Σε Ποιές Ταινίες Αναφέρομαι?

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Σε ποιές ταινίες αναφέρομαι είναι το ερώτημα (γιατί δεν θυμάμαι τους τίτλους) με τις ακόλουθες σκηνές.

Ταινία Α) Ο Τσαγανέας ως ευγενής άρχοντας (με ρούχα που θυμίζουν τέλη του 1800) καλεί σε μονομαχία με κουμπούρια έναν άλλο κωμικό (Αυλωνίτη ή Γκιωνάκη νομίζω) για λόγους προσβολής.

Ταινία Β) Ο Φέρμας με φέσι κάνει έναν ανατολίτη πατέρα που δίνει απότομες διαταγές για να φάει αυτός, η γυναίκα του και την κόρη του, απευθυνόμενος στην 1η (βάλε να φάει, φτάνει, βάλε σε εμένα, φτάνει, βάλε σε εσένα, φτάνει, άσε την κατσαρόλα κάτω, κάτσε)

και οι 2 είναι ασπρόμαυρες (δεν είναι κουιζ απλά δεν θυμάμαι)
 
Dominion είπε:
Σε ποιές ταινίες αναφέρομαι είναι το ερώτημα (γιατί δεν θυμάμαι τους τίτλους) με τις ακόλουθες σκηνές.


Ταινία Α) Ο Τσαγανέας ως ευγενής άρχοντας (με ρούχα που θυμίζουν τέλη του 1800) καλεί σε μονομαχία με κουμπούρια έναν άλλο κωμικό (Αυλωνίτη ή Γκιωνάκη νομίζω) για λόγους προσβολής.

Μηπως εννοεις τα "Φτωχαδάκια και λεφτάδες" οπου ο Χ.Τσαγανεας ( Λεωνίδας Ντεκρίσης) δινει πραγματικο ρεσιταλ ως "πυροβολημενος" (*) ?????

Βεβαια εδω ο Χρήστος Τσαγανέας δεν υποδυεται καποιον ευγενη ,αλλα ενα πρωην ανθυπολοχαγο ....

http://www.youtube.com/watch?v=jbxOQDhmqPc&feature=related

(*)για δευτερη φορα μετα το " Οι Γερμανοι Ξαναρχονται "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω λιώσει, ναι αυτή είναι η 1η φίλε μου Νέμο.

Τώρα μένει η άλλη να βρεθεί

ευχαριστώ να σαι καλά
 
Το πρώτο νομίζω πως είναι το "Φτωχαδάκια και λεφτάδες" με Φωτόπουλο και Σταυρίδη.

edit: Ουπς με πρόλαβαν!!!
 
Αυτή είναι φίλε μου την βρήκε ο Νεμο
 
Dominion η 2η ταινια που ψαχνεις πρεπει να ειναι η "να ζησουν τα φτωχοπαιδα"

2.JPG το σκηνικο που θυμασαι ειναι με το τσάι

1.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα