίδα στο ΚΑΙ και το 1986 η Άλκηστη Πρωτοψάλτη στον Ταχυδρόμο. Το 1987 η Χάρις Αλεξίου στο TV3 , το 1990 ο Στέλιος Καζαντζίδης στον Οικογενειακό Θησαυρό και η Μαντόνα με τον Γουώρεν Μπίτι στη Κατερίνα και το 1991 η Τζοβάνα Φραγκούλη στις Εικόνες και η Βάνα Μπάρμπα στον Ταχυδρόμο...
3.jpg

Το 1992 ο Λάκης Λαζόπουλος στο TV Ζάπινγκ και το 1993 η Πέγκυ Σταθακοπούλου στη Ραδιοτηλεόραση , η Μαριάννα Τουμασάτου στον Τηλεθεατή , η Ρούλα Κορομηλά με τον Στέφανο Σαρτίνι στο 7 Μέρες TV και η Κωνσταντίνα στο TV Ζάπινγκ. Το 1998 η Άννα Βίσση στο Down Town και τέλος το 1999 ο Αντώνης Κανάκης με τον Σωτήρη Καλυβάτση στο TV Ζάπινγκ , η Αννίτα Πάνια με τον Βλάση Μπονάτσο στον Τηλεθεατή , η Δήμητρα Ματσούκα με τον Ρένο Χαραλαμπίδη στο Τηλέραμα και η Ελευθερία Βιδάκη με τον Ρένο Χαραλαμπίδη στο Τηλεκοντρόλ.
4.jpg



 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    319,9 KB · Προβολές: 5
  • 2.jpg
    2.jpg
    332,7 KB · Προβολές: 2
  • 3.jpg
    3.jpg
    335 KB · Προβολές: 1
  • 4.jpg
    4.jpg
    401,3 KB · Προβολές: 4
Στα Επικαιρα του '73 ο Σαββοπουλος ειναι φτυστος η θεια μου η Πηνελοπη αν εξαιρεσεις το μουστακι.
Η θεια εχει λιγο περισσοτερο.
 
Περίεργο. Αν κρίνω από το Ρομάντσο του 1957 η Sophia Loren δεν είχε λόγο να κοιτάει έτσι την Jayne Mansfield στη γνωστή φωτογραφία
Απο μεγεθος στηθους οντως δεν ειχε κανενα λογο. Αλλα η Τζεηνουλα μαλλον το παρακανε γιατι το ντεκολτε της βραδινης τουαλετας της ουτε τα απαραιτητα δεν εκρυβε καλα καλα.
Εχω αλλες δυο φωτογραφιες εδω για να δειτε ολοι τι εννοω:

1607687103634.png

1607687230724.png
 
12 Δεκεμβρίου σήμερα και στα πρώτα μας εξώφυλλα η Ελίζαμπεθ Τέιλορ στη Γυναίκα το 1956 και η Κλαούντια Καρντινάλε στον Θεατή το 1961...1.jpg

Συνέχεια στο 1961 με την Κλαίρη Δεληγιάννη στη Φαντασία , το 1964 η Τζέην Φόντα στο Ντομινό , η Σοφία Λόρεν στον Ταχυδρόμο και η Μιράντα Κουνελάκη στη Φαντασία και το 1965 η Ξένια Καλογεροπούλου στο Ραδιοπρόγραμμα. Το 1968 η Νόρα Βαλσάμη στη Βεντέτα , το 1969 η Μπριζίτ Μπαρντό στον Ταχυδρόμο και η Μιμίκα Καζαντζή (υποθέτω τραγουδίστρια) στο Ντομινό και το 1972 ο Χρήστος Νομικός στο Φαντάζιο και η Αλίκη Βουγιουκλάκη στον Οικογενειακό Θησαυρό...
2.jpg

Συνέχεια στο 1972 με την Βίκυ Λέανδρος στο Ρομάντσο , το 1974 ο Θέμης Ανδρεάδης στη Βεντέτα , το 1976 η Μαριάννα Τόλη στη Ραδιοτηλεόραση και το 1978 η Μάρα Θρασυβουλίδου στο Φαντάζιο , η Φάρα Φώσετ στον Οικογενειακό Θησαυρό , ο Έλβις Πρίσλει στη Κατερίνα και η Χάρις Αλεξίου στο Ρομάντσο. Το 1979 ο Τέλης Ζώτος με την Θάλεια Παπάζογλου στη Βεντέτα , το 1981 η Τάνια Τσανακλίδου στο Τηλέραμα και το 1984 η Σοφία Αλιμπέρτη στη Βεντέτα...
3.jpg

Συνέχεια στο 1984 με τον Τομ Σέλεκ στο Ντομινό και την Ελπίδα με την κόρη της στο ΚΑΙ , το 1985 ο Γιώργος Νταλάρας στον Ταχυδρόμο και το 1986 η Άντζελα Γκερέκου στο Ντομινό και η Σεμίνα Διγενή με τον Νάσο Αθανασίου στο TV3. Το 1987 η Χριστίνα Θεοδωροπούλου στη Ραδιοτηλεόραση , ο Νικήτας Τσακίρογλου στο Τηλέραμα και ο Μπρους Γουίλις στην TV Μικρή Οθόνη και το 1989 ο Λευτέρης Πανταζής στον Οικογενειακό Θησαυρό και ο Δημήτρης Σαραβάκος στη Κατερίνα...
4.jpg

Συνέχεια στο 1989 με την Άννα Βίσση στο Ρομάντσο , το 1992 ο Πέτρος Φιλιππίδης στο Τηλέραμα και η Πέμυ Ζούνη με την Βέρα Κρούσκα στον Τηλεθεατή και το 1995 η Αλίκη Βουγιουκλάκη στον Οικογενειακό Θησαυρό και η Ρούλα Κορομηλά με τον Στέφανο Σαρτίνι στο Ciao. Το 1998 ο Διονύσης Σχοινάς στο TV Ζάπινγκ , ο Αντώνης Κανάκης με τον Σωτήρη Καλυβάτση στον Τηλεθεατή , ο Αντώνης Καφετζόπουλος με τον Γιώργο Παρτσαλάκη στο 7 Μέρες TV και ο Λάμπης Λιβιεράτος στο TV Showtime και τέλος το 2000 οι εστεμμένες των Καλλιστείων στο TV Έθνος.
5.jpg





 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    234,6 KB · Προβολές: 7
  • 2.jpg
    2.jpg
    320,3 KB · Προβολές: 4
  • 3.jpg
    3.jpg
    321,8 KB · Προβολές: 3
  • 4.jpg
    4.jpg
    361,8 KB · Προβολές: 2
  • 5.jpg
    5.jpg
    414,8 KB · Προβολές: 2
Τι ωραια γυναικα η Μαρα Θρασυβουλιδου! Και εδω στο Φανταζιο ειναι κουκλα.
Ακομα και σημερα που εχουν περασει πανω απο 40 χρονια απο το εξωφυλλο, παραμενει πολυ ομορφη και προσεγμενη.
 
Τι ωραια γυναικα η Μαρα Θρασυβουλιδου! Και εδω στο Φανταζιο ειναι κουκλα.
Ακομα και σημερα που εχουν περασει πανω απο 40 χρονια απο το εξωφυλλο, παραμενει πολυ ομορφη και προσεγμενη.
Και καταπληκτική φωνή!
 
Ειναι οντως υπεροχη σε ολες τις οπερετες της. Ιδιως στον Βαφτιστικο την εχω λατρεψει.

Είχα πάει με την κολλητή μου να δούμε τον Βαφτιστικό στην Λυρική πριν χρόνια. Σε εκείνη την παράσταση, η Θρασυβουλίδου δεν έκανε την Βιβίκα (που είναι ο πρώτος ρόλος) αλλά την Κική, την φιλενάδα της. Δεν θα ξεχάσω την κολλητή μου. Ήρθε με το ζόρι μαζί μου, μόνο και μόνο για να μου κάνει το χατήρι επειδή εμένα μου αρέσει αυτή η μουσική αλλά όταν φύγαμε ήταν εκστασιασμένη... :D Εκείνη νόμιζε ότι θα σκυλοβαρεθεί με τα τραγούδια αλλά ήταν τόσο ωραία η παράσταση, οι φωνές και τα σκηνικά, τα κοστούμια, τα χορευτικά (ειδικά ο τσιγγάνικος χορός) που ξετρελάθηκε... :)
 
, το 1969 ...η Μιμίκα Καζαντζή (υποθέτω τραγουδίστρια)
Σωστά μεν υποθέτεις, αλλά αν διάβαζες προσεκτικά (όπως τους αξίζει) τα ψήγματα σοφίας που γράφει ο χρήστης "elephadas" θα την θυμόσουν, διότι την έχω αναφέρει κάμποσες φορές. Είναι από τις αστειότερες και αγαπημένες μου σπαραξικάρδιες τραγουδίστριες του καιρού εκείνου κι έχω βάλει κάμποσα βιντεάκια της. Να άλλο ένα που δεν νομίζω να έχω ξαναβάλει. Δεν συγκρίνεται με τα άλλα σουξέ της ("Μη μ' αρνηθείς να ξαναρθείς" ή το "Αν τον αγαπάς παιδί μου") αλλά καλό είναι να εμπλουτίζουμε τις εμπειρίες μας.


Είναι αλήθεια ότι με το χτένισμα της φωτό είναι αγνώριστη. Εδώ σε μια μεταγενέστερη ταινία. Καμία σχεση με την απολαυστική Καζαντζή του 1960λίγο. Φταίει και το ότι την βάλανε να κάτσει. Χωρίς την ευφάνταστη χορογραφία των παλιότερων εμφανίσεων (αριστεροδεξιά ταλάντωση συνδεόμενη με πανωκάτω ταλάντωση τετραπλάσιας συχνότητας - η γυναίκα ήταν επιστήμονας, όχι παίζουμε) έχανε πολύ η τσιριχτή ερμηνεία της.

 
Είχα πάει με την κολλητή μου να δούμε τον Βαφτιστικό στην Λυρική πριν χρόνια. Σε εκείνη την παράσταση, η Θρασυβουλίδου δεν έκανε την Βιβίκα (που είναι ο πρώτος ρόλος) αλλά την Κική, την φιλενάδα της.
Α, ναι; Δεν ηξερα οτι στη Λυρικη δεν επαιξε το ρολο της Βιβης. Απο οσο θυμαμαι στην Ιστορια γραμμενη με νοτες, της πηγαινε θαυμασια.
 
Α, ναι; Δεν ηξερα οτι στη Λυρικη δεν επαιξε το ρολο της Βιβης. Απο οσο θυμαμαι στην Ιστορια γραμμενη με νοτες, της πηγαινε θαυμασια.
Εκεί την είχα πρωτοδεί κι εγώ... Στο Ιστορία γραμμένη με νότες. :) Ναι, έχει παίξει και τους δύο ρόλους. Στο Ακροπόλ (που ανεβάζει παραστάσεις της Λυρικής) έχει παίξει και την Βιβίκα.... Απλά τότε, ήταν μια άλλη υψίφωνος που είχε τον πρώτο ρόλο. Δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομά της.
 
Πίσω
Μπλουζα