Σετ Αλληλογραφίας

"Αλληλογραφία " που αντάλλασαν τα κορίτσια

Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο φορουμ, αν υπάρχει . Θυμάστε επιστολόχαρτα αρωματικά που εικόνιζαν κοριτσάκια, αγοράκια, ζώα και ότι άλλο και τα ανταλλάσαμε μεταξύ μας. Εμείς τα λέγαμε αλληλογραφία, αλλού δεν ξέρω πως τα ονομάζαν. 'Εχω κρατήσει σχεδόν όλη τη συλλογή μου.
 
Αλληλογραφιες !

επιτραπεζιο και επιπεζοδρόμιο παιχνιδι ..

ως επι το πληστον ασχολουνταν τα κοριτσακια αλλα για μικρα χαρτακαι και χαρτοπετσετες μου χει τυχει να ανταλλαξω και με αγορακι !

ΧΑ

καθομασταν στο χωριο στα πεζοδρομια και στις αυλς και ανταλλασαμε ..

αν εγω ηθελα να ανταλλαξω με ενα αλλο κοριτσακι επερνα τις αλληλογραφιες μου που μοσχοβολουσαν ..και πηγαινα σπιτι της στην αυλη της η στο πεζοδρομιο του σπιτιου της καθομασταν και μετα απο πολλα παζαρια αχχαχαχα ανταλλασαμε ...

τα σετ παντως ανταλλασονταν αποκλειστικα με σετ ...σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θεωρουνταν κλεψια ...

οχι σαν εμενα το βλακα που μια φορα γιο αν παρω μια ωραια χαρτοπετσετα εστιατοριου μου πηρανε ενα σετ !

αχ ειχα χερια καθαρα και μαι καρδια μεγαλη ! αχαχχαχαχαχαχαχ
 
Οι αλληλογραφίες!! Βέβαια, σημαντικό κεφάλαιο της παιδικής ηλικίας. Έχω ακόμα χαρτιά και φακέλλους!

Θα ακολουθήσει φωτογραφία!

Και κυρίως έχω ακόμα πολλέεες χαρτοπετσέτες τις οποίες συνεχίζω να εμπλουτίζω..
 
και εγω τα εχω κρατημενα ...

μυριζουν ακομα...μυριζαν τουλαχιστον πριν ..3 ή 5 χρονια που ειχαν πεσει μπροστα μου !
 
πολυ ωραιες οι συλλογες σας!!!!!!!

ζουζου ειχα κι εγω χαρτακια(οχι φακελους) με το κοριτσακι που παιζει πιανο και το αλλο που κραταει την ομπρελα και φοραει ροζ με μπλε φορεμα,αυτα που φαινονται στην πρωτη φωτογραφια
 
Χαρτάκια είναι αυτά ή αλληλογραφία?

EDIT

Έγινε μεταφορά των ποστ γιατί το προηγούμενο θέμα ήταν για αυτοκόλλητα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Χαρτάκια είναι αυτά ή αλληλογραφία?
Ολα ειναι χαρτακια εκτος απο το τελευταιο που ειναι χαρτι αλληλογραφειας απο την ελβετια...
 
Καλησπέρα!!! Είδα τις καταπληκτικές σας αλληλογραφίες και ενθουσιάστηκα. Για εμένα οι αλληλογραφίες δεν είναι μια ξεχασμένη ανάμνηση νοσταλγίας των παιδικών μου χρόνων, αλλά μια συλλογή που ακόμα διατηρώ σε πολύ καλή κατάσταση και χαίρομαι όταν μου δίνετε η ευκαιρία να την εμπλουτίσω.

merilin 001.jpg

Αυτή είναι μια από τις αγαπημένες μου.

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ roulitsa

Καλωσόρισες στην παρέα μας.

Για να μην χαλάει η ροή του εκάστοτε θέματος, σε ενημερώνω ότι για τις ανταλλαγές υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία η οποία βρίσκεται εδώ.
 
[edit] Εκτός κανονισμών. Υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία όπως αναφέρεται και πιο πάνω. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτές με τον πιερότο και την αλεπού στο τέλος τις θυμάμαι χαρακτηριστικά! Είχα τις περισσότερες από αυτές που έχεις. 
Με μπριζώνεις να κάνω εξόρμηση στο πατάρι του πατρικού μου... 
 
Αυτές με τον πιερότο και την αλεπού στο τέλος τις θυμάμαι χαρακτηριστικά! Είχα τις περισσότερες από αυτές που έχεις. 
Με μπριζώνεις να κάνω εξόρμηση στο πατάρι του πατρικού μου... 
Γιατί όχι ?

Είχα και γώ πάρα πολλές .. Αυτά που πόσταρα είναι μικρά χαρτάκια .. Δεν βρίσκω τις κόλλες μου και έχω στενοχωρεθεί ..  Εστω και αυτά τα λίγα όμως κρύβουνε πολύτιμες και ανεπανάληπτες γλυκές αναμνήσεις .. Και όλα όσα απο τα προηγούμενα είδα που έχετε βάλει μου είναι τόσο γνωστά .. Τελικά καλά λένε .. Οτι μάθεις (δεις) παιδί .. δύσκολα ξεχνιέται .. Κάτι σαν το ποδήλατο ..
 
Υπάρχει ακόμη κάτι ανάλογο? Ξέρει κανείς?
 
Έκανα μια εφόρμηση την περασμένη εβδομάδα στο πατάρι του πατρικού μου και ΝΑΙ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑ!!!! Δυστυχώς όχι όλες αλλά τις περισσότερες. 
Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες.  :cheers:
 
Ειναι υπεροχες εχω τεραστια συλλογη την οποια την συνεχιζω μεχρι σημερα,υπαρχει ενοτητα για ανταλλαγες ξερει καποια?
 
Πίσω
Μπλουζα