Σειρές του Θόδωρου Μαραγκού στην ΕΤ1

nasos kolias

RetroDB Feeder
Joined
8 Σεπ 2008
Μηνύματα
637
Αντιδράσεις
308
Διαβάζοντας δημοσιεύματα από το απόσπασμα της ραδιοφωνικής συνέντευξη του Θόδωρου Μαραγκού στην εκπομπή των Θωμά Σίδερη και Θανάση Λαζαρίδη “Αρσενικοί και παλιά δαντέλα” στον ραδιοσταθμό “Στο Κόκκινο”,

"""Κάνατε σειρές για την κρατική τηλεόραση;


Ναι, δύο. Ήτανε και οι δύο κινηματογραφημένες. Προβλήθηκαν από μία φορά και μετά εξαφανίστηκαν από προσώπου γης.


 


Τις έχει χάσει τις κόπιες η ΕΡΤ;


Προσπαθώ να τις βρω...


 


Άλλοι σκηνοθέτες μού έχουν πει ότι πούλησαν τα σπίτια τους για να κάνουν σειρές στην ΕΡΤ. Εσείς;


Η ΕΡΤ με πτώχευσε! Ιδιαίτερα, στη σειρά “Πέρα από τον ορίζοντα”, έχασα ό,τι είχα και δεν είχα. Είχα εξασφαλίσει έναν ιδιώτη χρηματοδότη, επειδή όμως δεν έδωσα κάποια μίζα που μου ζητήσανε, διώξανε τον χορηγό. Το αποτέλεσμα ήτανε να πάρω δάνειο, να περάσουν τρία χρόνια για να πάρω κάποια χρήματα, όταν έτρεχαν υπερημερίες και τόκοι. Όταν με εξόφλησαν τέλος πάντων, και αφού μου παρακράτησαν το 10%, όλα πήγαν στις τράπεζες. Εκτέθηκα στην αγορά, με έφτασαν να χρωστάω σʼ ένα σωρό ανθρώπους. Στο μεταξύ, με καταντήσανε φοροφυγά, αφού εγώ είχα κόψει τα τιμολόγια, αλλά αυτοί δεν μου είχανε πληρώσει ούτε το ΦΠΑ. Τότε, είπα μέσα μου ότι δεν πρόκειται να ξανακάνω τίποτα για την ΕΡΤ.
""""

διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στη retrodb για τις δυο σειρές του Θόδωρου Μαραγκού:

Έμμονες ιδέες (1987) και Πέρα από τον ορίζοντα (1990).

Θυμάται κανείς τις σειρές ή υπάρχουν πληροφορίες για τους άλλους συντελεστές των σειρών και την υπόθεση τους;
 
Για τη μια από τις δυο βρέθηκαν πληροφορίες:

Πέρα από τον ορίζοντα http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CE%B1%CF%80%27_%CF%84%CE%BF%CE%BD_%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1_%281990%29

Η έναρξη της σειράς την Τρίτη 2 Νοεμβρίου 1993 έγινε την ίδια μέρα με την έναρξη της σειράς "Πατέρα κάτσε φρόνιμα" με τον αείμνηστο Βασίλη Τσιβιλίκα.

Αναζητούνται ακόμα πληροφορίες για τη σειρά "ΕΜΜΟΝΕΣ ΙΔΕΕΣ".
 
-TO EMMONEΣ ΙΔΕΕΣ ουτε ο σολδατος το αναφερει στο βιβλιο του[1997]οπως και μερικες παλιοτερες.απο το καστ τον βαγγελη καζαν θυμαμαι και τον νικο χυτα.
 
Κι όμως προβλήθηκε και μάλιστα σε 10 επεισόδια.

Πρεμιέρα της σειράς την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 1989 (δυο χρόνια μετά το γύρισμα της). Φινάλε την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 1990.
 
Στις Έμμονες Ιδέες έπαιζε ο Άλκης Παναγιωτίδης και μια γνωστή ηθοποιός και χορεύτρια (αν δεν κάνω λάθος) που τώρα έχω κολλήσει και δεν θυμάμαι.

Το μόνο που θυμάμαι ήταν πως οι δύο τους ήταν ζευγάρι και προφανός η σειρά ήθελε να καταδίξει θέματα του στυλ συγχρονος τρόπος ζωής, άγχος κτλ.

Η μόνη σκηνή που θυμάμαι είναι το αυτοκίνητο τους, να χτυπά ο συναγερμός και να φωνάζει "με κλέβουν, με κλέβουν" ...
 
Πίσω
Μπλουζα