Σε ποια ταινία;

Πολυ σωστα, Nemo, για την 1.

Προκειται για το Σολωνα, το θετικο, απο την ταινια Ο Φανουρης και το σοϊ του. Και βεβαια ο Φωτοπουλος θελει να τον κανει γαμπρο του δινοντας του την αδελφη του και οχι την κορη του.

Βλεπετε η λεξη "γαμπρος" χρησιμοποιειται και στη μια περιπτωση και στην αλλη, οπως και η λεξη "νυφη".

Στην 9 οχι. Δεν ειναι το Μιας πενταρας νιατα, οπου ο Ληναιος απλως μετατειθεται απο το υποκαταστημα στο οποιο ηδη εργαζεται, σε καποιο αλλο.

Ο Μπαρκουλης βρισκει δουλεια στον ανεργο συζυγο της γυναικας που καποτε αγαπουσε εκεινος και που ισως αγαπαει ακομα.
 
Ο Αντρεας Μπαρκουλης βρισκει δουλεια(μεσω ενος γνωστου του που εχει αναγκη απο πολιτικο μηχανικο) στον αντρα της Ολγας (Ζωη Λασκαρη) οταν εκεινη πηγαινει στο γραφειο του και του ζηταει βοηθεια χωρις ομως να το μαθει ο Πετρος (Φαιδων Γεωργιτσης).

Προκειται για την ταινια "Ολγα αγαπη μου"
 
Ακριβως, katerinak.

Και με την απαντηση σου κλεινει το εκτο κουιζ αυτης της σειρας.
 
Σε ποια ταινία; Ν° 7

Σε ποια ταινια.....

1. Ο Κωστας Δουκας ειναι υποψηφιος συζυγος της Ντινας Τριαντη και σε ποιες αλλες δυο ειναι μπαμπας της;


2. Η Μαιρη Αρωνη διακατεχεται απο μανια υπερκαταναλωτισμου;



3. Βλεπουμε το Βαγγελη Σειληνο να πεφτει στο δρομο νεκρος;



4. Στους τιτλους εναρξης δεν υπαρχει καθολου μουσικη;



5. Ο Χρηστος Νομικος ειναι αδελφος του Νικου Κουρκουλου;



6. Ενα αυτοκινητο θελει....λουκουμι για να παρει μπρος; Και σε ποια αλλη;



7. Ο Χρηστος Πολιτης υποδυεται εναν αγιο που γιορταζε προ δυο ημερων;



8. Η Αλικη Βουγιουκλακη βρισκεται στο δικαστηριο κατηγορουμενη για κλοπη; Και σε ποια αλλη;



9. Η Ζωη Λασκαρη οδηγει αυτοκινητο χωρις πορτα;



10. Η Βερα Κρουσκα υποδυεται μια Ιταλιδα; Και σε ποια αλλη κρατουν παρομοιο ρολο η Μαιρη Βιδαλη και η Μαιρη Κυβελου;



 
5. O εχθρός του λαού

6. Η νύφη το σκασε

10 Όχι
 
Ειναι ολα σωστα, Rio. Απλως η 6 και η 10 χρειαζονται συμπληρωμα.
 
8. η λιζα και η αλλη , η σωφερινα, η μαρια της σιωπης, η κορη του ηλιου
 
Η Λιζα και η αλλη, σωστο, georgeikos. Και μας λειπει μια ακομα.

Στις αλλες τρεις ταινιες που αναφερεις, η Αλικη δεν κατηγορειται για κλοπη.
 
1.υποψηφιος συζυγος: της κακομοιρας , μπαμπας της: ο κυριος πτεραρχος,ο τρελαρας

2.η γυναικα μου τρελαθηκε

7.ο Αγιος Νεκταριος;

9.δακρυα για την Ηλεκτρα;

10.η βαλιτσα του παπα
 
bambinella 100 είπε:
Η Λιζα και η αλλη, σωστο, georgeikos. Και μας λειπει μια ακομα.Στις αλλες τρεις ταινιες που αναφερεις, η Αλικη δεν κατηγορειται για κλοπη.
νομιζα οτι εννοουσες σε ποια κατηγορειται για κλοπη και σε ποια αλλη ειναι σε δικαστηριο...

η αλλη ειναι το αλικη δικτατωρ
 
Στο 6, λουκούμι θέλει το (ο Θεός να το κάνει) ταξί του Μίμη Φωτόπουλου στο "Σωφεράκι".
 
Katerinak, ολες σωστες εκτος απο την 9. Georgeikos και Bajar, σωστοι επισης.

Οποτε μας απομενουν αναπαντητες οι 3, 4, 9.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Στο "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", προσπαθώντας να δραπετεύσει, πηδάει από την καρότσα κι οι Γερμανοί τον πυροβολούν

6. Λουκούμι είναι η απαραίτητη προϋπόθεση για να ξεκινήσει και το αυτοκίνητο του Φωτόπουλου στο "Σωφεράκι".
 
Πολυ ωραια, retrofan. Παει και η 3!

4 και 9 για να κλεισουμε.
 
Το 9 είναι το "Αγάπη για πάντα". Τώρα για το 4 κάτι μου έρχεται στο μυαλό αλλά δε μπορώ να το προσδιορίσω. Πρέπει να το σκεφτώ πολύ για να το θυμηθώ... :xm:
 
To 9 ειναι οντως το Αγαπη για παντα και μαλιστα οταν ο Γιαννης Φερτης κοιταει το αυτοκινητο της Ζωης με απορια, εκεινη του λεει αγενως: "Ε, δεν εχει πορτα. Δεν το βλεπεις;"

Για να βοηθησω λιγο στην 4 που σας παιδευει, μιλαμε για εγχρωμη ταινια των αρχων της δεκαετιας του '70.
 
Περιττό να σου πω ότι έχω σπασει το κεφάλι μου να σκεφτω τι θα μπορούσε να είναι στο 4 και ακόμη δεν έχω καταλήξει. Αυτό που υποθέτω είναι πως δεν θα μπορούσε να είναι κάποια του Φίνου γιατί έχει ένα λίγο -πολύ συγκεκριμένο στυλ στους τίτλους. Κωμωδία δεν νομίζω να είναι, οπότε κάτι κοινωνικό ή δραματικό ή ιστορικό. Όμως ειδικά στην τελευταία κατηγορία πάντα βάζουν μια μουσική υπόκρουση για να προκαλέσουν και το ανάλογο συναίσθημα, ειδικα αν είναι καμια Καρέζη, Αλίκη ή Παπαμιχαήλ. Κάνω μια σκέψη μήπως είναι σινεφίλ η ταινία, πχ. Τάσιος, Αγγελόπουλος ή κάτι τέτοιο.
 
Η ταινια ανηκει στην κατηγορια των λεγομενων κουλτουριαρικων ταινιων. Οχι βαριας κουλτουρας ομως. Προσωπικα τη βλεπω παντα ευχαριστα....

Παντως μονο μια ταινια αυτου του ειδους δε θα ειχε μουσικη στους τιτλους. Ο σκηνοθετης ηθελε προφανως να κανει τη διαφορα απο την αρχη!
 
του Κανελλοπουλου ειναι; η τελευταια ανοιξη μηπως;
 
Οχι, δεν ειναι η Τελευταια ανοιξη. Οπως ειπα και πιο πανω, ειναι εγχρωμη.

Και ειναι πολυ πιο γνωστη απο την Τελευταια ανοιξη και τις λοιπες κουλτουρε. Ισως η γνωστοτερη.
 
Πίσω
Μπλουζα