Σε ποια ταινία;

νομιζω επαιζε η γυναικα του Αλεξανδρακη η Γεωργουλη

τον Ηλιοπουλο παντως ακομα να τον θυμηθω
 
lolota είπε:
νομιζω επαιζε η γυναικα του Αλεξανδρακη η Γεωργουλητον Ηλιοπουλο παντως ακομα να τον θυμηθω

Θυμάμαι ότι εμφανιζόταν ο Ηλιόπουλος, δεν κάνω λάθος.

Και κάτι άλλο. Σε ποιά ταινία ο Α. Αλεξανδράκης είναι, νομίζω, μαθητευόμενος ηθοποιός και

απαγγέλει ένα γνωστό απόσπασμα από τον "Ρωμαίος και Ιουλιέτα" του Σαίξπηρ ;

Τον ακούει μια γυναίκα και τον παίρνει υπό την προστασία της...

Δεν το θέτω ως quiz, απλώς θυμάμαι θολά την συγκεκριμένη σκηνή αλλά τίποτε άλλο από έργο...

-
 
Σε ποια ταινία; Νο 2

Σε ποια ταινια......

1. Ο Κωστας Χατζηχρηστος εχει ιδιο μικρο ονομα με το Νικο Ριζο;


2. Ο Βασιλης Αυλωνιτης φλερταρει τη γραμματεα του, Ελενη Ανουσακη;



3. Με την Ξενια Καλογεροπουλου ακουμε και βλεπουμε τη Νανα Μουσχουρη να τραγουδα τον Υμηττο;



4. Ο Γιωργος Καμπανελλης κερδιζει ενα πολυ μεγαλο ποσο στο λαχειο κι ετσι καταφερνει να παντρευτει την αγαπημενη του;



5. Ο Πετρος Κυριακος γινεται απο μπακαλης, αριστοκρατης με τιτλο ευγενειας;



6. Η Τζενη Ρουσσεα σκηνοθετει διαρρηξεις στο σπιτι της για να δικαιολογησει στον αντρα της τα μεγαλα ποσα που χρειαζεται;



7. Ο Αγγελος Μαυροπουλος ειναι ο αδελφος του νεκρου πατερα της Ζωης Λασκαρη;



8. Η Μαρθα Καραγιαννη ειναι σεμνη γραμματεας το πρωι και το βραδυ μοντερνο και προκλητικο κοριτσι;



9. Ο Σωτηρης Μουστακας ντυνεται γυναικα και παει στην Τραπεζα;



10. Η Ελενη Χαλκουση λεει την ατακα ¨Τις γυναικες δεν τις χτυπουν ουτε με ενα τριανταφυλλο";
 
Ο Θριαμβος

1-Ο ανηψιος μου ο Μανωλης

2-Μικροι μεγαλοι εν δρασει (το "εξωλεμβρυο")

5-Ο πυργος των Ιπποτων

7-Ιλιγγος

8-Ενα κοριτσι για δυο

9-Ενας νομοταγης πολιτης

10-Φτωχαδακια και λεφταδες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο lolota. Ολες σωστες εκτος απο την 7.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 6 ειναι το "Αναμεσα σε 2 γυναικες"?
 
lolota είπε:
Αυτό φαντάζομαι είναι για μένα.

Ευχαριστώ πολύ.

Η απάντηση στο 6 είναι το έργο με τον Ν. Κούρκουλο που υποδύεται τον εισαγγελέα...

-
 
Οχι. Ειναι ασπρομαυρη του Φινου.

Μας μενουν ακομα οι 3,4,6,7.
 
6.κατηγορω τους ανθρωπους;
 
Σωστα katerinak για την 6. Lolota δεν ειναι το Χωρις Ταυτοτητα.

Αλλες τρεις ερωτησεις μας εμειναν.....
 
Την παραταω την 7 δεν μου'ρχεται τιποτα

Η 2 ειναι "Η Λιζα το'σκασε"?
 
Δεν πειραζει. Αστην την 7 και ισως αυριο που θα ειναι μερα, να τη σκεφτεις καλυτερα και να τη βρεις.

Η 3 και οχι η 2 ειναι Η Λιζα το' σκασε.
 
7. Εγωισμός
 
@ V.I.Smirnov

 


Η πάγια τακτική σου να ΜΗΝ ανοίγεις τα δικά σου θέματα αλλά αντ' αυτού να κάνεις υποδείξεις για το πώς θα "έπρεπε" κατά τη γνώμη σου να έχει παρουσιαστεί ένα θέμα με το άλλοθι της "βοήθειας του κοινού" είναι κάτι που πρέπει πλέον να σταματήσει. Αν θέλεις να είσαι αρωγός σε οτιδήποτε εδώ μέσα, άφησε σε παρακαλώ στην άκρη το "δασκαλίστικο" ύφος. Κανείς μας δεν θέλει να καθίσει πάλι στο θρανίο, τουλάχιστον όχι με αυτό τον τρόπο.
 
caprice είπε:
@ V.I.Smirnov 


Η πάγια τακτική σου να ΜΗΝ ανοίγεις τα δικά σου θέματα αλλά αντ' αυτού να κάνεις υποδείξεις για το πώς θα "έπρεπε" κατά τη γνώμη σου να έχει παρουσιαστεί ένα θέμα με το άλλοθι της "βοήθειας του κοινού" είναι κάτι που πρέπει πλέον να σταματήσει. Αν θέλεις να είσαι αρωγός σε οτιδήποτε εδώ μέσα, άφησε σε παρακαλώ στην άκρη το "δασκαλίστικο" ύφος. Κανείς μας δεν θέλει να καθίσει πάλι στο θρανίο, τουλάχιστον όχι με αυτό τον τρόπο.
Αφού παρακολουθείς την κίνησή μου στο forum, και όντας και διαχειρίστρια,

θα πρέπει να έχεις αντιληφθεί και κάποια άλλα πράγματα.

Kαι για να σε διευκολύνω, σου εξηγώ ρητά τη στάση μου.

1) Η συμμετοχή μου στο retromaniax είναι σποραδική :

εισέρχομαι σε κάποιο νήμα αν κάτι μου τραβήξει το ενδιαφέρον, ή/και

όταν - κατά την κρίση μου - έχω να πω κάτι που πραγματικά αξίζει να μάθουν ή να θυμηθούν κι οι άλλοι.

Σχεδόν πάντα επιδιώκω να γράφω ουσιαστικά πράγματα, όχι κενές φλυαρίες.

Δεν μου αρέσει να φλυαρώ άσκοπα στο πληκτρολόγιο, αυτό το κάνω μόνον ζωντανά.

Γι' αυτό το ύφος μου σου φαίνεται "δασκαλίστικο", δεν έχω καμιά τέτοια πρόθεση.

Επίσης, συχνά γράφω ότι "δεν θυμάμαι καλά" (όπως πχ εδώ στο post #20) ή "δεν ξέρω",

ή "δεν είμαι ειδικός" (πχ. το έχω πει για θέματα κινηματογράφου και μουσικής),

όπερ δείχνει ότι δεν διεκδικώ εμμέσως σκήπτρα διδασκάλου ή αυθεντίας.

Η ανωνυμία, εξάλλου, καθιστά κάτι τέτοιο άνευ νοήματος.

2) Τα προσωπικά μου ειδικά ενδιαφέροντα διαφέρουν αρκετά από αυτά των θαμώνων εδώ, και,

συνεπώς δεν έχει νόημα να ανοίξω νήματα γι' αυτά αφού δεν θα ενδιαφέρουν τους περισσότερους.

Στα γενικά, τα νήματα που ανοίγουν - ενίοτε και συστηματικά - οι άλλοι θαμώνες, υπέρ-επαρκούν,

δεν έχω κάτι αξιόλογο να ανοίξω. Ωστόσο, ίσως κάνω κάτι ιδιαίτερο στο κοντινό μέλλον, μόλις βρω χρόνο.

3) Για μένα τα διάφορα νήματα αποτελούν αφορμή για να θυμηθώ(-ουμε) και να συζητήσω(-ουμε) θέματα

που έχουν ενδιαφέρον ακόμα κι αν δεν σχετίζονται στενά με το κύριο θέμα του νήματος.

To κύριο θέμα το αντιμετωπίζω συχνά ως αφετηρία για ευρύτερη συζήτηση και προβληματισμό, όχι ως αυτοσκοπό.

Εξάλλου, αν κάνω κάποια εκτεταμένη παρέκλιση που απέχει αρκετά, συνηθίζω να ζητώ συγνώμη για την κατάχρηση

και να απομακρύνομαι πριν η εμβολή γίνει ενοχλητική.

Π.χ. στην τύχη μιλώντας, δες εδώ τα post #11,14,15 :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22794-Τα-σκυλάκια-των-κόμικς/page2

Επιπλέον, εσείς που είστε διαχειριστές μπορείτε να μετακινήσετε την όποια παρένθεση όπου νομίζετε καλύτερα,

να ανοίξετε νέο θέμα με αυτή ή και να την διαγράψετε.

4) Με βάση τις παραπάνω εξηγήσεις, η στάση μου για το ζήτημα της "βοήθειας του κοινού" (όπου τέλος πάντων το έχω

κάνει αυτό) είναι αυτονόητη. Και απ' όσο θυμάμαι, δεν έγινε με συχνότητα τέτοια ώστε να δικαιολογεί αυτή την παρατήρηση.

Πόσα quiz έχουν τεθεί και σε πόσα το έχω κάνει, μέτρησέ τα...και πόσο "χάλασα" το θέμα τους (σ' αυτό πχ).

Πόση δόση "δασκαλίστικου ύφους" περιέχεται εδώ από μένα, πώς την μετράς;

Μήπως έπρεπε για μια απλή ερώτηση (όπως εδώ στο post #22) να ανοίξω νέο νήμα;

5) Ξέρω ότι θα ακουστεί άσχημα αλλά δεν σκοπεύω να αλλάξω τον τρόπο συμμετοχής μου στο retromaniax.

Όχι για λόγους εγωισμού αλλά επειδή έτσι ικανοποιείται ο σκοπός χρήσης του από εμένα.

Νομίζω ότι αφενός δεν παραβιάζω κανέναν κανονισμό, αφετέρου εσείς,

ως διαχειριστές, έχετε το περιθώριο να διορθώσετε κατά βούληση ότι νομίζετε.

Παραταύτα, αν η συμμετοχή μου υπό αυτές τις συνθήκες σάς είναι ενοχλητική και κρίνετε ότι δεν έχει ως τώρα προσφέρει τίποτε,

δεν έχετε παρά να μου πείτε απλώς να μην ξαναγράψω στο forum - παρόλο που κάποια ενεργά μέλη μού έχουν εκφράσει επανειλλημένα

σε pm τη συμπάθειά τους και ότι τους αρέσουν ιδιαιτέρως οι όποιες συμμετοχές μου. Μάλιστα κάποιοι(-ες) με έχουν εντοπίσει με

χαρά (και ομολογώ ότι κι εγώ χάρηκα το ίδιο) και σε άλλα forumς...

Προς αποφυγή παρεξήγησης, μην θεωρήσεις τα παραπάνω θρασείες εξυπνάδες για να σε θίξω.

Δεν εμφορούμαι από την παραμικρή εριστική διάθεση, ούτε έχω προσωπική εμπάθεια.

Η απάντησή μου είναι δημόσια διότι μου έκανες και την παρατήρηση δημόσια.

Αφού διαβάσετε το παρόν μήνυμα, μπορείτε να το διαγράψετε ελεύθερα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και υστερα απο τη σωστη απαντηση του tonytony στην 7, μας απομενει η 4 αναπαντητη. Αφου ειναι μονο μια, δινω την απαντηση εγω:

Ο Γιωργος Καμπανελλης καταφερνει να παντρευτει τη γυναικα που αγαπα υστερα απο τα μεγαλα κερδη του στο λαχειο, στην ταινια Κοριτσια της Αθηνας (1961).

Εαν θυμαμαι σωστα, ο πρωταγωνιστης κερδιζει το τεραστιο ποσο των 5.000.000 δραχμων. Στο ρολο της αγαπημενης του, η πανεμορφη Σονια Ζωιδου.
 
@ V.I.Smirnov

 


Πρώτα απ' όλα η κίνηση όλων των μελών παρακολουθείται (αν και δεν μου αρέσει το ρήμα) από όλους τους διαχειριστές. Στοχοποίηση δεν υπάρχει από κανέναν διαχειριστή.


 


Αν διεκδικεί και τι ο καθένας μας με τη συμμετοχή του στο φόρουμ το ξέρει ο ίδιος. Το τι "φαίνεται" καλώς ή κακώς απεικονίζεται μέσω των γραπτών του. Αν εσύ θεωρείς ότι τα "ειδικά σου ενδιαφέροντα" δεν άπτονται της ευρύτερης θεματολογίας μας, συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει νόημα να ανοίγεις νέα θέματα (παρόλο που μου ακούγεται λίγο ελιτίστικο αυτό). Το να (επι)κρίνεις όμως θέματα των υπολοίπων μελών με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς του τύπου "είναι γραμμένα στο γόνατο", "τσαπατσουλιά", ή "δεν προσφέρουν κάτι σε αυτά που κάποιος εύκολα βρίσκει πληροφορίες εδώ ή εκεί" είναι τουλάχιστον αγένεια. Από μνήμης τα αναπαράγω, μην σταθείς στις λεπτομέρειες.

 


Σχετικά με "τη βοήθεια του κοινού" καλό θα ήταν ν' αφήνεις τον "εκκινητή" του θέματος να αποφασίσει πώς, πότε και αν θα βοηθήσει. Όταν δε, σου γίνεται ευγενική "παρατήρηση" ότι το μέλος προτιμά να το στήσει /εξελίξει με άλλον τρόπο, μην το αγνοείς. Δεν είναι πρέπον.

 


Όσο για το πώς μετράω το δασκαλίστικο ύφος θα σου δώσω ένα απλό και εύπεπτο παράδειγμα. Έστω ότι εγώ ξύπνησα σήμερα το πρωί και αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα για τον καλύτερο Έλληνα τερματοφύλακα. Το τι είμαι γυναίκα και δεν έχω παίξει ποδόσφαιρο ποτέ αλλά παρόλα αυτά παρακολουθώ μπάλα και πάω γήπεδο από τα 12 μου, μου αφαιρεί το δικαίωμα να έχω άποψη; Θα με πάρουν στο κυνήγι ο don ή ο metal με υφάκι Γκρόμπελαρ και θα μου υποδείξουν ότι ξέχασα αυτόν ή δεν έπρεπε να βάλω εκείνον ή τέλος πάντων δεν προσφέρει τίποτα το θέμα μου; Ο καθένας μας κάνει ό,τι μπορεί μέσα στο φόρουμ χωρίς να έχει το "μάτι του Σάουρον" να τον παρακολουθεί.

 


Εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ. Δεν συνηθίζω ούτε εγώ ούτε κάποιος άλλος από τους διαχειριστές να ανοίγουμε διενέξεις "περί όνου σκιάς". Για να "αναγκαστώ" δημοσίως να διατυπώσω την όποια ένσταση, αντιλαμβάνεσαι ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα ή μπορεί να δημιουργηθεί. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό ούτε είσαι και ο μόνος.

 


Όσο για το ότι δεν θα αλλάξεις τον τρόπο που συμμετέχεις υπάρχουν άλλοι πλέον, αρμοδιότεροι εμού, να ασχοληθούν. Εγώ να τονίσω μόνο ότι κανείς δεν (σε) διώχνει και κανείς δεν (σε) προσβάλει. Όμως να μην μπορείς και εσύ να πεις μία καλή κουβέντα; Τέλος πάντων.





Για οτιδήποτε περαιτέρω, η συζήτησή μας παρακαλώ να γίνει μέσω πμ.


 


Συγνώμη bambinella για την "εκτός θέματος" απάντηση. Εν ευθέτω χρόνο θα τακτοποιηθεί το θέμα.
 
caprice είπε:
Συγνώμη bambinella για την "εκτός θέματος" απάντηση. Εν ευθέτω χρόνο θα τακτοποιηθεί το θέμα.
Ειμαι σιγουρη γι' αυτο, caprice. Σε ευχαριστω πολυ.
 
@ Caprice




Καταρχήν, νομίζω ότι η παρέμβασή σου θα μπορούσε (για να μην πω θα έπρεπε) εξαρχής να γίνει σε pm.

Ποιό το νόημα να κοινοποιείται μια διένεξη τέτοιου είδους εδώ;

Επειδή όμως ξανά γράφεις δημόσια, λοιπόν κι εγώ ξανά σου απαντώ δημόσια.

Αφού παρακολουθείς την κίνηση θα έχεις διαπιστώσει ότι κινούμαι πάντα στα πλαίσια της ευγένειας και

του σεβασμού στους συνομιλητές μου - όχι επειδή φοβάμαι τον εξοβελισμό (ban) ή από κενούς καλούς

τρόπους, αλλά για λόγους προσωπικών αρχών.

Οι όποιες επικρίσεις μου, αποτελούν την προσωπική μου γνώμη που την εκφράζω πάντα ρητά,

δίχως να φοβάμαι οποιαδήποτε λογοκρισία. Λέω πάντα αυτό που πιστεύω χωρίς ανούσιους ευφημισμούς

αλλά στα πλαίσια της στάσης που ανέφερα παραπάνω.

Στο συγκεκριμένο μάλιστα θέμα που αναφέρεσαι ("τα μελό του ελλ. κιν/φου") γράφω ξεκάθαρα 2 φορές ότι

πρόκειται για προσωπική άποψη και ότι δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν. Γυρνα και δες το. Και όπως φάνηκε,

ο t.s. το αντιλήφθηκε και δικαίως δεν παρεξηγήθηκε - αντίθετα με τον διαχειριστή που επενέβη να τον

υπερασπιστεί κοπτόμενος για την (τυπική) ευγένεια αλλά χωρίς να έχει καν την στοιχειώδη λεπτότητα,

επιβαλλόμενη από την θέση του, να προφέρει σωστά το ψευδώνυμό μου.

Σε νήματα όπως το παρόν, τον πρώτο λόγο για το "πώς, πότε και αν θα βοηθήσει κάποιος" τον έχει αυτός που το άνοιξε,

όχι οι διαχειριστές, εσύ το είπες. Ο t.s. είναι ο πρώτος που πρέπει να κάνει υπόδειξη - όπως και εν προκειμένω εγινε,

ευγενώς όπως είπες, στο post #14. Και την άκουσα καθώς είδες και δεν συνέχισα "βοηθώντας". Στο post #27 αναφέρω

τον ηθοποιό και τον ρόλο του όχι ως βοήθεια αλλά επειδή δεν θυμόμουν τον τίτλου του έργου (κάτι που έχει ξανασυμβεί).

Το παράδειγμά σου για το πώς μετράς το "δασκαλίστικο ύφος" είναι ασαφές σε σχέση με την στάση μου.

Όπως έγραψα πολλάκις και ρητά, εκφράζω μόνον προσωπικές απόψεις, ενίοτε κάπως ασυνήθιστα ή οξεία αλλά

πάντως είναι προσωπική γνώμη. Δεν υποχρεώνω πουθενά και κανέναν να τις ασπαστεί ούτε διεκδίκησα κάπου

σκήπτρα αυθεντίας. Όπου έχω λάθος ή πεισθώ, ανακαλώ αποδεδειγμένα.

Το αν εσύ ή κάποιος άλλος εκλαμβάνει την στάση μου ως θρασεία εξυπνάδα είναι δικό του συμπέρασμα, αυθαίρετο.

Καλές κουβέντες έχω πει εκεί που θεωρώ ότι αξίζουν, εσύ δεν το θυμάσαι ή δεν άπτεται της θεματολογίας σου.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα εδώ (posts #2, #4, #8) :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21840-%D4%E1-%F4%E5%FD%F7%E7-%F4%EF%F5-Pixel-online

Εν πάση περιπτώση, δεν θα συνεχίσω περαιτέρω την συζήτηση αυτή - ούτε σε pm, μην στείλεις.

Ότι είχα πλέον να πω το είπα και όποιος δεν έχει εγωιστικές προκαταλήψεις καταλαβαίνει.

Ξαναγράφω ότι αν η όποια παρουσία μου είναι ανεπιθύμητη ή θεωρείται γενικώς ζημιογόνα,

δεν έχετε παρά να μου ζητήσετε να μην συμμετάσχω ξανά στο forum. Δεν θα υποστώ ψυχολογικό τραύμα.

Σου επισημαίνω μόνον ότι η τυχόν ιδιαιτερότητα που έχει κάποιος στη συμπεριφορά του οδηγεί σε

λάθος συμπέρασμα για τον χαρακτήρα του αν αναγνωστεί επιδερμικά.

(όλα τα παραπάνω, όπως και πριν, άνευ παρεξηγήσεως και εμπάθειας)

Και αυτό το μήνυμά μου μπορεί να διαγραφεί ελεύθερα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα