Σεληνάνθρωποι το θυμάστε?

macmarios

RetroWannaBe
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
2
Καποτε ειχαν βγει μια σειρα απο φιγουρες με τον τιτλο ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ και η δευτερη γενια ΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΣΕΛΗΝΑΝΘΡΩΠΟΙ.Βεβαια δεν είχε καμια σχεση με τα HE-MAN and The Masters Of the Universe.Οι σεληνανθρωποi τους τραβουσες απο την μεση προς τα κατω και αλλαζε το προσωπο τους σε πιο παραμορφωμενο..Η σειρα ηταν απο ενα κυκλο κινουμενων σχεδιων που δεν θυμαμαι τον τιτλο.Εχω καποια επεισοδια σε cd .Στην Ελλαδα το ονοματα των ηρωων φυσικα δεν ειχαν καμια σχεση με τις Αμερικανικες φιγουρες οπως επισης και την σειρα της τηλεορασεως.Θυμαμαι οτι τον αργηγο στην Ελλαδα τον ελεγαν ΑΤΛΑΣ kai τον αρχηγο των κακων Σκορπιο.Καθε φιγουρα καλων είχε και κατι τρολ ασημενια ή διαφανη και οι κακοι είχαν κατι διαβολακια.Ξερετε τιποτα γι'αυτο?

Επισης μην ξεχναμε και την σειρα παιχνιδιων που στην Ελλαδα τα ελεγαν ZOIDS ενω στην Αμερικη ειχαν τιτλο The Visionaries απο την ομωνυμη σειρα κινουμένων σχεδιων.Εχω και απο αυτην επεισοδια.ZOIDS στην Αμερικη ελεγαν εναν αλλο τιτλο anime.

Anyway που μπορω να βρω στην Ελλαδα τοσο παλια και συλλεκτικα σετ απο φιγουρες των 80's?
 
macmarie, έχεις εκπληκτική μνήμη !

Τι μου θύμισες ...
 
Aπο τα zoids μου είχε αγοράσει η μάνα μου μία σειρά που είχε 5 με 6 zoids φιγούρες που ήταν μέσα σε ένα μακρόστενο κουτάκι. Πραγματικά πάρα πολύ καλές φιγούρες αλλα δεν έζησαν και πολύ στα καταστροφικά χέρια μου.
 
Βασικα λεγονταν The Visionaries απλα ως συνηθως στο ελλαδισταν τα κανανε μαντάρα με το ονομα και το βγάλανε Zoids.Ωντος υπηρχαν σετ 5 φιγουρες.Πρωτο σετ οι κακοι και δευτερο οι καλοι.Τωρα για τα αλλα το θυμάστε?Θυμηθηκα τον τιτλο.Λεγοταν Blackstar ενω οι φιγουρες στη Ελλαδα λεγονταν Κυριαρχοι του Συμπαντος και Σεληνανθρωποι.

Μην ξεχναμε και τα καταπληκτικα STARCOM
 
Άτλας, Λέων, Όβερλορντ και Νέπτουλ εναντίον Σκόρπιο, Κάργκο, Τόνγκο και Ζόαρ! :)

Η σειρά στην οποία βασίζονταν ήταν πράγματι το Blackstar, στο οποίο όμως, τουλάχιστον σε όσα επεισόδια έχω δει, ο Όβερλορντ ήταν κακός και όχι καλός. Επίσης στο καρτούν ο ήρωας ήταν μελαχροινός, ενώ η φιγούρα ήταν με ξανθά μαλλιά, προφανώς για να θυμίζει He-man!

Οι Zoids πάλι, άλλο φρούτο, αναμνήσεις... Οι καλοί Αστρομάχοι και οι κακοί Αστροπειρατές...

Τις φιγούρες αυτές μπορείς να τις βρεις στο σπίτι μου, αλλά δεν τις δίνω!!!

Χεχεχεχε!
 
Overmind πόσταρε αν θέλεις καμμιά φωτογραφία απο τα zoids που έχεις.
 
Μπραβο Overmind εγω ουτε θυμαμαι τα ονοματα.Οντως στην σειρα ο Οβερλορντ ηταν κακος στην σειρα κινουμενων σχεδιων.Ευγε μνημη
 
Μήπως σας λέει κάτι αυτό; Χεχεχεχε!

Προβολή συνημμένου 98933

Από τα αριστερά: Σκορπιός, Λέων, Ταύρος, Τοξότης, Λέξορ, Γκράβεξ, Άρζον, Γκίνταρ.

Τα zzoids της El Greco...

Μην τα μπερδέψετε με τα Zoids της ΤΟΜΥ!

http://en.wikipedia.org/wiki/Zoids

Έχω κι από αυτά, αλλά είχα πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Soon...

zzoidsvz6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για δείτε και [edit] dead link [edit] και [edit] dead link [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυρίαρχοι του Σύμπαντος

Για δείτε και [edit] dead link [edit] και [edit] dead link [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά παιδιά,ΤΡΈΜΩ ΑΠΌ ΣΥΓΚΊΝΗΣΗΣΗ.Τα θυμάμαι να τα διαφημίζουν και στη δεύτερη σελίδα του Μίκυ Μάους αν δεν κάνω λάθος.Τα είχα όλα αυτά και θυμόμουν ότι και αυτά λεγόντουσαν οι κυρίαρχοι του σύμπαντος και ήταν από τα ποιο αγαπημένα μου μαζί με τους εξωγηίνους(διάφανα και τερατομάχοι) και βέβαια και μαζί με ΗΕ-ΜΑΝ(άντε και Thundercats).
 
macmarios ευγε τι θυμηθηκες ρε φιλε,τους μαζευα με μανια
 
cloven hoof είπε:
Καλά παιδιά,ΤΡΈΜΩ ΑΠΌ ΣΥΓΚΊΝΗΣΗΣΗ.
Συχνό φαινόμενο σε αυτό το forum. Συνήθισέ το, θα το ξανανοιώσεις αρκετές φορές εδώ μέσα! :icon_biggrin:
 
Με τον Ατλαντα με τον δρακο ειχα περασει απειρες ωρες....
 
Λοιπόν στις αναμνήσεις να προσθέσω τα εξής: Ο Άτλας κι η παρέα (και οι κακοί μαζί) έπαιρναν τσακμακόπετρες στην πλάτη με αποτέλεσμα όταν γύριζες το ροδάκι φώτιζε το στήθος τους! Και να ο δικός σου στο περίπτερο να αγοράζει τσακμακόπετρες - που ο περιπτεράς τις είχε για τους αναπτήρες βέβαια!!!

Επίσης το διαστημόπλοιο του Άτλαντα είχε δυο μπουκαπόρτες αριστερά - δεξιά που πέταγαν ρουκέτες (με ελατήριο)

Κάποια στιγμή η εταιρεία κυκλοόρησε και το κάστρο τους το οποίο όμως ήταν αποτυχία. Και πολύ ακριβο και ανούσιο: πρόσοψη μόνο κι απο πίσω τίποτα!
 
Αναζήτηση παιχνιδιων [Σεληνανθρωποι]

καλημεριζω το πιο ονειρικο site της ελλαδας,ονειρικο γιατι με κανατε να ζω ξανα κατι που δεν εχω ξεχασει ακομα,την παιδικη μου ηλικια.

λοιπον παιρνω στο θεμα,αναζητω καποια παιχνιδια της τοτε εποχης.

το ενα ειναι οι σεληνανθρωποι,πως λεγεται στα ξενα η ονομασια μηπως και τους βρω σε καμια αναζητηση προς εξωτερικο.

επισης ψαχνω και καποιους αλλους μαχητες που δεν θυμαμαι το πως λεγονταν,θυμαμαι ομως οτι τον αρχηγο του καλου τον ελεγαν atlas και του κακου scorpion,ειχαν και κατι φανταστικα διαστημοπλοια,τα ειχα καποτε αυτα αλλα αγνωστη η τυχη τους.

προς το παρον θελω αυτα,στην συνεχεια θα μου ερθουν κι αλλα στο μυαλο.

κι αν μπορειτε γραψτε ου και τις ονομασιες στα αγγλικα μηπως και βρω κατι απο εξωτερικο.

ευχαριστω πολυ
 
Γεια σου φιλε taksidioti, Blackstar νομιζω πως τους ελεγαν τους Σεληνανθρωπους αλλα επειδη δεν ειμαι ειδικη, ριξε μια ματια στα θεματα περι Masters of The Universe και Σεληνανθρωποι μεσα στο Retromaniax Παιχνιδια γιατι εχουν γινει κατι αναφορες στους Σεληνανθρωπους. :)

ειναι 2 τα θεματα:

[Mattel & El Greco] Masters of the Universe

και

[edit] εχει γινει η μεταφορα. ;) [edit]

ελπιζω να βοηθησα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα