Σεντούριονς (The Centurions)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Μου ηρθε φλασια με αυτο το ονομα, εψαξα, και δε βρηκα καμια αναφορα γι' αυτο. :)

Λοιπον, ενω συνηθως ανοιγουμε θεματα για σειρες απο τις οποιες εχουμε αναμνησεις, εγω δεν εχω καμια αναμνηση απο αυτη τη σειρα. Ενω την ειχα υποψη μου, την επαιζε σε ακαταλληλη για μενα ωρα, ετσι ωστε να μην ασχοληθω καθολου μαζι της, οποτε την ηξερα μονο απο τα τρειλερ του σταθμου, ή απο καποιες φορες που ετυχε να τη δω, αν και δεν πρεπει να ηταν πανω απο 2 επεισοδια :(

Η κεντρικη ιδεα της σειρας εχει να κανει με μια ομαδα ειδικων κομαντο που αντιμετωπιζουν κατι κακους, σε ενα φουτουριστικο σκηνικο επιστημονικης φαντασιας. Το χαρακτηριστικο που εχουν οι ηρωες ειναι οτι φορουν ειδικες στολες οπου προσαρτωνται πανω τους διαφορα εξαρτηματα (που εμφανιζονται απο το πουθενα, απο οσο θυμαμαι :p ) και οι ηρωες μετατρεπονται σε cyborgs, ή ακομα και "οχηματα".

Ναι, κανει μπαμ οτι η σειρα σχεδιαστηκε για να κυκλοφορησει σε κουκλακια :D

Αυτο ομως που μου εκανε την περισσοτερη εντυπωση απο ολα, ειναι οτι η σειρα ειχε πολυ καλυτερο σχέδιο και animation απο αντιστοιχα αμερικανο-manga της εποχης, αν και τωρα δεν θυμαμαι τι ακριβως μου εκανε εντυπωση για να το περιγραψω. Νομιζω παντως οτι ολοι οι χαρακτηρες ηταν σχεδιασμενοι με καθαρες γραμμες και πλακάτα χρωματα, χωρις μουτζουρες που βλεπουμε σε αλλες παραγωγης της εποχης, ενω το animation ηταν πολυ ρεαλιστικό, μαλλον rotoscoped. Καθε φορα που οι ηρωες καλουσαν τα εξαρτηματα, η "καμερα" εκανε ενα flyby στα σημεια του σωματος οπου προσαρτουνταν, κατι που το βρηκα πολυ εντυπωσιακο.

(ναι, απο εκεινη την ηλικια παρατηρουσα τεχνικες λεπτομερειες, το σκατό)

Περισσοτερες λεπτομερειες στο αρθρο Wikipedia που βρηκα, οπου αναφερεται το σεναριο και οι χαρακτηρες, οτι η σειρα κρατησε 60 επεισοδια (δεν ξερω αν προλαβαν να προβληθουν ολα εδω), οτι, προφανως, βγηκαν σε κουκλακια (δεν ξερω αν κυκλοφορησαν εδω), και μια σειρα της DC Comics.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Centurions_(TV_series)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα